Vaikų traumos vasarą. Ar esate tam pasiruošę?

Verčiant paskutinius gegužės mėnesio kalendoriaus lapelius vis dažniau ir dažniau mintyse pasvajojame apie tai, ką veiksime vasarą... Ramus savaitgalio poilsis gamtoje, maudynės su vaikais ežeruose ar prie jūros, smagus pasivažinėjimas dviračiais gali virsti ne tokia jau ir malonia pramoga, jei tam nebūsite pasiruošę iš anksto...

Vaikų traumos: statistika ir faktai

Higienos instituto Traumų ir nelaimingų atsitikimų sistemos duomenimis, Lietuvoje 2015 m. jaunesnio amžiaus vaikai (0–4 metų) dažnai nudegdavo, nusiplikydavo (29,5/10 000 vaikų) bei apsinuodydavo (24,7/10 000 vaikų). Jaunesnio amžiaus vaikai apsinuodydavo vaistais, biologinėmis ir nemedicininės paskirties medžiagomis, o vyresnio – alkoholiu.

Dažniausia vaikų traumų priežastimi yra nurodoma įvairūs nukritimai (sudarė 43 proc. atvejų). Antrojoje vietoje – negyvų mechaninių jėgų poveikis (11,5 proc.), pavyzdžiui, atsitrenkimas į sportinį inventorių, sąlytis su aštriu stiklu ir pan., o trečioje – atsitiktinis apsinuodijimas kenksmingomis medžiagomis (7,9 proc.).

 

Ikimokyklinio amžiaus vaikai patiria daugiausia traumų?

Nieko nuostabaus, jog ikimokyklinio amžiaus vaikai patiria itin daug traumų: tokiame amžiuje mažieji yra labai aktyvūs, smalsūs, dažnai tėveliams tenka tramdyti jų energiją bei tą begalinį norą pažinti juos supantį pasaulį. Deja, tačiau ne visada tėveliams pavyksta laiku suspėti sutramdyti savo mažąjį išdykėlį, o jog to nepavyko suspėti padaryti byloja ne kas kitas, o  nubrozdinos alkūnės, keliai ar kakta...

Labai dažna mažų vaikų trauma – sumušimas. Krisdami vaikai itin dažnai patiria sumušimą. Tokio tipo traumai yra būdinga minkštųjų audinių sužalojimas ir plyšus kraujagyslėms dėl kraujo išsiliejimo atsiradusios kraujosrūvos (mėlynės). Sumuštos vietos šaldymas yra itin veiksminga priemonė pirmosiomis valandomis po traumos, jei skausmas nepraeina po kelių valandų, reikia kreiptis į gydytojus.

Statistikos duomenimis, 2015 m. dažniausiai vaikai susižalodavo namie (41,6 proc.) ir mokykloje (8,7 proc.). Berniukai traumų patyrė 1,5 karto daugiau už mergaites

 

Galvos traumos – pačios pavojingiausios

Higienos instituto Traumų ir nelaimingų atsitikimų sistemos duomenimis, Lietuvoje 2015 m. dažniausiai vaikai ligoninėse buvo gydomi dėl galvos ir kūno sužalojimų (iš viso 70 proc. 0–17 m. vaikų traumų). Galvos traumos – tai vienos iš pavojingiausių traumų, kurias patiria vaikai. Jei vaikas susimušė galvą, suaugę žmonės turėtų išsiaiškinti, kaip tai atsitiko: į ką buvo atsitrenkta, iš kokio aukščio ir kaip krito. Patyrus galvos traumą vaiką reikia paguldyti ant šono, prie sumuštos vietos pridėti šaltą kompresą ir atidžiai stebėti, ar vaiko nepykina, ar jis nemieguistas, nevemia...Jei yra visi šie simptomai, tuomet nedelsiant būtina vežti į ligoninę – gali būti, jog vaikas patyrė smegenų sukrėtimą.

Rimtų traumų priežastimi gali tapti ir nesaugi žaidimų aplinka. Atšilus orui vis daugiau ir daugiau vaikų lekia į kiemus žaisti. Tėvai neturėtų paleisti savo vaiko vieno neįsitikinę, jog aplinka, kurioje vaikas žaidžia, yra saugi. Pavyzdžiui, žaidimų aikštelės ir jose esantys treniruokliai ar kiti įrengimai turėtų būti saugūs ir nekelti grėsmės vaiko sveikatai.

Važiavau, važiavau ir „zuikį pagavau“

Vasarą iš sandėliukų yra traukiamos įvairios vaikiškos važiavimo priemonės: dviračiai, paspirtukai, riedučiais ar riedlentėmis, tačiau labai dažnai vietoj to, kad tėveliai imtų ir supažindintų vaiką su teisingo važiavimo taisyklėmis, ima ir skuba jam padėti išriedėti net ir be tinkamų apsaugos priemonių. Važiuojant be jų kyla rizika rimtai susižeisti ir patirti traumas.  

Tad ką gi daryti, kad vaikai vasaros metu, važiuojant dviračiu, nepatirtų traumų?

Prie vaiko važiuojamosios priemonės pritvirtinkite atšvaitus. Nepamirškite vaikui duoti apsaugines priemones – šalmą, apsaugą alkūnėms, keliams. Taip pat reikėtų įsitikinti, jog šios apsaugos priemonės neapsunkina vaiko važiavimo, netrukdo girdėti ir matyti. Vaikai iki 8 metų neturėtų važinėti be suaugusiųjų priežiūros. Venkite važinėti prasta kelio danga, pavyzdžiui, šlapiu keliu ar smėliu, žvyru. Ir visuomet nepamirškite pasirinkti tinkamą greitį, nes viršijant fizinio pasirengimo lygį gali atsirasti raumenų patempimas, sausgyslių patempimas, raiščių patempimas. Dėl šios priežasties kiekvieno žmogaus namų vaistinėlėje turėtų būti tepalas nuo skausmo, vaistai nuo raumenų, sausgyslių ir raiščių patempimo.

Tėveliai, leiskite vaikams džiaugtis geru oru ir vasara, tačiau nepamirškite, jog vaikų saugumas – jūsų, suaugusiųjų, pareiga.

L. Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai