Kodėl vaikai dažnai rizikuoja?

Judėdami vaikai atlieka daug potencialiai pavojingų veiksmų, o mums, suaugusiesiems, atrodo, kad jie tiesiog neįvertina rizikos. Tačiau iš tikrųjų mažųjų atžalų veiksmai –  tai būtent didelio protinio darbo rezultatas. Juk vaikams pasaulis - didelė mįslė ir nuolatinis eksperimentas. Ikimokyklinukai dar nemoka abstrakčiai galvoti. Jie atlieka realius veiksmus, kuriais siekia gauti konkretų atsakymą į savo klausimą.

Tėvai sunerimę, jie šaukia,  pavyzdžiui: "Ką, sūnau, galvojai, kai kriauklėje padegei sesers lėlę?". O berniukas tiesiog mąsto: "Kas atsitiks, jei padegsiu lėlei plaukus? Jie liepsnos ar nukris?" Mąsto toliau: "Kur geriau padegti lėlę, kad neužsidegtų dar kas nors?". Paprastai vaikui būtina atlikti veiksmus  savo rankomis, pamatyti, kas atsitiks ir pajusti visas pasekmes.

Įdomiau, kur rizikinga

Suaugusieji linkę inicijuoti vaikų žaidimus, kurie nekelia pavojaus. Šiam tikslui įrengiamos specialios vaikų aikštelės su minkšta danga, kalneliai aukštais šonais, mokytojai  draudžia lakstyti mokyklos koridoriais, o parduotuvėse  pardavinėja cheminių ir elektros eksperimentų rinkinius, kurių rezultatas yra žinomas iš anksto. Dėl tėvų nerimo beveik visiškai išnyksta vietos, kuriose vaikai gali slėptis nuo suaugusių akylumo. Visa tai veda prie to, kad aplinka siūlo vaikams uždavinius su iš anksto nuspėjamu atsakymu.

Bet pasaulis įvairesnis nei įdomiausi žaidimų rinkiniai. Todėl  vaikai patys prisigalvoja veiklos. Jų užduotys neturi akivaizdžių sprendimų, jos turi rizikos elementą , kurio suaugusieji bando išvengti. Kaip tai vyksta,  aiškiai matyti vaikų žaidimo aikštelė. Jei vaikas pusantrų -  trejų metukų, jam  įdomu vaikščioti  kalvelėmis, sėdėti ant sūpynių ir lipti aukštyn ir žemyn laiptais (tai  nauja ir nežinoma), jei vaikai vyresni, jie lipa ant dekoratyvinių namelių stogo, kybo  žemyn galva ant pertvarų, čiuožia žemyn galva tiesiai į balą. Vyresnėliai netgi vengia specialiai paruoštų aikštelių, taigi, braido po purvą, stumdosi  ant sniego krūvos.

Rizikos nauda mažyliui

Žaidimų ir eksperimentų dėka vaikai įgauna svarbią sprendimų priėmimo patirtį, daugelio nežinomųjų analizę, situacijos reikalavimų ir savo įgūdžių atitikimą. Visa tai ateityje suteiks vaikui aukštą socialinių įgūdžių lygį, gerą supratimą apie savo kūno galimybes,  gerą  numatymo ir planavimo sugebėjimą, kurie pravers  mokykloje ir suaugusiųjų gyvenime.

Ar tai paveldima?

Kai kurie mokslininkai mano, kad polinkis rizikai priklauso nuo biologinių priežasčių. Agresijos lygis, impulsyvumas, siekimas įveikti save, naujovių malonumas -  visos šios savybės  didele dalimi priklauso nuo genų.  Pavyzdžiui, "avantiūrizmo genas" DRD4, kuris koduoja dopamino (laimės hormono) receptorius, ypač domina mokslininkus - tyrinėtojus. Išsiaiškinta, kad vienas iš šio geno variantų yra daug labiau paplitęs tarp klajoklių tautų narių nei sėslių tautų, ir jo buvimas derinasi su noru ieškoti naujų pojūčių. Be to, yra įrodymų, kad rizikos siekimą veikia fermento monoamino oksidazės lygis, reguliuojantis neuromediatorių kiekį smegenyse.

Apskritai, jei sutuoktinis laimėjo jūsų širdį,  pakilęs į ketvirtą aukštą drenažo vamzdžiu - ne itin keista, kad jūsų vaikas kasdien grįžta namo su įbrėžimais ir mėlynėmis!

Rizika dėl kompanijos

Daugelis vaikų  didvyriškai rizikuoja savo bendraamžių apsuptyje. Jiems rizikingi veiksmai niekada neateitų į galvą, jei liktų vieni. Rizika kompanijoje yra reikalinga ne dėl rizikos, bet dėl ​​kompanijos. Tai yra būtina tobulėjimo dalis, vienintelis būdas išsikovoti autoritetą,  išmokti nubrėžti ribą tarp savo ir tėvų norų, įvertinti savo gebėjimų ribas. Jei penkių metų vaikas, lipdamas su draugais per tvorą, įsidūrė vinimi - nekaltinkite savęs, kad atsiradę neigiami patyrimai sumažins tikimybę, kad po dešimt metų  tų pačių draugų įtakoje pradės rūkyti ar išgėrinėti.

„Didvyrių“ pažeidžiamumas

Pirma, vaikai nesupranta, ką gali ir ko kiti negali. Jie neatsižvelgia į jaunesnio amžiaus ar kitokį fizinį nepajėgumą. Vaikas tiki, kad jam paprastas ir malonus veiksmas bus toks pat lengvas ir malonus kitam vaikui. Tai yra natūrali vaikystės mąstymo savybė.  Atvirai kalbant, net suaugus, mes ne visada galime suprasti, kodėl  mums nereikšmingas veiksmas kitiems yra sunkus.

Antra, vaikams socialinių santykių pasaulis yra dar sudėtingesnis nei fizinių objektų pasaulis. Dažnai vaikas nesuvokia, kad galima atsisakyti pasiūlymo, tokio atsisakymo pasekmės atrodo  katastrofiškos. Pavyzdžiui, posakis "mes su tavimi nebežaisime" vaikui reiškia, kad niekas su juo niekada nebežais, o tai labai baisu.

Kaip elgtis tėvams?

1. Įsigykite medicininį  pirmosios pagalbos rinkinį. Vaistinėlėje turėkite vaikams skirtų vaistų ir tepalų nuo skausmo, temperatūros, peršalimo, tvarsčių žaizdoms, dezinfekuojančių priemonių. Išsiaiškinkite, kaip teikti pirmąją pagalbą.

2. Pirma padėkite, tada paaiškinkite

Nenaudinga aiškinti vaikui klaidas, kol jis yra toks išsigandęs ar kenčia skausmą, ​​- jis nesuvoks jūsų žodžių prasmės. Tik vėliau, kai jis nusiramins ir susidoros su savo jausmais - priešais jus bus nelaimingas eksperimentatorius, su kuriuo jūs galite saugiai pasikalbėti.

3. Aptarkite rizikingus atvejus

Prieš išreikšdami savo nuomonę, užduokite klausimus, kurie reikalaus aiškaus atsakymo. Sužinokite, kokia buvo vaiko idėja, ką jis padarė pirmiausia, ką vėliau. Įsitikinkite, ar jūs teisingai supratote. Išklausykite paaiškinimus, neprieštaraudami,  tik tada dėstykite savo mintis. Pabandykite dalykiškai įrodyti savo nuomonę: pavyzdžiui, vietoj draudimo lipti ant garažo stogo, geriau abu pasidomėkite  apie gravitaciją ir pabandykite kartu apskaičiuoti jėgą,  kuria jis trenktųsi į žemę krisdamas. Neįprasti paaiškinimai vaikui geriau įsimenami ir pateikiami kaip argumentai vėlesnėms diskusijoms su draugais.

4. Jei reikia, kreipkitės į specialistą

Vaikui, kuris yra pernelyg rizikuojantis arba, atvirkščiai, yra per atsargus, gali prireikti specialios paramos. Pavyzdžiui, naudingi  užsiėmimai su sensorinės integracijos specialistais.

Sėkmės ir kantrybės!

Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai