Kad balta šypsena tarnautų ilgiau

Šiandien tikriausiai nerastume nė vieno žmogaus, kuriam nė karto neteko lankytis pas dantų gydytoją. Geri dantys – džiaugsmas jų savininkui. Kiti gi turi pasirūpinti ilgaamžėmis plombomis ar protezais. Kokias galimybes savo pacientams šiandien gali pasiūlyti odontologai, kad pas dantų gydytoją tektų lankytis rečiau, pasakoja Kauno odontologijos klinikos „Processus“ gydytoja odontologė Vilija LYSENKIENĖ.
 

Šiuolaikinės odontologijos galimybės


Tobulėjančios odontologijos dėka šiais laikais pacientams galima pasiūlyti puikiomis mechaninėmis ir estetinėmis savybėmis pasižyminčias plombines medžiagas, kurios leidžia pasiekti puikių rezultatų dantų plombavimo srityje.
Plombavimo tikslas – suteikti dančiui taisyklingą anatominę formą ir visiškai atnaujinti jo kramtymo funkciją. Dabartiniai dantų ėduonies gydymo metodai, panaudojant gana aukštos kokybės plombines medžiagas ir tai derinant su gydytojo profesionalumu, duoda pakankamai ilgai gyvuojančias dantų restauracijas: tiek anatominės formos gyvavimą, tiek fiziologinę funkciją – kramtymą.
 

Populiariausios kompozicinės plombos



Šiuolaikinėje odontologijoje itin plačiai naudojami šviesoje kietėjantys kompozitai, dar vadinamos helio plombos. Jos turi puikų estetinį vaizdą: dėl spalvų ir atspalvių gausos šios plombos leidžia pasiekti idealų danties spalvos pakartojimą, yra pakankamai tvirtos ir ilgalaikės, naudojamos tiek priekiniams, tiek krūminiams dantims restauruoti. Kompozicinėmis šviesoje kietėjančiomis plombomis gali būti atliekamos gana didelės dantų restauracijos. Tuo tarpu pacientui yra aktualu šių plombų tvirtumas ir ilgaamžiškumas. Tokios plombos gali tarnauti pakankamai ilgai – nuo 7 iki 10 metų.
Kompozicinių plombų tarnavimo laikas priklauso ne tik nuo gydytojo profesionalumo, bet ir nuo dantų priežiūros – kaip pacientas laikosi elementarios burnos higienos, ar reguliariai lankosi pas profesionalų burnos higienistą.


 

Profilaktiškai pas odontologą


Tačiau visais atvejais reikėtų nepamiršti profilaktiškai kas pusę metų apsilankyti pas savo dantų gydytoją, kuris, esant reikalui, atliks papildomą plombų poliravimą. Kartais po kelerių metų gali tekti atlikti nedidelę plombos korekciją – panaikinti nedidelius įtrūkimus, šiokį tokį nusidėvėjimą, spalvos pokytį.
 

Apie moraliai pasenusias plombas



Kita grupė plombų – cheminio kietėjimo kompozitai yra moraliai pasenę, todėl tokios plombos yra neatsparios seilėms, lūžta, keičia spalvą, nepasižymi ilgaamžiškumu. Kai kur tokios plombos vis dar naudojamos tik dėl pigumo. Bet, kaip patarlė sako, šykštus moka dukart. O taip gali atsitikti dantį užplombavus moraliai pasenusiomis plombomis.

Dalis pacientų, kurie vis dar teiraujasi apie amalgamos plombas.
Šios plombos yra vienos iš seniausių. Nepaisant teigiamų savybių – didelio atsparumo kramtant, ilgaamžiškumo (tarnauja 10–15 metų), jos neatitinka šiandieninių adhezijos ir estetikos reikalavimų – atrodo tamsios ir negražios, todėl labai mažai naudojamos. Tai plomba, dėl kurios poveikio sveikatai tarp odontologų kyla daug diskusijų.
 

Plombos vaikų dantims



Dar viena plombų grupė – kompomerai. Tokios plombos naudojamos pieniniams dantims ar nuolatinių dantų kakleliams plombuoti t.y. kur sudėtinga tinkamai išsausinti burnos ertmę, o užplombuoti reikia estetiškai. Šios plombos nenaudojamos toms dantų sritims, kurios patiria didelę kramtymo jėgą.
Pieniniams dantims gydyti gali būti naudojami ir vadinamieji stiklo jonomerai su fluoru. Fluoras išsiskiria į danties audinį ir taip jį sustiprina.
 

Apie dantų protezų ilgaamžiškumą



Be dantų plombavimo, jos medžiagų įvairovės pacientui yra aktualu ir šiuolaikinės dantų protezavimo galimybės.
Dantų protezavimas dažniausiai yra galutinis odontologo darbo etapas. Todėl, siekdamas užtikrinti patogumą ir estetinį vaizdą, kiekvienu konkrečiu atveju dantų gydytojas pasiūlys pacientui tinkamiausią protezavimo variantą – dantų protezas gali būti išimamas: lanko atraminiai protezai, plokštelės, ar neišimamos konstrukcijos: metalo keramikiniai, bemetalės keramikos protezai, cirkonio oksido keramikiniai protezai, ar implantacija. Gydytojas išsiaiškins, kurie protezai pasižymi ilgaamžiškumu, kuris taip pat priklauso nuo paciento suvokimo ir pareigingumo rūpintis savo burnos ertmės profilaktika. Parinkus optimalų dantų protezo variantą bus patenkintas ne tik pacientas, bet ir gydytojas galės džiaugtis gerais savo darbo rezultatais.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

hiera
2012-06-05 15:43
sveiki noreciau gauti siokios tokios informacijo,amo duktai jau 13 metu ir gridzio men tvarkeme priekini dantuka ir siuo mety ta plomba pageltonavo tai as noreciau zinoti ar cia yra gydytojo klate del to kad idejo tokia plomab ir ka man reiketu daryti?ar ondentologe turetu paleisti man i geresne plomba.buciai labai dekinga
Antanas
2011-01-02 11:05
Aciu Vilija,uz puikius straipsnius
Gitana
2010-11-21 15:41
Dekui uz idomia ir palyginti issamia informacija/ gal tik betruko smulkesnio plombu sudetiniu daliu aprasymo/, tai turbut vienintelis straipsnis, kuriame radau aprasyta apie visas pagrindines plombu rusis ir visai tai vienoj vietoj. Labai didelis dekui :)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai