Kaip muzika veikia sveikatą?

Muzika yra ne tik meno forma, bet ir puiki priemonė daugelio ligų gydymui. Šiomis žiniomis sėkmingai naudojasi terapeutai. Taigi nesistebėkite, jei gydytojas vietoj antibiotikų jums patars klausyti... Strauso valsą ar Bethoveno sonatą!

Vienu ritmu

Žinoma, kad muzika  daro didžiulį poveikį žmogaus nuotaikai, perteikia emocijas. Bet kaip ji gydo?

Žmogaus organizmas yra idealiai sureguliuotas mechanizmas. Kiekvienas organas funkcionuoja savo tempu, sukurdamas tam tikrus bioritmus. Pakanka vienam "ratui" išsimušti iš takto, ir  visa sistema išeina iš pusiausvyros. Muzika, atstovaujanti harmoningą skirtingų tempo ir ritmų pokytį, jungianti įvairius tonus, tampa savotišku kūno kamertonu. Akustinės bangos, organizuotos į muzikinę struktūrą, daro įtaką žmogaus psichoemocinei, dvasinei sričiai, tiesiogiai kūno paviršiui ir vidaus organams.

 Sveikatą gerinantis muzikinis poveikis yra pagrįstas neurocheminėmis reakcijomis, kurios mobilizuoja atitinkamas smegenų zonas tam tikrų veiklų vykdymui. Taigi, muzika stimuliuoja ne tik centrinę nervų sistemą, bet ir kitas gyvybiškai svarbias fiziologines sistemas: kardiorespiratorinę, raumenų, virškinimo sistemas.

Nauda įrodyta bandymais

Muzikos terapijos tyrimų pradininkas, profesorius S. Shushardzhan  Miuncheno universiteto klinikas vadina terapijos muzika pirmūnėmis. Jose virškinimo sistemos sutrikimų gydymui, apart medikamentinio,  skiriamas kasdieninis Bethoveno, Mocarto kūrinių klausymas. Daugeliu atvejų tai reikšmingai pagerina pacientų būklę, o opos greitai sugyja.

Maskvoje yra Muzikos terapijos ir atstatymo technologijų mokslinis tyrimų centras, kuriame rengiami ir išbandomi nauji metodai. Daugelio klinikinių tyrimų metu buvo įrodyta, kad specialių medicininės muzikos programų klausymasis teigiamai veikia pacientų nuotaiką ir gyvybiškai svarbių organų veiklą, normalizuoja kraujo spaudimą ir širdies susitraukimų dažnį, gali sumažinti ar visiškai blokuoti skausmo sindromus.

Muzikiniai vaistai

Daugelį ligų sukelia stresas, mitybos bei miego sutrikimai. Tokiais atvejais muzikos terapeutų arsenale yra antineurozinės, antidepresinės, antistresinės programos. Parenkamos muzikinės kompozicijos, skirtos  virškinimo trakto ligų, širdies ir kraujagyslių sistemos negalavimų (vegetacinės kraujagyslių distonijos, hipertenzijos)  gydymui.

Profesorius S. Shushardzhan sukūrė vokalo terapijos metodą  plaučių ir širdies ligų, nervinių sutrikimų, įskaitant mikčiojimą, gydymui.  Sukūrė pirmąjį pasaulyje vokalo terapijos teatrą, kuriame dainavo  jo pacientai ir mokiniai.

[banner-24]

 Specialistai siūlo įvairias prevencines programas. Yra biuro personalo gydymo kursas, dirbančių sunkius ar monotoniškus fizinius darbus gydymo kursas. Sukurtos specialios programos stomatologiniams kabinetams. Muzikiniai "vaistai" padeda lengviau pergyventi nemalonią procedūrą ar pagerina fizioterapijos metodų veikimą, pagreitina reabilitaciją.

Muzikai taip pat priskiriamos atjauninančios savybės! Ji reguliuoja hormonų kiekį kraujyje, gerina kraujotaką. Specialiai sukurtos muzikinės ir terapinės programos transliuojamos per ausines, taip pat per specialias membranas, pritvirtintas prie odos probleminių zonų. Šios membranos prisotinamos kosmetinėmis medžiagomis. Akustinės ir antrinės elektromagnetinės bangos įsiskverbia į odą ir skatina regeneracijos procesus.

Ne tik klausytis

Specialistai išskiria dvi muzikinės terapijos formas: pasyvią ir aktyvią. Pirmuoju atveju pacientas tampa sveikatos gerinimo įrašo klausytoju. Žinoma, gydytojai pirmumą teikia gyvajam garsui, tačiau apsilankymas filharmonijoje taip pat  susijęs su išoriniais dirgikliais. Todėl aukštos kokybės garso įrašus gydytojai rekomenduoja  klausytis per ausines arba specialiai įrengtoje patalpoje su stereo sistema.

Aktyvios muzikos terapijos formoje pacientas pats  dainuoja arba groja muzikiniu instrumentu. Dainavimas ypač naudingas vaikams, nes jis stimuliuoja kvėpavimo sistemos vystymąsi. Be to, dainavimas gali padėti rūkantiems susidoroti su priklausomybe. Įrodyta, kad vokalo terapija veiksminga gydant bronchinę astmą. Grojant styginiais, klavišiniais instrumentais jaučiamas stiprus fizinis garso poveikis- kūnas pradeda vibruoti unisonu.

Kokiam muzikiniam stiliui turėtų būti teikiama pirmenybė esant vienai ar kitai problemai? Kiekvienu atveju – skirtingos rekomendacijos. Tačiau visi ekspertai susitaria dėl vieno dalyko - tai turėtų būti skirtingų žanrų klasika. Vis dėlto saviveikla nėra sveikintina. Tinkamai parinkti gali tik ekspertai.  Muzikos programos privalo turėti atitikties sertifikatą.

Svarbu suprasti, kad norint efektyviau susidoroti su liga, muzikos terapiją būtina derinti su medikų paskirtų vaistų vartojimu.


Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai