Kojų patinimas: kaip jas gydėsi seniau ir dabar

Lietuvių liaudies išmintis byloja, jog kojų patinimą gali sumažinti liepžiedžių antpilas ar svogūnų sultys, tačiau vien tik pagalvojus apie tai, darosi bloga... Prieš rašant šį straipsnį prisiminiau ne tik liaudies išmintį, bet ir savo senelę, kuri kojų patinimą gydosi kaštonų antpilu. Tad šįkart nusprendžiau pakalbinti savo senelę, sužinoti, kaip su amžina sveikatos problema – kojų patinimu bandė susidoroti žmonės seniau.  Savo mintimis apie kojų tinimą ir jų gydymą pasidalino ne tik senelė, bet ir Justina, kuri atėjus šiltajam metų laikui taip pat kenčia nuo kojų tinimo.  Tad, kaip su kojų patinimu kovoja senelė, o kaip jaunosios kartos atstovė - Justina? Pasidalinsiu jų įžvalgomis su Jumis.

Monika (86 m.): „ Kojų patinimas prasidėjo sulig sutrikus inkstų veiklai“

Visuomet savaitgaliais atvažiavusi pas senelę jaučiu jos bute ne tik kepamų blynų kvapą, bet ir keistą, gan aštrų degtinės kvapą, kuris ateina iš mano močiutės miegamojo. Žinoma, net nebuvo minčių, kad mano močiutė geria alkoholį, tačiau niekaip negalėjau suprasti, kodėl? Kodėl yra toks aitrus alkoholio kvapas?

Kartą neapsikentus ir paklausiau savo močiutės. Gavau atsakymą, kuris mane šiek tiek suglumino. Pasirodo, kaltas degtinės su kaštonais antpilas, kuriuo močiutė gydėsi patinusias savo kojas.

Mano močiutei jau trys metai kaip yra atliekama inkstų dializė. Jos inkstai prastai funkcionuoja, tad kas antrą dieną keturioms valandoms ji gulasi po specialiais aparatais ir darosi inkstų dializę – dirbtinį kraujo valymą, kurio reikia tuomet, kai paties žmogaus inkstai nefunkcionuoja dėl ūminio ar lėtinio inkstų nepakankamumo.

Kai mūsų šeima sužinojo, jog močiutei reiks šios dializės – visiems buvo šokas, bet tai buvo vienintelis būdas padėti inkstams funkcionuoti. Dėl inkstų pablogėjimo, žinoma, atsirado ir kojų tinimas. Ne tik kojų, bet ir viso kūno.

„Visą jaunystė neturėjau jokių problemų dėl kojų tinimo. Mėgdavau nešioti aukštakulnius, dirbau valstybinį darbą, tad visuomet turėjau atrodyti pasitempusi. Kaip ir kiekvienam žmogui, taip ir man, į senatvę sušlubavo sveikata – pirmiausiai susirgau diabetu, po metų  – inkstų dializė reikalinga buvo.“, - savo pasakojimą pradėjo močiute.

Paklausus močiutės, kaip ji gydosi kojų patinimą, ji šmaikštavo sakydama, jog kojų patinimas – tai pati mažiausia sveikatos problema į kurią ji šiuo metu kreipia dėmesį. Daug svarbiau jai dabar yra stebėti inkstų veiklą, cukraus kiekį kraujyje, kraujo spaudimą. „ Sunki ta senatvė, bet visiems ji ateina. Kol esame jauni, net nesusimąstome, jog didelis turtas yra sveikata. Man visos ligos prasidėjo nuo diabeto. Pirmiausiai jis, po to – kraujo spaudimas, inkstų veikla sutriko, atsirado kraujotakos sutrikimai...Na, bet aš nenoriu skųstis, noriu atsakyti į tavo klausimą. Klausei apie kojų patinimą, taip? Tai aš jį gydausi kaštonų antpilu. Kiekvieną vakarą, prieš eidama miegoti, aš savo kojas įtrinu kaštonų antpilu.“

„Kaštonų antpilas?“, - stebėjausi aš ir paklausus apie tai, kaip jį pasidaryti, močiutė atsakė: „ Iš rudens reikia prisirinkti daug kaštonų. Juos reikia gerai nuplaukti, susmulkinti ir sudėti į butelį ant kurio užpilti degtinę ar spiritą. Ir visa tai laikyti apie 6 savaites. Kai degtinė prisitraukia kaštonų skysčio, ji tampa it vaistas patinusioms kojoms. Man padeda, kitoms – gal nepadės. Tiesa, kvapas tikrai yra nuo tokio naminio antpilo, tą jau ir pati galėjai užuosti.“

„Ar yra dar kokių kitų liaudiškų priemonių, kuriomis galima gydytis patinusias kojas?“, - teiravausi močiutės. „Žinoma, liaudies medicina nuo kojų patinimo naudojo petražoles. Iš šių prieskoninių augalų buvo gaminama įvairios tyrės, antpilai, kurie, buvo manoma, jog skatins šlapimo išsiskyrimą, o tai labai padės, jei tinsta kojos. Kaip pavyzdį naminių priemonių su petražolėmis nuo kojų patinimo galėčiau duoti vieną receptą. Tereikia petražoles arba jų sėklas užpilti verdančiu vandeniu, leisti prisitraukti jo, palaikyti apie pusę paros, o po to gerai nukošti. Tokio antpilo riekia gerti po 1 šaukštą 4 kartus per dieną.“

„Bet ar jums padėjo tokios naminės, liaudiškos priemonės?“, - smalsaudama teiravausi savo močiutės.

„Ne itin, tačiau kaštonų antpilas man tikrai padeda. Nežinau, man atrodo, kiekvienas turi atrasti savo vaistus. Vieniems gal ir padeda tos naminės, liaudiškos priemonės, kitiems – kelia bjaurastį. Juk tikrai ne visi žmonės gali gerti, pavyzdžiui, dirvinio asiūklio ir beržų lapų nuoviro. Ir ne tik todėl, kad šis antpilas turi specifinį skonį, bet ir todėl, kad pasigaminti jo nėra taip paprasta. Dabar daug paprasčiau yra nueiti į vaistinę ir tiesiog nusipirkti vaistus. Seniau žmonės daug labiau tikėjo liaudies medicina, dabar daug kas, ką imame iš gamtos gali būti užteršta. Tai, kas seniau buvo sveika, dabar, augant tokiomis sąlygomis, gali būti nesveika ir pavojinga žmogui. Reikia rinkti ir naudoti augalus, vaistines žoles tik tuo atveju, jei žinai, kad jie augo švarioje, neužterštoje aplinkoje.“, - savo pasakojimą baigė močiutė.

Justina ( 24 m.): Daug laiko praleidžiu sėdėdama prie kompiuterio, tad gal kojų patinimo priežastis ir yra tai? “

Su Justina susitikau jaukioje kavinėje. Mergina, matėsi, kad jaudinasi prieš mūsų pokalbį. Nuraminau ją ir pasakiau, kad paklausiu tik keturių klausimų, o atsakymai lai būna spontaniški, nes viskas, kas geriausia išeina iš širdies, be didelių galvojimų.

Justina, kada pastebėjote, jog tinsta kojos?

Atėjus vasarai. Taip, tik šiais metais, šiuo šiltuoju metų laiku kaip niekad dažnai ėmė varginti kojų skausmas ir  kojų tinimas. Nežinau, ar kaltas šiltasis metų laikas, ar tiesiog mano darbas biure. Daug laiko praleidžiu prie kompiuterio, sėdėdama, tad gal kojų patinimo priežastis ir yra tai?

O gal genetika? Ar Jūsų šeimoje buvo žmonių, kuriems tino kojos?

Nežinau tiksliai. Man atrodo, kad mama, kaip ir dauguma moterų, kentė nuo kojų tinimo nėštumo metu.

Kaip gydotės nuo kojų tinimo?

Per televiziją pamačiau, kad yra tepalas nuo kojų tinimo - „Lioton“ gelis. Pradžioje į šį vaistinį preparatą žiūrėjau skeptiškai, maniau, kad prekės, kurios yra reklamuojamos, ne visada vertos dėmesio. Šįkart klydau. „Lioton“ gelis sumažino nemalonų kojų tinimą ir skausmus.

Ką manote apie liaudiškus būdus nuo kojų tinimo?

Liaudiški būdai? O kokie jie? Gėda prisipažinti, tačiau nežinau nei vieno liaudiško būdo nuo kojų tinimo. Ai, tiesa, žinau, kad nuo kojų patinimo padeda kontrastinis dušas. Ir kojų pakėlimas į viršų. Nebandžiau, bet reiks būtinai pabandyti.

Parengė: L. Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai