Pirmieji vaiko dantukai

Norint išsaugoti sveikus dantis, svarbu tinkamai juos prižiūrėti nuo pat vaikystės. Kol vaikučiai maži, ši užduotis atitenka mamytėms, todėl labai svarbu domėtis, kaip išsaugoti gerą burnos sveikatą. Gydytojai odontologai, suteikdami kvalifikuotą odontologijos pagalbą, stengiasi atkreipti dėmesį į profilaktiką ir individualią higieną, kuri labai svarbi jūsų vaikučių dantims. Taigi bendromis pastangomis galima pasiekti gerų rezultatų ir išauginti kartą, kuri užaugs nežinodama, kas yra dantų skausmas.
 

Kada turėtų išdygti dantukai


Dantų dygimas yra fiziologinis reiškinys. Tai tolygus pavienių simetriškų dantų prasikalimas, kurį lemia genetiniai veiksniai, socialinės ir ekonominės sąlygos. Dažniausiai dantys pirmiausia pradeda kaltis apatiniame žandikaulyje. Paprastai tai įvyksta nuo penkto iki aštunto mėnesio. Pastebėta, kad berniukų dantukai dygsta šiek tiek anksčiau nei mergaičių. Antrųjų gyvenimo metų pradžioje vaikas turi turėti aštuonis dantukus. Visą pieninį sąkandį sudaro dvidešimt dantų: kandžiai, iltys ir krūminiai. Šeštaisiais septintaisiais metais pradeda dygti nuolatiniai dantys. Dvylikos keturiolikos metų vaikams dažniausiai būna išdygę dvidešimt aštuoni nuolatiniai dantys, o vadinamieji protiniai, arba tretieji krūminiai, dantys dygsta vėliau arba visai neišdygsta.


 

Kodėl vėluoja dantukų dygimas


Dažniausia tai būna vaikučiams, kurie nuo kūdikystės serga įvairiomis ligomis. Įtakos gali turėti rachitas, dažnos ūminės infekcinės ligos, įvairūs medžiagų apykaitos sutrikimai. Pastebėta, kad vėliau dantys prasikala sergantiesiems Dauno liga. Pavėluotai nuolatiniai dantys išdygsta vaikams, kurie gimsta per mažo svorio. Per anksti išrovus pieninį dantį, dantenų krašte susidaro storas kaulinio audinio sluoksnis, trukdantis dygti nuolatiniam dančiui. Nuolatiniai dantys prasikala vėliau ir sunkiau esant didesniam negu normalus dantų skaičiui. Kartais vėlyvas pieninių dantų dygimas yra paveldimas. Pasitaiko atvejų, kai dėl embrioninio vystymosi metu atsiradusių sutrikimų visai nesusiformuoja kai kurių dantukų užuomazgos.
 

Priežastys, dėl kurių dantukai išdygsta per anksti


Paprastai kūdikiai gimsta be dantų, tačiau retai, bet pasitaiko atvejų, kai gimsta su prasikalusiais dantukais. Dažniausiai tai yra apatinio žandikaulio centriniai kandžiai. Šie dantukai būna silpni, dažnai pakitusios spalvos (rusvi, pilkšvi), su beprasidedančiu kariesu. Tokio ankstyvo dantų prasikalimo priežastys nežinomos.
Jei kūdikis gimsta turėdamas vieną ar du dantukus arba jie išdygsta po keleto dienų po gimimo, tai nieko blogo, tai tik anksti išdygę pieniniai dantys.
Anksčiau laiko pieniniai dantys, ypač kandžiai, dažnai prasikala labai jaunų mamų pirmagimiams, kūdikiams, kurie gimsta per didelio svorio. Ankstyvas dygimas taip pat gali būti paveldimas. Nustatyta, kad tymai paankstina pieninių dantų dygimą, ypač jei sergant kyla aukšta temperatūra. Kartais, žandikauliuose formuojantis augliams, toje vietoje gali per anksti prasikalti visa dantų grupė. Nuolatinių dantų ankstyvą išdygimą gali lemti sutrikusi augimo ir skydliaukės hormonų funkcija.
 

Pirmųjų dantukų priežiūros ypatumai


Nors, atrodo, išdygę pieniniai dantukai tokie gražūs ir balti, tačiau jie, netinkamai prižiūrint, lengvai pažeidžiami ėduonies. Todėl labai svarbu kūdikio maitinimas. Natūraliai maitinant vaikas, žinoma, vystosi geriausiai. Dirbtinai maitinant atsiranda ėduonies pavojus dėl cukraus ir jo produktų, kurių yra mišinukuose, tyrelėse, sultyse. Ėduonies rizika padidėja, jei tokiu maisteliu maitinama prieš miegą ir po to dantukai nenuvalomi. Gal nusistebėjote, o kaip išvalyti kūdikiui dantukus? Tam naudokite drėgną marlę. Po pusryčių, ypač po vakarienės, nuvalykite mažylio dantukus, švelniai braukdamos jų paviršiumi. Marle valyti dantukus galima iki vienerių pusantrų metų amžiaus, tai yra tol, kol jų paviršius yra lygus, kol dar neišdygo pirmieji pieniniai krūminiai dantys, turintys nelygią struktūrą. Vėliau reikėtų įsigyti minkštą vaikišką šepetuką. Juo valyti dantukus be pastos. Vaikui ūgtelėjus, kai jis jau supranta, kad pastos, kad ir kokia ji skani, nuryti negalima, įsigykite vaikiškos dantų pastos. Iki šešerių septynerių metų amžiaus vaikų dantis turi valyti tėveliai, nes patys vaikai nesugeba gerai išvalyti.
 

Kodėl svarbūs pieniniai dantukai


Sveiki pieniniai dantys sudaro palankias sąlygas sveikų nuolatinių dantų formavimuisi. Taip pat išlaiko burnoje tarpus, kurie bus reikalingi dygstant nuolatiniams dantims, padeda vystytis žandikauliams, svarbūs vaiko virškinimo sistemai, nes geriau sukramtomas maistas.
 

Kada apsilankyti pas odontologą


· Jei vėluoja dantukų dygimas
· Jei pastebėjote ant dantų paviršiaus baltų, gelsvų ar rusvų dėmių.
· Kai išdygsta pirmieji krūminiai dantys, jų vageles, kurios yra labiausia pažeidžiamos karieso, reikėtų padengti silantais.
· Sistemingai du kartus per metus apsilankyti pas odontologą pasitikrinti profilaktiškai.
 

Įdomu


Dažnai besilaukiančios ar auginančios kūdikius mamos pasiskundžia, kad nėštumo metu sugedo daugiau dantų, dažnai kraujuodavo dantenos. Dažnai samprotaujama, kad kiekvieno nėštumo metu prarandama sveikų dantų vien todėl, kad vaikas „pasiėmė“ daug kalcio, taip pablogindamas mamos dantų būklę. Tokia nuomonė neteisinga ir neparemta jokiais moksliniais faktais. Dar 1926 m. amerikietis D.E. Viskinas, ištyręs šešis šimtus nėščiųjų ir du šimtus nenėščių moterų, nenustatė karieso priklausomybės nuo nėštumo ar jų skaičiaus. Buvo tiriama kietųjų danties audinių fizinė ir cheminė struktūra. Išvados buvo tos pačios – iš danties audinio nėštumo metu nepasišalina nei kalcis, nei kiti elementai, nesuyra ir jų junginiai. Tai būdinga ir kūdikio žindymo periodui. Nors senovės Lietuvoje moterys gimdydavo dažnai (turėdavo iki dešimties vaikų), mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad moterų dantys nebuvo daugiau sugedę nei vyrų. Iš tiesų ne nėštumas kenkia dantims, o pasikeitusi mityba, ypač per pirmuosius tris mėnesius: norisi tai saldžiai , tai rūgščiai, suvartojama daugiau angliavandenių, bet nepakankamai baltymų, o riebalų visą laiką vartojama per daug. Sutelkusi visą dėmesį į kūdikį, būsimoji mamytė dažnai pamiršta atidžiau pasirūpinti savimi: nepakankamai rūpinasi savo burnos sveikata, pamiršta valyti dantis arba tai daro nepakankamai gerai. Ėduonies problema yra lokali, ėduonies sukėlėjas yra jūsų burnoje.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ceslava
2016-09-19 18:20
Mano dukrytei 2 men. Apie menesi atgal pastebejau ant apatiniu dantenu ten kur turetu but pirmieji kandziai dantukai atsirado balti taskiukai. O dabar pastebejau atsiranda lyg pailgos juosteles baltos tuose vietuose.. nazinau ka daryt. Pasidare labai nerami diena. Visiskai nemiega. Verkia.. bet temperaturos neturi. Pastoviai kaiso pirstelius i burna. Ar tai pirmieji dantukai?
Ceslava
2016-09-19 18:19
Mano dukrytei 2 men. Apie menesi atgal pastebejau ant apatiniu dantenu ten kur turetu but pirmieji kandziai dantukai atsirado balti taskiukai. O dabar pastebejau atsiranda lyg pailgos juosteles baltos tuose vietuose.. nazinau ka daryt. Pasidare labai nerami diena. Visiskai nemiega. Verkia.. bet temperaturos neturi. Pastoviai kaiso pirstelius i burna. Ar tai pirmieji dantukai?
Erika
2012-09-18 15:06
noreciau suzinoti ar dykstant kruminiams dantukams gali kilt net 39temperatura ir viduriuot.buvom pas gydytoja kraujo tyrimas sako nerodo nieko blogo ,bet temperatura pakyla net 6kart paroi ir auksta.Apatiniame zandykaulyje smegenys tiesiog kaip isdraskytos.
mama
2012-03-21 16:19
Apie pieninius dantis plačiau - http://odontologijos-klinikos.lt/pieniniai-dantys
roze
2011-01-07 20:58
mano mergaitej jau greitai bus 2 metukai priekiniai dantukai pradejo trupeti nuo smegeneliu gal kas galite pasakyti ka man daryti labai bijau kad neiskristu dantukai.
aa
2010-03-30 07:58
tai zinoma, kad iskris visi pieniniai, tiek kruminiai, tiek ne. pas maniski irgi dideles skyles, bet jis nesidave taisyti. neisizeiskit, bet manau, kad laikas paieskoti profesionalesnes gydytojos, nes pieniniai dantys tikrai taisomi.
laura
2010-03-21 15:14
mano dukra 6 metuku ir turi kruminius sugedusius dantukus,ar isvis kpieniniai kruminiai keiciasi i nuolatinius tuos nebepieninius.na ir mes netvarkem nes gydytoja pasake kad pieniniu netvarko,dar pradzioj klausiau kol buvo atsiradusi skylute.o dabar ta skyle jau per didele,tad labai noriu tiketi kad jie iskris visi kruminiai ir augs nauji.tai kaip yra istikruju su tais dantukais ?
Inga
2010-02-08 17:29
mano zujkiui dantukai isdygo 5 men. Laukiam kitu
neda
2010-01-18 14:05
kodel nuolatiniai dantys isdygsta didesni negu pieniniai?
Roberta
2009-12-08 19:39
Mano pupai 9men ir 10d.. turim du apatinius centrinius ir viena virsutini "dygstanti".., o kur virsutinis "kaimynas"?Kazin, gali jie dygti ne kartu?...
Viktorija
2009-12-01 19:30
mano suneliui pirmasis dantukas pradejo kaltis 6 men ir sav,jis labai neramus,o seiles upeliais plaukti pradejo 2 men.................
ona
2009-11-28 21:10
O mano anūkui {6,5mėn.] šiandien išdygo pirmas dantukas.
Rasa
2009-11-28 16:15
mums jau metukai ir savaite, bet dar dantuku neturim, seiles bega upeliukais, nakti buna neramus, bet niekas nesiruosia dygti
Ieva
2009-11-25 19:32
Mes jau turim 2 dantukus. aciu uz zinias
lijana
2009-09-16 12:48
vis dar mes laukiam tu pirmu dantuku,o straipsnis tikrai geras
Mija
2007-10-18 15:55
labai puikus straipsnis. Aciu
kylie
2007-05-26 23:47
straipsnis,na vertingas,na o mano dukrai 1.5m,bet jau kalasi 17dantukas tiesa ar sutapimas ar ne jog viduriavimas normalu kai kalasi anksciau to nebuvo????????????????????????????????


vvv
2007-05-02 15:23
Labai geras ir naudingas straipsnis. Aciu
Neringa
2007-03-29 20:36
gal galima sužinoti kelių metukų išdygsta pieniniai dantukai ir nuolatiniai
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai