Švarios rankos – savo ir paciento saugumas

Medikų rankos – pagrindinis darbo instrumentas. 2002-aisiais metais Kauno 2-oje klinikinėje ligoninėje atlikus eksperimentą ir įvertinus rankų plovimo techniką paaiškėjo, kad net 73 proc. medikų rankas plauna netaisyklingai. O juk būtent per rankas greičiausiai plinta įvairūs mikroorganizmai. Kokia turi būti rankų higiena? Kaip plauti rankas alkoholiniu antiseptiku? Kokios dažniausiai pasitaikančios klaidos? Apie tai mintimis dalijasi VšĮ Kauno 2-osios klinikinės ligoninės infekcijų kontrolės skyriaus vedėja Dalė Cechanavičienė ir Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Olga Puchliakova.
 

D. Cechanavičienė:
Rankų plovimas ir dezinfekavimas – efektyviausia priemonė, stabdanti bakterijų plitimą tarp pacientų ir personalo ligoninės viduje. Mikrobinę odos florą sudaro nuolatiniai (rezidentiniai) ir laikini (tranzitiniai), „prilimpantys“ mikroorganizmai. Nuolatiniai išlieka ir dauginasi paviršiniuose odos sluoksniuose. Laikiną odos mikroflorą sudaro neseniai ant rankų patekęs užkratas, kuris išgyvena tam tikrą laiką. Tai gali būti patogenai, patekę nuo infekuotų ar kolonizuotų pacientų arba ligoninės aplinkos, galintys sukelti hospitalines infekcijas.
Yra trys rankų dezinfekavimo lygiai. Tai privaloma rankų higiena – įprastinis rankų plovimas (atėjus į darbą, pasinaudojus tualetu, išeinant iš darbo). Higieninė rankų antiseptika, kai naudojamas specialiai rankų odai skirtas alkoholinis antiseptikas (alkoholio koncentracija ne mažesnė nei 70 proc.), efektyviai šalinantis bakterijas. Trečiasis rankų dezinfekavimo lygis – chirurginis rankų paruošimas, kuris pažeidus pirštines apsaugo nuo žaizdų užkrėtimo. Tačiau didžiausią reikšmę rankų švarai turi ne naudojimosi priemonės, o rankų paruošimo technika.
[klausimas]-Kada reikia plauti rankas?[/klausimas]
O. Puchliakova:
Pusė įvairių infekcijų yra perduodamos per rankas, todėl nešvarių rankų prevencija kasmet tampa vis svarbesnė ir aktualesnė. Būtina plauti rankas prieš imant maistą, prieš ar po ligonio slaugos (prausimo, paklojus lovą), susitepus rankas, taip pat prieš higieninį ar chirurginį rankų dezinfekavimą. Tačiau pamatavus kraujo spaudimą, rankų plauti nėra būtina.
Higieninį rankų plovimą (pavartojus antiseptiko) reikia atlikti prieš injekcijas, pakeitus tvarstį, dalijant tabletes, įstatant kateterį, užsimaunant pirštines. Taip pat po kontakto su krauju, sekretais ar po kitų situacijų, po kurių gali atsirasti mikrobinis užteršimas.
[klausimas]-Kaip plauti rankas?[/klausimas]
D. Cechanavičienė:
Rankas gydytojai, slaugytojos turėtų plauti dvi minutes šiltu vandeniu su skystu muilu ir sausai nusišluostyti servetėle. Skystas muilas turi būti be dažų, kvapų, su maitinamosiomis ir drėkinamosiomis savybėmis. Kaip tai daryti? Rankas būtina sudrėkinti, paspaudus dozatorių, skystą muilą paskleisti ant delno ir sukamaisiais judesiais gerai išmuilinti pirštų tarpupirščius, galiukus, delnus, nykščius, riešus. Drėgnas rankas muiluoti 10-15 sek. pagal HN 47-2003 rekomendacijas. Vėl išmuilavus tuos pačius judesius reikia pakartoti po tekančiu vandeniu. Po to kruopščiai nusausinti rankas vienkartine servetėle ir ta pačia servetėle užsukti čiaupą.
[klausimas]-Kaip taisyklingai atliekama higieninė rankų dezinfekcija? Kada ji yra būtina?[/klausimas]
D. Cechanavičienė:
Mes turime taupyti ir laiką, ir pinigus, todėl efektyvu higieniniam rankų dezinfekavimui naudoti alkoholinį antiseptiką su odos apsaugos priemonėmis.


Ant sausų švarių rankų iš dozatoriaus išspaudžiama reikalinga alkoholinio antiseptiko dozė ir sukamaisiais judesiais kruopščiai įtrinami delnai, tarpupirščiai, pirštai, nykščiai, nagai. Tai atliekama iki 30 sekundžių, kol rankos tampa visiškai sausos.
Higieninė rankų dezinfekcija alkoholiniais rankų antiseptikais, pvz., Sterilium, Bactosept E, Skinmansoft Manorapid, Desderman N, Sargosept turi virsti geru medikų įpročiu. Antraip kyla pavojus užsikrėsti pačiam.
O. Puchliakova:
Rankas būtina dezinfekuoti po sąlyčio su užterštais daiktais, skysčiais, paviršiais (šlapimo surinkimo sistemomis, drenais, nešvariais skalbiniais ir kt.). Jei dirbama be pirštinių, o rankos sutepamos krauju, sekretu, reikia dezinfekuoti jas šluostant vienkartine popierine servetėle, sudrėkinta alkoholiniu antiseptiku. Po to rankas nuplauti šiltu vandeniu ir dezinfekuoti įtrinant jas tuo pačiu antiseptiku du kartus iš eilės po 30 sekundžių.
[klausimas]-O kada būtina mūvėti medicinines pirštines?[/klausimas]
D. Cechanavičienė:
Gumines ar lateksines pirštines reikia užsimauti atliekant invazines ir intervencines procedūras, t.y. operaciją, endoskopinį tyrimą, įstatant intraveninį katerį ir pan. Taip pat liečiant gleivines ar atviras žaizdas, atliekant slaugos procedūras (keičiant sauskelnes, basonus).
[klausimas]-Kokios dažniausios medikų klaidos rankų higienos srityje?[/klausimas]
O. Puchliakova:
Jei įvyko mikrotrauma ar ant odos yra teršalų, būtina dezinfekuoti rankas antiseptiku, o tik tada jas nuplauti. Nuplovus rankas būtina gerai nusausinti, tik tada galima naudoti antiseptiką. Po įtrynimo antiseptiku rankos vėl turi būti visiškai sausos, ypač jei ruošiamės užsimauti medicinines pirštines. Dar viena klaida – po plovimo rankos nėra visiškai nusausinamos servetėle. Numovus pirštines reikia plauti rankas skystu muilu ir gerai nusausinti. Po to svarbu patepti odą rankų kremu, kuris greitai susigertų ir nepaliktų riebių dėmių. Nevalia pamiršti, kad medžiaginiai rankšluosčiai nėra skirti bendram naudojimui, todėl po kiekvieno rankų nusausinimo yra dedami į specialų krepšį.
D. Cechanavičienė:
Kolegės mintis norėčiau papildyti keliais patarimais:
• Nevartoti karšto ar labai šalto vandens.
• Neplauti rankų šarminiu (ūkišku) muilu!
• Netrinti rankų šiurkščiais audiniais.
• Vengti cheminių medžiagų tiek darbe, tiek buityje.
[klausimas]-Kaip prižiūrėti, puoselėti rankų odą? Gal pasakysite gražių rankų receptą...[/klausimas]
D. Cechanavičienė:
Taip, rankos yra pagrindinis medikų darbo instrumentas. Visų darbuotojų, atliekančių medicinos ir slaugos procedūras, oda turi būti sveika. Negalima atlikti invazinių procedūrų esant pažeistai odai. Jei mediko odoje bus įtrūkimų ar mikrotraumų, gali patekti hepatito C, B, AIDS virusai. Todėl saugokime savo rankas. Kasdien rekomenduojama plauti rankas bespalviu ir bekvapiu, skystu, alergijos nesukeliančiu muilu, kuris ne tik valo, bet ir drėkina odą. Taip pat naudokite drėkinamuosius ir maitinamuosius kremus, ypač vakare.
O. Puchliakova:
Rankų priežiūrai tinka kremai losjonai, kremai balzamai, kurių sudėtyje yra ramunėlių ar kitų vaistažolių. Tepalų darbo metu naudoti nerekomenduoju.
Saugokime savo rankas, namuose nešveiskime kriauklių, neplaukime indų karštu vandeniu. Netinkami plovikliai nusausindami rankų odą didina mikrotraumų galimybę.
Jei rankų oda sausa, pavargusi, patartina namuose daryti voneles. Jei rankos yra sušalusios ar jautresnės, patarčiau jas 10-15 min. palaikyti bulvių nuovire. Pagerės kraujotaka, rankos taps baltesnės, švelnesnės.
Kitas receptas: patepkite rankas medumi ir šiltai palaikykite 15-20 minučių. Tačiau ši procedūra tinka žmonėms, kurie nėra alergiški medui. Labai gerai drėkina ir maitina rankų odą šiltas aliejus. Juo ištepkite rankas ir įkiškite į šiltas pirštines. Mylėkite savo rankas...

Ar tinkamai plaunamos rankos, padeda sužinoti skystis su fluorescuojamaisiais dažais. Juo nusiplovus rankas ir jas apšvietus ultravioletiniais spinduliais, išryškėja švarios ir nešvarios vietos
Nešvariai nuprausta ranka –
skysčio su dažais pateko tik kai kur
Švariai nuprausta ranka

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

http://svarbuszingsnis.lt/
2014-07-30 10:12
Na iš tiesų labai svarbu pasirūpinti higiena, kadangi nieko nėra svarbiau už savo šeimos saugumą :) (super)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai