Netaisyklingas kvėpavimas – ligų priežastis

„Pašalink priežastį – išeis liga“, – taip gydymo esmę apibūdino Hipokratas. Netaisyklingas kvėpavimas – taip pat gali būti viena iš daugelio ligų priežasčių, kurią pašalinus, išnyks ir ligos. Kaip kvėpuoti taisyklingai ir kas vyksta mūsų organizme kvėpuojant, pasakoja KMU Kardiologijos instituto mokslo darbuotoja medicinos mokslų daktarė gydytoja Lina JASIUKEVIČIENE.
 

Kvėpavimas – energija


Visiems žinomas kvėpavimo procesas: su oru įkvepiame deguonį, iškvepiame anglies dioksidą. Anksčiau buvo manoma, kad deguonis – svarbiausias kvėpavimo proceso dalyvis, o anglies dioksidas tarsi žalingas, ir jį reikia pašalinti. Tačiau atlikus tyrimus paaiškėjo, kad pašalinti reikia tik anglies dioksido perteklių, o tam tikrą jo dalis organizme turi likti, ir ji yra labai svarbi medžiagų apykaitos procesams.
 

Kuo svarbus anglies dioksidas?


Žmogaus organizme nuolat vyksta biosintezės reakcijos: vienos struktūros sensta ir žūva, kitos atsinaujina. Pavyzdžiui, įsipjovus pirštą, pirštas sugyja. Bet kodėl vieniems tai įvyksta greičiau, kitiems – lėčiau. Tai priklauso nuo organizmo biosintezės, kuri savo ruožtu susijusi su anglies dioksido molekulės prijungimu. Vadinasi, jeigu trūksta anglies dioksido, – lėčiau vyks biosintezės reakcijos, t.y. organizmo atsinaujinimas.
Anglies dioksidas dalyvauja ir visų medžiagų apykaitos komponentų – angliavandenių, baltymų ir riebalų rūgščių – sintezėje bei – ypač svarbu – energijos gamybos organizme procesuose.
Be to, jis palaiko organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, ramina ir padeda atsipalaidoti spazmams.


 

Deguonis – ir gyvybė, ir mirtis


Kvėpavimas vyksta kiekvienoje gyvoje ląstelėje, tad deguonis – energijos ir gyvybės šaltinis.
Kita vertus, deguonis, t.y. natūralus ir būtinas gyvybei palaikyti procesas – kvėpavimas, skatina organizme oksidacinius arba senėjimo procesus, kaip paradoksaliai tai skambėtų, nes nuolat veikia organizmą. Oksidacinių procesų metu nuolat susidaro laisvieji radikalai, kurie tarsi apšaudo organizmą iš vidaus. Būtent jie ir žaloja organizmą, bet nuo jų niekur nedingsi, galima tik sumažinti jų neigiamą poveikį.
 

Kaip sumažinti neigiamus oksidacinio proceso padarinius


Žmogaus organizme yra antioksidacinė sistema.
Kaip ir kambaryje nuolat atsiranda dulkių, kurias reikia nušluoti, taip ir mūsų organizme nuolat atsiranda laisvųjų radikalų, kuriuos reikia neutralizuoti. Tai atlieka tam tikri fermentai ir vitaminai A, E bei C. Vartojant pakankamai daržovių ir vaisių, laisvųjų radikalų sukeliamas pažeidimas mažėja, ir, priešingai, valgant daugiau gyvulinės kilmės bei daug baltymų turinčių produktų, daugėja laisvųjų radikalų, o kartu ir neigiamas jų poveikis.
 

Ar taisyklingai kvėpuojame?


Normalus kvėpavimas – kai ramybėje plaučių kvėpuojamasis tūris yra 0,5 l, kvėpavimo dažnis – 10–15 k./min., minutinė ventiliacija (kiek oro praeina pro plaučius per minutę) – apie 7–7,5 l/min. Plaučių ventiliacija gali būti padidėjusi – hiperventiliacija arba sumažėjusi – hipoventiliacija. Kvėpavimas taisyklingas, jeigu:
• Negirdimas.
• Kvėpuojant krūtinės ląstos judesiai neryškūs ir nepastebimi.
• Pečių juostos raumenys nejuda.
• Nesinori giliai atsidūsti.
• Kvėpuojama pro nosį.
• Kvėpavimo dažnis 10–15 kartų per minutę.
• Įkvėpimo ir iškvėpimo trukmės santykis ne mažiau kaip 1/2.
• Pridėjus delną prie nosies iškvėpimo metu jaučiasi ne oro srovė, o šiluma.
Jeigu pakitę bent vienas iš šių požymių, kvėpavimas netaisyklingas.
Yra dar vienas metodas, nustatantis kvėpavimo taisyklingumą, vadinamasis Henčo mėginys: 3 kartus giliai įkvepiame ir giliai iškvepiame, o trečio iškvėpimo pabaigoje užspaudžiame nosį ir stebime, kiek galime išbūti nekvėpavę. Jeigu iki lengvo oro trūkumo jausmo (ne iki pamėlynavimo) galime nekvėpuoti apie 40–60 sek., kvėpavimas yra normalus. Tačiau yra žmonių, kurių Henčo mėginio trukmė – tik 5–10–15 sek. Jiems būtina mokytis kvėpuoti taisyklingai.
 

Kodėl norisi atsidusti


Padidėjusi plaučių ventiliacija nustatoma daug dažniau nei sumažėjusi.
Hiperventiliacija atsiranda dėl:
• Streso
• Rūkantiesiems
• Esant hipodinamijai
• Netinkamai maitinantis, kai vyrauja gyvulinės kilmės produktai
• Nutukusiesiems
• Sergant kai kuriomis ligomis
Susidarius nedideliai nuolatinei hiperventiliacijai, žmogus kvėpuoja giliai, bet jam vis trūksta oro ir norisi atsidusti. Taip atsitinka dėl to, kad blogėja deguonies atsiskyrimas nuo hemoglobino, ir jo trūksta mitochondrijose. Kaip žinome, hemoglobinas perneša deguonį iš kvėpavimo organų į audinius ir angliarūgštę iš audinių – į kvėpavimo organus.
Kraujyje deguonies visada yra daug daugiau negu reikia ląstelėms, tačiau jis į ląsteles nepatenka. Kodėl? Todėl, kad, kvėpuojant per giliai, per daug iškvepiama anglies dioksido, ir jo ima trūkti kraujyje, nes hemoglobinas jį „laiko“ ir „nepaleidžia“. Padidėjus CO2 kiekiui kraujyje, hemoglobinas, mažiau atsparus anglies dioksidui, iš karto paleidžia deguonį ir „čiumpa“ dioksido molekulę. Tik tada deguonis tampa laisvas ir gali patekti į ląsteles.
 

Kaip kvėpuoti


KMUK Kardiologijos instituto mokslo darbuotoja dr. Lina Jasiukevičienė dirba Kardiologinės reabilitacijos mokslininkų grupėje, kur taisyklingo kvėpavimo išmokoma per 5 dienas. Per šį laiką išmokoma ir tinkamos mitybos. Tai vyksta atrinkus pacientus pagal paruoštą mokslo tyrimo programą. (Galima pasiteirauti telefonu 8 ~ 673 30 171.) Jei žmogus sunkiai serga, kartais reikia atlikti papildomus tyrimus, norint nustatyti, ar kvėpavimo korekcija jam tinka. Per savaitę žmogui susiformuoja taisyklingo kvėpavimo stereotipas, kuris neišnyksta. Medžiagų apykaita reguliuojasi ir ligos traukiasi. Aišku, išgyvenus nelaimę ar stresą, kvėpavimas vėl gali sutrikti, tuomet taisyklingo kvėpavimo įgūdžius reikia atnaujinti.
Kaip minėjome, kvėpuojamasis plaučių tūris yra 0,5 l, tačiau įkvėpti žmogus gali iki 6 l. Kvėpuojant netaisyklingai, dažniausiai išsivysto hiperventiliacija, t.y. kvėpuojamasis tūris padidėja, tarkim, iki 0,8 l. Pratimų tikslas sumažinti šį tūrį iki normos, t.y. 0,5 l. Yra du pagrindiniai taisyklingo kvėpavimo mokymo metodai. Pirmas: padidinti kvėpavimo gilumą, tačiau daryti ilgesnę pauzę ir įkvepiant, ir iškvepiant orą. Tai gana pavojinga. Antras: sumažinti kvėpavimo gilumą iki normalaus – 0,5 l. Tokiu atveju, pradėjus kvėpuoti negiliai, žmogui ima trūkti oro, todėl jo kvėpavimas padažnėja (gali net iki 32 k./min.). Tačiau, per keletą dienų taisyklingai kvėpuojant, organizme padidėja anglies dioksido kiekis, į audinius daugiau patenka deguonies, kvėpavimo centras prisitaiko, ir kvėpavimo dažnis retėja, o kvėpuojamasis tūris išlieka normalus.
 

Taisyklingas kvėpavimas – gera profilaktika


Kvėpavimo reguliavimo pratimai labai tinka sergantiesiems arterine hipertenzija, pagerina sergančiųjų išemine širdies liga kraujotaka. Taisyklingas kvėpavimas – labai gera daugelio ligų profilaktikos priemonė: mažėja nerimas, įtampa, nemiga, nuovargis, dingsta ar sumažėja lygiųjų raumenų spazmai bronchuose (sergant bronchine astma), žarnyne, galvos smegenų ir širdies kraujagyslėse, reguliuojasi daugelis medžiagų apykaitos grandžių, mažėja kūno svoris. Sureguliavus kvėpavimą ir paskyrus atitinkamą dietą, svorio mažėjimas būna labai efektyvus ir nesukelia varginančio alkio jausmo.
Tačiau be gydytojo priežiūros imtis kvėpavimo reguliavimo negalima.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Vytautas
2013-02-10 16:37
Gerb. Vaiti,
Siulau atsargiai elgtis su Samozdrav. Si prietaisa lengviau naudoti, negu Frolovo kvepavimo treniruokli, taciau:
1) Treniruotes su Samozdravu (reikia kveptuoti 20-30 min. per burna sausu oru) dziovina, o tuo paciu pazeidzia, kvepavimo gleivines. Todel atveriami vartaai bet kokiai infekcijai.
2) Samozdrav nemoko taisyklingo kvepavimo, todel sio prietaiso teigiamas poveikis gerokai silpnesnis, negu Frolovo.
3) Naudojant Frolovo kvepavimo treniruokli, veikia 6 svarbiausi veikimo faktoriai, o naudojant Samozdrav - tik 2.
4) Samozdrav net Rusijoje registruotas kaip buitinis prietaisas, tuo tarpu Frolovo kvepavimo treniruoklis tiek Rusijoje, tiek ES, tiek JAV yra registruotas kaip medicininis prietaisas su konkreciomis indikacijomis.
5) Europoje del nesaugumo juo prekiauti draudziama (priietaisas neturi bet buitinio CE sertifikato).
Apibendrinant: tai, kad paprasciau, dar nereiskia, kad efektyviau ir kad saugiau. Taciau kiekvienas turi teise rinktis.
vaitis
2011-12-08 10:29
1. Su Frolovo treniruokliu galit prisidaryt bėdų. Daug paprasčiau su Samozdravu (stebėt pojūčius reik bet kuriuo atveju).
2. Tasyklingą kvepavimą rodo delfinas bei kiti - pakvėpavus giliai ir įkvėpus, nekvėpuojam kiek galim. Jei nesunkiai išlaikot minutę, jūs sveikas kaip ridikas.
alma
2011-04-11 21:59
kur rasti tasyklinga kvepavima aciu
Babrungas
2009-10-31 20:58
Sveiki gyvi ;)
radau keleta video klipu kaip kvepuot tinkamai,
kam aktualu galit pasieskoti patys daugiau cia vienas rusu kalba (nezinau ar tikrai tinkamas nes nelabai suprantu rusiskai)
http://www.youtube.com/watch?v=eVh5Z7JbDxk
Angliskai
http://www.youtube.com/watch?v=f3X7ehAxVgM
Linkiu sveikatos visiems.
Sudominta
2008-12-07 16:27
Galbut kas ka zinote apie Frolovo kvepavimo treniruoklius? Internete radau nemazai medziagos, bet nezinau, ar ju yra Lietuvoje. Galbut kazkas turite, mokotes kvepuoti ju pagalba ir galite pasidalinti patirtimi?
giedrė
2008-10-11 21:08
noretusi daug kam ismokti taisyklingai kvepuoti, ypac siais laikais, kai patiriama daug streso, taciau gyvename toli nuo Kauno. Gal yra galimybe tai daryti Siauliuose? Aciu.
rasuolė
2007-02-04 08:25
galėtumėt aprašyti kvėpavimo pratimus apba parodyti nors keleta jų per televiziją.Juk nekiekvienas gali apsilankyti klinikoje.Manau tai sudomintų daugelį žmonių.Ačiū
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai