Imuniteto tvirtovės stiprinimas

Kada imunitetą galime palyginti su narsių karių su ligų sukėlėjais kuopa ir kada tenka taikytis, kad tai – paniurę, nosim šniurkščiojantys pavieniai budėtojai prie žmogaus sveikatos tvirtovės vartų? Imuniteto stiprinimas – „A klinikos“ bendrosios praktikos gydytojos dr. Kristinos BORKIENĖS ir „SŽ“ pokalbio tema.
 

Kas lemia žmogaus imunitetą? Kokie dažniausi išbandymai vaikų imuninei sistemai?


Imunitetas gali būti specifinis ir nespecifinis.
Nespecifinį imunitetą lemia žmogaus įgimtos savybės bei gyvenimo būdas: įpročiai, mityba, grūdinimasis, taip pat medžiagų pasisavinimo ypatumai, stresinių situacijų valdymas.
Specifinis imunitetas įgyjamas. Pa­vyz­džiui, dirbantieji tam tikroje aplinkoje įgyja didesnį nei kiti žmonės atsparumą specifiniams tos aplinkos veiksniams.
Yra veiksnių, kurie slopina tiek nespecifinį, tiek specifinį imunitetą. Tai rūkymas, alkoholio vartojimas, dažnos peršalimo ligos, kai kurios lėtinės neinfekcinės ligos, netinkama ar nepakankama mityba. Tinkami mitybos įgūdžiai labai svarbūs vaikų imunitetui formuoti.
Tačiau, nepaisant adekvačios mitybos ir įgimtų savybių, vaikams, kurie lanko kolektyvą, rizika sirgti peršalimo ligomis, t.y. plintančiomis oro lašeliniu būdu, yra didesnė nei suaugusiesiems.
 

Kokios ligos ir būklės labiausiai silpnina vaikų imunitetą?


Tai kvėpavimo sistemos ligos: plaučių uždegimai, bronchitai, lėtinės alerginės ligos (alerginis rinitas, bronchų astma).
Medicinos literatūroje nurodoma, kad 5–7 metų vaikai peršalimo ligomis serga iki 12 kartų per metus. Tėvai pastebi: vaikas pradeda lankyti darželį ar mokyklą ir daug dažniau nei iki tol ima sloguoti, kosėti, dažnesni trumpalaikiai – 2–3 dienų – karščiavimai. Tokios būk-lės silpnina imunitetą.
Bet kokiam uždegimui (šlapimo takų infekcijai, gastritui ir kt.) įveikti organizmas eikvoja resursus ir taip tampa imlesnis įvairioms peršalimo ligoms.


Pradėję lankyti kolektyvą, vaikai neretai patiria didelį psichologinį stresą, ir tai neigiamai atsiliepia imunitetui. Gastritas vaikų amžiuje gali būti ne tik nereguliarios bei nesubalansuotos mitybos, bet ir nervų įtampos pasekmė. Dėl skrandžio veiklos sutrikimų blogiau pasisavinami mikroelementai, vitaminai ir kt. medžiagos.
Vis dažniau vaikams diagnozuojama anemija, kuri taip pat mažina organizmo atsparumą. Depresinė nuotaika taip pat daro neigiamą įtaką imunitetui. Pastaruoju metu daugėja tuberkuliozės atvejų, beje, ir vidutinio bei aukšto socialinio sluoksnio šeimose; sergantiesiems šia liga palyginti dažnai pasireiškia ir peršalimo ligos.
Negydyti vaikų dantys – tai kelias kitoms infekcinėms ligoms. Kai dantyse ar jų kanaluose yra infekcijos židinių, vyksta lėta organizmo intoksikacija, o tai – papildomas krūvis imunitetui. Būtina laiku gydyti ir ausų, nosies bei gerklės ligas – anginą, adenoidus ir kt. Vaikams, kurie kvėpuoja pro burną, tikimybė sirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis didesnė.
 

Kokios profilaktikos priemonės rekomenduotinos?


Būtini nespecifinės profilaktikos būdai: gyvensenos koregavimas, mitybos režimo paisymas (itin svarbu pakankamas mikroelementų kiekis), grūdinimasis, pakankama miego trukmė.
Specifinis imunitetas pradedamas formuoti kūdikystėje (skiepijimas).
Vaikams, kurie serga viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, reikia papildomų priemonių specifiniam imunitetui formuoti. Viena iš jų – preparatas, vaistinėje parduodamas pavadinimu Ribomunyl. Tai ne vitaminai, ne mikroelementai. Tai – išgrynintas tam tikrų mikroorganizmų, kurie plinta visuomenėje, ypač darželiuose bei pradinukų klasėse, antigenas. Į preparato sudėtį įeina nekenksmingos kai kurių mikroorganizmų dalys. Patekusios į žmogaus organizmą, jos stimuliuoja imuninę sistemą gaminti specifinius antikūnus.
Šio preparato veikimas panašus į skiepų nuo dažniausių kvėpavimo sistemos ligų sukėlėjų. Vaisto efektyvumas buvo įrodytas daugelio klinikinių tyrimų metu.
Šį preparatą gali vartoti vaikas, kuris rengiamas lankyti daželį ar mokyklą, tiek jį lankantysis ar susirgęs. Svarbiausia – suvartoti visą kursą pagal gydytojo nurodymus. Preparato vartojama kelis mėnesius, tačiau, jei, pritrūkus kantrybės ar dėl kitų priežasčių jo vartojimas nutraukiamas, reikiamas imunitetas nesusiformuos. Kuo didesnė pertrauka nei nurodyta ar per mažai suvartota, tuo mažesnė ir tikimybė, kad vakcina bus veiksminga.
Šio imuninio preparato vartojęs vaikas gali būti apsaugotas nuo peršalimo ligų bei galimų jų komplikacijų (meningitų, šlapimo takų infekcijų ar kt.).

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

mega
2009-03-22 12:52
kaip sako mano sesė: svarbiausia nesinervuoti, gerai maitintis, o likusioms spragoms imuniteto stiprumo atžvilgiu užpildyti - Tonussan!
extra
2009-03-01 14:01
Pritariu, jog ne visada yra galimybių valgyti pilnavertį maistą, kuriame gausu vitaminų..aš organizmui stiprinti vartoju taip pat Tonussan - tfu tfu tfu, bet dar šiemet neapvylė, kad ir kokie atšiaurūs orai būte, beje, kaip ir jau buvo rašyta čia anskčiau, tikrai padeda išlaikyti žvalumą, energiją, bei visą gerą organizmo būklę apskritai!

lape
2009-02-26 13:47
galima ir kitais budais stiprinti, taciau, mano nuomone, jie trunka labai ilgai. ar bent jau uzima laiko, kol rezultatas pasistebi. siaip gyvenime vadovaujuosi logika - geriau saugoti ligu, negu veliau gyditi jas. as apsaugau ir gerinu savo organizmo imunene sistema gerdama tonusan. ji geria ir mano dukra (abituriente), tai sake,kad produktyvesne diena jos o ir bendra savojauta pagerejo ;)) lengviau atsikelia.;D veikia.
ligitape
2007-03-06 19:45
Ribomumil geras preparatas bet mano ma=iuiukui tas pats gaeria ar ne vistiek sergam
giedre
2007-01-10 15:55
na bet imuniteta galima stiprinmti ir kitomis priemonemis ir budais, o ne is karto ribomunili duoti(cia mano nuomone)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai