Dantų rovimas – atsakinga procedūra

Vaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas.
 

Kada ir kodėl reikia ištraukti dantį?


Dantų šalinimo priežastys gali būti labai įvairios. Svarbiausia, žinoma, – kuo greičiau pašalinti visus gydyti netinkamus sugedusius dantis. Pacientai dažnai delsia, atidėlioja šią procedūrą ir dažnai kreipiasi tik tada, kai pradeda skaudėti, tačiau taip elgdamiesi tik dar labiau pasunkina situaciją. Stipriai sugedusias dantų šaknis yra daug sunkiau pašalinti, o dantų traukimas gali užtrukti ilgiau, nei kreipusis laiku. Be to, sugedęs ir netaisomas dantis – infekcijos šaltinis organizme, kuris gali virsti rimtesnių ligų priežastimi: burnos ar veido pūlinio išsivystymu; žandikaulio cistos atsiradimu. Tokios ligos reikalauja sudėtingesnio ir ilgesnio chirurginio gydymo. Negydomi dantys tampa blogo kvapo iš burnos priežastimi.
Dantys taip pat šalinami ortodontiniu tikslu, kai pacientas turi sąkandžio problemų, dantys atsikišę, o žandikaulis yra per mažas ir jame netelpa visi dantys. Tokius pacientus pirmiausia konsultuoja gydytojas ortodontas, kuris ir nusprendžia, ar reikia šalinti sveikus, tačiau netelpančius žandikaulyje dantis.
Taip pat tenka šalinti ir neišdygusius ar pusiau išdygusius dantis. Dažniausiai tai yra tretieji krūminiai (protiniai) dantys. Jeigu protiniai dantys yra nors šiek tiek pradygę, o atlikus rentgenogramą matosi, kad jie yra „užstrigę“ kaule ir niekada negalės normaliai išdygti, juos taip pat būtina išrauti, nes kitu atveju pacientas negali gerai išsivalyti aplink tokius dantis, o tai lemia kaulo tirpimą bei karieso vystymąsi gretimuose dantyse. Taip pat gali išsivystyti labai skausminga aplinkinių dantenų uždegimo reakcija – perikoronaritas.
 

Pasiruošimas prieš raunant dantį


Išskirtinio pasiruošimo danties traukimo procedūrai nereikia. Jeigu pacientas vartoja vaistus nuo sisteminių ligų, būtina apie tai informuoti gydytoją prieš raunant dantį. Dažniausiai vartojami vaistai (nuo padidėjusio kraujo spaudimo, širdies darbą gerinantys medikamentai) nesukelia keblumų traukiant dantį. Pacientui, vartojančiam kraują skystinančių vaistų, sergančiam onkologine liga ar turinčiam kitų rimtesnių sveikatos sutrikimų, besilaukiančiai moteriai dantis ne visada gali būti traukiamas. Tokiu atveju konsultuojamasi su tos srities gydytoju, pacientas paruošiamas ir tik tuomet galima saugiai atlikti chirurginę procedūrą.
 

Kaip atliekama danties rovimo procedūra?


Pirmiausia paciento klausiama, ar nėra jokių apribojimų procedūrai. Įsitikinus, kad galima saugiai tęsti procedūrą, atliekamas nuskausminimas. Vienintelis skausmas, kurį jaučia pacientas, – adatos dūris. Šiuolaikinės adatos yra labai plonos ir nesukelia didelio diskomforto dūrio metu. Nuskausminamieji vaistai užtikrina efektyvią nejautrą apie 2–3 valandas po injekcijos. Skausmo jutimai šiuo metu visiškai pašalinami.
Po nuskausminimo specialiais instrumentais (replėmis ir elevatoriais), dantis pradedamas iš lėto judinti. Jeigu dantis turi kelias šaknis, pirmiausia jos yra padalinamos ir šalinamos kiekviena atskirai. Taip maksimaliai sumažinama naudojama jėga, išsaugomas aplinkinis kaulas bei dantenos.
Pašalinus dantį, alveolė (likusi ertmė kaule) išvaloma nuo svetimkūnių, uždegiminių masių ir palaukiama, kol ji užsipildys krauju. Krešulys yra tarsi barjeras, saugantis kaulą nuo išorės veiksnių ar uždegimo.
Po traukimo pacientas gali jausti silpną ar vidutinio stiprumo skausmą, kuris visiškai kontroliuojamas geriamais vaistais nuo skausmo, tačiau dažniausiai po paprasto danties traukimo nuskausminamųjų vaistų vartoti neprireikia.
Neišdygusių ar pusiau išdygusių protinių dantų šalinimas – operacija. Jo metu atkeliama gleivinė, nugręžiamas kaulas aplink užstrigusį dantį ir jis yra pašalinamas. Toks gydymas turėtų būti suplanuojamas iš anksto, nes po tokios procedūros atsiranda patinimas, reikia vartoti antibiotikus, rekomenduojamas ramesnis režimas.
 

Ką artimiausiu laiku po danties išrovimo reikėtų vengti daryti?


Po danties traukimo duodamas sukąsti marlinis tamponėlis, jį sukandus, reikia laikyti 20–30 min. Porą valandų po procedūros – nevalgyti. Tą pačią dieną nevartoti karšto maisto bei karštų gėrimų. Taip pat – neskalauti burnos. Visos šios atsargos priemonės reikalingos krešuliui išsaugoti alveolėje. Kitą dieną burną galima skalauti antiseptiniais tirpalais.
Jei dantis buvo pašalintas operuojant, tikslinga operuotą vietą šaldyti, kad sumažėtų patinimas. Taip pat reikia vartoti gydytojo išrašytus vaistus.
 

Kokios gali kilti komplikacijos išrovus dantį?


Dažniausiai pasitaikanti komplikacija – alveolitas. Nesilaikant režimo, iš alveolės pasišalina krešulys. Tuomet atsiranda nuolatinis maudžiantis skausmas traukimo vietoje, kuris plinta ir į aplinkines sritis. Ši komplikacija yra lengvai suvaldoma. Alveolė iš naujo išgramdoma ir palaukiama, kol prisipildo krešuliu. Skiriamas toks pat režimas, kaip po danties traukimo, bei vaistai nuo skausmo ar uždegimo.
 

Ar galima pačiam išsirauti dantį?


Tokių pacientų, kurie patys bando trauktis dantis, pasitaiko labai retai. Namų sąlygomis to daryti nerekomenduojama. Pirmiausia, tai gana skausminga. Dantis gali būti ir labai paslankus, tačiau prie jo būna prisikabinusios dantenos, kurių atskyrimas yra skausmingas. Klinikoje dantis šalinamas naudojant sterilius instrumentus. Jų neturint, namuose žaizdą galima užkrėsti. Taip pat išrauti dantį neužtenka. Reikia sutvarkyti dantenas, išgramdyti alveolę, kartais papildomai susiūti, kad viskas gražiai sugytų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Gražina
2018-08-03 17:51
Sveiki,prieš keturias dienas ištraukė dantį,nes buvo uždegimas ,dabar po ištraukimo skauda ,daktaras išrašė antibiotikų,juos geriu ir nuo skausmo geriu,nes pastovus skausmas ,tik išgėrus atslūgsta ir po kiek valandų kai baigiasi vaistų poveikiui vėl pradeda mausti ir skaudėti. Ar taip gali būti po danties ištraukimo?Ačiū.
Gintarė
2017-11-04 19:02
Man penktadienį išrovė šaknį ir labai skauda ir poto istino visas žandas . Tai rėikėtų daryti. Tokiu atveju
Gintarė
2017-11-03 15:14
Laba diena . Man šianden rovė dantį ir man istino ka reikia daryti
Klaudija
2017-05-01 11:41
Man išrovė sveika danty,buvo susidaręs krišulys kraujo,bet jo nebera.Ir kitą dieną labai skaudėjo ta vieta kur išrautas dantis buvo..sako kad taip turi būti...
Olga
2016-01-08 16:14
Sveiki danti istrauke pries dvi dienas vakar apziurejo bet ne tinimas nei beprotiskas skausmas ne rimsta net rakina zandikauli ka daryti??????Vaistai nuo skausmo nepadeda "’ibuprofenas’’,siandien prasem skirti antibiootikus...
Ernestas
2015-12-15 14:17
Katik gryzau is dantisto man isrove sakni :( is pat pradziu labai skaudejo poto jau neskaudejo bet po narkozes labai skauda :( reikia gerti nemisil nuo skausmo
Diana
2015-12-07 13:35
Norejau paklausti ar skauda kaip rauna saknis:(:(:(:(:(:(:(:(:(
Laura
2015-07-29 17:16
Norejau paklausti ar skauda kaip rauna saknis ?:(:(:(:(:(:(
Juozas
2015-03-21 12:53
Ar labai pavojinga rauti dantį vartojant orfariną?
lama
2014-08-18 00:05
Sveiki as norejau paklaust man isrove danti beveik savaiye laiko bet man ji vistek skauda ir zandikauli ka dariti kokius vaistus gerti kad lautusi tas beprotiskas skausmas aciu
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai