Ar galima dėti lygybės ženklą tarp ekologiškos ir natūralios kosmetikos?

„Vis didėjantis žmonių susidomėjimas ekologinėmis kosmetikos priemonėmis, ar tai būtų sveikatos, aplinkosaugos ar mados reikalas, yra iš tikrųjų labai sveikintinas ir skatintinas žingsnis,“ – teigia „Ekokolekcija“ parduotuvės, kuri užsiima didmenine ir mažmenine ekologiškų produktų prekyba, savininkė LORETA DUMBLIAUSKIENĖ. Londone, Westminsterio universitete, fitoterapijos studijas baigusi Loreta pabrėžia, kad net renkantis ekologišką kosmetiką ar kūno priežiūros priemones derėtų atidžiai išstudijuoti etiketę, susipažinti su ekologiškų produktų ženklinimu ir įsitikinti, kad gamintojas turi atitinkamą sertifikatą.
 

Kaip galima būtų apibūdinti ekologišką kosmetiką ir kūno higienos priemones? Kuo ši kosmetika skiriasi nuo įprastų kosmetikos priemonių?


Ekologiškos kosmetikos gamyboje nenaudojamos įvairios cheminės medžiagos, sintetiniai konservantai, genetiškai modifikuoti ingredientai, kurie daugeliu atvejų yra pripažinti kenksmingais aplinkai ir žmonėms.
Nuo įprastų kosmetikos priemonių ekologiška kosmetika skiriasi tuo, kad yra tyra ir „pilna energijos“, nes pagaminta iš švarių natūralių medžiagų, tokių kaip šaltai spausti augaliniai aliejai, eteriniai aliejai, vaistažolių ekstraktai. Tokia produkcija turi didelę vertę ir pasižymi geresnėmis terapinėmis, aromatinėmis, bei technologinėmis savybėmis nei įprastiniai produktai. Ši kosmetika yra visiškai saugi ir sveika naudoti. Be to, ekologiškos kosmetikos priemonės neteršia gamtos ir prisideda prie jos išteklių išsaugojimo.
Ekologiškos kosmetikos gamyba, ženklinimas, pakavimas ir realizavimas vyksta pagal griežtus taisyklių reikalavimus ir vadovaujantis etikos taisyklėmis.
 

Ar ekologiškos kosmetikos produkcijoje visos sudedamosios dalys yra 100 proc. ekologiškos?


Iš tikrųjų yra labai sunku pagaminti 100 proc. ekologiškas grožio priemones dėl vartotojų produkcijai keliamų didelių reikalavimų. Mes norime jas atidarinėti kelis kartus per dieną, kišti į jas pirštą, kartais net taisyklingai neužsukame indelio ir norime, kad jos laikytų bent jau kelis mėnesius ar netgi metus. Todėl ekologinės sertifikuojančios organizacijos leidžia naudoti labai nedidelį kiekį tam tikrų ištirtų ir nekenksmingais pripažintų konservantų bei priedų dėl produkto efektyvumo, saugos ir higienos užtikrinimo. Sakykime, Jungtinės Karalystės vyriausybinė ekologinio sertifikavimo organizacija The Soil Association suteikia teisę gamintojui naudoti jos ženkliuką, jeigu produkto ekologiškos dalys sudaro ne mažiau kaip 95 proc. Stipriausia Europos ekologinio sertifikavimo organizacija „Ecocert“, taip pat leidžia produkcijoje naudoti ne daugiau nei 5 proc. sintetinių dalių.


 

Ką reiškia ir rodo ekologiškos kosmetikos sertifikatas? Ar iš jo galima spręsti, kad renkamės tikrai ekologiškas kosmetikos ir kūno higienos priemones?


Ekologiškos kosmetikos sertifikatas reiškia, kad produktas buvo įvertintas tam tikros nepriklausomos organizacijos kaip atitinkantis ekologinio standarto reikalavimus. Ekologinio standarto reikalavimai nedaug skiriasi tarp įvairių šalių, bet iš esmės visi jie siekia užtikrinti, kad produkto ingredientai būtų išauginti ekologiškai ir kontroliuoja leistinų ne ekologinių ingredientų kiekį.
Nepriklausomos sertifikuojančios organizacijos ženkliukas ant produkto yra pats paprasčiausias būdas įsitikinti, kad produktas yra tikrai ekologiškas. Šioms, dažniausiai vyriausybinėms organizacijoms, atliekančioms sertifikavimą, yra keliami dideli reikalavimai: jos turi būti nešališkos, objektyvios, kompetentingos ir finansiškai savarankiškos. Turimas sertifikatas garantuoja ekologiško produkto ingredientų autentiškumą, užtikrina kenksmingų cheminių bei genetiškai modifikuotų medžiagų nebuvimą. Taip pat suteikia aiškų ir sąžiningą produkto sudėties aprašymą.
Produkto sertifikavimas apsaugo vartotoją ir suteikia klientui progą ilgai negalvojant pasirinkti švaresnę ir sveikesnę produkciją.
 

Ką reiškia kosmetikos eko ženklai? Ar sprendžiant grožio priemonių vertę yra nustatyti ekologiškos kosmetikos standartai? Ar kiekvienoje šalyje galioja savita sistema, kuri nustato ekologinės kosmetikos vertę?


Nepaisant ekologiškų grožio priemonių industrijos šiuo metu dedamų didelių pastangų supaprastinti ekologiškos kosmetikos ženklinimą, tarptautinio ekologinės ir natūralios kosmetikos sertifikavimo standarto paruošimas vis dar išlieka didelis iššūkis. Todėl šiandien sertifikavimo ženklai yra skirtingi įvairiose šalyse. Žymiausi ir prestižiškiausi yra šie:
· „Ecocert“ – stipriausias Europos ekologinio sertifikavimo ženklas;
· The Soil Association – didžiausia ir aukščiausią vertę turinti ekologinio sertifikavimo asociacija Anglijoje;
· BDIH – vokiečių sertifikatoriai, kurie naudoja griežtas natūralios kosmetikos sertifikavimo taisykles;
· „USDA Organic“ – žinomiausia JAV ekologinio sertifikavimo organizacija;
· „Organic Food Chain“ – Australijos ekologinio sertifikavimo organizacija;
· Žalia Gulbė – oficialus Skandinavijos ekologiškų gaminių ženklas.
 

Kuo skiriasi natūrali ir ekologiška kosmetika?


Renkantis kosmetiką reikia būti atidiems ir patiems išstudijuoti produkto sudėtį. Vadinamoji natūrali kosmetika ne visada yra iš tikrųjų natūrali ir saugi. Dažnai gaminiuose, kurie pristatomi kaip natūralūs, be kelių vaistažolinių ingredientų slypi gausybė cheminių medžiagų. Natūrali kosmetika neturi skaidraus apibrėžto standarto, kokia ji turėtų būti.
Netgi ekologiška kosmetika, kad galėtų būti legaliai įvardijama kaip ekologiška, teužtenka kad jos sudėtyje būtų bent 1 proc. ekologiškų ingredientų! Todėl nėra jokių garantijų, kad vadinami ekologiškais gaminiai ir yra tokie, kokiais skelbiasi.
Nenuostabu, kad nepatyręs pirkėjas gali lengvai susipainioti. Todėl paprasčiausias būdas sužinoti, kad produktas yra tikrai ekologiškas, yra ieškoti ant jo pakuotės nepriklausomos ekologiškai sertifikuojančios organizacijos logotipo.
 

Ar ekologiškos kosmetikos priemonės tinka kiekvienam?


Netgi ekologiškos kosmetinės priemonės, ypač tos kurios turi tam tikrų eterinių aliejų, gali sukelti alergiją, dirginti odą, todėl yra priemonių, skirtų itin jautriai odai, kurios naudoja tik labai švelnius ingredientus.
Kaip ir tradicinės, ekologinės grožio priemonės yra skirstomos pagal odos tipą, panaudojant atitinkamas savybes turinčias veikliąsias medžiagas.
Ekologiška kosmetika dažnai yra universali, skirta naudoti tiek vyrams tiek moterims, tačiau vis dažniau galima rasti specialiai vyrams sukurtas kosmetines linijas, į kurias įeina ekologiškos skutimosi priemonės, dušo geliai, kūno dezodorantai, taip pat ekologiniai kremai, kaukės, balzamai. Jie išsiskiria savo pakuote bei aromatais.
Vaikams skirtos ekologinės priemonės yra ypač švarios bei švelnios, nes mažyliai yra ypač jautrūs chemikalams, tai dažnai pasireiškia įvairiomis alergijomis ir kitomis ligomis. Naudojant ekologiškus produktus, smarkiai sumažinamas toksinų, su kuriais kasdien susiduria maži jų kūneliai, krūvis. Ekologinė vaikiška kosmetika drėkina, maitina, ramina ir apsaugo kūdikių bei vaikų odelę, taip pat padeda esant įvairiems odos išbėrimams, alergijoms ar egzemai.
 

Kodėl ekologines kosmetikos priemones renkasi vis daugiau moterų? Ar tai tik mados reikalas?


Sveikai gyvenant yra labai svarbu ne tik ką mes dedame į savo kūną, bet ir ką ant jo. Oda yra pats didžiausias kūno organas, ir iki 60 proc. to, kuo ją tepame, patenka į kraują. Naudojant odos priežiūros priemones su cheminėmis medžiagomis, remiantis daugelio mokslinių tyrimų rezultatais, ilgainiui gali kilti įvairios alergijos, egzema ir netgi vėžinės ligos. Todėl, nenuostabu, kad daugelis sąmoningų žmonių imasi atsakomybės už savo sveikatą, domisi ir stengiasi rinktis grožio priemones be chemikalų, taip ne tik užtikrindami gerą savijautą, ligų prevenciją, bet ir aplinkos taršos mažinimą.
Palyginti su Vakarų Europa, kur ekologiškų prekių ir paslaugų rinka yra labai plačiai išvystyta ir vertinama milijardais eurų, Lietuvoje populiarumo dar trūksta.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Moni
2016-10-17 13:33
Tik už natūralią kosmetiką. Kuo mažiau kenksmingų medžiagų, tuo geriau.
erika
2012-02-17 19:41
Ekologiška produkcija www.naturalumas.lt
Giedre
2012-01-23 12:32
na, Airijoje, kuri yra Vakaru Europoje kaip zinia, ekologisku produktu isigyti yra gerokai sudetingiau nei Lietuvoje, kur tikrai nemazai ekologisku parduotuveliu atsirade. Taigi, dziaukites tie, kas gyvenat Lietuvoje :)
Gintare
2011-04-08 10:38
Tikrai straipsnis labai puikus, tiem kas domisi ekologiškais, natūraliais produktais manau, kad bus labai idomu paskaityti ir čia: http://ecoland.lt/cms.php?id_cms=8
Regina
2011-02-18 14:09
Radau puikią naują parduotuvę, kur galima isigyti labai gerų produktų- www.armasecreto.eu
Nerijus
2011-02-16 14:28
Puiki natūrali rankų darbo kosmetika - http://www.muilokerai.projektas.lt/
Lijana
2009-05-16 00:47
Labai puikus straipsnis, daug naudingos informacijos. Labai dziaugiuosi, kad atrandate specialistu, kurie gali sutekti ziniu, informacijos, patarimu...
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai