Kodėl pajuosta ir sukietėja alkūnės?

To teiraujasi mūsų žurnalo skaitytojai. Jiems atsako Kauno II klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja Daiva STANIENĖ.
 

Alkūnės, kulnai, pirštų pagalvėlės didesnio ragėjimo zonos.
O ten, kus storiausias raginis sluoksnis, ten ir oda yra sausa, linkusi storėti, tamsėti bei skilinėti. Kartais ši kosmetinė problema gali būti ir tam tikros ligos išraiška ar užuomazga. Be to, ragėjant storajam odos sluoksniui, tamsėja negyvosios ląstelės, o prie jų natūraliai lengvai prilimpa įvairūs pūkai, dulkės, kiti nešvarumai. Todėl oda palaipsniui juoduoja, tamsėja. Aišku, atrodo, gana neestetiškai, tad griebiamės pagalbos priemonių.
 

Kodėl vieniems taip atsitinka dažniau nei kitiems?


Šiek tiek įtakos turi genetika, kiek daugiau – gyvenimo būdas, profesija, higienos įpročiai. Jeigu, pavyzdžiui, nuolat intensyviai dirbate su kompiuteriu, nejučiomis dirginate alkūnes, nenuostabu, kad vieną gražią dieną pastebėsite, kad jos tapo negražios…
Pasak gydytojos D. Stanienės, jei oda yra sausa ir patamsėjusi, tai dažniausiai tik kosmetinė problema. Tačiau, jei oda ilgainiui parausta, jaučiamas niežulys, pleiskanojimas, atsiranda įtrūkimų, galima įtarti odos ligas: psoriazę, atopinį dermatitą, egzemą. Neretai minėtieji simptomai išryškėja sergant ne tik odos, bet ir endokrininėmis ligomis, vyresnio amžiaus moterims – menopauzės laikotarpiu, tai pat esant bendrai organizmo intoksikacijai. Neretai sugrubusios alkūnės tampa ženklu, informuojančiu apie susilpnėjusį organizmo imunitetą ir avitaminozės pradžią. Tuomet ima stigti A, B, E grupės vitaminų.
 

Kuo galime sau padėti?


„Jei suragėjusi ir patamsėjusi oda yra daugiau vizualinė problema, manau, pirmiausia reikėtų protingai pasirinkti kasdienines prausimosi, higienos bei odos priežiūros priemones. Nusipirkite švelnų valomąjį pienelį ar specialų švelnesnį prausimosi muiliuką, kurio sudėtyje nebūtų jokių šarminių medžiagų”, – pataria D. Stanienė. Prieš miegą nepatingėkite alkūnių odos pamaitinti– storesniu kremo ar tepalo sluoksniu, kuris naktį geriau įsigers į odą. Kartais labai padeda liaudiškos priemonės, pavyzdžiui, jau daugelį metų naudojami kiaulės taukai. Veiksmingi natūralūs gydomieji kremai, kurių sudėtyje yra eglės sakų, bičių vaško, natūraliųjų riebalų.


 

O jeigu visa tai nepadeda – ką daryti tada?


Jei nemalonūs pojūčiai, tokie kaip skausmas, niežulys, perštėjimas, trukdo jums gyventi, aišku, reikia ieškoti priežasties. Geriausia būtų ilgai nedelsiant apsilankyti pas gerą odos ligų specialistą. Tačiau, kaip rodo praktika, pacientai dažniausiai kreipiasi į gydymo įstaigą per vėlai, kai odos būklė smarkiai pablogėja. Tuomet gydymas yra intensyvesnis ir ilgiau trunka. Reikalingas higienos, racionalios mitybos, gydomųjų tepalų, vonelių derinys.
 

Jei alkūnių oda sugrubusi ir sausa


* Naudokite higienos priemones, kurių sudėtyje nėra šarmo, kad būtų pristabdytas odos sausėjimas
* Rinkitės kremus ar tepalus (emolientus), kurie sulaiko vandenį ir palaiko natūralią odos drėgmę
* Būtinai naudokite keratolitinius tepalus su salicilu, šlapalu, kurie ištirpdo ragines mases. Pavyzdžiui, Kerasal tepalą („Spirig Pharma AG“, Šveicarija). Šio tepalo sudėtyje yra ir salicilo rūgšties, kuri tirpdo raginį odos sluoksnį, ir šlapalo, kuris sustiprina šį poveikį odos paviršiuje, sulaiko drėgmę odoje, mažina odos ląstelių dauginimosi greitį, veikia antimikrobiškai ir mažina niežulį.
* Prieš miegą darykite pašildyto alyvų aliejaus kompresus ir laikykite juos 20 min. Kartokite visą savaitę.
 

Verta pabandyti


* Maudydamiesi alkūnių odą nutrinkite masažine plaušine arba ne itin šiurkščiu šepečiu.
* Sausai nusišluostę odą patepkite alkūnes maitinamuoju kremu ar tepalu.
* Jei suragėjusios odos sluoksnis didelis ir storas, bent keturis vakarus iš eilės gausiai patepkite pažeistą sritį gydomuoju tepalu, kurio sudėtyje yra šlapalo, pavyzdžiui, Kerasal („Spirig Pharma AG“, Šveicarija). Jei reikia, nakčiai šiltai apriškite tą vietą. Atlikite tai kiekvieną vakarą nusiprausę prieš eidami į lovą.
* Suragėjusią alkūnių odą minkština jūros druskos, vaistažolių vonelės. Pamirkykite alkūnes, tada specialiu šepetėliu pašalinkite paviršinį sluoksnį.
 

Ką dar svarbu žinoti?


Labai svarbus aspektas yra ir kasdieninė visavertė mityba. Reikėtų valgyti kuo daugiau menkių, uotų, lašišos, tuno, kiaušinių, fermentinių sūrių, vartoti aliejaus. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ką dėvite. Venkite sintetinių, vilnonių rūbų, nes purūs audiniai labiau dirgina odą. Geriau rinktis drabužius, kurių audinių faktūra nedulkanti, švelni, slidi. Pavyzdžiui, malonu dėvėti viskozės (iš medžio pluošto), medvilninius audinius.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

tosele
2008-05-12 15:43
Noreciau daugiai informacjos apie ranu per kaula vidurio rankos , nes jau skauda 3 savaite is pradziu pradejo skaudeti nakti, dabar jau sunku ir pakelti ir net sunku rasymo priemone paiimti i rankas, ar tai jau kaulu retejimo liga, gal vezys.

Savo gydytoja nepasitiku ir aplamai tik laiko gaisimas, nes net neatlieka jokiu tyrimu, tai kam gaisti laika, prasyciau patarimp, is anksto dekoju .
Tosele

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai