Vaikų plaukų priežiūra

Nemažai, ir ne tik mūsų žurnale, galima rasti patarimų, kaip prižiūrėti plaukus, kokias priemones rinktis, ką daryti, kad mažiau slinktų ir pan. Bet visa tai paprastai skiriama moterims, na, gal kiek mažiau, ir vyrams. Vaikų plaukams skiriama daug mažiau dėmesio, nes manoma, kad jie ir taip bus gražūs ir sveiki, tačiau ir čia reikia kai ką žinoti. Taigi į klausimus apie vaikų plaukus ir jų priežiūrą atsako mūsų plaukų priežiūros konsultantė kirpėja stilistė Džiuljeta Petrulienė.

 

Ar reikia kaip nors ypatingai prižiūrėti vaikų plaukus, kad jie augtų tvirtesni ir gražesni, o gal jie sveiki savaime?

 

Vaikų plaukai dažniausiai būna ploni ir minkšti, negausūs. Tačiau vaikui augant kinta plaukų struktūra, jie pasidaro storesni ir kietesni. Plaukų storį ir struktūrą nulemia genetika, paveldima iš tėvų, senelių, tad jų storiui ar gausumui plaukų priežiūra didelės įtakos neturi. Tačiau vaikų plaukais reikia labai rūpintis, kitaip jie pradės slinkti, lūžinėti.

Vaikų galvos oda labai jautri, plaukai ploni, tad plauti vertėtų tik švelniu odos nedirginančiu šampūnu, skirtu specialiai vaikams. Taip pat vanduo turi būti virintas, minkštas, kitaip plaukai sausėja, ima lūžinėti.

 

Kaip plauti pačių mažiausiųjų plaukus?

 

Visai mažiukų vaikų plaukai plaunami kas antrą dieną virintu vandeniu ir specialiu šampūnu, skirtu kūdikiams. Jis nesukelia alergijos, nedirgina plonos, jautrios odos, negraužia akių. Džiovinti fenu nederėtų, plaukai išsausėtų, oda gali imti pleiskanoti, taip galima pažeisti plaukų šaknis, o tai jau atsilieptų tolesniam plaukų augimui.

 

O vyresniems vaikams, nuo kokių septynerių metų amžiaus, gal  jau tinka ir mamos šampūnas?

 

Vyresnių vaikų plaukai būna storesni, oda ne tokia jautri, tačiau naudoti suaugusiųjų šampūnus nederėtų, nes juose esama cheminių elementų, netinkamų vaikų plaukams. Plaukai gali imti riebaluotis, atsirasti pleiskanų. Būtina gerai išskalauti šampūno likučius, kad nedirgintų galvos odos. Po plovimo galima praskalauti dilgelių, ajerų, ramunėlių nuoviru.

 

Nuo kada plaukams reikia skirti daugiau dėmesio?

 

Plaukus reikia prižiūrėti jau nuo kūdikystės, padėti jiems augti sveikiems, išlaikyti sveiką galvos odą. Svarbiausia naudoti tinkamą šampūną, kruopščiai jį išskalauti ir palepinti augalų nuovirais, stengtis nenaudoti karštų džiovinimo prietaisų, plaukus plauti šiltu virintu, ne karštu vandeniu. Karštas vanduo taip pat skatina galvos odos riebalavimąsi.

 

Mergaitės mėgsta dažnai šukuotis, teko girdėti, jog norint, kad plaukai būtų tankesni, reikia dažnai šukuotis?

 

Labai dažnai to daryti nereikėtų, o jei šukos netinkamos, galima net pakenkti plaukams, galvos odai. Šukos turėtų būti retos, geriau su užapvalintais dantukais ar net rutuliukais ant šukų dantelių galiukų, taip bus švelniai šukuojami plaukai ir švelniai masažuojama galvos oda. Tiesa, retkarčiais toks masažas rekomenduojamas, kad suaktyvėtų galvos odos kraujotaka, tuomet plaukai mažiau slenka ir greičiau auga. Aštrios, smulkios šukos gali išpešti plaukus, pažeisti galvos odą. Jei tokiomis šukomis dažnai šukuosime, plaukai ims lūžinėti, galima pažeisti plaukų šaknis.

 

Mamos mėgsta mergaitėms stipriai pinti kasas, kad tvarkingiau atrodytų, ar tai nekenkia plaukams, jei taip, tai kodėl?

 

Stipriai pinant kasas įtempiami plaukai ir plaukų šaknys, todėl galima jas pažeisti, plaukai ims slinkti, retėti. Plaukai turėtų būti pinami laisvai, netempiant nuo šaknų ir nesuveržti gumute. Suveržus gumute, ypač aštria, plona, plaukai ties ta vieta stipriai pažeidžiami, todėl lūžinėja, šiaušiasi ar net nutrūksta. Gumutę derėtų rinktis platesnę, minkštą ar medžiaginę.

Taip pat ir kuodas – jei jis įtemptas nuo šaknų, pasekmės gali būti tokios pačios.

Jei plaukai nėra labai ilgi, geriausia nešioti palaidus. Tačiau jei ilgi, jie veliasi, trinasi į rūbus, apykakles, tad pradeda skilinėti galai, šiauštis. Vis dėlto lengvai supinti minkšta gumute surišti plaukai atrodys tvarkingiausiai, ir jiems tai būtų sveikiausia. Labai gražiai atrodo pynimas eglute per visą plaukų ilgį.

 

Kaip plauti ilgus mergaičių plaukus? Kokiu šampūnu? Gal verta panaudoti kokių natūralių priemonių?

 

Ilgus plaukus, atsižvelgiant į mergaitės amžių, plaukų struktūrą, derėtų plauti su šampūnu vaikams su neutraliu pH, be papildomų cheminių elementų. Būtina gerai išskalauti, galima išskalavus perpilti ajerų, dilgėlių, ramunėlių ar beržų lapų nuovirais, galiukus galima patepti specialiu plaukų aliejuku, kad apsaugotume nuo lūžinėjimo, skilinėjimo ir lengviau iššukuotume.

Jei plaukai ploni ir labai veliasi, galima praskalauti galiukus balzamu, skirtu ploniems plaukams, tada lengviau iššukuosime ir pamaitinsime plonus plaukus.

 

Kaip dažnai plauti vaikams galvą?

 

Kūdikiams plauti rekomenduojama kas antrą dieną, nes mažyliams reikalinga ypatinga higiena, švara, apsauga nuo aplinkos nešvarumų.

Vyresnio amžiaus vaikams nebūtina plauti taip dažnai, net nerekomenduojama, nes dažnas plovimas skatina galvos odos riebalavimąsi. Plovimo dažnumas priklauso nuo plaukų struktūros, galvos odos riebalavimosi ir prakaitavimo. Aktyvūs vaikai dažniau suprakaituoja, tad ir plauti plaukus tenka dažniau. Plauti kas tris keturias dienas tikrai pakanka.

 

Ar galima naudoti formavimo priemones vaikams?

 

Formavimo priemonių naudoti tikrai nederėtų. Visose formavimo priemonėse yra cheminių medžiagų, kurios gali sausinti, džiovinti plonus vaikų plaukus ir jautrią galvos odą. Plaukai gali prarasti natūralų blizgesį, imti šiauštis skilinėti, galvos oda sausėti, pleiskanoti.

 

Ar berniukų plaukų priežiūra tokia pat, kaip mergaičių?

 

Berniukams kur kas lengviau prižiūrėti trumpus plaukus. Beje, dažniau ir juos plauna, nes daugiau aktyviai sportuoja ir dažniau prakaituoja. Plaudami vaikišku šampūnu nors ir kasdien, tikrai nepakenksime.

 

Pereikime prie paauglių, jie paprastai mėgsta atrodyti ekstravagantiškiau, nori plaukus paryškinti. Ar nėra kenksmingi dažomieji šampūnai, gal yra kitų priemonių, ne tokių kenksmingų, kaip cheminiai dažai?

 

Paaugliams nederėtų naudoti cheminių dažų, jie žeidžia plauko struktūrą ir pačią plauko šaknį. Šiais dažais reikia mokėti naudotis, pasirinkti saugų dažymo būdą, tinkamai išdžiovinti, kitaip jie ims šiauštis, trupėti, lūžinėti – tokiu atveju nepadės jokios plaukų gydymo priemonės. Verčiau rinktis augalinius plaukų dažus ar pusiau cheminius, kurie palaipsniui nusiplauna. Tačiau ir šie dažai, kaip ir dažomieji šampūnai, turi neigiamo poveikio, tad vertėtų po plovimo naudoti specialias kaukes, balzamus, gydomąsias ampules.

 

Kaip apsaugoti plaukus paauglėms, jei naudoja formavimo priemones? Gal yra kokių natūralių priemonių naminių?

 

Labai dažnai paauglių galvos oda būna pažeista, gausiai pleiskanota ar net žaizdota nuo dažno kasymo. Taip atsitinka tuomet, kai nesaikingai naudojamos formavimo priemonės – plaukų vaškas, žėlė, lakas, putos. Jei jos kruopščiai nenuplaunamos, ilgainiui sukelia alergiją, niežulį, pažeidžia galvos odą ir net plaukų šaknis. Tenka tokius paauglius siųsti pas odos ligų gydytoją – čia jau paprastų gydomųjų priemonių nebepakanka.

Paaugliams vertėtų naudoti kokybiškesnes formavimo priemones ir nedideliais kiekiais, ir be abejo, vėliau kruopščiai nuplauti.

Galima plaukus formuoti ir natūralia savos gamybos priemone, pvz., juodos duonos nuoviru. Riekelę juodos duonos užpilti virintu šiltu vandeniu, palaikyti apie valandą, pripilti per sietelį ir naudoti formuojant norimą šukuoseną. Kai priemonė visiškai išdžiūsta, ji suformuoja atskiras kietesnes sruogas, tarsi su vašku ar žėlė. Formuojant garbanas galima naudoti kaip putas-sutepti sruogą užsukti ant suktuko, pradžiovinti ir iššukuoti, jei norim purios garbanos, jei kietos – nešukuojam, tik išdžioviname. Ši priemonė suteiks žvilgesio, standumo, be to, ir visai nekenksminga.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai