Ką vertėtų žinoti apie dantų balinimą

Šį kartą pasistengsime padėti tiems, kurie nori pagražinti savo šypseną, bet iki galo neapsisprendžia, ar tai patikėti profesionalui, ar imtis savarankiškai. O gal efektas bus trumpalaikis, ir visiškai neverta nė pradėti? Taigi pabandysime atsakyti į visus galinčius kilti klausimus, pasiryžus dantų balinimo procedūrai. Ir padės tai padaryti „Odenta 32“ odontologė Eglė Šiliauskienė.

 

Pirmiausia – kokios apskritai yra balinimo procedūros?

 

Odontologijos kabinete balinimo procedūros atliekamos naudojant specialias lempas, lazerį. Procedūros metu aktyvinama tam tikros koncentracijos balinamoji medžiaga. Kartais, jei rezultatas netenkina, procedūra kartojama.

Taip balinama, kai norima išbalinti visus dantis, tačiau neretai gražią šypseną darko vienas ar keli patamsėję dantys dėl nekokybiško ar senoviško endodontinio (kanalų) gydymo. Tuomet gydytojas odontologas atlieka vieno danties ar kelių dantų endodontinio balinimo procedūrą.

 

Kas vyksta su dantimis balinant, kokios medžiagos naudojamos?

 

Balinant dantis naudojamas vandenilio arba karbamido peroksidas. Namuose balinant naudojamas skirtingų koncentracijų vandenilio peroksidas. Procedūros metu vandenilio peroksidas skyla į vandenį ir deguonį. Aktyvusis deguonis įsiskverbia į patamsėjusi emalį, atpalaiduodamas pigmento molekules. Taip dantukas šviesėja.

Abi šios medžiagos yra saugios, tik balinant vandenilio peroksidu rezultatas greitesnis. Bet kokiu atveju reikia neperlenkti lazdos, nepamiršti, kad, kasdien matydami savo dantis, priprantame prie vis baltesnės spalvos ir atrodo, kad dar truputėlį reiktų balčiau. Atliekant šią procedūrą odontologijos kabinete, nustatoma spalva, kai pacientas ateina, ji pažymima kortelėje, kad nekiltų abejonių dėl spalvos po procedūros. Tai darant namuose, pirmiausia galima balinti apatinius, po to viršutinius, kad nereiktų abejoti.

 

O jei tokią procedūrą nusprendėme atlikti savarankiškai?

 

Namuose dantų balinimo procedūras galima atlikti keliais būdais. Tai balinimas juostelėmis, pieštukais ir kapomis, pagamintomis specialiai kiekvienam pacientui. Jos tiksliai priglunda prie dantų paviršių, nes gaminamos pagal individualų paciento dantų atspaudą. Į kapas dedama balinamoji medžiaga – gelis. Gelių yra skirtingų kompanijų, skirtingų koncentracijų. Svarbu tiksliai žinoti, kaip jais naudotis, o tam ir esame mes, odontologai, kad išaiškintume ir atsakytume į visus klausimus. Noriu pabrėžti, kad per didelis gelio kiekis nenulems baltesnio dantų efekto, o balinamosios medžiagos perteklius tik pažeis dantenas, ir tai kuriam tai laikui suteiks diskomfortą. Kapos su balinamąja medžiaga nešiojamos 1 val., 0,5 val. ar net 6–8 val., tai priklauso nuo koncentracijos. Tai būtina išsiaiškinti ir neužmiršti prieš pradedant naudoti. Balinimas paprastai trunka apie 2 savaites, tačiau taisyklių nėra. Jei dantys jautrūs, visada siūlau tarp balinimų daryti didesnes pertraukas – kam kentėti, jei norimą baltumą galima išgauti be didelio diskomforto. Gal tai viena iš priežasčių, kodėl šis balinimo būdas populiarus ir, aišku, svarbi kaina: balinimas odontologijos kabinete gerokai brangesnis, bet turi savų pliusų: nereikia gilintis, nereikia nieko prisiminti, viską atlieka profesionalai.

 

Dantų balinimas – tai procedūra, kurios metu paveikiamas danties emalis. Kokie galimi nepageidaujami poveikiai?

 

Nepageidaujami poveikiai – dantų jautrumas. Dažniausiai jis stipriau pasireiškia po balinimo odontologijos kabinete dėl didesnes balinamosios medžiagos koncentracijos. Balinant dantis namuose, kaip minėjau, jautrumą galima mažinti didinant intervalus tarp seansų, trumpinant balinimo laiką. Neretai pasitaiko, kad jautrūs tik tam tikri dantys, o to priežastis – kariesas. Todėl balinimas rekomenduotinas tik sugydžius dantis. Aišku, jei tai tik estetinis klausimas, senesnes plombas reiktų keisti po balinimo procedūros, nes balinimas plombos spalvos nepakeis ir po to jas vėl teks keisti į šviesesnes. Taip pat reikia nepamiršti, kad protezuoti dantys taip pat nepakeis spalvos. Prieš dantų balinimo procedūrą rekomenduotina atlikti profesionalią burnos higieną, kad akmenukai netrukdytų balinimo medžiagai tolygiai pasiskirstyti po visą balinamo danties paviršių.

 

Ką daryti, kad dantys po balinimo nebūtų tokie jautrūs?

 

Po balinimo procedūros jautrumą galima sumažinti naudojant jautrumą mažinančias pastas, gelius, skalavimo skysčius, kurie turi jautrumą mažinantį, remineralizuojamąjį poveikį. Tačiau tiksliai atliekant procedūrą prižiūrint gydytojui odontologui, pacientai dantų jautrumu nesiskundžia.

 

Ar gali baltumą palaikyti balinamosios pastos? Kaip ilgai galima jas naudoti?

 

Balinamosios pastos gali padėti palaikyti baltumą, tačiau balinamasis poveikis dėl itin mažos balinamųjų medžiagų koncentracijos labai nedidelis. Paprastai poveikis gaunamas dėl abrazyvinių dalelių, kurios geriau nuvalo susidariusias apnašas. Naudojant didelio abrazyvumo pastas reikia nepamiršti, kad emalis taip pat gauna krūvį, o juk sakoma, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo. Be to, jei atliktas estetinis plombavimas, tai taip pat gali turėti įtakos plombos ilgaamžiškumui. Ne veltui tam tikros plombinių medžiagų kompanijos į tai atkreipė dėmesį ir pagamino pastas, skirtas naudoti po estetinio plombavimo.

 

Koks balinimo būdas išlieka ilgiausiai? Kas kiek laiko reikia ir galima atlikti profesionalaus balinimo procedūras?

 

Kiek ilgai išliks baltumas, priklauso ne nuo to, kurį būdą pasirinksime (aišku, viskas turi būti atlikta taisyklingai), o nuo to, kaip dantimis vėliau rūpinsimės. Labai svarbu kasdienė priežiūra, dantų valymas, tarpdančių siūlų naudojimas, profesionali burnos higiena, svarbu nerūkyti, vengti dažančių medžiagų. O endodontinio balinimo procedūrą paprastai reikia kartoti kas 2–3 metus.

 

Kam dantų balinimas apskritai nerekomenduojamas?

 

Profesionalaus balinimo procedūras reikėtų atidėti nėštumo periodu, taip pat maitinant krūtimi. Dantų balinimas nerekomenduotinas ir vaikams bei paaugliams iki 18 metų, nes emalis ir pati danties struktūra (pulpa) tik formuojasi, ir tai gali sukelti jautrumą.

Noriu pažymėti, kad neretai dėl gelsvesnės dantų spalvos sunerimsta tėvai, kai pieniniai dantukai keičiasi nuolatiniais. Pieniniai dažnai būna baltesni, ir tai normalu, nes pieninių ir nuolatinių dantų struktūra skiriasi. Balinimas nerekomenduotinas žmonėms, sergantiems burnos ertmės ligomis. Taip pat tiems, kurių dantys jautrūs. Daug rūkantiems gali būti sunku balinimo laikotarpiu mažiau rūkyti, o rūkant rezultatas gali būti liūdnas, t. y. dantys pasidaryti tamsesni nei prieš tai. Taip pat būtina vengti raudonojo vyno ar kitų dažančių gėrimų. Jei dantų spalva itin tamsi (tetraciklino poveikis), balinimas gali trukti ilgokai ir rezultatas ne visai toks, kokio tikimasi. Tokiems atvejams gydytojas odontologas galbūt patars kitokį būdą, pvz., estetinį plombavimą ar protezavimą laminatėmis, vainikėliais.

 

Ką reikia žinoti ruošiantis balinti dantis?

 

Ruošiantis balinti dantis siūlyčiau tai daryti atsakingai, prižiūrint gydytojui odontologui, nes internete randamos rekomendacijos gali būti netikslios, o draugų patarimai nepritaikyti jūsų dantų būklei, todėl geriau pasitarkite su gydytoju odontologu, kuriuo pasitikite.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai