Bereceptiniai vaistai

Vaistai, kurie vaistinėje parduodami be recepto, vadinami bereceptiniais. Visų bereceptinių vaistų sudėtyje taip pat yra veiklioji medžiaga, todėl juos reikia teisingai vartoti ir tinkamai saugoti. Šiuos vaistus pacientas perka savigydos tikslams, konkrečiai žinodamas, kuo jis serga, ar norėdamas numalšinti tam tikrus ligos simptomus.
 

Daugelis žmonių kreipiasi į gydytoją skųsdamiesi negalavimais, kurie sėkmingai gali būti išgydomi be recepto parduodamais vaistais. Iš tikrųjų šiems vaistams taip pat gali būti rašomi receptai. Todėl perkant juos vis dėlto reikėtų pasitarti su farmacininku, kuris padės jums pasirinkti tinkamesnį vaistą, patars, kaip jį vartoti, ar rekomenduos kreiptis į gydytoją.
Jeigu farmacininkas pataria nevartoti kokių nors be recepto parduodamų vaistų, paklausykite patarimo. Bereceptiniai vaistai gali sąveikauti su jūsų jau vartojamais receptiniais medikamentais. Pavyzdžiui, žmogus, vartojantis tetracikliną, privalo vengti antacidinių ar geležies turinčių preparatų vartojimo tuo pačiu metu; mažiausias intervalas tarp šių vaistų vartojimo turi būti dvi valandos. Antacidiniai preparatai ir geležis sąveikauja su tetraciklinu, todėl sumažėja jo efektyvumas. Taip pat įsitikinkite, kokią ligą bei kokius simptomus gydantį vaistą vartojate. Jeigu iškyla abejonių, pasitarkite su gydytoju ar farmacininku.
 

Kiek bereceptinių vaistų pirkti?


Kai gydytojas parašo jums receptą, jis tiksliai nurodo, kiek tablečių, kapsulių ar skysčio vartoti. Tačiau vienokį vaistų kiekį racionalu įsigyti, jeigu jums reikia vartoti vaistą ilgą laiką ir visai kitokį jeigu, pavyzdžiui, jūs labai jautrus vaistams.
Tikslingas įsigyti medikamento kiekis priklauso nuo keleto faktorių. Vienas iš jų - tai, kiek pinigų jūs numatote skirti šiems vaistams. Kitas faktorius, nulemiantis perkamų vaistų kiekį, medikamento tinkamumo vartoti laikas.
Medikamentų nuo širdies ligų, skirtų kraujospūdžio sumažinimui, nuo diabeto ar skydliaukės ligų gali būti perkama didesnis kiekis. Šiomis ligomis sergantys žmonės vaistus vartoja ilgą laiką, taigi pirkdami didesnius vaistų kiekius, jie sumokės mažiau negu pirkdami vaistus mažesnėse pakuotėse. Labai dažnai gydytojas skiria tam tikrą vaistų kiekį mėnesio gydymo kursui, todėl jeigu jūs nuolat vartojate šiuos vaistus ir išvykstate į kelionę arba norite iš karto įsigyti didesnį vaistų kiekį, pasitarkite su vaistininku, kaip šiuo atveju jums geriau pasielgti. Be to, prieš išvažiuodami ilgesniam laikui atostogauti, įsitikinkite, ar jums pakaks medikamentų, nes pamiršus išgerti netgi kelias vaisto, pavyzdžiui, propranololio, prednizolono ar klonidino dozes, galimos sunkios pasekmės.


Paprastai nupirktų vaistų į vaistinę grąžinti negalima, todėl jeigu manote, jog galbūt netoleruosite šio vaisto ar gali išsivystyti alergija jam, paprašykite farmacininko, kad parduotų nedidelį medikamento kiekį, kurio pakaktų kelioms dienoms ar savaitei - per tą laiką jūs nustatysite, ar jums tinka šis vaistas, ar ne. Pasiteiraukite, ar galėsite vaistų likutį grąžinti atgal į vaistinę, jeigu netoleruosite šio vaisto.
 

Kaip saugiai laikyti vaistus


Nusipirkę vaistus, turite gerai apgalvoti, kur juos laikysite. Jeigu vaistai yra tokioje pakuotėje, kuri neapsaugota nuo karščio ar drėgmės, jie gali greitai tapti neefektyvūs.
Visi vaistai turi būti laikomi originaliose pakuotėse. Skirtingų vaistų negalima sumaišyti - sudėti į vieną buteliuką, nes galite supainioti medikamentus, be to, gali pasireikšti jų sąveika, todėl jie nebetiks vartoti. Jokiu būdu nenuplėškite nuo vaisto pakuotės etiketės, nes joje yra visa informacija: koks tai medikamentas, kaip jį vartoti, nurodytas jo galiojimo laikas.
Daugelį vaistų galima saugiai laikyti kambario
temperatūroje, tamsioje arba nuo saulės spindulių apsaugotoje vietoje.
Kai kuriuos vaistus reikia laikyti šaldytuve; kitų - priešingai - šaldytuve laikyti negalima. Pavyzdžiui, tam tikri skysčiai, skirti kosulio slopinimui, laikomi šaldytuve gali užšalti. Kai kurie žmonės nitroglicerino tabletes laiko šaldytuve, kadangi mano, kad taip vaistas išliks patvaresnis. Iš tikrųjų nitroglicerino jokiu būdu negalima laikyti šaldytuve.
Net jeigu vaisto instrukcijoje nurodyta, kad jį reikia laikyti šaldytuve - tai nereiškia, kad turite jį laikyti šaldymo kameroje. Atšildžius užšaldytą vaistą, dengtos tabletės gali sutrūkinėti, o kai kurie skysti medikamentai išsiskaidyti į atskirus sluoksnius, kurie plakant nebesusimaišo.
Daugelis žmonių vaistus bei kitas medicininės paskirties priemones laiko vonios kambario spintelėje virš kriauklės, o tai yra viena iš netinkamiausių vietų vaistų saugojimui. Visų pirma todėl, kad maži vaikai labai lengvai užsilipa ant kriauklės ir juos pasiekia. Antra, vaistams kenkia temperatūros pokyčiai, drėgmė.
Civilizuotų šalių gamintojams keliami reikalavimai, kad visi receptiniai vaistai, skirti vidiniam vartojimui, turi būti vaikams neprieinamose pakuotėse - tam panaudojami specialūs kamšteliai.
Saugokite vaistus nuo vaikų, nelaikykite jau nevartojamų receptinių vaistų. Po gydymosi kurso likusius vaistus išpilkite į klozetą ir gerai išplaukite ar sunaikinkite tuščią vaistų buteliuką. Reguliariai patikrinkite ir valykite savo vaistinėlę, išmeskite vaistus, kurių galiojimo terminas pasibaigęs ar skirtus trumpalaikiam vartojimui. Šie vaistai gali būti pavojingi vaikams, be to, jūs galite per klaidą ar pasireiškus panašiems į ankstesnės ligos simptomus išgerti šių vaistų. Panašūs ligos simptomai galimi sergant skirtingomis ligomis, todėl jūs galite dar labiau sukomplikuoti savo būseną.
Jeigu atsitiko taip, kad vaikas netikėtai nurijo vaistų ar išgėrė per didelę jų dozę, kuo skubiau kvieskite greitąją pagalbą ar gydytoją.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Saimonas
2011-05-03 09:12
Neteko girdeti, kad koks nors skystis uzsaltu esant 4-6 laipsniu temperaturai, tur but provezore nelabai zino ka raso. Idomu kas gi gali atsitikti vaistui laikant saldytuve? Ar ponia zino ar tk siaip pasnekejo.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai