Cukrinis diabetas – ne kliūtis aktyviai gyventi

Cukrinis diabetas – tai medžiagų apykaitos sutrikimas, kurio pirmoji ir pagrindinė klinikinė išraiška – padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje. Taip gali atsitikti dėl to, kad kasa negamina insulino arba organizmas negali pasisavinti gliukozės. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, visame pasaulyje nuo cukrinio diabeto kenčia daugiau kaip 240 mln. ligonių. Prognozuojama, kad 2025 metais sergančiųjų cukriniu diabetu padaugės ir sirgs apie 380 mln. žmonių.
 

Tinkama mityba yra viena pagrindinių cukrinio diabeto gydymo dalių. Sergant diabetu gerai kraujo gliukozės kontrolei vien medikamentų nepakanka. Labai svarbu tinkamai suderinti mitybą su vaistais, tačiau mūsų gyvenimo tempas dažnai neleidžia tinkamai ir deramai maitintis. Sergančiųjų cukriniu diabetu dažnai būna sutrikusi ne tik angliavandenių apykaita, t.y. didesnis cukraus kiekis kraujyje, bet ir lipidų apykaita. Jie kur kas dažniau serga širdies kraujagyslių ligomis – išemine širdies liga, hipertenzija ir šių ligų komplikacijomis – infarktu, insultu. Apie iškylančias sergant cukriniu diabetu problemas sutiko papasakoti Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto direktorius, profesorius habil. dr. Antanas Norkus.
 

 

Kodėl sergant cukriniu diabetu privaloma laikytis griežtų mitybos taisyklių?


Mitybos taisyklių reikėtų laikytis visiems – ne tik sergantiesiems cukriniu diabetu. Kiekvienas žmogus turėtų maitintis taip, kaip nurodome sergančiajam cukriniu diabetu. Tačiau tai, kas suvalgoma, tiesiogiai veikia kraujo gliukozės kiekį, ir nuo jos priklausys ligonio, sergančio cukriniu diabetu, savijauta, įvairių komplikacijų atsiradimas ir kt.
 

Kokių mitybos taisyklių reikia laikytis ir kodėl?


Sergantiesiems cukriniu diabetu specialios dietos neturėtų būti. Būtina laikytis sveikos mitybos taisyklių. Valgyti reikia dažnai ir po truputį, 5–6 kartus per dieną (3 pagrindiniai valgiai, 2–3 užkandžiai). Mitybos pagrindą (apie 60 proc.) turėtų sudaryti angliavandeniai, didžiąją jų dalį – lėtai pasisavinami. Apie 15–20 proc. maisto raciono turėtų sudaryti baltymai, ne daugiau kaip 30–35 proc. – riebalai. Angliavandenių daugiausiai yra kruopose, rupioje duonoje, ankštiniuose produktuose, makaronuose. Šiuos angliavandenius organizmas pasisavina lėčiau ir cukraus kiekį padidina ne taip greitai. Iš jų turi būti gaunama pagrindinė energija. Toliau svarbų vaidmenį užima vaisiai ir daržovės. Jei organizme yra sutrikusi medžiagų – minėtų angliavandenių apykaita ir trūksta insulino, gliukozė negali patekti į audinių ląsteles, todėl kraujyje padidėja gliukozės kiekis.
 

Kodėl svarbu kontroliuoti cukraus kiekį?


Tiek 1, tiek 2 tipo diabetu sergantiems ligoniams yra labai svarbu užtikrinti gerą kraujo gliukozės kontrolę, vengti hiperglikemijų (per didelio gliukozės kiekio) ir hipoglikemijų (per mažo gliukozės kiekio). Gera diabeto kontrolė apsaugo nuo komplikacijų atsiradimo ir progresavimo. Gliukozės kiekį sergantysis turėtų tikrinti nevalgęs ir 2 val. po valgio (pusryčių, pietų ir vakarienės) bei eidamas miegoti vakare. Šiuos tyrimus pacientas turėtų užrašyti savo diabeto savikontrolės dienyne. Tad pagal glikemijos duomenis ir pacientas, ir gydytojas galės koreguoti diabeto gydymą.
Pageidautina, kad gliukozės svyravimai nevalgius būtų 4,4– 6,6 mmol/l, o po valgio iki 8 mmol/l. Bet koks, net ir minimalus gliukozės kiekio kraujyje sumažinimas padeda stabdyti komplikacijų progresavimą.
Optimaliai suderinus maisto ir insulino vartojimą, galima stabilizuoti gliukozės kraujyje svyravimus. Per dešimtmečius insulinas buvo nuolat tobulinamas, sukurti ilgai veikiantys patogesni vartoti insulino preparatai. Ilgai veikiančio bazinio insulino atsiradimas įvykdė tikrą perversmą diabeto gydymo srityje.
 

Kokias naujausias priemones insulinui švirkšti patariate naudoti savo pacientams?


Vien mintis, kad teks pradėti vartoti insulino, žmogui dažnai sukelia daug nemalonių pojūčių ir yra nepriimtina daugeliui pacientų, tad jie verčiau rinktųsi daug glikemiją mažinančių tablečių nei tuo metu jam jau reikalingą insulino terapiją. Šiuolaikinės priemonės insulinui švirkšti nė iš tolo neprimena senovinių švirkštų, kuriuos reikėdavo „virinti“ prieš kiekvieną švirkštimą. Su dabartiniais injektoriais insulino galima sušvirkšti bet kur ir bet kada (darbe, kelionėje, šventėje). Dabar turime insulino švirkštų-injektorių, insulino pompų. Naujausi injektoriai yra patrauklūs savo dizainu, kai kurie leidžia sušvirkšti net 80 vienetų insulino vienu metu.
 

Kodėl būtent bazinis insulinas? Kokia nauda pacientui?


Insulino analogai, turintys ilgai veikiantį bazinį insuliną, skiriasi nuo kitų insulino preparatų tuo, kad veikia ilgai ir jų veikimo metu nesusidaro veikimo koncentracijos pikų, kurie dažnai atsiranda veikiant kito veikimo insulino preparatams. Sušvirkštus ilgo veikimo bazinio insulino, po valandos veikimas pakyla iki tam tikro lygio ir visą parą laikosi to lygio. Tai yra bazinis insulinas, kuris patenkina insulino poreikį visą parą tarp valgymų ir nakties metu, jo kiekis nekinta ir išlieka stabilios būklės 24 valandas.
Tačiau žmogui valgant reikia taip pat vartoti ir greitai arba trumpai veikiančių insulino preparatų – jie švirkščiami kiekvieną kartą prieš valgant, nes pavalgius padidėja gliukozės kiekis organizme. Taigi ilgai veikiantis bazinis insulinas negali būti vartojamas visiškai vienas, kadangi jis reguliuoja tiktai bazinį gliukozės kiekį.
Jo privalumas, palyginti su kitais insulino preparatais, – tolygus poveikis 24 val. Todėl jo pakanka susišvirkšti tik kartą per parą, kad būtų optimaliai užtikrintas bazinį insulino poreikis organizme. Svarbu yra tai, kad, gydant ilgai veikiančiu baziniu insulinu, daug rečiau vystosi hipoglikeminės būklės, kurias dažnai sukelia kiti insulino preparatai, kurių veikimo maksimume susidaro koncentracijos pikas.

Viena naujausių švirkštimo priemonių yra SoloSTAR švirkštas-injektorius, kuris Europos Sąjungos šalyse pradėtas naudoti nuo 2006 metų ir pernai laimėjo Čikagos architektūros ir dizaino mokslininkų klubo Geriausio dizaino apdovanojimą.
 

Prašome papasakoti, kaip naudotis šia naujove, kuo jis skiriasi nuo kitų insulino švirkštų?


SoloSTAR yra vienkartinė insulino švirkštimo priemonė, sukurta naudoti vieną ar keletą kartų per dieną. Joje telpa 300 vienetų (3 ml) insulino. Vienu kartu galima susišvirkšti iki 80 vienetų insulino.
SoloSTAR pasiekimus injekcijos jėgos ir stūmoklio ilgio srityje derina su kitomis reikalingomis insulino švirkštimo priemonės savybėmis, kaip antai naudojimo paprastumu, didesne maksimalia doze (80 VV) ir skirtingomis baziniam ir greito veikimo insulinui pritaikytų švirkštimo priemonių spalvomis (pirmoji vienkartinė priemonė, turinti šią savybę). Dėl tokio savybių derinio SoloSTAR švirkštimo priemone gali naudotis dauguma 1 ir 2 tipo CD sergančių pacientų.
Buvo atlikti tyrimai, kurių metu pacientai, sergantys cukriniu diabetu, turėjo galimybę išbandyti trijų rūšių insulino injektorius. SoloSTAR daugelyje pozicijų pirmavo.
SoloSTAR insulino suleidimo jėga yra mažesnė nei kitų. Tai ypač patogu pacientams, kuriuos vargina ribotas sąnarių judrumas ir silpna plaštakos jėga. Nustatyta, kad su šia problema (diabetine neuropatija) susiduria beveik 58 proc. CD sergančių pacientų. Dėl trumpo stūmoklio priemonę lengviau laikyti ir paspausti injekcinį mygtuką.
SoloSTAR sukūrė dviejų spalvų skirtingas švirkštimo priemones, nes taip lengviau atskirti insuliną glarginą (pilka spalva) nuo insulino glulizino (mėlyna spalva).
Insulino glulizino švirkštimo priemonė taip pat turi kitokį injekcinio mygtuko paviršiaus įspaudą, kad jį lengviau būtų atskirti pacientams, turintiems regos sutrikimų, taip pat vyresnio amžiaus žmonės, kuriems kartais būna sunku „susigaudyti“ naujovėse. Labai lengva dozuoti insuliną, atsukti atgal dozatorių, jei nustatyta per didelė dozė.
Išėmus SoloSTAR švirkštimo priemonę iš šaldytuvo ir vieną kartą panaudojus, jį toliau galima naudoti 28 dienas. Išėmę iš šaldytuvo prieš naudojimą palaikykite 1–2 valandas kambario temperatūroje, kad sušiltų insulinas. Injekcijos būna skausmingesnės, kai insulinas šaltas.
SoloSTAR yra priemonė, kurią išbandę pacientai, rinktųsi ją ir antrą kartą dėl to, kad lengvai ir greitai išmoko ja naudotis. Tai taps naudinga cukrinio diabeto gydymo priemone tiek pirminėje, tiek antrinėje sveikatos priežiūros grandyje.
Šiuo metu Lietuvoje yra visos galimybės gydyti diabetą moderniausiais insulino preparatais, tik juos reikia tinkamai parinkti. Tuomet darbas bus apvainikuotas sėkme, pacientų gyvenimo kokybė bus geresnė, gydymas bus saugesnis.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai