Jei sunku susikaupti ir mąstyti

Gydytojo duris dažnai praveria pacientai, skųsdamiesi, jog jų galvos smegenų funkcijos suprastėjo: sunku susikaupti, mąstymas sulėtėjo, tapo išsiblaškę, lieka daug neatliktų darbų. Ar tai su amžiumi susiję pokyčiai? Bei jei pacientui tik 30? Ar gali tokių sutrikimų atsirasti dėl nuovargio?
 

Nuovargis atsiliepia ir galvos smegenų veiklai


Kai esi pavargęs, atrodo, net klausytis yra gerokai sunkiau. Nieko keisto, nes neseniai atlikti magnetinio rezonanso tomografijos tyrimai parodė, kad nuvargusioms galvos smegenims tenka darbuotis gerokai intensyviau ir ilgiau, norint išklausyti tą pačią informaciją, kaip nenuvargusioms. Tad nenuostabu, kad nuovargis veikia mūsų psichikos sugebėjimus: sunkiau koncentruoti dėmesį, sulėtėja mąstymo procesai, sunkiau suvokti naują informaciją ir atgaminti seną, atlikti įvairias užduotis. Apibendrintai galima būtų pasakyti, kad pavargusios galvos smegenys dirba lėčiau, jų produktyvumas mažesnis.
Galvos smegenys netgi saugo mūsų organizmą nuo pervargimo. Nuovargis, kurį patiria profesionalūs sportininkai, visada buvo laikomas raumenų nuovargiu, tačiau neseniai JAV leidžiamame žurnale „New Scientist“ buvo paskelbti įdomūs tyrimų rezultatai – pasirodo, galvos smegenys priverčia mus jaustis pavargusius po fizinio krūvio. Smegenys reaguoja dėl to, kad būtina apsaugoti mūsų kūno raumenis nuo galimų sužalojimų.
 

Dažnėja nuvargusių pacientų


Nesmagu jaustis nuolat pavargusiam, juolab kad nuovargis daro mus niūrius, irzlius ir trikdo mūsų veiklą. Pastaraisiais metais apsilanko gana daug dar jauno darbingo amžiaus fiziškai stiprių ir sveikų pacientų, besiskundžiančių psichikos funkcijų išsekimu. Klausiant apie darbą, dažnas didžiuojasi, kad „prieš keletą metų“ dirbo po 12 val. per parą, be išeiginių ir atostogų, ir sveikata buvo puiki, „daug uždirbdavo“. O štai sulaukus 35-erių ar 40-ies metų amžiaus, jau sunku dirbti 8 darbo valandas, penktoji savaitės diena tampa pragariškai ilga ir sunki, reikalaujanti daug fizinių ir psichikos pastangų. Krinta darbo produktyvumas, sunku atlikti kasdienius darbus. Kūnas silpnas, išsekęs, vargina raumenų, galvos skausmai. Negali atsipalaiduoti, jaučia smarkų fizinį ir psichikos išsekimą.
Psichikos funkcijos gana greitai suprastėja veikiant stresui ar nuvargus. Be to, dauguma žmonių, sulaukusių 40 metų, jaučia, jog atmintis jau nėra tokia gera, kaip buvo jaunystėje. Tai vadinamasis su amžiumi susijęs kognityvinių funkcijų pablogėjimas, arba su amžiumi susijęs atminties pablogėjimas. Kol kas mokslininkai, gydytojai negali tiksliai paaiškinti šito normalaus reiškinio priežasčių. Tačiau kuris iš mūsų nenorėtų pagerinti galvos smegenų funkcijų, jei tik būtų įmanoma?
Kartais tokie žmonės ima rūpintis, ar nesusirgo kokia sunkia liga. Iš tiesų taip būtų galima manyti, jei daugumos negalavimų „neišgydytų“ geras poilsis, atitrūkimas nuo darbo, atostogos.
 

Labai svarbu gerai išsimiegoti


Miegas svarbus žmogaus gyvybei palaikyti kaip oras, maistas ir vanduo. Nuo miego kokybės priklauso mūsų savijauta, sveikata, nuotaika, santykiai su artimaisiais, darbingumas.
Miego metu kūnas ilsisi, o galvos smegenys apdoroja per dieną sukauptą informaciją. Miegodamas žmogus pailsi fiziškai ir psichiškai, stabilizuojasi kraujo apykaita, stiprėja atmintis, kraujyje sumažėja streso hormono (adrenalino), stiprėja imuninė sistema.


Kad geriau išsimiegotumėte ir susigrąžintumėte jėgas miego metu:
• Kasdien gulkite ir kelkitės tuo pačiu metu
• Miegoti turi būti patogu: nei per šilta, nei per šalta, netriukšminga
• Neprisivalgykite vėlai vakare, stenkitės vakarieniauti kiek galima anksčiau
• Labai sveika snūstelėti dieną
• Jei negalite užmigti, negulėkite kankinamas minčių apie nemigą – kelkitės ir užsiimkite kuo nors atpalaiduojančiu, kai pasijusite pavargęs, vėl gulkite miegoti
• Prieš miegą pasistenkite atsipalaiduoti – klausytis ramios muzikos, skaityti, užsiimti atpalaiduojančiais pratimais.
• Prieš miegą išsimaudykite karštoje vonioje, trunkančioje ne mažiau kaip 20 minučių
• Jei yra dalykų, kurie jus neramina ir su kuriais negalite susidoroti čia ir dabar, nuspręskite išspręsti tai rytoj ir eikite miegoti
• Jei išbandyti būdai (ir dar daugiau) nepadeda jums gerai išsimiegoti, apsilankykite pas gydytoją
 

Planuokite savo laiką


Organizuokite darbą taip, kad atliktumėte kasdien po truputį ir kad nebūtų labai karštų, įtemptų dienų. Jei susikrausite vienai dienai daug darbų, gal ir atliksite juos, bet greičiausiai tai bus vienintelė darbinga savaitės diena. Nuobodžiausius ir sunkiausius darbus planuokite daryti tada, kai manote turįs daugiausia energijos.
 

Kas dar gali padėti


Visi norėtume turėti stebuklingų vaistų, galinčių išgydyti nuovargį. Deja, tokio vaisto nėra. Kad mūsų organizmas būtų stiprus, kad produktyviai dirbtų mūsų galvos smegenys, reikia tinkamai pasirūpinti savo sveikata. Pirmiausia reikia sureguliuoti darbo ir poilsio režimą, išmokti atsipalaiduoti, vengti stresų arba valdyti juos. Įtempto darbo metu reikia pasirūpinti tinkama, visaverte mityba. Sunkiai ir daug dirbant naudinga papildomai vartoti vitaminų, mineralų ar kitų maisto papildų (pvz., Memortop naudinga vartoti dirbant įtemptą protinį darbą).
 

Jei būklė negerėja


Jei jūs išbandėte visas minėtas priemones, tačiau jūsų sveikata ne gerėja, o blogėja, jums vertėtų apsilankyti pas gydytoją. Panašūs simptomai būna sergant skydliaukės funkcijos sutrikimais, anemija, miego apnėja, neramių kojų sindromu, nerimu ar depresija.
 

Jei jaučiate, jog jūsų galva pavargo


• Nesėdėkite, negulėkite, negerkite dar vieno puodelio kavos
• Gerkite daugiau vandens, nes nuovargis dažnai būna dehidratacijos požymis, o skysčių trūkumas savijautą blogina
• Mankštinkitės. Paprasčiausias būdas – pasivaikščiojimas. Svarbu pasirinkti tai, ką jūs mėgstate, kas jums patogu ir prieinama. Daug žmonių mėgsta plaukioti, važinėtis dviračiu. Fiziniai pratimai daro jus stipresnius, užgrūdina, o kartu padeda atsipalaiduoti. Fizinį krūvį reikia didinti pamažu, ypač vyresniame amžiuje. Jei po fizinių pratimų pasijutote blogiau (pirmieji pratimai dažniausiai neteikia didelio malonumo, ypač jei nesportavote 10 ar 20 metų), nemeskite šių užsiėmimų, tik sumažinkite krūvį, supaprastinkite juos.
• Jei po 15 min. pasivaikščiojimo nuovargis nepraeina ar dar pasunkėja, tai gali būti, kad esate peršalęs ar persitreniravęs. Baikite vaikščioti, grįžęs išgerkite skysčių ir pasirūpinkite savo sveikata. Rytoj jums reiktų ilsėtis.

 

Kas dažniausiai mus išvargina


• Daug sudėtingų ir painių dalykų, kuriuos mes laikome savo gyvenimo dalimi, kasdieniais ir neišvengiamais ir kurių mes negalime pakeisti. Mes imame jaustis negalį kontroliuoti savo gyvenimo ir todėl jaučiamės sugniuždyti ir pavargę.
• Mažų vaikų priežiūra. Nieko nuostabaus, jei jūs jaučiatės išsekę, jei kūdikis (o kartu ir jūs) per naktis nemiega. Kaip gi būtų galima tokiu atveju kupinam energijos atlikti kasdienės ruošos darbus arba eiti į darbą ir dirbti lygiaverčiai su kolegomis?
• Naktinis darbas ar naktiniai budėjimai. Po tokio darbo, net ir tada, jei jis buvo nesunkus, kiekvienas jaučiasi labai pavargęs. Jei darbo grafikas nuolat keičiamas, būna dar sunkiau.
• Stresas darbe. Dirbti sunku, jei kažkas darbe nuolat jus gniuždo ir žemina. Jei darbe daug reikalavimų, darbas reikalauja daug pastangų, o atlygis neadekvačiai mažas – visa tai kelia stresą ir nuovargį.
• Kiekvieno mūsų gyvenime yra daug dalykų, kurie mus neadekvačiai vargina. Svarbu kiekvienam tai suprasti ir įvardinti.
 

SŽ įspėja


Būkite realistas
Jei nuovargis susikaupė per ilgą laiką, nesitikėkite, kad atgausite jėgas per vieną naktį. Iškelkite realius tikslus ir juos pasieksite. Nesitikėkite labai daug per labai trumpą laiką. Atminkite, kad bet koks sveikatos pagerėjimas yra gerai, nors tuo momentu jis galbūt atrodo labai menkas ir nedidelis.
Tebūna nuovargis jūsų mokytojas: ko jūs reikalavote iš savęs tiek daug, kad pervargote? Kokia turi būti pusiausvyra tarp darbo ir poilsio, kad daugiau nepervargtumėte? O gal atėjo laikas labai rimtai apsvarstyti savo gyvenimo tikslus ir būdus, kaip jų pasiekti?

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Lukis
2015-02-15 15:48
Sveiki,esu patyres galvos trauma,praeja gal jau 3 metai.Dirbu ir zodziu nusivyle manim bendradarbiaii nes nesugebu atlikt atsakingo darbo.Esu issiblaskes,nesugebu normaliai sutelkt demesio,zodziu niekam tikes.Nusprendziau vartoti vitamin b complex,nes butent jis gerina smegenu veikla.Klausimas ar galit patart kaip visa tai pagerint ir ar eina visas sias bedas isgydyt per trumpa laika,ir ar vapsie eina kazka padaryt su vaistu pagalba.
LI
2013-10-08 15:35
O KA DARYTI jei esi pavarges nuo nieko...na sirgau depresija...lyg is issigydziau..bet nuovargis nepraeina,,o ypac neimanoma i nieka susikonsetruoti,,,galva visikai nedirba...mokausi norgu kalbos,,tai taip sunku,,nes atrod kad smegenu nedasiekia....reikia suregsti sakini,,,galvoja buna aaa...pyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyp.....ir kol kol,vos vos..taip sunkiai...ka daryt..jau ir sportuot pradejau,knygas skaityt...norisi kad pafgeretu smegenu veikla...o man tik 27 metai..(weird)
mantas
2013-05-20 19:57
as gerai su desine padirbu ir miegu kaip kudikis
sigis
2013-03-08 22:26
Labai svarbu planuoti savo laiką, suskirstyti darbus pagal svarbą, skubumą, ne visus darbus turite atlikti pats, ne visus darbus reikia išviso daryti. Jei panagrinėsite savo darbų verte tai pastebėsite, kad atlikę 20% svarbiausių darbų, bus uždirbta apie 80% pinigų. Tada ir laiko liks poilsiui, šeimai, apmąstymams kur skubame, kam to reikia. Gyvenimas įgaus naują kokybę. Ir dar vienas labai svarbus dalykas: jei augant pajamoms tiek pat auga ir išlaidos-tai jūsų niekur nenuves. Kol jūs nemokate tvarkytis su pora tūkstančių-jums tiesiog gali būti pavojinga laimėti milijoną. Pirmiausia reikia investuoti į save...
Arūnas
2013-02-28 09:31
"elektrikauju,mano darbe labai svarbu geras atidumas, bet paskutiniu metu pasitaiko visko. Rodos pradejau imtis tikrai kruopstaus darbo,ji baiges finale kai testuoju,matau,kag galai nesueina, ir keikiu save ’’kokiu as cia nesamoniu pridariau?nelogiska,nesamoninga,kaip as cia taip sugebejau?...’’ rodos issijungiu,dingstu kazkur tuo metu. na ipratau pasitikrinti, bent pora kartu. Tas visas reikalas gyventi trugdo. man gal psychologo pagalbos reiktu? su juo tureciau apie ka pasneketi..."

Man lygiai tas pats!!!! O man tik 28metai, ka daryti, padekit, nes jaučiu sakes su darbu bus :(
niuka
2012-02-19 13:33
Sveiki, as manau kad man yra kazkas panasau i sita straipsnio vieta: "Daug sudėtingų ir painių dalykų, kuriuos mes laikome savo gyvenimo dalimi, kasdieniais ir neišvengiamais ir kurių mes negalime pakeisti. Mes imame jaustis negalį kontroliuoti savo gyvenimo ir todėl jaučiamės sugniuždyti ir pavargę."
Gal galetumet kanors patarti, nes nebesuimu saves i rankas tiesiog atsikeliu ryte sedu prie kompo ir visa diena prasinervuoju kad nesugebu nuveikti nieko doro. Tada stojuosi ir pradedu uzsiimti kuonos, bet tai trunka iki pirmo slystelejimo ir vel taspats.. darbas nepadarytas, o as vel prie pc ;/ Esu 4tam kurse ir bandau kurti versla, manau sitai labai itakoja mano depresija.. Galva neveikia, net paciam baisu..
qwerty
2011-06-17 10:30
elektrikauju,mano darbe labai svarbu geras atidumas, bet paskutiniu metu pasitaiko visko. Rodos pradejau imtis tikrai kruopstaus darbo,ji baiges finale kai testuoju,matau,kag galai nesueina, ir keikiu save ’’kokiu as cia nesamoniu pridariau?nelogiska,nesamoninga,kaip as cia taip sugebejau?...’’ rodos issijungiu,dingstu kazkur tuo metu. na ipratau pasitikrinti, bent pora kartu. Tas visas reikalas gyventi trugdo. man gal psychologo pagalbos reiktu? su juo tureciau apie ka pasneketi...
Evelina
2009-05-19 09:51
Man sunku buvo sukonsentruoti demesi mokslams ,pries egzaminus vartojau gan stiproka preparata Tanakan, ir zinokit tikrai padejo!
Akvilina
2009-04-20 03:42
darbingumo lygi zenkliai pakelti, susikoncentruoti ir lengviau isiminti reikiama informacija man visada tonussan padeda, todel pries iseidama i paskaitas kiekviena ryta jo isgeriu
ShyGuy
2009-03-06 22:38
paskaiciau, pagalvojau. geriausia veikti ”pries’ o ne ”po”, manau. savo atminti stengiusi reguliariai gerinti vartodama maisto papilda tonussan. bekitako jis labai gerai kovoja su miego problemomis. dar ne ne tik kad neturiu su atmintimi susijusiu problemu, bet ir miegu kaip vaikas. geras daiktas - augalinis, efektyvus, sveikas, pigus
mega
2009-03-06 18:32
mano nuomone, svarbiausia savimi rūpintis dar rpieš tai, kai prganizmas atsisako būti to sąjungininku. Tai galima sakyti ir apie nuovargį, kuris užklumpa netikėtai, ir, deja, visada ne laiku.. Aš siekdama užkirsti tam kelią, geriu tokį maisto papildą Tonussan, kuris yra augalinės kilmės, negraužia skrandžio, o šalia to - energizuoja, šalina nuovargį, gerina visą bendrą organizmo būklę, žvalina :) Nėra nieko geriau, kaip jaustis gerai..Juk taip?
gieb
2008-10-31 19:20
labai neblogas straipsnis...pradejau dometis, nes pati jauciu nuovargi labai daznai, nors dirbu labai nedaug ir atmintis taip suprastejo, kad net aplinkiniai pastebi, nors neturiu ne 30 metu, bet ko gero tai susije su mano skydliaukes veikla (tik kazkodel nieko blogo apie ja neranda).
sutinku su Valentina, negerkite memorex isvis, as kazkada nusipirkau, bet kai paskaiciau sudeti ir kazkodel girdejau kad turi salutiniu poveikiu, niekada jo ir negeriau.
aciu uz straipsni.
joana
2008-01-09 20:11
Is tiesu dirbau po 12 ir daugiau valandu kokius 8 metus. Dabar negaliu ir nenoriu nieko.Vos pabudus jaučiuosi pavargus, nebepadarau nieko ko tikisi is manes bendradarbiai. Linkiu visiems nepersidirbti, nes tai blogai baigiasi.
rasa
2007-02-24 23:13
Gal galite patarti ka daryti, nes jauciu samones sutrikimus.. atrodo kad tuoj prarasi samone, arba sunku save valdyti..gal reikia kokiu nors vaistu? arba atlikineti pratimus?
nina
2007-01-03 18:10
na as daznai pervargstu, bet kai pervargstu, tai tiesiog kazkas neleidzia eiti ilsetis, o dar liepia kazka daryti. Liga tai kazkokia. O tada apie susikaupima ir blaivu logiska mastyma tai tik pasvajoti galima....
Valentina
2007-01-03 16:20
Nežinau kodėl vaistai tapo iš Memorex dabar jau Memortop ? Pakuotė ta pati ir išvaizda ta pati ? Kai vartojau Memorex, po vieno kurso, pradėjo kraujuooti iš nosies. Iš ryto, kai nusiprausdavau išpūsdavau nosį, išeidavo tokie net gumuliukai, krešuliukai, dabar bijau net ir gerti...Matyt per daug skystina kraują, kitaip nesuprantu... Praėjo jau koks pusmetis, viskas vėl susitvarkė. Tad patarčiau šiais papildais nepiktnaudžiauti....
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai