Joga – netradicinės medicinos lopšys

Norėtųsi pradėti atkreipiant dėmesį į paradoksą: netradicine medicina mes vadiname tokias gydymo praktikas, kurioms jau tūkstančiai metų. Toks nesusipratimas veda į klaidingą pasaulėžiūrą bei unikalios žmonijos patirties ignoravimą. Rečiau sutinkamas, bet tikslesnis terminas – Rytų tradicinė medicina. Tai Indijos ir Kinijos, Japonijos, Vietnamo, Korėjos ir Tailando, pagaliau, arabų šalių patirtis.
 

Kultūrinė aplinka, be abejo, kiekvieną gydymo būdą daro savitą, o, mūsų akimis žiūrint, net egzotišką. Bet yra vienas bendras dalykas, vienijantis visas rytietiškas gydymo meno disciplinas – žmogus traktuojamas kaip visuma. Rytų medicinos ekspertas išmano sveikatos dėsnius, vakarietis – ligų ir jų gydymo.
Liga – tai pusiausvyros netekimas dėl įvairiausių priežasčių. Sveikata – aktyvus fizinės, psichinės, dvasinės ir socialinės būsenos palaikymas, reikalaujantis daug žinių arba tiesiog intuityvaus paklusimo gamtos jėgoms. Vakarų medicina vystėsi specializacijos ir separacijos kryptimis. Tenka vėl, kaip Diogenui, ieškoti žmogaus užsidegus žiburį vidur dienos, nes ligų tankynėje jį pametėme.

 

Rytietės seserys – joga ir ajurveda


Vykdyk savo pareigą, O Ardžūna, išlaikydamas
pusiausvyrą, nesivildamas nei pasisekimo,
nei nesėkmės.
Tokia pusiausvyros būsena vadinasi joga.
(Bhagavad Gita, 48 tekstas)
Kokios seniausios sveikatinimo sistemos pasiekė šiuos laikus ir kodėl? Tai joga ir ajurveda. Jau prieš 5000 metų Indijoje susiklostė palankios istorinės sąlygos šioms tradicijoms vystytis ir išlikti iki šiol. Praktikų efektyvumas, sprendžiant sveikatos problemas, stebina ir šių dienų mokslininkus bei medikus.
Joga – tai unikalių fizinių pratimų, kvėpavimo ir meditacijos technikų visuma, sujungianti žmogų su gamtos jėgomis.
Ajurveda – tai žinios apie visą gyvenimą, įskaitant naudingus ir kenksmingus dalykus, tai mokymas apie tai, kaip pasiekti laimę ir kodėl atsiranda nelaimės.
Šios dvi sistemos glaudžiai persipynusios. Jose labai svarbią vietą užima taisyklinga mityba, dienos režimas bei mąstymo būdas.
Mitybos taisyklė – gauti pakankamai gyvybinės energijos, suvalgant kuo mažesnį maisto kiekį.
Dienos režimas – anksti keltis, anksti gultis; pavalgius nemiegoti; palaikyti fizinę ir dvasinę švarą; saikingai valgyti, dirbti ir ilsėtis.
Mąstymo būdas – vengti dualizmo ir vidinio dialogo, pozityviai mąstyti.


 

Joga ir kovos menai


Todėl išminties ginklu nukauki abejones,
kurias neišmanymas pagimdė tavo širdyje.
Apsiginklavęs joga, o Bharata, pakilki ir kovoki.
(Bhagavad Gita, 43 tekstas)
Gal ne vienam skaitytojui bus naujiena, kad joga buvo tiesiogiai ir labai efektyviai pritaikoma karybos mene. Be jogos neįmanoma įsivaizduoti senovės Indijos kario fizinio ir psichologinio pasirengimo. Net ir dabar šios šalies specialiosios paskirties būriai ruošiami naudojant užslaptintas jogos technikas. Tokie kariai – tikri „biorobotai“. Jie gali ištisomis paromis nemiegoti, nevalgyti, negerti bei siekti užsibrėžto tikslo su tvirta psichine nuostata, maksimalia koncentracija.
Jogiškąsias tobulėjimo technikas Kinijon pernešė vienuolis Bodhidharma. Jos vėliau išsivystė į kung-fu, tai-či, ci-gun tradicijas. Dar vėliau tai pasiekė Korėją, Japoniją. Gimė taikvando, karatė, dziudo, aikido ir šimtai kitų kovos mokyklų.
 

O kas bendro tarp kovos menų ir „netradicinės medicinos“?


Žudymo ir gydymo transformacija
Karas – tai menas žudyti. Norint tai padaryti, reikia turėti atitinkamų žinių. Senovės karuose buvo naudojami primityvus ginklai, nebuvo technikos. Reikėjo gerai išmanyti žmogaus anatomiją ir fiziologiją, žinoti pažeidžiamiausias kūno vietas. Išlikę istoriniai šaltiniai teigia, jog vergams smaigstydavo adatas į įvairias kūno vietas ir stebėdavo, kada, kaip jie miršta. Šie šokiruojantys faktai – akupunktūros pradžia. Kario meistriškumas buvo nulemtas jo sugebėjimo pataikyti į mirtinas vietas. Taip buvo taupomos jėgos, išlošiama laiko ir galima nugalėti stipresnį bei skaitlingesnį priešą. Taip pat šios žinios padėjo apsaugoti save. Pavyzdžiui, skydas buvo laikomas kairiąja ranka, nes dengė širdies plotą; gaminami šarvai ant tam tikrų, svarbiausių kūno vietų, kad karys nebūtų per daug apkrautas.
Visi žinome, jei nuodus vartosime mažomis dozėmis, jie taps vaistais. Taip ir žudymui skirtų įdūrimų, smūgių, paspaudimų „dozių“ sumažinimas tampa gyvybiškai svarbių organizmo zonų stimuliavimu. Neatsitiktinai Rytų kovos menų meistrai buvo puikūs gydytojai.
Dabar galime suprasti, kaip atsirado šitiek masažo rūšių – laužymai, badymai, tapšnojimai, spaudimai, tempimai, iš kur kilo prideginimai ir šaldymai. Iš psichotroninių nusiteikimo technikų žudyti kitus šios technikos virto savęs gelbėjimo ir sveikatinimo algoritmais.
 

Ar žinote, kad:


• mūsų kūnas sudarytas ne iš to, ką suvalgėme, bet iš to, ką pasisavinome;
• tiltas tarp kūno ir proto yra kvėpavimas;
• tiltas tarp sielos ir išorinio pasaulio yra protas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

To Jonas
2011-07-27 07:48
Pats susivelei savo mintyse. Tai ka tu parasei - visiska nesamone. Visada baisu tai ko nesupranti...
to e
2010-05-12 18:45
rjm lankiau 2 metus, eina jie ... kuo toliau... nesveiki!!!
e
2010-04-23 20:46
jo rjm .....ir kaip jiems tai pavyksta.... :)
as kolkas einu,nes negaliu nesizaveti jiu smegenu pudrinimu.....,semiuos patirties :)
Banga
2009-12-14 21:47
To Lietuve,
Senoliu ismintis : ko skurdi samone nesupranta- ta pasmerkia.... Tai kad, Lietuve, neskleisk savo bukumo, o jei kazko nesupranti ir nesuvoki tai geriau patylek.
Banga
2009-12-14 21:46
To Lietuve,
Senoliu ismintis : ko skurdi samone nesupranta- ta pasmerkia.... Tai kad, Lietuve, neskleisk savo bukumo, o jei kazko nesupranti ir nesuvoki tai geriau patylek.
Shaman
2009-12-14 09:47
RJM nusivylusiu namu seimininkiu klubelis :)))
nustebusi Jonui
2009-09-01 19:42
na, nieko sau:(( trečius metus esu RJM, bet nieko panašaus nepastebėjau.
to leti
2009-09-01 14:25
Neik i RJM, as is ten zafu iseiti, nes vyrai netoleruojami, o moterys yra nusvitusios.
tomas
2009-08-09 22:04
Del biblijos jezus gyde palezdamas tai ka cia mokytis paliesti ir life is good?
Kiekvienas jieko savo kelio!
leti
2009-08-02 18:16
Jonai, is kur tokios zinios apie Respublikine jogos mokykla? jog tai paremta KGB mokymu? nes as girdejau tik gerus atsiliepimus ir zadejau rudeni pasibelsti ju ju mokykla?
Monika
2009-02-25 17:06
to smalsi,
man idomu ka reiskia apdirbinejami vaikai.Gal galetum paaiskinti?
smalsi
2008-12-08 10:23
Radau komentarą apie respublikinę jogos mokyklą.Aš vienu momentu irgi buvau ten pakliuvusi.100% sutinku su Jono pasisakymu.Aš už jogą - tai labai geras dalykas.Tik žmogus turi vadovautis savo galva, intuicija.Man lankant kursus RJM nedavė ramybės vienas klausimas.Šios m-los vadovas kas domėjosi, supranta kas.Bet ten per ”pamokas” vis buvo cituojamas Jėzus Kristus.Kad supainioti mokinį? Jį suklaidinti?Bet blogiausia, kad toj vadinamoj mokykloj yra apdirbinėjami vaikai.
Tikinti
2008-11-04 11:57
Paziurekite Biblijoje, kaip gyde
Jezus. Joga ne biblijinis mokymas.
Jonas
2008-07-29 15:29
Viskas čia tame straipsnyje ir Kauno jogos studijoje yra gerai. Nepainiokime gerų dalykų su blogais. Suprantama, kad šiais laikais kai dar viskas kas rytietiška mums yra egzotika ir nesuprantama - gali bauginti ir tai gerai, nes dalis tokių ”jogos mokyklų” yra būtent apsišaukėlės. ”Respublikinė jogos mokykla” paremta KGB mokymu, tai pagalvokit koks ten žmogaus dvasinis ugdymas gali vykti?... Jie būtent manipuliuoja žmonių sąmone ir juos įvairiomis metodikomis stengiasi pririšti ir paveikti, taip kad žmonės lieka priklausomi nuo ”mokytojų”. KGB atidirbo, išnagrinėjo, sau pritaikė kas tinkamiausia iš psichologijos, šamanizmo, jogos ir kitų senųjų kultūrų technikų ir nekaltai pasivadinę ”Respublikine jogos mokykla” dabar manipuliuoja žmonėmis, naudoja savo reikmėms. Tai yra du skirtingi dalykai - klasikinė joga ir ”Respublikinės jogos mokyklos” neaišku kas per mokslai, praktika ir metodika...
Pastarieji netgi galvojo savo balaganą pavadinti kažkokia ”Dvasinio mokymo mokykla” be jokios jogos, tačiau Lietuvoje, ačių Dievui, nėra tokių įstatymų, kad būtų registruojamos tokios ”mokyklos”.Tada jie pasivadino ”Respublikine jogos mokykla” ir taip įgijo teisę manipuliuoti žmonėmis, o kiek dabar yra nuo jų priklausomų žmonių ir jų skaičius sparčiai auga! Čia tai yra bėda- išyra šeimos, žmonės išprotėja, nebeina atrasti su tokiu paveiktu žmogumi bendros kalbos, o jis būdamas priklausomu susukta galva, dar sugeba įsivaizduoti, kad yra kažkoks pranašesnis už kitus kurie jo manymu nėra patyrę ”čakrų atsivėrimo”. Taip gražia forma, gražiais pavadinimais žmogus davedamas iki beprotybės ribos, yra priklausomas ir dar, kas keisčiausia, patenkintas tuom. Čia panašiai kaip anksčiau buvo madoje ”Meilės žodžio” bažnyčia, ”Tikėjimo žodžio” bažnyčia ir t.t. Va taip vat - reikia galvot ir stebėti kur galvas kišat, mieli tautiečiai.
Lietuvis
2008-03-23 20:30
Noreciau pabrezti Lietuvei, kad visu pirma sie zmones nera sektantai kaip is pradziu gali pasirodyti. Joga ir rytu filosofijos dabar labai ispopuliarejusios ir issipletusios, todel cia zinoma galima sutikti pliusu, minusu (tokiu kaip tamstos mineti nusistoveje stereotipai). Taip pat is dalies noreciau su jumis sutikti, kad reikia vertinti tai, ka turime. Jokiu budu negalima smerkti savo tautos zmoniu, juolab, kad nera del ko. O del jogos tai teisinga praktika suharmonizuoja zmogaus prota ir kuna, o tai jam dar labiau padeda ivertinti ji supancia aplinka ir ji pati. Kad praktikuotum joga visai nebutina dometis rytu ar kokiomis kitokiomis religijomis, tereikia siek tiek laiko per diena skirti sau ir tiek... O gyvenime rezultatai ateina tik teigiami..
as
2007-01-29 23:28
straipsniukas neblogas.bet nepatariu nerti i visa tai stacia galva.ir dar pritariu l i e t u v e i nereiktu paniekinti savo tautos sveikatos lobiu aruodu.ir tikrai nevisi kemsa tuos kebabus ir nevisi jau tokie nusiruke ar nusigere.baikit niekint savo tautos zmones.
666
2006-11-22 15:56
Kažkaip keista, kad visos pasisakiusiųjų mintys sukasi apie maistą, lyg tai pats svarbiausias dalykas jų gyvenime, kodėl nekalbat apie sveiką gyvenseną kita prasme, turiu omenyje, kad propaguojantys jogą nei geria, nei rūko, tai tarsi dar viena ”sporto rūšis” (bent aš taip pavadinčiau)... Ar tai blogai, kad ir vaikai, ir jaunimas, o galų gale ir vyresni žmonės, išmoksta gyvent sveikai, nevartoja alkoholio, nerūko? Manau, kad kiekvienas atsirinks, kas jam svarbiausia, o ne ”įsipainios į kažkokį tinklą” - pasak ”lietuvės”... Manau, kuo daugiau gerų dalykų mūsų gyvenime, kurie veda prie sveikos gyvensenos, tuo geriau... P.S. Aš jogos nepraktikuoju, bet Vyčio straipsnis tikrai labai įdomus :)
ne rytietis
2006-11-19 14:39
as tai pritariu lietuvei nes kiekviena salis kiekviena tauta turi savo kelia ir kas tinka rytam vargu ar tinka mums lietuviams
Lietuvė
2006-11-17 17:41
Atsakymas Merginai. Jūs teisi dėl vakarietiško maisto,be to aš nesu ragavusi nei kebabo, nei steiko.Vakarai, Rytai ir kiti žemynai mus laiko trečiarūšiais ir perša mums savo tariamą maistą, savo ideologiją ir kt. O jeigu to Vyčio malonu klausytis - suprantama, tokie turi būti įtaigūs: pradžioje joga, po to jų tikėjimas, po to munistų kolektyvinės vestuvės ir t.t. Man gaila Jūsų, jeigu jau esate įpainiota į tą voratinklį...
mergina
2006-11-16 21:59
Norėčiau paprieštarauti tokiam LIETUVĖS išsireiškimui-lietuvių protas taip jau sudrumstas, kad Rytietiška medicina gali bent kiek padėti žmogui apsivalyti nuo Vakarietiškų nuodų pvz.:nuo nesveiko maisto, kuris nepaliaujamai skverbiasi i mūsų Lietuvėlę. Kaip manau kodėl jie nevalgo tokio maisto, kurį valgo eilinis anglas?Atsakysiu-jis savęs nenuodija kažkokiu šlamštu...Kaip gali save mylėti, kai esi nesveikas?!Ne jau tu pavalgius kebabų ar sukirtus steiko kepsnį su riebių padažu gerai jautiesi?Ir galima dar daug vardyti įvairių dalykų....Aš pati tik šiemet pradėjau rimtai domėtis sveika gyvensena, užsiminėti joga...Man Vytis kaip žmogus padarė labai didelį įspūdį...jo malonu klausyti, patinka jo vedami užsiėmimai..
Jeigu taves nedomina tokie dalykai, šis straipsnis tiesiok ne tau...tad nereikėtų tokių dalykų vadinti nesamonėmis
Lietuvė
2006-11-13 13:39
Baisiausia, kad ”žudymas” laikomas ”menu”. Matyt, rytietiškos jogos ir ajurvedos tiek sujaukė protelį, kad gali taip šiurpinti dar nepraradusius noro gyventi. Siūlyčiau autoriui tiesiu taikymu lėkti į jo mylimus Rytus ir ten ”kaifuoti” su lai-min-gais a-jur-ve-di-nin-kais, nedrumsti Lietuvoje protų svetima kultūra. Turime savo vaistažoles, medžius, gamtą, tikėjimą. Negi esam tiek kvaili, kad žavėtumės iš kito pasaulio galo sektantų siūlomom nesąmonėm
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai