2008-03-25

Tai, ką reikia žinoti prieš zondavimą

Tai, ką reikia žinoti prieš zondavimą
Širdies kraujagyslių angiografija (visuomenėje labiau žinoma kaip zondavimas) yra vienas tiksliausių diagnostikos metodų, leidžiančių nustatyti širdies ir kraujagyslių patologiją. Pasak Santariškių klinikų Kardiologijos angiologijos centro gydytojo intervencinio kardiologo Nerijaus MISONIO, neseniai su kolegomis atlikusio pirmąją Lietuvoje pilvo aortos aneurizmos stentavimo operaciją, intervencinių kardiologinių procedūrų – tiek diagnostinių, tiek gydomųjų – daugėja ir daugės, todėl kiekvienas turėtų žinoti, kokia tai procedūra ir kaip jai tinkamai pasiruošti.
 

Kodėl atliekama koronarografijos


Koronografija ne tik leidžia labai tiksliai ištirti širdies kraujagysles ir nustatyti jų pakitimus, bet ir suteikia galimybę parinkti tinkamiausią gydymo metodą. Kadangi tai yra sudėtingas tyrimas, jis atliekamas tik tada, kai būtina. Dažniausiai – sergantiesiems koronarine širdies liga, po persirgto miokardo infarkto, žmonėms, sergantiems sunkia krūtinės angina.
 

Zondavimas leidžia tiksliai nustatyti:


● ar yra širdies kraujagyslėse pakitimų (susiaurėjimų),
● kiek jų yra,
● kuriose kraujagyslėse yra susiaurėjimų,
● kokio laipsnio tie susiaurėjimai.
Susiaurėjimus sukelia aterosklerozinės plokštelės, didėjančios dėl jose besikaupiančio cholesterolio, – todėl kraujas sunkiau jomis prateka. Sutrikus širdies audinio mitybai vystosi širdies raumens „badas“, žmogus pradeda jausti krūtinės skausmus. Nieko nedarant gali kilti įvairių komplikacijų (miokardo infarktas, kardiogeninis šokas, gyvybei pavojingi ritmo sutrikimai ar net staigi koronarinė mirtis). Atlikus šį tyrimą ir paskyrus tinkamą gydymą, viso to įmanoma visiškai išvengti ir užtikrinti visavertį gyvenimą.
 

Kaip atliekamas tyrimas


Dauguma žmonių bijo bendrinės nejautros. Darant koronarografiją ir intervencinę gydomąją procedūrą ligonis nėra „užmigdomas“, visą procedūros laiką jis būna sąmoningas. Tai leidžia išvengti neigiamų bendrinės nejautros pasekmių ar komplikacijų. Jei žmogus procedūros metu pajunta ką nors negero, jis gali tai pranešti medicinos personalui, ir šis iškart imsis reikiamų veiksmų.
Procedūra atliekama pro šlaunies arba rankos arterijas. Pacientas paguldomas ant specialaus stalo, tada į būsimą punkcijos vietą suleidžiama vietinio nuskausminamojo preparato. Specialia adata praduriama oda, poodinis sluoksnis ir į šlaunies ar rankos arteriją įstumiamas plonas, vos kelių milimetrų kateteris (zondas). Kraujagyslės iš vidaus neturi skausmo receptorių, todėl žmogus procedūros metu beveik nieko nejaučia. Kateteris atsargiai nustumiamas per aortą iki širdies kraujagyslių. Pro zondą leidžiama specialios rentgeno spindulius atspindinčios jodo turinčios kontrastinės medžiagos. Iš skirtingų taškų „filmuojant“ judančiu rentgeno vamzdžiu, išryškėja širdies kraujagyslių vaizdai. Gydytojas specialiame ekrane mato kraujagysles ir jų pakitimus.
Nustačius širdies arterijų pakitimus, procedūra baigiama, ištraukiamas kateteris. Ant punkcijos vietos uždedamas tvarstis ir svoris, kurį pacientas laiko 4–6 valandas.
 

Atsižvelgiant į pažeidimo laipsnį parenkama optimali gydymo taktika


● Kai kraujagyslių susiaurėjimų nėra ar jie nedideli ir netrikdo širdies raumens aprūpinimo krauju, gydoma vaistais, koreguojami rizikos veiksniai. Paskyrus dietą ar vaistų, mažinančių aterosklerozinės plokštelės formavimąsi, siekiama sustabdyti ligos progresavimą.
● Balioninis kraujagyslių plėtimas (perkutaninė koronarinė angioplastika ir/ar stentavimas). Ši procedūra atliekama, kai yra vienas ar keli susiaurėjimai. Panašiai, kaip ir zonduojant, specialiu kateteriu nukeliaujama iki širdies. Pasiekus pažeistą kraujagyslę, susiaurėjimo vietoje įkišama speciali viela, ant jos užmaunamas balionėlis. Išpučiant balionėlį suardomi susiaurėjimai ir normalizuojama kraujotaka. Jei iki galo normalizuoti kraujotakos arterijoje nepavyksta, implantuojama speciali konstrukcija – stentas (grąžinamas kraujagyslės vientisumas).
● Aortos–koronarinės jungties operacija (šuntavimas). Operacija atliekama, kai kraujagyslėse nustatoma dauginiai išplitę pakitimai ir negalima gydyti kitais būdais. Operacijos esmė – iš kojos paimama vena, kurios vienas galas įsiuvamas į širdies arteriją žemiau susiaurėjimo vietos, kitas į aortą. Taip pat galima suformuoti jungtį, paėmus arterijas iš rankos. Sukuriamas šuntas, pagerinantis širdies mitybą.
 

Kaip pasiruošti procedūrai ir kaip elgtis po jos


Dažnai žmonės nežinodami tinkamai nepasiruošia zondavimo procedūrai. Pirmiausia žmogus tūrėtų susipažinti su procedūra, jos eiga, aptarti visas galimas komplikacijas su gydytoju ir apsispręsti, ar jam ši procedūra priimtina. Jeigu pacientas jautrus kokiems vaistams ar jodo preparatams, turi apie tai perspėti medicinos personalą. Jei žmogus labai jaudinasi, paskiriama raminamųjų.
Prieš atliekant procedūrą ligonis turi būti negėręs ir nevalgęs bent 5–6 valandas. Būtina nusiskusti kirkšnies srities plaukus. Prieš zondavimo procedūrą patartina pasišlapinti.
Po zondavimo ligoniui rekomenduojama gulimasis režimas, gerti kuo daugiau skysčių, kad iš organizmo išsivalytų rentgeno kontrastinė medžiaga.

2008 kovo 25
Marius ANGLICKIS
Susijusi informacija

Lankytojų komentarai

Nijole
2016-02-20 02:40
Labas.2014 m. liepos 31 d. Kauno klinikose man buvo stentuotos trys sirdies kraujagysles.Jau trecias menuo skausmad perejo i slaune ir kenciu skausmus.Kiekviena diena nerimauju del savo sveikatos. Patarkyte ka man daryti toliau. Nes nerandu sau . Ar man vykti i Kauno klinika kad mane apziuretu.
Nijole
2016-02-20 02:38
Labas.2014 m. liepos 31 d. Kauno klinikose man buvo stentuotos trys sirdies kraujagysles.Jau trecias menuo skausmad perejo i slaune ir kenciu skausmus.Kiekviena diena nerimauju del savo sveikatos. Patarkyte ka man daryti toliau. Nes nerandu sau . Ar man vykti i Kauno klinika kad mane apziuretu.
stasys
2015-07-07 10:55
2005m. buvau šuntuotas Klaipėdoj.Prieš tai darė zondavimą ir nepavykusį praplėtimą Santariškėse,nes buvo užsikimšusi viena kraujagyslė 100%.Buvau Abromiškėse,labai patiko.Po operacijos Klaipėdoj pasiuntė į Palangą,Jūrininkų reab.c.Vytauto g. Košmaras,o ne centras.Dabar iš viso labai sunku su sanatorijom, kaip ir su viskuo kas gera žmogui,nebent už kyšį.Vėl kemšasi kraujagyslės,kitą mėnesį vėl zonduos.Jau ta baimė prisimiršo,bet ką padarysi,gyvas nelįsi į žemę.O zondavimas plyginus nėra toks ir baisus dalykas,kad daug pergyventum.Nors mačiau daug ir vyrų iš pažiūros stiprių kurie bliovė vos tik gydytojas pasakė, jog reiks zonduot ar net daryt operaciją.Taip kad daugiau ištvermės!
valerija
2015-03-19 18:27
man 2 kartus yra daryta sirdies kraujagysliu zondavimas,paskutini karta dare 2011 gruodi,buvo maziau kaip 50%uzsikisusios venos,noreciau paklausti ar kai praeis 5 metai man reikalinga si operacija,turiu stabilia krutines angina,teko gulet ligonineje su lengvu miokardo infarktu
RIMAS
2014-06-18 09:32
laba diena norejau paklausti ar po kraujagysliu suntavio operacijos zmogus gali dirbti ir koki darba jiek isivaizduoju kad nelabai
audrius
2013-06-06 09:08
sianakt sapnavau,kad man zonduoja kraujagysles.pavyko puikiai ,labai buvau dekingas.man 45 metai.tai dabar truputi pamastymu,iskarto iejau i kompa gauti inform.,pries 2metus turejau dubens operacija,pries 1men inksta iseme. gal kaip nors ussiterse venos?tikiuosi ne.pas daktarus tikrintis neisiu del venu nes tikrai zonduos dar:)juo labiau,kad jau sianakt buvau .usteks prisikentejau ir taip.labai del kuno nepergyvenkite,labiau pergyvenkite del dvasios ,kad butumete svaresni. cia taip pamastymui ,nusiraminimui. :)
niekada
2013-05-26 20:15
niekada nepyk nes jei nenori kad paciam atliktu to tyrimo
ligone
2012-07-25 17:16
Pries 4m atlikta sirdies kraujagysliu suntavimo operacija.Ideti 4 suntai paimta vena is kojos.4 kartus punktavo skysti is pleuros.I reabilitacija isleido su plauciu uzdegimu be gydymo,nes nekreipe demesio,kad temperatura.20D.reabilitacijoje nekreipe demesio i mano skundus,nors dusau.Prirs 2sav vel dare zondavima.Uzsikiso 1 suntas ir 90% kita kraujagysle.Nuo kontrasro,leidziamo i vena,ivyko baisi reakcija;sutino veidas,nepratariau zodzio,nes uzburko gerklos.Leido vaistus ir atliko prapletima balioneliu po 10 atmosferu.Skausmas toks,kad atrodo sprogsi kaip balionas.Bet isgyvenau ir einu i darba.nors amzius senjoriskas.Zmogus iskencia tiek,kiek jam skirta.Visiems vilties,kad bus viskas gerai.
Jonas
2012-06-11 13:19
Keturių metų laikotarpyje esu zonduotas,šuntuotas ir stentuotas Kauno klinikose. Teko bendrauti chirurgais Sasnausku, Jaruševičium ir Vosylium, gydytojais Vildžiūnu ir Pekšiene. Mano nuomone visi Jie labai geri specialistai, atsakingai atliko savo darbą ir detaliai paaiškino kaip toliau gyventi. Jiems esu dėkingas. Po operacijų buvo nedidelių problemėlių tik dėl to, kad nesilaikiau nurodymų.
Vidas
2012-06-05 21:34
Rytoj planuoja mano Mamai 69m daryti zondavima, gal des prapletima...labai viliuosi pavyks,...
Aivaras
2012-04-27 20:58
Kokia tikimybė yra kad po zondavimo viskas būna gerai.?
nustebusi
2012-04-14 16:15
vyrui darys kraujagisliu zondavima santarose 2kard.skiriuje,niekas nieko neaiskina, nekonsultuoja ir net nesiteirauja tik liepe nevalgyti o i pilva jau 4 dienas leidzia skistinancius , visi atlikti tyrimai jokios potologijos nerodo
Vida
2011-07-01 09:02
Man buvo atliktas zondavimas.Stentų negalėjo dėti ,nes kraujagyslės labai užkalkėjusoios.Dvi 95 viena90,kitos šiek tiek mažiau.Teko daryti šuntavimą.Esu dėkinga profesoriui Sakalauskui už gerai atliktą darbą.Jau mėnuo po operacijos.Savijauta gerėja.
bilekas
2010-11-19 17:21
prieš savaitę man darė širdies kraujagyslių zondavimą.Nieko nerado,kraujagyslės švarios.Kitą dieną išleido namo,tačiau aplink tą vietą,kur įdurta atsirado daug kraujosruvų,net ant šlaunies vidinėj pusėj yra.Ar čia nuo suspaudimo,ar visiems taip būna?Ar dėl to reikia kreiptis į gydytoją?Kraujosruvos neskausmingos,tačiau dar nė kiek nesumažėjo.
zita
2010-11-01 17:49
Man buvo atlikta RDA,esu be galo dėkinga Kauno klinikų gydytojui profesoriui A.Puodžiukynui ir jo komandai
Gintaras Garmus
2010-10-07 22:36
Širdies kraujagyslių zondavimas ir stentavimas labai sudėtingas ir atsakingas gydymas. Man atliktas sėkmingai trečią kartą. Esu labai dėkingas Doc. R. Unikui ir Kauno klinikų kardiologijos klinikos gydytojams ir slaugytojoms, linkiu Jiems visko geriausio ir sveikatos. Net didžiausia patirtis, talentas, meilė savo profesijai negali mums grąžinti to ką patys nerūpestingai praradome ar pavėlavome kreiptis pagalbos. Tikiuosi, kad šio kolektyvo nesugriaus Lietuvos "valdžios" reformos.
sandra
2010-06-02 15:35
mano vyras jau 3 karta guli ligonineje del stentu,tikiuosi si karta pavyks atlikti tinkama darba,duok dieve!
Nijolė Andriuškevičienė
2010-05-04 07:00
2010m kovo 29d man Kauno Klinikose doc.Unikas atliko širdies kraujagyslių zondavimą ir buvo įdėti 3 stentai.Labai dėkoju doc.Unikui už jo sunkų ir talentingą darbą.Deja,po to reanimacijoje nebuvo vietos ,palatoje prižiūrėjo tik gydytoja-rezidentė,buvau išrašyta iš ligoninės po 1,5 paros,gavus labai mažai informacijos apie tolimesnį gydymą ir gyvenimo ritmą.Stebiuosi,kad metus laiko reikės gerti vaistus PLAVIX,kurie kompensuojami tik 4 mėn.Po ligoninės buvau "
Draugystės"sanatorijoje,labai dėkinga už rūpestingumą gyd.Raselei Nasvytytei ir už kompententingą konsultaciją gyd.Danutei Jankauskienei.Savijauta labai vidutinė.
ritadaile
2010-03-16 12:55
labai noreciau suzinoti del galvos kraujagysliu operacijos. Mano tetis guki santariskese po antro insulto.Gydytojai siulo galvos kraujagysliu operacija, taciau kaip suprantu garantijos neduoda:gali buti geriau, gali likti taip pat, o gali ir blopgiau pasidaryti. Patarkit ka daryti?
Romualdas Naruševičius
2009-11-23 18:24
Man buvo atliktas stentavimas Kauno Klinikose, kurį atliko gyd. UNIKAS. Širdingai dėkoju už sklandžiai atliktą operaciją 2009.11.21d.šeštadienį.
Inda
2009-11-14 16:35
Laba diena , ar galetumete paaiškinti kas patyre tokia operacija , kaip tai yra atliekama ?
jonas
2009-11-09 12:19
Deimantei
Prasau parasyti tikslesnius tevelio duomenis ir igaliojima e pastu atjoja@gmail.com, pasistengsiu issiaiskinti
DEIMANTE
2009-11-09 03:32
KREIPIUOSI PADALBOS!!!!!!!!!!!!
GAL KAS GALIT PADETI PATARTI?????????
AS PATI ESU ANGLIJOJ SU DARBU NEKAS NEDUODA ATOSTOGU O MANO TEVELIS PO SUNTAVIMO OPERACIJOS JAU NUO PENKTADIENIO KAUNO KLINIKOSE KA MAN DARYTI AR VAZIUOTI AR LAUKTI AR UZ KO IMTIS JO PACIO SIRDIS DIRBA LAAAAAAAAABAI PRESTAI PRAKTISKAI NEDIRBA PAJUNKTAS ANT APARATU BUKLE NESISTABILIZUOJA NEI GERIAU NE BLOGIAU TAIPPAT JAU PARA DANA TAVO MAMA TURBUT BUVO PASTUOS PACIUS GYDYTOJUS KA MAN DARYTI AR REIKIA VAZIUOTI IR AKIA I AKY SU JEIS KALBETI AR UZTENKA TIK PADEKOS TELEFONU NEZINAU SIRDIS MAN PLYSTA JEI TIK ZINOCIAU KA DARYTI PIRKCIAU BILIETUS JAU RYT IR SKRICIAU PAS JI PADEKIT PASAU KAS GALI PATARKIT KA DARYT ACIU
liudna
2009-11-07 00:11
vilniaus sirdies chirurgijos centremkazkas baisaus,jis tik pasitikrinti norejo sveikate,o jam iteige kad reikia atlikti koronarografija,istikruju reikejo gydyti vaistais,nes sirdis buvo lb issekusi,cia yra vakaru medicina,ziuri ne i kaip viena sistema o kaip i atskira organa,nekenciu gydytoju,
dede
2009-11-02 20:21
Darosi baisu,rytoj guluosi stentavimui....
to liudna
2009-11-02 15:42
Uzjauciu Jus... :( parasykite, kokioje klinikoje?
to liudna
2009-11-02 15:41
Uzjauciu Jus... :( parasykite, kokioje klinikoje?
liudna
2009-10-28 22:42
mano teciui buvo atliekama koronarografija vilniuje privacioje klinikoje,ir jis mire,ta pacia diena proceduros ,staigi mirtis,mano nuomone gydytojo atlaidumas,didelis skausmas,
liudna
2009-10-28 22:41
mano teciui buvo atliekama koronarografija vilniuje privacioje klinikoje,ir jis mire,ta pacia diena proceduros ,staigi mirtis,mano nuomone gydytojo atlaidumas,didelis skausmas,
onute
2009-07-29 22:22
mamai sirdies suntavimo operacija dare Klaipedoje.Pavyko gerai.Daro gyd.Kundrotas su komanda.
ramune
2009-07-17 22:36
dar iki neseniai buvau vienisa moteris. mano gyvenima uzpilde sutiktas saunus zmogus.deja - jis patyre sirdies infarkta. po to - sirdies kraujagysliu suntavimas. klausimas: ar po to zmogus gali gyventi pilnaverti (tuo paciu ir saksualini) gyvenima? kaip galeciau prisideti prie jo sekmingos reabilitacijos?
santariskiu pacientas
2009-07-04 20:46
Dekoju gydytojui uz idetus 2 stentus.Gaila,kad jie nepaaiskina kokio darbo.poilsio,mitybos rezimo reikia laikytis po operacijos?Ar gali pasislinkti stentai?Kokie pozymiai gali rodyti galimus vykstancius neigiamus procesus organizme po operacios,kur apie tai galima paskaityti?


viktoras sirvinskas
2009-06-16 13:26
man buvo atliktas stentavimas kauno klinikose kuri atliko gyd UNIKAS sirdingai dekoju uz unikaliai atlikta operacija 2009 06 16 d
Vilija- Seneliui
2009-06-10 12:26
Jums dar pasisekė,kad turėjot galimybę pabūt sanatorijoj.Nuo 18 birželio jau po širdies kraujagyslių stentavimo į sanatoriją ligonių kasos neleidžia važiuoti.Važiuoja į sanatoriją tik po širdies infarkto.
Senelis
2009-05-31 12:44
kaip elgtis po jos ??? Deja kaip elgtis po jos nepaaiskinta net ir siame straipsnyje, nekalbant jau apie tai, kad nebuvo paaiskinta ir Kauno kliniku palatoje ir isleidziant is jos i namus ir sanatorija. Nebuvo paaiskinta ir Abromiskiu sanatorijoje kaip elgtis ir kokius kruvius duoti organizmui. Po stentavimo (daugiau nei vienas stentas) jau 3-cia diena pestute, apie 3km. grizau i namus. Po to Abromiskes ir tik po perdidelio kruvio stipriai pasokus kraujo spaudimui seseles buvo paaiskinta, kad negalima daug apkrauti organizma, kad reikia saugotis, nors atrodo,kad sveikata ir leidzia. Kaip suzinoti ar visi stentai liko savo vietose ir ar nebus kokiu komplikaciju, ar nenuejo suniui ant uodegos zondavimo stentavimo operacija.
Gaila, kad niekas is mediku neatsiliepia i siuos komentarus.
Su pagarba senelis.
Vilija
2009-05-18 17:37
Penktadienį buvau paguldyta į sirdies kraujagyslių zondavimui i Santariškių 3 kardiologinį skyrių,zondavimą atliko chirurgas V.Abraitis.Be zondavimo buvo dar atliktas kraujagyslių praplėtimas implantuojant stentą.Jeigu ir jums teks zonduot kraujagysles kreipkitės tik į chirurgą V.Abraitį,tai toks rūpestingas,mylintis savo darbą ir žmones žmogus,kurių šiais laikais jau nėra
Aldona
2009-03-17 16:17
Labai gaila, kad esant tiek naujų metodų gydymui, mano vyras mirė neišbandžius nė vieno iš jų. Niekas nesiuntė į klinikas, kur gaslima buvo atlikti kraujagyslių tyrimus, o baladojomės po eilines miesto ligonines, kurios neturi aparatūros. O tai kaip tada su profilaktiniu pasitikrinimu, kas gali prie jų prieiti? Ar taip paprasta po taip vadinamos sveikatos reformos plkiūti pas specialistus? Reikia pačiam, būti vos ne daktaru, kad viską suvoktum ir žinotum kur kreiptis. Labai pergyvenu, kad nenumačiau pavojaus vyro gyvybei, jis dar galėjo gyventi.
Jonas D .
2009-03-15 10:42
Man koronarinės arterijos zondavimas su stenavimu buvo atliktas 3 kartus, visad sekmingai. Dėkingas gydytojui Belkiui!
Sandra
2009-02-26 21:03
KUR PATARTUMĖTĖ DARYTI ŠIRDIES ZONDAVIMĄ KAUNE AR VILNIUJE?
xxx
2008-06-30 15:39
man 21m pries kelias dienas buvo atlikas zondavimas, nera lb skausminga bet buvo lb nemaloni procedura
Dana
2007-11-29 12:17
Mano mamai prieš 12 metų Kaune buvo atlikta širdies kraujagyslių šuntavimo operacija.Nuo to laiko iki šiol ,jau atlikti penki kraujagyslių zondavimai su praplėtimais.Džiaugiuos mamos sveikata,esu labai dėkinga visiems medikams, laiku suteikusiems kvalifikuotą pagalbą.Smagu,kad Lietuvos medicina eina pirmyn.
simas
2007-11-27 22:37
mano teciui bus atliekama si procedura antra karta. bijau, kad nieko blogo neatsitiktu.
simas
2007-11-27 22:35
mano teciui bus atliekama si procedura antra karta. bijau, kad nieko blogo neatsitiktu.
Rasa Jasinaviciene
2007-10-27 17:19
Uosviui buvo altiekamas kraujagisliu zondavimas jis mire ant stalo proceduros metu, kokia galejo buti mirties priezastis jam 83 metai
...
2007-04-19 10:38
galvojau, kad straipsnis bus apie skrandzio zondavima :))))

Parašykite savo nuomonę

Jūsų vardas: El. pašto adresas:
Jūsų komentaras:
:) (happy) :D (super)
(hi) (red) (fu) (fool)
(weird) :P :( (hooray)
(bad) (think) 8| (ok)
Apsaugos kodas:
 
1558029131080824
Sveikas žmogus
Rubrikos
Naudinga informacija
Neradote ko ieškote?
Pabandykite pasinaudoti paieška:
© Sveikas žmogus 2016. Visos teisės saugomos