Geras puodas – geri pietūs

Besirūpindami sveiku maistu bei ekologiškais produktais, neretai pamirštame apie indus, kuriuose verdame maistą. O juk netinkamas indas gali tapti įvairių negalavimų priežastimi. Kokį puodą pasirinkti?
 

Aliuminio indai


Dar neseniai aliuminio indai buvo labai populiarūs, nes jie yra pigūs, lengvi ir ilgaamžiai. Aliuminis – geras šilumos laidininkas, todėl vanduo užverda greičiau nei, tarkim, emaliuotame puode. Kita vertus, aliuminio indai ploni, lengvai deformuojasi, todėl, perkant aliuminio puodą, reikėtų rinktis storesnį.
Tiesa, aliuminis turi nemažai trūkumų, būtent todėl daugelis šių indų jau seniai atsisakė. Aliuminis – minkštas metalas, todėl šveičiant jis lengvai nusigramdo. Veikiausiai naudodami šiuos indus suvalgėme nemažai metalo drožlių. Be to, šie puodai svyla, o nušveisti juos nėra lengva, nes negalima naudoti metalinių šepečių ar kempinių.
Didžiausias tokių puodų trūkumas – nemėgsta kontakto su rūgščia ir šarmine terpėmis. Todėl tokiame puode negalima virti rūgčių sriubų (pvz., kopūstų, rūgštynių ir pan.), kisielių, mėsos, pagardinant ją saldžiarūgščiu padažu, ir pan. Taip pat šie indai netinka dietiniam bei maistui vaikams gaminti. Tad kam jie tinka?
Aliuminio indai tinka vandeniui arba pienui užvirinti. Tačiau laikyti pieno tokiame inde negalima: užvirinus iš karto reikia perpilti į kitą indą, taip pat jie tinka bulvėms ar kitoms nerūgščioms daržovėms, košėms virti.

 

Emaliuoti puodai


Emaliuotas puodas – tai ketaus ar geležinis indas, padengtas 2–3 sluoksniais emalio, t.y. medžiaga, apsaugančia metalą nuo korozijos.
Emaliuoti indai išvaizdūs, spalvingi. Tačiau baltame emaliuotame puode vanduo užvirs vėliau nei tamsiame, nes jis atspindės dalį šilumos. Tad geriau rinktis tamsesnius indus arba tokius, kurių bent dugnas tamsus. Beje, emaliuotame puode maistas svyla dar labiau nei aliuminio.
Emalio trūkumas – nuo smūgio ar kitų mechaninių apgadinimų emalis gali įtrūkti, suskilti ir galiausiai atšokti. Tokio indo visiškai negalima naudoti, net ir vandeniui užvirinti, nes galima apsinuodyti metalo junginiais.
Įskilusius, apdaužytais kraštais emaliuotus indus bei aliuminio įrankius Lietuvos higienos normos kategoriškai draudžia naudoti vaikų mitybai.


 

Ketaus indai


Ketaus indai pasižymi ilgaamžiškumu – įkaitintas ketus puikiai paskirsto šilumą, atlaiko aukštą temperatūrą, todėl puikiai tinka intensyviai naudoti. Dėl specifinės ketaus struktūros įkaitintas indas ilgai palaiko šilumą, todėl šie indai puikiai tinka kepti bei troškinti. Ketaus keptuvė – geriausias pasiūlymas tiems, kurie mėgsta gaminti ant ypač karšto paviršiaus. Šie indai puikiai tinka visų tipų viryklėms.
Ketaus indų trūkumas – jie rūdija, todėl kruopščiai nusausinkite indus po plovimo. Šių indų nepatartina plauti indaplo-vėse, taip pat naudoti šarminių plovimo priemonių. Nešvarius indus pakanka išvalyti servetėle arba paprasčiausiai praskalauti šiltu vandeniu. Jeigu naudosite plovimo priemones, indą būtina nusausinti ir ištepti augaliniu aliejumi, kad būtų išvengta rūdžių. Šie indai netinka maisto produktams laikyti. Kai indo nenaudojate, įtieskite servetėlę ir palikite neuždengtą.
 

Karščiui atspari keramika


Tokiuose induose pagamintas maistas bus ypatingo, subtilaus skonio.
Keramikos trūkumas tas, kad, palyginti su metalu, tokie indai lėčiau įkaista, yra trapūs, dūžta.
Gražūs ir elegantiški indai, pagaminti iš karščiui atsparaus porceliano ar stiklo keramikos. Tai tinkamiausi mikrobangų krosnelėms indai.
 

Karščiui atsparus stiklas


Šie puodai turi unikalią savybę: juose paruoštas maistas tinka net alergiškiems žmonėms, nes į gaminamą maistą neišsiskiria jokių pašalinių medžiagų. Stiklas gerai praleidžia šilumą, tačiau ją paskirsto netolygiai, todėl stiklinius indus rekomenduotina naudoti gaminant maistą orkaitėse. Tokie puodai turi turėti ženklą „oven-proof glass“ (orkaitei tinkamas stiklas). Verdant ant viryklės, virimo laikas pailgėja. Be to, norint pasiekti geresnių rezultatų, reikia dažnai maišyti. Stiklinių indų nerekomenduojama dėti ant elektrinių kaitinimo elementų, tačiau jie puikiai tinka mikrobangų krosnelėms.
Šie indai nereaguoja su jokiu maistu, lengvai valomi, juose nesusidaro nuovirų, maistas ilgai neataušta. Tačiau karščiui atsparaus stiklo indai reikalauja šiek tiek kitokios priežiūros. Dujinių viryklių šeimininkėms būtina turėti šilumos paskirstymo tinklelį, nes dėl netolygaus įšilimo stiklas gali įtrūkti. Dėl tos pačios priežasties ovalo ar keturkampio formos stiklinių indų negalima dėti ant įprastų apvalių dujinių degiklių. Tokios indų formos tiks mikrobangų krosnelei, orkaitėms.
Taip pat reikia nepamiršti, kad įkaitusį indą galima dėti tik ant sauso paviršiaus, antraip stiklas gali įtrūkti.
Tačiau, nepaisant kai kurių trūkumų, ateityje šie indai bus dar populiaresni, nes jie yra ekologiški ir higieniški.
 

Tefloniniai indai


Tefloniniu paviršiumi būna padengti aliuminio ar plieniniai indai. Plieniniai indai geresni, bet ir brangesni. Tefloninis padengimas gali būti lygūs arba korėtas. Korėtas paviršius padidina kaitinimo plotą, ir karštis pasiskirsto tolygiau.
Tefloninių keptuvių dugnas plokščias, dažniausiai išraižytas siaurais grioveliais. Šie grioveliai taip pat didina kaitinimo plotą, indas greičiau įkaista, ir maistas greičiau paruošiamas. Tačiau be reikalo dugnas blizgus – dėl to prarandama dalis šilumos.
Naują tefloninį indą reikia išplauti šiltu vandeniu su muilu. Šių indų privalumas – galimybė nenaudoti riebalų. Tačiau tuomet keptuvė tarnaus trumpiau. Kita vertus, riebalų pilti reikia labai nedaug.
Tefloniniai indai nėra ilgaamžiai. Plona keptuvė tarnaus 3–4 m., indai korėtu paviršiumi – 5–6 m. Ilgaamžiškiausi – 10 m. – indai, kurių vidinis paviršius storas ir šiurkštus.
Tefloninių indų trūkumai – negalima šveisti milteliais, metalinėmis kempinėmis, maišyti ar pjaustyti maisto metaliniais įrankiais. Tiesa, yra naujos kartos indų – atsparių metaliniams įbrėžimams, tačiau tai būtina išsiaiškinti perkant. Jeigu paviršius apgadintas, naudoti šių indų negalima, nes į maistą gali patekti kenksmingų medžiagų.
Bet vis dėlto tefloniniai indai labai patogūs ir ekologiški. Pirmieji tokie indai pasirodė prieš 50 m., ir ligi šiol jokių neigiamų jų naudojimo pasekmių nenustatyta.
 

Nerūdijančio plieno indai


Geri nerūdijančio plieno indai brangesni už tefloninius, o tie, kurių dugnas kelių sluoksnių, – dar brangesni. Vienas pagrindinių nerūdijančio plieno privalumų – gana inertiškas metalas. Verdant ar kepant nerūdijantis plienas nereaguoja net su stipriausiomis maistinėmis rūgštimis, taigi šiuose puoduose paruoštas maistas nepraras savo natūralaus skonio ar spalvos. Kitas didelis privalumas – nereikalauja ypatingos priežiūros. Be to, jie nerūdija, yra atsparūs deformacijoms, juos lengva valyti ir jie visuomet atrodo kaip nauji. Trumpai tariant, tai kone amžini puodai, kuriais galima džiaugtis labai ilgai.
Tačiau nerūdijantis plienas turi ir neigiamų savybių. Pirma, jis nėra geras šilumos laidininkas: kaitinant tokį puodą iš apačios, šiluma sklinda netolygiai, atsiranda „karštų“ taškų. Naujausiuose modeliuose ši problema jau išspręsta: naudojamas papildomas laidus šilumai sluoksnis arba storas presuoto plieno dugnas, į kurį dažnai įdedama vienas ar keli sluoksniai vario ar aliuminio. Ši technologija labai pagerina šilumos sklaidą (tikriausiai pastebėjote, kad dauguma brangesnių puodų turi storą dugną – jis skirtas būtent šilumos sklaidai pagerinti). Kita neigiama šių puodų savybė, kurią pažymėjo specialistai, – labai didelis svoris. Netgi tušti jie nemažai sveria.
UAB „Zepter International”
kviečia dalyvauti konkurse
„GAMINK SU ZEPTER”
Geriausių receptų autoriai gaus vertingas „Zepter”
kompanijos dovanas.
Patiekalų, pagamintų naudojant „Zepter” indų, VacSy ir MixSy sistemas, receptus siųskite iki 2006 rugsėjo 17d. adresu:
Šeimyniškių g. 3A, LT-09312 Vilnius arba el. paštu
homeart@zepter.lt

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Tomas
2010-10-01 16:40
DĖMESIO !!!
Jau dabar registruokitės į kursą "Esu lieknas, sveikas ir laimingas" , kur be vidinės įtampos, be alinančių dietų, be milžiniškų valios pastangų, be vaistų, be maisto papildų, be operacijų, be prakaito liejimo sporto salėse, pasieksite ir labai ilgam išsaugosite idealų trokštamą kūno svorį, tapsite sveikesni, atjaunėsite, geriau jausitės, patirsite Gyvenimo džiaugsmą !!!
Užsirašyti į šio kurso nemokamą pristatymą-įvadinį užsiėmimą galite tel:
8 678 79097, 8 670 97959. El. paštas: info@laisvi.lt
Vietų skaičius ribotas !
KURSO PRISTATYMAS VYKS 2010.10.16, ŠEŠTADIENĮ, 15 VAL. KAUNE ADRESU LAISVĖS AL. 45, 3-IAS AUKŠTAS, 306 KABINETAS.
www.laisvi.lt
Lina
2010-06-25 21:40
Turiu visą ZEPTER produkciją jau 13 metų ir niekas dar nesugedo.Nesuprantu kaip reikia naudotis kad jums viskas subyra. Yra instrukcija ir naudokis. Pagaliau mūsų prezentantė apmokė daug kartų. Galiu pasakyt blogam šokėjui tai ir ,, drobesko’’ maišo....
Ina
2010-02-19 11:18
Reklama visagale. Linkiu netapti jos aukomis. Turiu Zepfer, Beem, mama turi Berghoff puoda, tai galiu pasakyti, kad skirtumo jokio, tik kainos labai skiriasi. Karta "pakibus ant reklamos" jau tapau atsargesne ir pinigu vejais nebesvaistau.
Berta
2010-02-10 22:32
Konsultuoju,demonstruoju Zepter kompanijos produkcija Klaipedoje ir jos apskrityje.
Viktoras
2010-01-08 16:06
Sveiki, parduodu keleta rinkiniu Zepter puodu su nemaza nuolaida. Rinkiniai nauji. Taigi maloniai prasome kreiptis.
Jūratė
2009-09-08 22:01
Prekiauju "Zepter International" gaminiais.. Ne tik prekiauju, bet ir pati su malonumu naudoju. Zepter gaminiai - tai investicija į Jūsų sveikatą. Galbūt tiesiog norite apžiūrėti Zepter gaminius, tada maloniai prašom kreiptis.
šiaulietė
2009-07-24 14:06
užsisakiau ZEPTER puodus, bet laukti reikia virš mėnesio...sakė užsakovas, be to iškart mokėti pinigus, kodėl taip? Juk kitos firmos ima pinigus tik tada, kai atveža prekę, pirkėjas apžiūri...man atrodo nėra platintojų kontrolės, o reikėtų, ypač šiais laikais...kažkaip labai norėjau tos firmos indų, bet...nuo ilgo laukimo- atsirado įtarimai, nepasitikėjimas.
Inguciukas
2009-07-04 17:05
Zepterio mikseris nevertas pinigu kuriuos reik sumoketi. labai mazi peiliukai ir mesa smulkinti tiesiog nepatogu nes uztrunka ilgai ir mikseris kaista mesa buna ne gabaliuku o koses pavidalo tas pats su plakimu
viva
2006-10-06 14:32
Turiu tik 1 Zepter keptuve, kurioje gaminu absoliuciai viska. Beje, dviems zmonems pilnai pakanka. Dievinu maista pagaminta savo stebuklingoje keptuveje. Kepto riebaluose maisto nebegaliu valgyti. Ir nereikia cirskinti ir pluseti virtuveje, paskendus garuose. Viskas pagaminama labai greitai. Ne kiek negaila, kad nemazai sumokejau.
Vytautas iš Kaišiadorių
2006-10-04 14:05
Turime ”Zepter” puodų rinkinį - brangus, bet kokybiškas daiktas. Papildomai kitur nusipirkome ”BEEM” firmos puodą, nes reikėjo didesnės talpos, ko ”Zepter” negalėjo pasiūlyti.. Galiu atvirai pripažinti, kad jo charakteristikos niekuo nenusileidžia ”Zepter’ iui”, tik kaina keliskart mažesnė. Pernai įsigijome smulkintuvą-mikserį ”MixSy”, kuris ne tik kad nepateisino lūkesčių (silpnokas, mažo našumo, greitai užkaista), bet po metų sugedo - viduje subyrėjo kažkoks dantratis. Garantija (12 mėn.) buvo ką tik pasibaigusi, tad už remontą reikėjo mokėti, nors per tuos metus prietaisu pasinaudota tik keletą kartų. Dabar bijau net įjungti, kad vėl nesubyrėtų.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai