Dantų breketai: apie viską, kas jus domina

Noriu truputį ištiesinti dantukus. Tik įdomu, kiek maždaug laiko juos reikia nešioti. O gal apskritai juos nešioja tik paaugliai, tad aš labai keistai atrodysiu? Tokie klausimai gali kilti daugeliui susiruošusiųjų išsitiesinti dantukus. Kiti bijo, kad skaudės, dar kiti nėra tikri dėl jų veiksmingumo. Todėl šį kartą pasistengsime atsakyti į dažniausiai rūpimus klausimus apie breketus, o tai padės padaryti Kauno kolegijos Burnos ir dantų priežiūros katedros gyd. ortodontė Aušra Kepenė.

 

Taigi pirmiausia – kas yra tie breketai ir kokia jų paskirtis? Į ką atkreipiamas dėmesys juos pritaikant?

Breketai – tai nenuimami ortodontiniai aparatai, skirti dantims tiesinti, sąkandžio anomalijoms (atviram, giliam, kryžminiam ir kt. sąkandžiui) gydyti.

 

Gydymo būdas parenkamas pagal specifinę dantų, sąkandžio, žandikaulių būklę, taip pat paciento individualias savybes ir pageidavimus.

 

O kiek laiko juos reikia nešioti? Kaip dažnai paveržti ar dar dėl kokių priežasčių lankytis pas ortodontą?

 

Gydymas breketais vidutiniškai trunka iki dvejų metų. Tai priklauso nuo pradinės būklės sudėtingumo, nešiojimo ir lankymosi pas ortodontą (pailginti gali paskiriamo režimo nesilaikymas ar praleisti vizitai).

Suklijavus breketus, vizitai skiriami kas 4–8 savaites. Jų metu atliekama breketų korekcija ir aktyvacija.

 

Ar neskauda, jei žandikaulis nešiojant breketus keičiasi?

 

Suklijavus breketus, po kelių valandų dantys tampa jautrūs kandant, kramtant, atsiranda tempimo, spaudimo jausmas. Dantų jautrumas trunka nuo kelių dienų iki 3–4 savaičių. Tuo metu skausmui malšinti rekomenduojama pavartoti nesteroidinių preparatų nuo uždegimo, pvz., paracetamolio, ibuprofeno ir kt.

Prašyčiau plačiau papasakoti apie breketų rūšis ir kuo jie tarp savęs skiriasi, gal yra kurie geriausi?

Vis dar populiariausi ir dažniausiai naudojami yra metaliniai breketai. Tačiau per ilgą laiką jie gerokai patobulėjo. Jie yra patvarūs ir nelūžta. Metaliniai breketai – tai aukštos kokybės nerūdijančio plieno su titano priemaišomis lydiniai, tvirtinami prie dantų paviršiaus. Tarp jų įveriama metalinė vielutė.

Beligatūriniai metaliniai breketai – tai tie patys metaliniai breketai, tik jie turi specialią spynelę, kurios dėka prilaikoma vielutė (nereikia elastinių ar metalinių ligatūrų).

Jei yra alergija nikeliui, kuris įeina į metalinių breketų sudėtį, parenkami dabar jau gaminami titaniniai ar net auksiniai breketai.

 

Daugelis nenori nešioti breketų, kad „negadintų vaizdo“ šypsantis. Ką būtų galima jiems patarti?

 

Vis daugiau pacientų pageidauja estetinių breketų. Dabar jau yra keraminių, safyrinių, net liežuvinių breketų. Šie breketai mažiau pastebimi, todėl itin populiarūs.

Keraminiai breketai – tai iš keramikos pagaminti breketai, atliekantys tas pačias funkcijas, bet turintys geresnį estetinį vaizdą.

Safyriniai breketai pagaminti iš monokristalinio dirbtinio safyro. Jie skaidrūs, itin užapvalintais kampais. Tiek keraminiai, tiek safyriniai breketai nėra itin patvarūs.

Liežuviniai breketai apskritai klijuojami iš vidinės dantų pusės.

Na, liežuviniai turbūt mažiausiai pastebimi. Ar jie turi kokių nors trūkumų, palyginti, pavyzdžiui, su įprastais metaliniais?

Liežuviniai breketai klijuojami iš vidinės dantų pusės ir kalbant arba šypsantis jų nesimato. Tačiau jie turi savų trūkumų:

šie breketai dirgina liežuvio gleivinę, kuri jautresnė nei skruostų ar lūpų (juos įprastai dirgina išoriniai breketai);

tinka ne visiems klinikiniams atvejams;

sudėtingiau kokybiškai išvalyti dantis;

brangesni už metalinius, keraminius ir safyrinius.

 

Kokios apskritai komplikacijos gali įvykti nešiojant breketus?

 

Pirmiausia tai dantų apnašų kaupimasis ant dantų ir breketų tinkamai jų neprižiūrint. Dėl to vystosi dantų ėduonies ir periodonto pažeidimai. Dažnai girdime, kad breketai gadina dantis. Tačiau dažnai ir gerai valant ir prižiūrint dantis bei breketus, taip neatsitinka.

Yra žmonių, kuriems gali kilti alergija nikeliui (esančiam metaliniuose breketuose) ir lateksui (esančiam elastinės gumose, grandelėse ir pan.). Tiesiog reikėtų perspėti ortodontą, kad jis galėtų parinkti breketus be nikelio ir priemones, į kurias lateksas neįeina.

Dar viena galima komplikacija – dėl breketų nešiojimo burnoje gali atsirasti žaizdelių. Reikėtų naudoti skalavimo skysčius, dantų vašką, dantų silikoną ir patepti jas gijimą skatinančiais tepalais.

Kita komplikacija – dantų šaknų tirpimas. Nešiojant breketus, vyksta didesnio ar mažesnio laipsnio šaknų tirpimas. Be to, dantims judant, tarp breketų esančios vielos galas gali pradėti durti į skruostą. Tokiu atveju reikėtų užsidėti dantų vaško ir kuo greičiau kreiptis į ortodontą.

Nešiojant breketus negalima valgyti kietų produktų: kepintos duonos, karamelinių saldainių, irisinių saldainių, riešutų, kramtomosios gumos. Negalima kąsti obuolio, morkos (juos galima valgyti tik susipjausčius). Nulūžus breketui, kuo skubiau reikia kreiptis į ortodontą.

 

Turbūt nešiojant breketus dantų priežiūra ypač svarbi. Kuo ji ypatinga?

 

Nešiojant breketus, burnos ertmės higiena vaidina didžiulį vaidmenį. Patartina valyti ryte ir vakare su įprastais ar ortodotiniais šepetėliais ir pastomis. Šepetėlis turi būti minkštas, užapvalintais šereliais. Dantis šepetėliu reikia valytis 2–3 minutes. Pirmiausia horizontaliais judesiais išvalomos sritys aplink breketus, tuomet valomi dantų skruostiniai kramtomieji ir vidiniai paviršiai. Prieanginiai paviršiai gali būti valomi šluojamaisiais, sukamaisiais judesiais. Kramtomieji paviršiai – horizontaliais ir sukamaisiais, gomuriniai ir liežuviniai – šluojamaisiais judesiais. Labai svarbu nuvalyti apnašas, susikaupusias netoli dantenų krašto. Jei nėra sąlygų išsivalyti dantų, reikėtų po valgio burną skalauti vandeniu.

Vien dantų šepetėliu gerai nuvalyti apnašų nepavyksta, dėl to reikėtų įsigyti tarpdančių šepetėlius, dantų siūlą. Jais valome sritis tarp breketo ir danties paviršiaus bei tarpdančius. Galima naudoti ir specialius dantų irigatorius. Po kiekvieno valgio patariame išsiskalauti dantų skalavimo skysčiais.

Esant reikalui, patartina kas 6 mėnesius atlikti profesionaliąją burnos ertmės higieną.

 

Kurie breketai vis dėlto reikalauja mažiausiai priežiūros, kurie – daugiausiai?

 

Daugiausiai priežiūros reikalauja liežuviniai breketai, nes jie turi didelį padą, kuris tvirtinasi prie vidinės danties pusės ir užima beveik visą danties plotį (išorinių breketų jis labai mažas). Prie pado lengviau tvirtinasi dantų apnašos, jos sunkiai pasišalina net ir valant.

 

Dažnai žmonės mano, kad susigrūdę ar išsiklaipę dantys – tik estetinė problema. Ar taip yra, jei ne, kas dar atsitinka?

 

Dažniausiai tai nėra tik estetinė, bet ir funkcinė problema. Sukandama tik tam tikromis dantų grupėmis, netinkamai atkandamas ar sukramtomas maistas, vystosi dantų ėduonis, periodonto pažeidimas, dantys nusidėvi.

 

Tačiau nemažai manančiųjų, kad breketais galima dantis tiesinti tik paaugliams. Ar yra amžiaus riba?

 

Ne, breketais gydomi nuo 8 iki 80 metų pacientai. Taigi pagerinti dantų būklę niekada nėra vėlu.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

vaida
2015-04-24 20:33
o, kiek kainuoja briketus isideti?
karina
2015-03-01 23:11
:)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai