Netaisyklinga vaikų laikysena

Kodėl laikysena vaikystėje tampa ydinga? Kaip ją koreguoti? Apie tai pasakoja Algimanto Astrausko firmos „Pirmas žingsnis“ gydytojas vaikų ortopedas-traumatologas dr. Amūras Petravičius.
 

Taisyklinga laikysena yra tuomet, kai žmogus, ypač neįtempdamas raumenų, gali tiesiai laikyti liemenį ir galvą. Laikysena atspindi žmogaus fizinę ir psichinę sveikatą, emocinę būseną.
Literatūros duomenimis, Lietuvoje 35-48 proc. vaikų ir paauglių laikysena netaisyklinga.
Netaisyklinga laikysena gali būti traktuojama kaip liga, spartaus augimo pasekmė ar kitų stuburo ligų (skoliozės, stuburo navikų ir t.t.) simptomas. Kai laikysena netaisyklinga, dažnai būna kojų ilgio asimetrija. Šiuo atveju netaisyklinga laikysena yra nevienodo kojų ilgio pasekmė. Anksčiau vyravo nuomonė, kad jei kojų ilgio skirtumas tik 0,5 cm, korekcijos nereikia. Dabar įrodyta, kad kojų ilgio asimetrija 0,5 cm paaugliui, kurio ūgis 170 cm, gali nulemti pradžioje šoninį stuburo pasvirimą iki 10o, vėliau – stabilaus priestuburinių raumenų volelio susiformavimą. Esant kojų asimetrijai, laikysena koreguojama pado įdėklu, kuris išlygina kojų ilgio skirtumą. Jei ši korekcija atliekama laiku, pasiekiama gerų rezultatų.
Bendrosios praktikos gydytojas ar pediatras dažniausiai pirmas pastebi netaisyklingos laikysenos požymius, todėl tokius pacientus būtina kuo skubiau nusiųsti pas gydytoją ortopedą. Laiku nepradėjus koreguoti netaisyklingos laikysenos, gali išsivystyti šoninis stuburo iškrypimas, tai vėliau nulemia kraujo apytakos, kvėpavimo, virškinimo ir estetinės išvaizdos problemas.
 

Kaip patikslinti, ar laikysena nesutrikusi?


Nustatant, ar laikysena taisyklinga, reikia atkreipti dėmesį į simetrinių kūno dalių asimetriją ir fiziologinių stuburo linkių gylį. Pacientą reiktų tikrinti iš priekio ar nugaros, žiūrint, ar abu pečiai, speneliai (vyresnėms mergaitėms tai netikrinama), menčių kampai, talijos trikampiai, klubų sparnai yra viename aukštyje, t. y. horizontalioje padėtyje. Tyrimo metu turi būti naudojamas laikysenos tinklelis.
Panaudojant vertikalų svarelį, įvertinama, ar stuburas tiesus, ar yra jau pasviręs į šoną. Jei yra simetrinių kūno dalių asimetrija ar stuburo nukrypimas nuo vidurinės linijos, konstatuojama, kad paciento laikysena netaisyklinga. Tačiau tai tik pradžia. Toliau gydytojui svarbu išsiaiškinti netaisyklingos laikysenos priežastį ir skirti gydymą.
Pageidautina, kad pediatrai, prieš siųsdami pacientą pas ortopedą, atliktų klinikinį šonkaulinės kuprelės diagnostinį testą, FBT. Jei testas kliniškai teigiamas, įtariama skoliozė.


 

Ypatingas dėmesys – profilaktikai


Pasaulinės sveikatos organizacijos šūkis skelbia: “Lengviau ligai užkirsti kelią, nei susirgus ją gydyti“. Koreguojant netaisyklingą vaiko laikyseną gydytojas yra tik patarėjas, o pagrindinis krūvis tenka tėvams. Moksliniais darbais įrodyta, kad tik aktyviai dalyvaujant tėvams (nes vaikas labiausiai jais tiki) galima sėkmingai koreguoti netaisyklingą laikyseną.
Profilaktika turėtų prasidėti jau moters nėštumo metu. Mama turėtų gauti visą informaciją, kaip turi elgtis su savo kūdikiu tiek pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, tiek kiekvienu vaiko gyvenimo laikotarpiu.
Nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų labai svarbus yra kūdikio režimas. Negalima spartinti tokių pagrindinių fiziologinių padėčių, kaip sėdėjimas ir gulėjimas. Kol vaikas sugeba tik gulėti ir pats savo pastangomis neatsisėda, negalima jo sodinti, apramstant pagalvėmis! Nes gali pervargti raumenys.
Draudžiama statyti vaiką, kol jis pats neatsistoja. Dažnai sakoma: „ Aš duodu pirštus, ir vaikas į juos įsikibęs pats stojasi“. Jei pirštai yra tik kaip atrama vaikui, kur įsikibti, tai gerai, bei kai vaikas įsikimba į pirštus, o mama jį kelia – tai neleistina. Kai vaikas turės pakankamai jėgų, jis, laikydamasis už atramos, atsistos pats. Jei jis to nedaro – skubinti nereikia.
Negalima vaiko nešioti nešioklėse vertikalioje padėtyje, kol vaikas nesėdi. Stuburo ligų atžvilgiu tai neleistina. Kai vaikas pradeda pats sėdėti, nešioklėmis trumpai – iki 1 val. naudotis galima. Vaikštynes patartina naudoti irgi trumpai, ir tik tuomet, kai vaikas jau tvirtai sėdi.
Vėliau vaikui paaugus labai svarbu laikytis darbo ir poilsio režimo. Įvairūs nešuliai turi būti ne per sunkūs, o kuprinės – nešiojamos ant abejų pečių.
Gydomoji mankšta, masažas, plaukimas turėtų tapti reguliariu gyvenimo palydovu.
Svarbu, kad vaikas sėdėtų taisyklingai: kampas tarp kėdės atkaltės ir sėdimosios dalies turi būti 90-100°. Sėdimoji dalis ir atkaltė – pakankamai kietos ir tvirtos. Kampai tarp nugaros ir šlaunų, šlaunų ir blauzdų, blauzdų ir pėdų – po 90°, visa pėda turi remtis į grindis. Nugara ir dubuo turi būti visiškai prispausti prie atkaltės. Nerekomenduojama sėdėti pakišus vieną koją po sėdyne, sukumpus, persikreipus ar susilenkus.
Miegoti reikia patogioje (neįdubusioje) lovoje, o pamokas ruošti esant geram apšvietimui.
Taisyklingai laikysenai formuoti labai naudingas plaukiojimas bei slidinėjimas, tačiau nerekomenduojami įvairių rūšių kovos menai.
Norint pasiekti gerų netaisyklingos laikysenos profilaktikos rezultatų, reikia 2 kartus per metus ir aktyvaus augimo metu (kai per mėnesį paauga 5 cm ir daugiau) matuoti kojų ilgį, kad būtų galima laiku diagnozuoti jų asimetriją bei atlikti korekciją. Esant kojų ilgio asimetrijai, gydytojas ortopedas pritaiko koreguojamuosius įdėklus į avalynę arba paskiria specialią ortopedinę avalynę.
 

Korekcija


Koreguojant netaisyklingą laikyseną turi dalyvauti specialistų komanda: gydytojas pediatras, šeimos gydytojas, vaikų ortopedas, kineziterapeutas, pedagogas, vaikų psichologas, ortopedas- technikas. Kad jų keliami reikalavimai būtų sėkmingai įvykdyti, privalo aktyviai dalyvauti ir tėvai. Netaisyklingos laikysenos korekcija reikalauja daug paciento valios pastangų.
Netaisyklingai laikysenai koreguoti skiriamas priemonių kompleksas: gydomoji mankšta, masažas, gydomasis plaukimas ir ortopedinė priemonė – reklinatorius.
Gydomoji mankšta turėtų būti atliekama kasdien nuo 10 iki 30 min. Individuali mankšta skiriama atsižvelgiant į vaiko amžių ir fizinį išsivystymą. Ji turi būti įdomi, patraukli, kad vaikas pats norėtų atlikti pratimus.
Gydomąjį masažą rekomenduojama skirti kas tris mėnesius po 10-15 seansų.
Gydomasis plaukimas paprastai skiriamas 2-3 kartus per savaitę.
Reklinatorių patartina nešioti sėdint 1-2 val. per dieną (ne ilgiau) namuose ar mokykloje. Netaisyklingos laikysenos korekcija trunka: mergaitėms – iki 16-17 metų, berniukams – iki 17-18 metų amžiaus, tačiau ne visiems pavyksta ją normalizuoti.
Išsamiau su vaikų ir paauglių stuburo ligomis (klinikine diagnostika, profilaktika ir gydymu) gydytojai pediatrai bei šeimos gydytojai gali susipažinti KMU ortopedijos traumatologijos klinikos organizuojamuose gydytojų tobulinimosi kursuose „Vaikų ir paauglių stuburo ligos ir sužalojimai“, kurie vyks nuo 2005 m. (kursų vadovas – med. dr. A.Petravičius). Dalis paskaitų ir praktinių užsiėmimų vyks ir A.Astrausko firmoje „Pirmas žingsnis“, kur bus supažindinama su ortopediniai gaminiais, skirtais stuburo ligoms ir sužalojimams gydyti.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

PG
2016-01-02 15:15
Sveiki. As siulau isigyt Grazuoles dienorasti visoms. Ten tikrai rasit kaip issiugdyt taisiklinga laikysena ir dar rasit makiazo gudrybiu :)
Via
2011-01-03 20:42
Ar galima miegoti su tuo reklinatoriumi (gydytojas yra pataręs nešioti ne mažiau kaip 6h per dieną)?
Mergaite
2010-06-30 19:58
Kiek girdejau dabar "Voriuku", skirtu laikysenai koreguoti galima isigyti ir vaistinese!!!! esu macius Gintarines ir Norfos tinklo v-nese. O jei jos uzklausimo metu - neturi, galima ir uzsisakyti :)
EcoHit
2010-05-30 13:26
Voriukas laikysenai koreguoti.
Reikalinga, svarbu, tačiau linksma! Kai tik Jūsų laikysena taps netaisyklinga, Voriukas garsiniu signalu primins, kad pasitaisytumėte ir neleis kūprintis.

Voriukas 1 skirtas vaikams, jaunimui ir suaugusiems, turintiems netaisyklingos laikysenos problemų : „suapvalintus„ pečius, atsikišusias mentes ir įdubusią „plokščią“ krūtinę.

http://www.ecohit.lt/product.php?id_product=896

Internetinė parduotuvė www.ecohit.lt
Inceptum
2010-05-08 16:05
Parduodame naujus japoniškus inhaliatorius "OMRON" kaina 188 litai ir itališkus kaina 130 litų. Tai puiki priemonė Jums ar Jūsų vaikui nuo bronchito, laringito, astmos ir kitų ligų, bei sveikų vaikų profilaktikai - eukalipto, mentolio, gebenių, pušų ir kitokios inhaliacijos nuo peršalimo ligų. Komplekte: inhaliatorius, kaniulė, pypkutė, suaugusiojo ir vaikiška kaukutės ir kt.
Pristatome visoje Lietuvoje.
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
www.inceptum.lt
Voriukas
2009-04-18 18:05
Voriukas labai geras daiktas tokiu atveju. Ir vaikai ji megsta ir jau po keliu menesiu vaiksto tiesus :)

http://www.skelbiu.lt/parduodu-nauja-laikysenos-korektoriu-vadinama-6062641.html
Vilius
2008-05-15 11:39
straipsnis neblogas, pakankamai gerai isdestyti pagrindai, jauniem tevam, jei skaite, si informacija tikrai turetu but labai naudinga
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai