žvilgsnis į acetilceliuliozės pluoštus

Daugelis vyresnės kartos moterų dar ir dabar mena tuos laikus, kai beveik prieš 40 metų Kauno dirbtinio pluošto gamykla pradėjo gaminti acetatinį ir triacetatinį pluoštą, o tekstilės įmonės jį perdirbti į lygiai dažytus ir margintus audinius bei viršutinį ir apatinį trikotažą. Praktiškai nebuvo moters ar merginos, kuri nebūtų įsigijusi bent jau skarelės ar šalikėlio iš šių pluoštų.
 


Jau XIX a. pab. bandyta pagaminti geresnį pluoštą už viskozę, bet tik apie 1920 m. Anglijoje pradėta masinė acetilintos celiuliozės pluošto gamyba. Ji sparčiai vystėsi, ir jau 1956 m. sudarė net 16,2 proc. JAV gaminamų cheminių pluoštų kiekio.
 

Gamyba


Acetilceliuliozės pluoštai gaminami ne tiesiogiai tirpinant medžio celiuliozę, bet apdorojant medvilnės pūkus arba specialiai taurintą medžio celiuliozę acto rūgšties anhidridu ir acto rūgštimi, paverčiant juos triacetilceliulioze arba diacetilceliulioze. Po tam tikrų procedūrų abu pluoštai dažniausiai formuojami vadinamuoju sausuoju būdu, kai, spaudžiant tirpalą per filjeras, išgaruoja tirpiklis ir susiformuoja siūlas, sudarytas iš daugelio gijelių.
Pastaruoju metu padidėjus ekologiniams reikalavimams, pasaulyje atsisakyta triacetatinio pluošto gamybos. Jo gamyba nutraukta ir Kauno dirbtinio pluošto gamykloje, paliekant tik acetatinio pluošto verpimą.


 

Acetatinio pluošto techninės savybės


Triacetatinis ir acetatinis pluoštai savo pagrindinėmis savybėmis labai panašūs.
Glamžumas ir tamprumas. Acetatinis pluoštas mažiau glamžosi nei viskozinis. Tačiau jis ne toks tamprus kaip triacetatinis pluoštas, todėl jo gaminiai daugiau glamžosi skalbiant. Jis ilgiau ir džiūsta.
Atsparumas temperatūrai. Acetatinis pluoštas ne toks atsparus temperatūrai kaip triacetatinis, todėl jo gaminius galima lyginti ne karštesniu nei 1000C lygintuvu. Geriausia - per drėgną medžiagos skiautę. Triacetatinio pluošto gaminiai atsparesni daugkartiniam deformavimui, skalbimui ir nesitraukia.
Saulės ir oro poveikis. Veikiant saulei, oro deguoniui,
temperatūrai, vyksta pluošto polimero destrukcija ir pluoštai senėja. Ypač jautrūs saulės poveikiui yra acetilceliuliozės pluoštai. Jie veikiami saulės suyra, todėl netinka naudoti portjeroms ar užuolaidoms.
Putlumas (tekstūruotumas). Acetilceliuliozės siūlai gali būti tekstūruojami, t.y. kai šiluminių, mechaninių bei kitokių veiksnių veikiamos, siūlą sudarančios gijelės išsirango, tarp jų atsiranda didesni oro tarpai, patys siūlai pasidaro tąsesni.
Stiprumas. Acetatinis pluoštas gerai tinka lengvų rūbų pamušalams, bet dėl mažo atsparumo dildymui nerekomenduotinas paltams ar vyriškiems kostiumams.
Kadangi acetilceliuliozės siūlai nėra stiprūs, jų trūkimo jėga padidinama gaminant nevienarūšius siūlus, t.y. acetilceliuliozės siūlai sujungiami su poliamidiniais ar poliesteriniais siūlais. Puikus pavyzdys gali būti dabar ”AB Silvos trikotažas” gaminamas trikotažas iš acetatinio ir elastano pluoštų, pasižymintis geromis eksploatacijos savybėmis ir plačia spalvų gama.
H
 

igieninės savybės


Higroskopiškumas. Normaliomis sąlygomis acetatinis pluoštas sugeria 6,0-6,8 proc. drėgmės (triacetatinis - tik 3,5 proc.), todėl acetatinis pluoštas dažnai naudojamas apatiniam ar viršutiniam trikotažui gaminti.
Šilumos laidumas. Acetatinis pluoštas pasižymi geromis šilumą izoliuojančiomis savybėmis ir yra laidus ultravioletiniams spinduliams, kaip ir natūralus šilkas.
Kvapų imlumas. Acetatinis pluoštas ypač gerai sugeria tabako dūmus.
Degimo produktai. Pluošto degimo produktai nenuodingi, todėl labai dideli acetatinio pluošto kiekiai pasaulyje sunaudojami cigarečių filtrams gaminti.
 

Acetatinio pluošto tobulinimas


Ikstolas - anglų firmos “Courtaulds Acetate” sukurta acetatinio pluošto modifikacija. Šis pluoštas gaminamas iš minkštos medienos medžio rūšių, todėl pagerėja pluošto higieninės savybės ir gautas tekstūruotas siūlas lengviau absorbuoja drėgmę iš aplinkos, pluoštas leidžia “kūnui kvėpuoti”. Be to, jis dažosi gyvesnėmis spalvomis, geresnis spalvų atsparumas šviesai.
 

Acetatinių siūlų pavadinimai


Įvairios firmos acetilceliuliozės siūlus išleidžia įvairiais pavadinimais: arnelis, amcelis, tricelis, dicelis ir kt. Nevienarūšių acetilceliuliozės siūlų pavyzdžiai gali būti: traiselonas, daiselonas, komelanas, okelanas, triselesta ir kt.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai