Kaip pasirinkti dantų pastą

Lietuvoje dantų ir dantenų ligos yra labai plačiai paplitusios. Šių ligų galima nesunkiai išvengti - tereikia du kartus per dieną gerai išsivalyti dantis. Tačiau kaip iš dantų pastų gausybes pasirinkti pačią tinkamiausią?
 

Visu pirma - šepetėlis
Prie dantų prilipusias apnašų bakterijas galima pašalinti tik mechaniškai šveičiant, taigi šepetėliu. Nė viena pasta nebus veiksminga, jei dantis šveisite retai ar nepakankamai kruopščiai, jei jūsų šepetėlis pasenęs, jo šereliai užsirietę. Pastose esantis fluoras padeda dantims sustiprėti, sumažina ėduonies pavojų.
Vaikai iki 6 metu
Vaikams iki 6 metų skirtose pastose fluoro yra nedaug (250-500 ppm*), o ant šepetėlio dedamas vaiko mažojo piršto nagelio dydžio pastos ("Aquafresh Kids" "Zendium Forste Tand", "Blendi", "Colgate 0-6 gel", "AB Denti") gabalėlis. Jei vaikas tokį kiekį ir praris, nieko baisaus nebus. Bet pajūryje, Kretingos, Kelmės, Mažeikių, Joniškio, Pakruojo rajonuose ir kitose vietovėse, kur fluoro vandenyje pakanka ar yra per daug, vaikams iki 6 metų reikia valyti dantis be pastos arba vartoti pastą be fluoro ("Putzi", "Silca for kids ") .Paklauskite stomatologo, ar jūsų vietovės vandenyje fluoro pakanka, ar trūksta.
Vaikai nuo 6 metu ir suaugusieji
Nuo 6 metų vaikai jau moka išskalauti burną, jiems pradeda dygti nuolatiniai dantys, todėl reikia pradėti naudoti paaugliams skirtą pastą, turinčią daugiau fluoro (1000-1100 ppm) . ("Barbie", "Garfield", "Zedium Junior", "Colgate Junior", "Blend-a-med Junior Gel" ir kt.). Nuo 6 metų galima naudoti ir suaugusiems skirtą pastą ("Aquafresh", "Colgate", "Glister", "Pepsodent", "Rotweis", "Zendium" ar bet kurią kitą, turinčią fluoro). Pastos pakanka žirnio dydžio gabalėlio.


Kada reikia pastos su dideliu fluoro kiekiu?
Jei dantyse daug ertmių (aktyvus ėduonis) , vyresniems žmonėms apsinuoginę dantų kakleliai ir šaknys, sumažėjęs seilėtekis, vartojamos pastos su didesniu fluoro kiekiu (1450 ppm ir daugiau), pvz., "Blend-a-med", "Pepsodent Superfluor". Jos labiau stabdo pradinio ėduonies atsiradimą.
Jei sergame periodonto ligomis ar dantenų uždegimu?
Dantis ir dantenas taip pat būtina kruopščiai valyti, net jei dantenos valant kraujuoja. Reikėtų pasirinkti minkštą šepetėlį. Dantenų uždegimą mažina pastos su žolelių ekstraktais, mineralais, vitaminais, triklosanu, dumblių ekstraktais ("Aquafresh Plus", "Parodontax", "Elkadent", "Colgate Herbal", "Erilex Herbal", "L’Angelica", "Algodentyl", "Pomorin"). Dantenų uždegimą sukelia apnašų bakterijos, todėl tinka antibakterinės pastos. ("Blend-a-med Complete", "Colgate Total", "Signal Global", "AB Dent Antiplague Complete", "Zendium"). Veiksmingiausiai antibakteriškai veikia pastos su chlorheksidinu ("Lacalut"). Jos vartojamos gydytojui ar higienistui paskyrus, bet ne ilgiau kaip 3-4 savaites, nes dantys gali pasidengti gelsva plėvele, gali atsirasti nemalonus skonis burnoje.
Kai nuvalomi dantų akmenys
Kai higienistas ar stomatologas nuvalo akmenis, galima vartoti akmenų susidarymą mažinančią pastą, bet jos netirpina jau susikaupusių akmenų ("Colgate Tartar Control", "Blend-a-med Complete", "Corident Anticaries Total").
Kokia pasta tinka jautriems dantims?
Reikia pasirinkti minkštesnį šepetėlį. Jei jautrumas atsirado dėl dantų nusidėvėjimo, erozijų ar apsinuoginus dantų kakleliams bei šaknims, šios pastos gali padėti. ("Sensodyne fresh mint", "Sensodyne mint F", Elkadent Sensitiv 3", Lacalut Sensitiv", "AB Dent Sensitive"). Dar veiksmingesnės stroncio druskos, bet jos nesuderinamos su fluoru, todėl tokių pastų nepatartina vartoti ilgai - gali iškilti ėduonies pavojus ("Sensodyne original", "Sensodyne mint") .
Ar pasta gali išbalinti patamsėjusius dantis?
Balinamosios dantų pastos nebalina dantų struktūros, bet gali sumažinti dantį dengiančios seilių baltymų plėvelės patamsėjimą nuo tabako, kavos, arbatos ir kitų pigmentų ("Aquafresh whitening", "Blend-a-med whitening", "Colgate whitening", "Rembrandt", "Sheffields").
Ar yra universalių pastų?
Daugelis šiuolaikinių pastų pasižymi ne vienu poveikiu: jos turi fluoro, antibakterinių, balinamųjų, uždegimą ir akmenų susidarymą mažinančių medžiagų. ("Blend-a-med Complete", "Colgate Total", "Signal Global", "Corident Anticaries Total", "AB Dent Atiplague Complete", "Dentimint Total Guard").
Svarbiausia - kruopštus dantų valymas
Jei dantis kruopščiai valysite du kartus per dieną tinkamu šepetėliu ir dantų pasta su fluoru, o tarpdančius vieną kartą per dieną valysite tarpdančių siūlu, ėduonies tikrai išvengsite.
*ppm (parts per million) - fluoro koncentracija milijono dalelėmis.1000 ppm atitinka 0,1 proc. gryno fluoro arba 0,76 proc. natrio monofluorfosfato, arba 0,2 proc. natrio fluorido.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Rasa
2011-03-13 20:06
Laba diena. Norejau suzinot apie dantu pasta, zymima geltona juostele. Idomu, ka tai reiskia? Ar gera, ar ne?...
Pagarbiai...
Rita
2010-07-01 08:29
ar galima naudoti pasta "sensodyne", jei mano dantys nera jautrus?
Apcyy
2008-01-19 23:14
Na starpsnis nieko.As rinksiuos manau REMBRANDT .Tokia man rimtesne nei kokia colgate (reklamu triukai greiciau nei pasta tokia) :)
pasta
2006-10-10 08:40
geras

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai