Iš burnos higienisto kabineto – su sveika šypsena

„Po burnos higienos odontologo kabinete jaučiuosi lyg naujai gimusi. Atrodo, kad iš burnos pašalintas kilogramas nešvarumų, – gaivu ir malonu. Apie tai reikia kalbėti“, – rašo mums skaitytoja Vitalija G. iš Alytaus. Ką gi, pageidavimas vertas dėmesio. Apie profesionalios burnos higienos svarbą kalbamės su Kauno kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto burnos ir dantų priežiūros katedros lektore, burnos higieniste Odeta Žaltauskiene.
 

Kodėl reikalinga profesionali burnos higiena?
Gerai burnos higienai palaikyti nepakanka vien namie naudojamų burnos priežiūros priemonių. Burnoje visada yra vietų, kurių jomis ir labai norėdami nepasieksite ir neišvalysite, todėl pradeda kauptis lipnios apnašos. Tai krūminiai dantys, jų tarpdančiai, dantenų kišenės ir kt. Todėl būtina kreiptis į burnos higienistą, jis atliks burnos higieną profesionaliai, panaudodamas naujausius šiuolaikinės odontologijos metodus.
Gera burnos higiena – pagrindinė dantų ėduonies ir periodonto ligų profilaktikos priemonė. Jei dantis tinkamai prižiūrėsite, jie ilgiau išliks sveiki ir gražūs. Tinkama dantų priežiūra padeda apsaugoti dantis nuo įvairių burnos ertmės uždegimų ir ligų.
Profesionalios burnos higienos tikslas – pašalinti minkštąsias ir kietąsias dantų apnašas – dantų akmenis. Taip užkertamas kelias apnašų sukeliamoms ligoms – dantenų uždegimui, periodontitui, kariesui. Pagerėja dantų būklė (jie pašviesėja), sumažėja jų jautrumas, pagerėja burnos kvapas. Pašalinus akmenis, maisto likučius iš tarpdančių, burnos ertmė tampa gaivi.
Kas atsitinka, kai maistas užsilaiko tarpdančiuose?
Maistas, patekęs į burnos ertmę, skatina rūgščių susidarymą. Rūgštys suardo dantų emalį, todėl dantys pagelsta. Dėl susidariusių dantų apnašų ir jose esančių mikroorganizmų gali išsivystyti dantų kariesas. Gana dažnai dantų apnašos mineralizuojasi, kietėja ir virsta dantų akmenimis. Ilgiau jų nepašalinus, išsivysto dantenų uždegimas: dantenos patinsta, kraujuoja, neretai skauda, gali atsirasti nemalonus burnos kvapas.
Kaip atliekama šiuolaikinė burnos higiena?
Profesionalios burnos ertmės higienos metu pirmiausia įvertinama dantų ir dantenų būklė, po to ultragarsiniu skaleriu yra pašalinami akmenys. Esantieji giliau šalinami specialiais instrumentais – kiuretėmis (gramdukais).
Iš tarpdančių rankiniu būdu pjautuvėliais pašalinami smulkūs akmenukai, o iš po dantenų – kiuretėmis. Jei yra dantenų uždegimas, dantenų kišenės išplaunamos uždegimą slopinančiais ar dezinfekuojamaisiais skysčiais.


Kai ant dantų yra gausus pigmentinis apnašas (dažniausiai dėl rūkymo), jis pašalinamas Air Flow metodu (kitaip vadinamu sodapūte). Šis būdas yra veiksmingas ir efektyvus, pasiekiantis ir sunkiai prieinamas vietas burnos ertmėje.
Kaip tai atliekama? Kadangi metodo metu yra naudojama stipri srovė, pacientui dažniausiai uždengiamas veidas, lūpos. Stipri oro, vandens ir sodos miltelių srovė nukreipiama statmenai į dantų paviršių. Taip dantų apnašos yra pašalinamos greitai ir be skausmo. Po to dantys poliruojami specialia pasta ir gumyte arba šepetėliu.
Pabaigus procedūrą, dažniausia nuo pusvalandžio iki kelių valandų rekomenduojama nevalgyti ir neskalauti burnos.
Kaip reikėtų gaivinti burnos ertmę po procedūros, kad kuo ilgiau išliktų jos poveikis?
Nepamirškite po kiekvieno valgio išsiskalauti burną gaivinančiu skalavimo skysčiu, o jei nėra galimybės, tai paprasčiausiu vandeniu.
Kramtykite becukrę kramtomą gumą. Jos kramtymas skatina seilių išsiskyrimą, o kuo burnoje daugiau seilių, tuo mažiau bakterijų. Beje, cinamono skonio guma labai gerai panaikina blogą burnos kvapą.
Nepamirškite taisyklingai valytis dantis ir liežuvį, o jei reikia, naudokite ir specialius purškiamuosius gaiviklius. Reguliariai lankykitės pas burnos higienistą.
Kaip dažnai turi būti atliekama profesionali burnos higiena? Nuo ko priklauso jos poreikis ir dažnumas?
Jeigu gerai prižiūrite dantis, dantų akmenys burnoje nesikaupia itin greitai, jums pakaks atlikti burnos higieną kartą per pusmetį ar vieną kartą per metus. Tai gana individualu, todėl geriausiai jums patars burnos higienistas, atsižvelgdamas į jūsų burnos būklę.
Tačiau jeigu negalite pasigirti puikia dantų higiena (neturite teisingų dantų valymo įpročių), vargina periodontitas, jei iš burnos jaučiamas nemalonus kvapas, dantys yra pageltę, tuomet pas burnos higienistą jums reikėtų apsilankyti dažniau – kas 2–3 mėnesius.
Svarbu suprasti, kad nuolatinė priežiūra padeda išvengti odontologinių problemų ir sutaupyti laiko bei pinigų. Reguliarus apsilankymas pas burnos higienistą turėtų tapti geru įpročiu visiems, branginantiems savo sveikatą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai