Gyvenimą palengvina raumenų atpalaidavimas

Nesuklysime sakydami, kad plačiausiai botulino toksinas žinomas kaip priemonė raukšlėms lyginti. Tačiau jis turi ir svarbią funkciją gydant ir reabilitacijai – šio preparato injekcijos padeda mažinti poinsultinį paralyžiuotos galūnės raumenų spazmiškumą. Komentuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Jūratė Kesienė.
 

Gydymo esmė


Pagrindinis gydymo botulino toksinu tikslas – mažinti paralyžiuotos galūnės spazmiškumą, skausmą, palengvinti ligonio priežiūrą, pagal galimybes atkurti funkcijas. Botulino toksinas, suleistas į raumenį, blokuoja nervinio impulso perdavimą tarp nervo ir raumens, todėl raumuo labiau atsipalaiduoja. Taigi gydymo esmė – atpalaiduoti spazmiškus raumenis ir tada taikyti įvairias reabilitacines priemones (ergoterapiją, kineziterapiją, įtvarus, paciento savarankiškai atliekamas fizinių pratimų programas ir kt.), kurios padėtų pagerinti paciento apsitarnavimo/aptarnavimo funkcijas, kartais atkurti prarastas funkcijas, normalizuoti laikyseną ir kt. Reabilitacijos metu stengiamasi kiek įmanoma daugiau išnaudoti visas judesio, funkcijos atkūrimo galimybes, kurias suteikia sumažintas raumenų tonusas. Gydymas botulino toksinu mažina ir su raumenų spazmiškumu susijusį skausmą, leidžia išvengti sausgyslių ir raumenų sutrumpėjimo, kas ilgainiui, esant stipriam spazmiškumui, galėtų sukelti sąnario nejudrumą, galūnės deformaciją.
Reabilitacijos procedūros pacientui gali būti paskirtos ir tame pačiame centre, kur jis buvo gydomas botulino toksinu, ir poliklinikoje pagal gyvenamąją vietą ar pakartotinės reabilitacijos metu. Botulino toksino dozė, raumenys, į kuriuos vaistas suleidžiamas, kiekvienam pacientui parenkami individualiai. Paprastai vienos konsultacijos metu vaistas suleidžiamas į 2–7 raumenis.
Maksimalus botulino toksino injekcijų poveikis pasireiškia maždaug po mėnesio ir vidutiniškai trunka apie 3–4 mėn. (kartais iki 6 mėn.). Po to gydymą reikia kartoti.
 

Kam tinka šis gydymas


Raumenų spazmiškumas gali pasireikšti po insulto, galvos ir nugaros smegenų ligų ar traumų, taip pat sergant galvos ar nugaros smegenis pažeidžiančiomis ligomis, pvz., išsėtine skleroze. Spazmiškumą galima apibūdinti kaip nevalingą raumens įsitempimą, kuris nulemia nenormalią galūnių padėtį. Dėl to žmogui sunku apsitarnauti (valgyti, šukuotis, rengtis ir kt.), judėti. Dėl nuolat įsitempusio raumens žmogų dažnai vargina skausmai, jis blogai miega ir t.t.
Kad pacientui būtų paskirtas šis gydymas, gydytojui reikia parašyti siuntimą į reabilitacijos ar neurologijos centrą, kuriame yra specialistų, galinčių atlikti šias injekcijas. Tačiau reikia pažymėti, kad gydymas botulino toksinu esant spazmiškumui gali būti taikomas ne visiems pacientams. Ar jis bus paskirtas, priklauso nuo ligos eigos, jau taikytų priemonių poveikio, simptomų stiprumo, komplikacijų ir kt.
 

Ar verta bijoti?


Veikiausiai nerasime nė vieno gydymo metodo, kuris nebūtų apaugęs įvairiais mitais. Botulino toksinas – ne išimtis. Gali gąsdinti žinia, kad botulino toksinas yra nuodas, tačiau medicinoje neretai įvairūs vaistai, preparatai gaminami iš bakterijų, augalų ar gyvūnų nuodų. Esmė ta, kad veikliosios medžiagos kiekis, atliekant botulino toksino injekcijas, labai mažas ir, veikdamas lokaliai, jis atlieka tik vaisto vaidmenį.
Vaisto saugumo klausimas taip pat aktualus daugeliui. Botulino toksinas, išskirtas iš bakterijų, – tai produktas, kurio gamybai keliami dideli reikalavimai. Tai registruotas vaistinis preparatas, todėl nesaugus būti negali. Kita vertus, kaip ir kiti vaistai, jis gali turėti nepageidaujamų poveikių.
„Savo praktikoje ilgalaikių sunkių šalutinių poveikių pastebėti neteko, o gydymo rezultatas paprastai būna geras. Botulino toksinas veikia tik tuos raumenis, į kuriuos suleidžiamas, ir neveikia kitų“, – sako J.Kesienė.
Šis metodas nepagydo, tačiau sumažina simptomus, kurie kasdien vargina žmogų. Todėl, prieš atliekant procedūrą, pacientui būtina išaiškinti ne tik galimus nepageidaujamus vaisto poveikius, kad vaistas visiškai nepagydo, taip pat kad vaisto poveikis trunka 3–6 mėnesius. „Dažniausiai gydymu nusivilia tie, kurie laukia iš jo to, ko jis duoti negali. Todėl išsamus pokalbis su pacientu, gydymo tikslų aptarimas, kineziterapijos svarbos išaiškinimas yra būtinas“, – pabrėžia medikė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai