Naujas žvilgsnis į spuoguotą odą

Įvairūs odos bėrimai ir spuogai yra viena dažniausių odos ligų, dėl kurios pacientai kreipiasi į dermatologą. Medicinoje šie bėrimai vadinami akne. Aknė – pati dažniausia odos problema. Ja serga iki 90 proc. paauglių ir iki 50 proc. suaugusių moterų iki 45 metų amžiaus Vakarų pasaulyje. Tikėtina, kad tiek pat ir Lietuvoje. Iki šiol žinotos keturios aknės formavimąsi skatinančios priežastys, tačiau nebuvo nustatyta svarbiausioji.

 

Kelios patirtys

 

„Mane ilgai kankino spuogai ant veido. Dešimt jų atrodė kone pasaulio pabaiga. Kai jie labiau „prisirpdavo“, net stengdavausi rasti priežastį neiti į mokyklą. Drovėjausi spuogų, jaučiausi pati negražiausia pasaulyje. Nepadėjo net tai, kad nebuvau labiausiai spuoguota mokykloje. Laimė, susibičiuliavau su mergaite, kuri į savo spuogus reagavo gana ramiai. Dar panirau į šokio studijos veiklą, o po metų bėrimai nepastebimai sumažėjo“, – pasakojo penkiolikmetė.

„Veidas yra mūsų veidrodis, tad spuogai ant jo kelia nemažų problemų, viena jų – įvairiapusis nepasitikėjimas ir nepasitenkinimas savimi. Ne mažesnė problema, kad sunkios aknės kamuojamas žmogus kitam atrodo nevalyvas, nesiprausęs ar tiesiog bjaurus. Tai patyriau pati. Kai paauglystėje mane ištiko ši bėda, mama ramino, kad tai laikina – pasibaigs brendimas, pasibaigs ir spuogai. Deja, taip nenutiko. Ko gero, tų spuogų paskatinta jauna ištekėjau, pagimdžiau dukrelę. Deja, spuogų neįveikiau“, – pasakojo trečią dešimtmetį įpusėjusi moteris.

 

Sergamumas akne vėlėja

 

Aknė nesirenka nei žmogaus amžiaus, nei socialinio statuso. Ji jau yra pagrindinė priežastis, dėl ko žmonės kreipiasi į dermatologą.  Jei iki šiol aknė laikyta daugiau paauglių problema, dabar laikoma ir jaunų moterų bėda. Pastebima tendencija, kad akne sergančiųjų amžius „bręsta“. Nuolatinis bėrimas veido srityje kamuoja ir kone kas antrą 20–45-erių metų moterį.

Net ir toks didelis šios ligos paplitimas nė kiek nesumažina su ja susijusių mitų gajumo. Plačiai manoma, kad aknę nulemia bloga higiena, bakterijos, netinkama mityba ar kosmetikos perteklius. Todėl itin dažnai akne sergančiuosius kamuoja pasitikėjimo savimi problemos.

 

Žvilgsnis į mitus

 

Taip pat daug mitų gaubia ir odos priežiūrą sergant akne. Tikima, kad saulės spinduliai ar soliariumas padeda kovoti su spuogais, tačiau gydytojai griežtai neigia šį mitą. Saulė veikia antibakteriškai, tačiau tai trumpalaikis poveikis, nes kartu ji skatina odą sustorėti. Taip užsikemša poros, ir vasaros pabaigoje vėl pastebimas aknės protrūkis. Siekdami sumažinti spuogelių kiekį, sergantieji akne bando užsikimšusias poras nušveisti pilingu, spuogus degina priemonėmis, kurios turi alkoholio. Tokiu elgesiu pašalinama apsauginė hidrolipidinė odos plėvelė, o organizmas gauna signalą gaminti dar daugiau riebalų, ir problema dar labiau sustiprėja.

Beje, paauglių ir suaugusių moterų aknės pažeistos sritys dažnai skiriasi: paaugliams dažniau beria vadinamąją T zoną – kaktą, nosį, o suaugusiems vadinamąją V zoną – smakrą, žandus. Taip pat aknė klasifikuojama pagal bėrimų tipą ir intensyvumą. Stipresnius bėrimus būtina gydyti ne tik dermatologine kosmetika, bet ir skirti medikamentinį gydymą, todėl būtina apsilankyti pas gydytoją dermatologą.

 

Ar turi reikšmės mityba?

 

Dažnai buvo teigiama, kad aknės priežastis – šokolado perteklius. Šį mitą paneigė keli tyrimai. Medikai vieną savanorių grupę maitino šokolado pakaitalu, o kitą – tamsiuoju šokoladu su 85 proc. kakavos. Jokios priklausomybės tarp odos kokybės ir šokolado vartojimo nebuvo nustatyta.

Tačiau nors nėra nustatyta tiesioginio ryšio tarp mitybos ir aknės, gydytojai tvirtina, kad tam tikras ryšys yra. Kovojantiems su akne patariama vartoti mažiau pieno produktų, didelio glikeminio indekso (GI) produktų.


Tyrimai atskleidė pagrindinę priežastį

 

Aknė yra plauko folikulo riebalinės liaukos uždegiminė liga. Ji – lyg užburtas ratas, kurį įsuka hormonų disbalansas organizme. Būtent jis skatina odos riebalines liaukas gaminti daugiau sebumo (odos riebalų).

Riebalinėms liaukoms gaminant per daug sebumo, keičiasi ir jo sudėtis bei konsistencija – jis ima tirštėti. Sutirštėję riebalai nebegali lengvai pasišalinti, todėl ima kauptis plauko folikule. Taip pradeda formuotis spuogai. Reaguodamas į šiuos pokyčius, odos paviršinis raginis sluoksnis ima storėti ir užkemša plauko folikulą. Susidaro beorė terpė, kuri yra palanki P. Acnes bakterijų dauginimuisi. Besidaugindamos bakterijos išskiria skvaleno osidaciją skatinančių medžiagų ir  uždegimą aktyvuojančių enzimų. Tai paskatina lokalią uždegimo reakciją. 

Pasak gydytojos dermatovenerologės Ingos Kiselienės, dermatologams buvo žinomos keturios spuogų formavimosi priežastys, kurias skatina hormonų disbalansas organizme. Tai: odos riebalų perteklinė gamyba, jų tirštėjimas, paviršinio odos sluoksnio storėjimas ir jo paskatintas bakterijų dauginimasis.  Šios priežastys sukelia uždegimą. Visi šie procesai yra glaudžiai susiję, nežinota, kuri priežastis svarbiausioji.

 

Odos pažeidimai sumažėja 78 proc.

 

Naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad svarbiausias žinomas spuogų formavimąsi lemiantis veiksnys yra kintanti odos riebalų sudėtis – spuoguotos odos riebalų sudėtis labai skiriasi nuo sveikos odos. Tarptautinė mokslininkų grupė, kurią sudarė aknės tyrimų lyderiai iš Italijos ir Vokietijos, išsiaiškino, kokių medžiagų trūkumas ir perteklius nulemia šiuos odos riebalų pokyčius.

Spuoguotoje odoje pasikeičia lipidų santykis (sapieninės, oleino ir linolo riebalų rūgščių), ir ima trūkti natūralaus antioksidanto – vitamino E. Norint veiksmingai kovoti su spuogais, reikia veikti visus spuogų formavimąsi skatinančius veiksnius.

Pasak dermatologijos laboratorijos „Bioderma“ Pietų Ramiojo vandenyno Azijos regiono direktoriaus Patrick Le Scel, šis atradimas yra reikšmingas žingsnis dermatologijos srityje.

Pasitelkusi šiuos mokslininkų laimėjimus, laboratorija „Bioderma“ sukūrė spuoguotos odos pažeidimus labai sumažinančią priemonę, kuri reguliuoja lipidų kiekį ir imituoja vitamino E veikimą.

„Unikali naujovė buvo pritaikyta produkte, kuris veikia visas žinomas biologines spuogų susidarymo priežastis. Patentuoto komplekso dėka yra atkuriama odos riebalų kokybė – ji tampa panaši į sveikos odos. Tyrimais nustatyta, kad išmaniosios priemonės dėka spuogų kamuojamos odos pažeidimai sumažėja 78 proc.“, – teigė P. Le Scel.

Na, o ši laboratorija vadovaujasi nuostata: „Kai oda kenčia, užuot ją gydę, turėtume išmokyti ją funkcionuoti pagal jos natūralią prigimtį.“ Ši filosofija įkvėpė principą, kuriuo remiantis kuriami produktai: „BIOlogijos mokslas DERMAtologijai“.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Gaivilė
2013-07-15 23:58
Aš tai turiu labai didelę bėda, nuo kelių iki nugaros apačios esu išberta prakaitiniais spuogais, mama sakė, kad jai pauglystėje buvo tas pats. Ir esmė tame, kad nepadeda niekas net dažnas prausimasis. O atrodo klaikiai. Nebežinau ka daryt.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai