Nepamirškite: jūs esate gražus, tik jūsų oda – probleminė

Taip Kauno 2-osios klinikinės ligoninės gydytojas dermatovenerologas Nauris GRUŠAUSKAS kreipiasi į visus, kurių gyvenimą kartina spuogai, mediciniškai vadiname akne. Aknė – tai odos riebalų liaukos ir viršutinės plauko folikulo dalies lėtinis uždegimas, kai pažeistą veido, kaklo, nugaros ir pečių odą nusėja spuogai. Ilgai negydant, jie gali palikti visam laikui išliekančius duobutės pavidalo randus. „Spuogai – baisus dalykas, kuris palieka randus ne tik ant veido, bet ir sieloje, – sako daugiametę patirtį turintis specialistas N.Grušauskas. Todėl kiekvienam naudinga susipažinti su veiksmingomis priemonėmis nuo aknės spuogų.“
 

Mitai


Dažnai girdime: „Nespausk spuogo – atsiras randas!”, tačiau tai tėra plačiai paplitęs mitas. Pasak specialisto, rando atsiradimą spuogų spaudimas gali nulemti minimaliausiai, nes niekas nespaudžia ir nedrasko taip stipriai, kad pasiliktų randai.
Tai nėra vienintelis mitas. Gydytojas išskiria 4 populiariausius. Pirmasis – dėl maisto. Neva riebus maistas ir dažnas mėgavimasis šokoladu gali sukelti aknę. Toli gražu tai nėra tiesa – joks maistas – nei šokoladas, nei riebus, nei joks kitoks nėra spuogų atsiradimo priežastis.
Pasak antrojo mito, pradėjęs lytinį gyvenimą ligonis visiškai pasveiksta. Tačiau iš tiesų tai spuogų išnykimui neturi visiškai jokios reikšmės.
Patikėjus trečiuoju mitu, mielių tabletės ir vitaminai turėtų išnaikinti spuogus. Tačiau paradoksalu, kad nė vienas ligonis nuo to nepasveiko.
Ketvirtasis mitas teigia, kad veido oda yra ypač nešvari, todėl jos valymui reikia skirti ypatingą dėmesį. Juokinga, teigia specialistas, pagal šią legendą atrodo, kad žmogus prausiasi tik 2 kartus per metus, t.y. per didžiąsias šventes, o visą kitą laiką vaikšto purvinas.
 

 

Dėl ko jie atsiranda?


Siekiant panaikinti po aknės spuogų atsiradusius randus, labai svarbu žinoti, kas yra spuogai ir dėl ko jie atsiranda. Spuogai – riebalinių liaukučių uždegimas. Pirmą kartą moterys dažniausiai suserga nuo 10 iki 17 metų amžiaus, vyrai – nuo 14 iki 19 metų, tačiau pirmieji spuogai gali atsirasti ir po 25 metų amžiaus, o tęstis – net iki 50.
Vyrams ligos eiga visuomet būna sunkesnė. Taip pat labai svarbu žinoti, kad tai – paveldima liga. Tikroji tokių spuogų atsiradimo priežastis yra androgenų kiekio padidėjimas kraujyje, kuris gali padidėti fiziologiškai (pvz., moterims prieš menstruacijas), sergant endokrininėmis ligomis (pvz., kiaušidžių policistoze, skydliaukės patologija). Taip pat androgenų kiekį kraujyje lemia stresas, įtampa, tačiau, atkreipia dėmesį gydytojas, tai nėra spuogų atsiradimo priežastis, o tik jų atsiradimą paūminantys veiksniai.
Spuogai gali būti kelių rūšių: paprastieji (jų turi kiekvienas), suaugusių moterų (serga tik suaugusios moterys) ir konglobatiniai – giluminiai (acne). Tokie spuogai dažniausiai palieka labai didelius randus, nes pažeidžiami gilesni odos sluoksniai. Kyla klausimas, kaip kovoti su šia problema. Specialistas išskiria kelis populiariausius spuogų gydymo būdus:
 

Kaip gydyti?


Pseudogydymas, kai skiriamos kvarco procedūros. Šis gydymas veiksmingas siekiant sumažinti spuogų kiekį tuo metų laiku, kai mažai saulės.
Gydymas tepamais vaistais (losjonai, kremai) ir vartojant antibiotikų. Reikia įsidėmėti, kad šis būdas taip pat tėra pagalbinė priemonė veido odos priežiūrai. Tokių preparatų sudėtyje yra antibakterinių medžiagų, kurios naikina paviršines bakterijas. Taip pat tokie vaistai džiovina odą, sutraukdami riebalines liaukutes. Juos vartoti reikia labai ilgai (priklauso nuo ligos sunkumo – 3 mėn. ar net 4 metus), o tikėtis matomo rezultato po 1–2 savaičių – nė neverta.
Gydymas kontraceptikais, kurie sumažina androgenų kiekį kraujyje, veikia riebalines liaukutes, jas sutraukdami, o jų vartojimo metu oda tampa mažiau probleminė. Tačiau vartojimą nutraukus, senosios problemos labai dažnai sugrįžta.
Gydant giluminius ir linkusius randėti spuogus (aknę), efektyvus vaistas yra izotretinoinas. Tai – geriamasis retinoidas, pagamintas iš vitamino A. Jis yra veiksmingas, tačiau turi 3 pagrindinius nepageidautinus dalykus: jį reikia gerti ilgai (apie 20 savaičių), vartojimo metu ir maždaug mėnesį po to negalima pastoti, nes kūdikis gims apsigimęs, be to, tai yra pakankamai brangus vaistas (60 kg sveriančiam žmogui minimali 10 dienų dozė kainuoja apytikriai 130 Lt). Tačiau, esant konglobatinaims spuogams, tai yra vienas iš tų nedaugelio veiksmingų būdų, kuris juos ne tik gydo, bet ir padeda nesusidaryti randams.
Populiarūs ir plačiai taikomi metodai, kuriais siekiama išgydyti aknės spuogus ir panaikinti jų sukeliamus randus, t.y. mielių tablečių, kuriose gausu vitamino B5, gėrimas, įvairios kosmetinės procedūros (gydymas lazeriu, šviesos terapija ir kt.), organizmo valymas ir pan., specialisto teigimu, yra tik pagalbinės priemonės, kurios gali padėti tam tikram laikui įveikti šią problemą, tačiau niekuomet nebus pagrindinė pasveikimo priežastis.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai