Dieta „Sveika mityba − gera sveikata“

Metodikos autorius sveikatingumo mokytojas Andrew Weil nežada lengvo ir greito svorio metimo būdo. Jo mokymas paremtas principu: „Daugiau mankštintis, mažiau valgyti“. Autorius savo knygose, tarp jų ir paskutiniojoje „Sveika mityba − optimali sveikata“, ragina laikytis daugiau rytiečių nei vakariečių požiūrio į valgymą. Jis pabrėžia, kad maistas daro įtaką sveikatai, bet priduria, kad dieta − tai tik vienas mūsų gyvensenos aspektas. Gyvenimo būdą sudaro daug veiksnių, kurie nulemia, gerai ar blogai mes jaučiamės.
 

A.Weil pažymi, kad maistas turi įtakos daugeliui sveikatos sutrikimų, nuo alergijos ar akių infekcijos iki dirgliosios žarnos sindromo, nuo artrito iki sinusito, taip pat lemia kūno svorį. Autorius pataria nesivaikyti patarimų, kurie pažada greitai numesti nereikalingus kilogramus (jie greičiausiai vėl sugrįš), o siekti realesnių tikslų: numesti vieną ar du nereikalingus kilogramus per savaitę. Tai – maksimalus kiekis, kuris, mitybos specialistų nuomone, yra saugus, sveikas ir protingas.
Sėkmingai atsikratyti svorio, kaip pažymi A.Weil, galima pasirenkant tinkamą maistą ir tinkamą jo kiekį. Didžiausia gudrybė yra „tinkamai subalansuoti statybinių maisto medžiagų − angliavandenių, riebalų ir baltymų − kiekį savo lėkštėse“.

 

Ką galima valgyti


Šioje dietoje dera ispanų, Pietų Prancūzijos, italų, graikų ir dalies Viduriniųjų Rytų virtuvės. Joje nėra raudonos mėsos, bet dietos autorius apskritai nėra mėsos mėgėjas.
Weil maistą skirsto taip:
Angliavandeniai. Jie turi sudaryti 50–60 proc. gaunamų kalorijų. Geriausia − nevalyti grūdai ir daržovės, kuriuose didžiausias kompleksas angliavandenių. Jie lėčiau išskiria gliukozę į kraują, todėl po valgio pastarosios kiekis taip staigiai nepadidėja. Tinkami angliavandeniai yra obuoliai, pupos, avižos, neskaldytų grūdų kvietinė duona ir kt. Nors mažai angliavandenių vartoti siūlančios dietos primygtinai skatina valgyti baltuosius ryžius, Weil tvirtina, kad geriau rinktis basmati ir ruduosius ryžius, nes jie, valgomi su kitu maistu, išskiria ribotą gliukozės kiekį.
Riebalai. Iki 30 proc. kalorijų galima gauti su riebalais. Didesnį kiekį turi sudaryti monosotieji
riebalai, tokie kaip alyvų aliejus, ir maistas, turintis omega 3 riebalų rūgščių: žuvis (lašiša, sardinės, skumbrė), linų sėmenys, graikiniai riešutai.
Baltymai. Jie turi būti apriboti iki 10–20 proc. ir, kai tik galima, gyvuliniai pakeičiami augaliniais (pavyzdžiui, pupomis ar sojos pupelėmis).
Dietos autorius taip pat rekomenduoja per dieną suvartoti 40 g skaidulų. Tai nesunku pasiekti valgant vaisių (ypač uogų), daržovių (ypač pupų) ar neskaldytų grūdų aukščiau nurodytais kiekiais.
Jis taip pat rekomenduoja vengti pieno ir riboti sūrio bei kitų pieno produktų kiekį. Pagal Weil, ir be įprastų pieno produktų, laikantis jo rekomenduojamos dietos, galima gauti pakankamai kalcio. Jis teigia, kad per didelis suvartojamų baltymų kiekis skatina kalcio pasišalinimą iš organizmo. Taigi, vartojant mažiau baltymų, kalcio reikia mažiau.
Kiti kalcio šaltiniai − sardinės (jos paprastai konservuojamos nepašalinant kaulų), lapinės daržovės, brokoliai, įvairios jūrų daržovės, sezamo sėklos, kalciu papildytos apelsinų sultys ir sojos pienas su kalciu.
 

Kaip tai veikia


Weil knygose nėra sudėtingų mokslinių išvedžiojimų. Autorius pateikia mitybos pagrindus ir paprastai paaiškina, kokiu būdu organizmas gauna iš maisto energiją.
Pirma, su maistu gaunami angliavandeniai paverčiami gliukoze ir panaudojami energijai gauti. Smegenims energija iš angliavandenių ypač naudinga, tačiau per didelis jų vartojimas nedaro mus protingesnius, o didina antsvorį. Per mažai vartojant angliavandenių, kai organizmas energijai gauti perdirba riebalų sankaupas, gali išsivystyti ketozė. Tokia būklė, trunkanti ilgą laiką, gali būti žalinga, nes, pagal Weil, esant jai didėja cholesterolio kiekis ir kalcio išeikvojimas (būtent todėl jis kritikuoja daug baltymų rekomenduojančias dietas).
Geriausi angliavandeniai yra nevalyti grūdai ir daržovės, kurie gliukozę išskiria pamažu. Kalbant medicinos terminais, turintys žemą glikemijos indeksą.
Antra, riebalai ir aliejai yra labiau koncentruoti energijos šaltiniai, bet kad juos būtų galima panaudoti energijai, jie cheminiu būdu turi būti paverčiami gliukoze. Nors riebalai, pagal dabartinę sveikatingumo sampratą, yra užsitarnavę blogą vardą, kai kurie iš jų būtini. Tik viskas turi būti tinkamai subalansuota. Per didelis suvartojamų riebalų kiekis ne tik padaro mus apkūnius, bet ir sukelia širdies ligas bei vėžį. Vartojant per mažai riebalų, taip pat gali kilti įvairių sveikatos sutrikimų, tokių kaip odos uždegimas, plaukų slinkimas ir imlumas infekcijoms.
Pagaliau gerai organizmo būklei palaikyti ir atnaujinti mums būtini baltymai, kurie prireikus irgi gali būti perdirbami į gliukozę (todėl ir tarnauja kaip energijos šaltinis). Juos sudaro 20 aminorūgščių, iš kurių 10 reguliariai gaunama su maistu. Tačiau vartojant per daug baltymų sutrinka virškinamoji sistema ir gali sutrikti kepenų bei inkstų veikla. Per mažas jų kiekis mažina atsparumą infekcijoms ir gali būti, kad didina ankstyvos mirties riziką.
Viena svarbiausių sudedamųjų Weil programos dalių yra fiziniai pratimai. Autorius per daug nenagrinėja jų poveikio sveikatai, tik pabrėžia, kad reguliari mankšta padeda sudeginti kalorijas ir neleidžia sugrįžti atsikratytiems kilogramams.
 

Ekspertų nuomonė


Mokslininkai palaiko Weil dietą ir pažymi, kad ji paremta gerai pritaikytos mitybos principais. Tai, jų nuomone, tinkamas metodas sveikatai palaikyti, nes paprastai žmonės, kurie laikosi tinkamos dietos, būna sveikesni nei tie, kurie jos nesilaiko.
Kaip pažymi knygos „Dr. Janson‘s New vitamin Revoliution“ autorius, buvęs JAV prevencinės medicinos asociacijos (ADA) prezidentas dr. Michael Jaanson: „Yra daug mokslinių įrodymų, kad vegetariška dieta su nedideliu kiekiu gyvulinių produktų yra sveikiausia ir sumažina mirštamumą nuo širdies ligų ir vėžio“.
Amerikos dietos asociacija taip pat pritaria Weil dietai. ADA atstovė Džordžijos universiteto (Atlanta, JAV) mitybos profesorė Chris Rosenbloom pritaria visiems Weil pasiūlymams, paremtiems tradicine medicina ir alternatyviosios medicinos metodais. „ Didelę atsakomybės dalį jis perkelia pacientams. Ir tai yra gerai. Juk neįmanoma visą laiką būti šalia ir sakyti, ką valgyti ir ko nevalgyti“, – sako ji

.
 

Mintys pamąstymui


Weil dieta yra labiausiai holistinė iš visų populiariųjų dietų programų. Tai reiškia, kad besilaikantieji dietos taip pat turi atkreipti dėmesį ir į patiriamą stresą, fizinę veiklą bei kitus veiksnius. Tiems, kurie turės valios laikytis nurodymų, tai tinkama dieta. Tiesa, kai kuriems ji gali atrodyti per daug griežta, o tiems, kurie vartoja daug pieno produktų ir raudonos mėsos, − ir visai nepriimtina.
 

Keletas šios dietos patiekalų


Geltonųjų pipirų ir morkų sriuba
4 porcijos
2 ,5 valg. š. alyvų aliejaus „Extra Virgin“
3 didelės morkos, skustos ir supjaustytos ratukais
1 puodelis pjaustytų porų (tik baltoji dalis)
1 didelis geltonasis pipiras (išimti sėklas ir supjaustyti)
3 rozmarino pumpurai
truputis smulkintų kmynų
3,5 puodelio daržovių sultinio
juodųjų pipirų pagal skonį
Ant vidutinės ugnies pašildykite aliejų, sudėkite morkas, porus, rozmariną, pipirus, kmynus, gerai išmaišykite ir troškinkite 10 min.
Supilkite daržovių sultinį, paskaninkite pipirais ir druska. Uždengę virkite 20 min., kol morkos suminkštės.
Išimkite rozmariną ir pertrinkite sriubą.
Viduržemio jūros tuno žlėgtainis
2 porcijos
2 tuno gabalai po 120–170 g (maždaug 2,5 cm storio)
2 arbat. š. alyvų aliejaus „Extra Virgin“
druskos ir pipirų pagal skonį
1 vidutiniškai prinokęs pjaustytas pomidoras
6 smulkintos žaliosios alyvuogės
1 valg. š. smulkiai supjaustytų svogūnų laiškų
1 trinta česnako skiltelė
žiupsnis džiovinto oregano
Nuskalaukite tuną šaltu tekančiu vandeniu ir tapšnodami apdžiovinkite. Apšlakstykite 1 arbat. š. alyvų aliejaus, paskaninkite druska ir pipirais.
Kol įkais grilis, sumaišykite likusius ingredientus, paskaninkite druska ir pipirais ir atidėkite į šalį.
Kepkite grilyje apie 2–3 min. abi puses, kol iškeps.
Užpilkite žuvį pasigamintu mišiniu.
Galima valgyti karštą ir šaltą.
Obuolių traškučiai
12 porcijų
12 didelių žaliųjų obuolių (nuluptų ir supjaustytų)
šviežiai spaustos 1 citrinos sultys
1/4 stiklinės razinų
1/3 stiklinės brendžio
3/4 stiklinės rudojo cukraus,
1 arbat. š. cinamono miltelių
2 valg. š. kvietinių miltų
1,5 stiklinės avižų
1/2 stiklinės kepintų kviečių gemalų
3/4 arbat. š. druskos
1,5 arbat. š. cinamono
1/3 stiklinės šviesaus alyvų aliejaus
1/3 stiklinės klevų sulčių
Įkaitinkite orkaitę.
Į indą sudėkite obuolius, citrinos sultis, razinas, brendį, ¼ stiklinės rudojo cukraus, 1 arbat. š. cinamono miltelių. Viską sudėkite į stiklinį arba keraminį kepimo indą.
Sumaišykite likusius ingredientus ir užpilkite ant obuolių.
Uždenkite indą su mišiniu aliuminio folija ir kepkite 20 min. Tada atidenkite ir kepkite dar 30–40 min., kol obuoliai suminkštės.
Patiekite šiltą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

asta
2008-04-04 22:41
As tiktai už tokią dietą. Pati turiu problematišką kūną, ir viską išbandžius, netgi Lidą, ir įsitikinau, kad reikia ne ėsti o valgyti:)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai