Gaivų kvėpavimą garantuoja tinkama higiena

Kodėl labai svarbu palaikyti burnos higieną? Kokiomis priemonėmis geriausia tai daryti? Apie tai kalbamės su Kauno kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto Burnos ir dantų priežiūros katedros lektore, burnos higieniste Odeta Žaltauskiene.
 

Kodėl svarbu rūpintis burnos ertmės higiena?
Burnos ertmės higiena – tai kasdieninė burnos ertmės priežiūra, siekiant pašalinti dantų apnašas, maisto likučius iš tarpdančių. Valgant į burną patekęs maistas skatina rūgščių susidarymą. Rūgštys ardo dantų emalį, todėl dantys ilgainiui pagelsta, gali išsivystyti dantų ėduonis. Neretai dantų apnašos mineralizuojasi, kietėja ir virsta dantų akmenimis. Tai gali sukelti dantenų uždegimą: dantenos patinsta, kraujuoja, neretai skauda, gali atsirasti blogas kvapas.
Tik reguliarus ir kruopštus dantų valymas bei priežiūra užkerta kelią paminėtosioms apnašų sukeliamoms ligoms.
Pakalbėkime apie priemones, kurios yra naudojamos burnos higienai
Pasirinkimas iš tiesų yra nemažas. Tai dantų šepetėliai, pastos, krapštukai, tarpdančių siūlai, juostelės ar šepetėliai, irigatoriai, dantenų stimuliatoriai, gaivinantys ir dezinfekuojantys skalavimo skysčiai, liežuvio valikliai, burnos gaivikliai. Implantų priežiūrai, dantų protezams valyti naudojami specialūs dantų šepetėliai, dezinfekuojamosios tabletės ir kt.
Dantų pasta ir šepetėlis sunaikina apie 30 proc. mikrobų. Geriausia dantis valyti kelis kartus per dieną minkštu šepetėliu, tuomet nepakenksite nei dantų emaliui, nei dantenoms.
Naudokite ir antiseptinį burnos skalavimo skystį. Jis skatina dantų emalio mineralizaciją, saugo nuo kraujavimo, stiprina dantenas. Ši antiseptinė priemonė naikina blogąsias bakterijas, saugo nuo akmenų susidarymo, ėduonies, dantenų uždegimų.
Gana populiaru naudoti tarpdančių siūlus ar juosteles. Kada ir kaip reikėtų jais naudotis ir kada kurį geriau pasirinkti?
Tarpdančių siūlai ar juostelė gali būti apvalūs, plokšti (kaip juostelė), su laikikliais; yra specialūs siūlai breketams, kurie naudojami ir valyti po tiltais.
Siūlai gali būti padengti vašku (slidesni, tvirtesni, nešerpetojantys), nepadengti vašku, impregnuoti kvapniomis ar dezinfekuojamosiomis medžiagomis.
Siaurus tarpdančius valykite plokščiais vaškuotais siūlais, jei tarpdančiai labai platūs, naudokite storą tamprų siūlą ar juostelę.


Kaip teisingai valyti? Atsivynioję apie 35 cm siūlo, užvyniokite jį ant viduriniųjų pirštų, įkiškite į tarpdantį ir judinkite pirmyn – atgal, aukštyn – žemyn. Valydami viršutinį žandikaulį, siūlą fiksuokite nykščiais, o apatinį – rodomaisiais pirštais. Kiekvieną tarpdantį valykite vis nauja siūlo atkarpa.
Ar patikima priemonė dantų krapštukai? Ar jie nežaloja dantenų?
Dantų krapštukais pašalinami iš tarpdančių maisto likučiai, taip pat nuvalomos apnašos nuo dantų kaklelio. Reikėtų žinoti, kad, vieną kartą panaudojus dantų krapštuką, jį reikia išmesti. Dažniausiai restorane ar kavinėje galima naudotis mediniais krapštukais. Tačiau jie nėra kokybiški – lūžinėja, skilinėja; gali pažeisti tarpdantinį spenelį, nulūžti ar įstrigti tarpdantyje. Geriau naudotis plastikiniais, nes jie tvirtesni. Tačiau jais taip pat reikia naudotis teisingai, kad nepažeistumėte dantenų. Vis dėlto aš nerekomenduočiau dantų higienai krapštukų naudoti dažnai.
Ką reikėtų žinoti apie tarpdančių šepetėlius?
Tarpdančių šepetėliais valomi platūs tarpdančiai, implantai, nenuimami protezai, dantys su breketais. Kaip tai daroma? Tarpdančių šepetėlis su dantų pasta įkišamas į tarpdantį ( 45 laipsniu kampu, kad šerių galiukai liestų dantų ir dantenų ribą) ir atliekami 5–7 švelnūs judesiai „pirmyn–atgal“, taip gerai nuvalomos dantų apnašos. Tarpdančius valykite švelniai, nenaudokite jėgos, kad nepažeistumėte tarpdantinių spenelių.
Šepetėliai gerai valo sunkiai prieinamus dantų paviršius: karūnėles, tiltelius, implantus, ortodontinius įtaisus. Šepetėlis yra parenkamas atsižvelgiant į tarpdančių dydį. Tarpdančių šepetėlius rekomenduočiau keisti kas savaitę.
Kartais vienam tarpdančiui valyti reikia vienokio, o kitam – kitokio dydžio šepetėlio. Todėl, norint pasirinkti jums tinkamus, geriausia pasikonsultuoti su burnos higienistu ar odontologu.
Kam yra skirti dantenų stimuliatoriai?
Jie naudojami dantenoms ir tarpdančiams masažuoti. Geriau naudoti guminius stimuliatorius, nes jie mažiau traumuoja dantenas. Stimuliatoriumi, švelniai spaudžiant dantenų spenelius, atliekami sukamieji judesiai, taip iš tarpdančių pašalinama ir dalis apnašų.
Kuo reikėtų gaivinti burnos ertmę, jeigu blogas burnos kvapas?
Išsivalius dantis, burną galima skalauti žolelių arbata, antiseptikais, įvairiomis burnos skalavimo priemonėmis. Skalaujant pašalinami maisto minkšto apnašo likučiai, suaktyvinama dantenų kraujotaka, pagerėja burnos kvapas.
Dar nesame pratę valyti liežuvio
Ant liežuvio taip pat kaupiasi apnašos. Jas nuvalius specialiu valikliu, pagerėja burnos kvapas, mažiau kaupiasi apnašų ir ant dantų. Liežuvį reikėtų valyti kiekvieną dieną tuo pat metu, kai valome dantis. Liežuvio valymas – gana paprastas: nuo liežuvio šaknies švelniai braukiame priekinių dantų link.
Apibendrindama mūsų pokalbį, prašom pasakyti, kurioms dantų priežiūros priemonėms patartumėte teikti pirmenybę, o kurių – vengti, kad burnoje būtų gaivu ir švaru
Pirmenybę teikite dantų šepetėliui (jį keisti dažniau) ir pastai. Taip pat dažniau naudokite tarpdančių siūlą ar juostelę, ypač pavalgę.
Derėtų nepamiršti ir liežuvio valiklio.
Naudingi ir skalavimo skysčiai, ypač jeigu jaučiate burnos gleivinėje diskomfortą (patinę smegenys ar nemalonus kvapas).
Ir norėčiau pabrėžti dar kartą: itin atidžiai ir atsargiai naudokitės dantų krapštukais!
Bendri patarimai burnos higienai palaikyti
• Dantis valykite ne mažiau kaip du kartus per dieną po 3 min. minkštu dantų šepetėliu.
• Dantų šepetėlį keiskite kas 3 mėnesius (jei susidėvėjo šereliai – ir dažniau).
• Kartą per dieną tarpdančius valykite dantų siūlu ir liežuvio valikliu.
• Po dantų valymo skalaukite burną dezinfekuojamaisiais tirpalais.
• Kas pusę metų profilaktiškai lankykitės pas burnos higienistą ar odontologą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai