Nauja viltis: demencijos galima išvengti

Terminas demencija vartojamas norint apibūdinti įvairios kilmės smegenų sutrikimus, kurių bendrybė – mąstymo funkcijos netekimas. Dažniausia demencijos priežastis yra Alzheimerio liga, insultas – pagrindinė kraujagyslinės demencijos priežastis. Kadangi insultų daugėja, dažnėja ir po jų atsirandančių kraujagyslinių demencijų skaičius. Be to, šis skaičius kas penkerius metus padvigubėja ir dėl ilgėjančios gyvenimo trukmės. Tad ar įmanoma demencijos išvengti? Kalbamės su Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Geriatrijos klinikos gydytoja Jurgita Knašiene.
 

Ne vieneri metai kalbama apie didėjančius sergančiųjų demencija skaičius. Ar jie prilygsta epidemijai? Kokios prognozės?


Моkslininkai prognozuoja, kad pasaulyje 2050 m. Alzheimerio liga sirgs daugiau nei 100 mln. žmonių. Neuropatologijos tyrimai pateikia išvadas, kad lengvas kognityvinis (pažintinių funkcijų) sutrikimas (LKS) yra tarpinė būklė tarp normalaus senėjimo sukeltų kognityvinių pokyčių ir Alzheimerio ligos. LKS – tai sutrikimas, kuriam būdingas įvairių kognityvinių funkcijų susilpnėjimas, nepasiekiantis demencijos lygio. Tačiau nustatyta, kad 6–15 proc. pacientų, kuriems yra LKS, po vienerių metų diagnozuojama Alzheimerio liga, o po penkerių metų tokių pacientų yra jau 60–80 proc.
 

 

Kokie Alzheimerio ligos sukeltos demencijos požymiai?


AL sukeltai demencijai būdingi pažintinių funkcijų, nuotaikos, elgsenos sutrikimai, taip pat gali pasireikšti kliedesiai, judėjimo sutrikimai, traukuliai, mioklonijos (trumpi žaibiški viso kūno ar atskirų jo dalių trūktelėjimai). Kognityviniai sutrikimai pasireiškia blogėjančia atmintimi, kalbos sutrikimais, suvokimo (vaizdinio ir erdvinio) ir įgūdžių sutrikimu.
Labiausiai nukenčia trumpalaikė atmintis – sutrinka naujos informacijos suvokimas, o senos ir gerai įsisavintos informacijos atgaminimas pradinėse ligos stadijose išlieka. Progresuoja dezorientacija laike ir erdvėje. Ir galiausiai pacientai kenčia ne tik nuo pažintinių funkcijų sutrikimų, bet ir, svarbiausia, nuo šių sutrikimų sąlygoto negalėjimo susidoroti su kasdieniu gyvenimu ir praranda nepriklausomybę.
 

Kas naujo Alzheimerio ligos gydymo srityje?


Pastaruoju metu atliekami moksliniai tyrimai su neuroprotekcinėmis (t.y. apsaugančiomis smegenų ląsteles) savybėmis pasižyminčiais vaistais, kurie galėtų sustabdyti pažintinių funkcijų blogėjimą, ieškoma kitų sprendimų, kuriant vakciną Alzheimerio ligai gydyti, kalbama apie eksperimentinius gydymo metodus (genų inžinerija, kamieninės ląstelės.
 

Koks standartizuoto ginkmedžio ekstrakto EGb 761 vaidmuo demencijos prevencijos ir gydymo srityje?


Jau anksčiau EGb 761 buvo plačiai taikomas atminties ir kitiems kognityviniams, taip pat centrinės ir periferinės kraujotakos sutrikimams gydyti. Tyrimais įrodytas EGb 761 tausojantis poveikis smegenų neuronams.


Taigi standartizuoto ginkmedžio ekstrakto EGb 761 veikimas yra įvairiapusis. Jis pagerina galvos smegenų kraujotaką. Taip pat jis praplečia smulkias arterijas ir tonizuoja venų sieneles. EGb 761 pagerina gliukozės ir deguonies pasisavinimą, pasižymi stipriu antiedeminiu poveikiu (mažina paburkimą), kuris pasireiškia tiek galvos smegenų, tiek periferinėje nervų sistemoje.
Laisvųjų radikalų žala organizmui žinoma. Vienas iš taikinių laisvųjų radikalų atakai yra ląstelių membranose esantys lipidai.Tiek laisvos polinesočiosios riebalų rūgštys, tiek ir esančios lipidų sudėtyje yra atakuojamos laisvųjų radikalų ir oksiduojamos į lipidų peroksidus. Pastarieji yra toksiški ir pažeidžia organizmo ląsteles. EGb 761 neutralizuoja laisvuosius radikalus, slopina lipidų peroksidacijos reakcijas.
Nustatyta, kad EGb 761 mažina trombocitų ir eritrocitų sukibimą ir trombų susidarymą, esant mikrocirkuliacijos sutrikimams. Šios savybės pasireiškia dėl stabilizuojamojo poveikio ląstelės membranai, įtakos prostaglandinų metabolizmui (apykaitai), fiziologiškai aktyvių medžiagų (histamino, bradikinino) ir trombocitų aktyvacijos faktoriaus (TAF) slopinimo. Taigi EGb 761 mažina kraujo klampumą, gerina eritrocitų pratekėjimą kapiliarais.
Tyrimai parodė, kad EGb 761 pasižymi ir neuroprotekciniu, t.y. smegenų ląsteles apsaugančiu, poveikiu. Nustatyta, kad ilgalaikis jo vartojimas gerina atmintį, dėmesio koncentraciją, mažina kognityvinius sutrikimus. Vartojant EGb 761, pagerėja sugebėjimas susidoroti su kasdienio gyvenimo poreikiais. Vienas iš jo privalumų, kad jis nesąveikauja su kitais vaistais, jo dozavimas praktiškai nepriklauso nuo gretutinių ligų, todėl jo gali būti plačiai skiriama vyresnio amžiaus žmonėms, siekiant pagerinti smegenų funkcijas.
 

Ar visi ginkmedžio preparatai veiksmingi ir saugūs?


Tik standartizuotas ginkmedžio ekstraktas EGb 761 pasižymi gydomosiomis savybėmis, įrodytomis moksliniais tyrimais. Augaliniai vaistiniai preparatai, kaip ir cheminiai vaistai, turi atitikti efektyvumo, saugumo, kokybės standartus ir pacientų poreikius. To negalima būtų pasakyti apie kai kuriuos maisto papildus iš ginkmedžio, kurių nei gamyba, nei veiksmingumas dažniausiai nekontroliuojami, o jų sudėtyje gali būti per daug ginkgolinės rūgšties, toksiškai veikiančios smegenų ląsteles ir sukeliančios alergines reakcijas. Be to jie gali turėti šalutinį poveikį, sukelti nepageidaujamų vaistų sąveikos reakcijų. Reikia atkreipti dėmesį, kad tik standartizuoto ginkmedžio ekstrakto EGb 761 gamyba griežtai kontroliuojama, o veiksmingumas ir saugumas patvirtintas skaitlingais klinikiniais tyrimais.
 

Tad, ar galima teigti, kad demencijos galima išvengti?


Mokslininkai aktyviai ieško atsakymų į klausimą, kokios yra demencijos prevencijos galimybės. Daugiausiai vilčių suteikė neseniai baigto GuideAge tyrimo su neuroprotekcinėmis savybėmis pasižyminčiu vaistu EGb 761 rezultatai.
GuideAge – yra dvigubai aklas atsitiktinės atrankos placebu kontroliuojamas 5 m. trukmės tyrimas. Jame dalyvavo 2854 70 metų ir vyresni pacientai, kuriems buvo skiriama 120 mg EGb 761 du kartus per dieną. Pirminis tyrimo tikslas – įvertinti EGb 761 savybes pristabdyti Alzheimerio ligos išsivystymą:
Reikšmingi skirtumai tarp gydymo EGb 761 ir placebo grupių nustatyti gydant pacientus mažiausiai 4 metus: Alzheimerio liga išsivystė 15 iš 947 pacientų (1,6 proc.) EGb 761 grupėje ir 29 iš 966 (3,0 proc.) placebo grupėje. Taigi gydymas EGb 761 gali per pusę sumažinti Alzheimerio ligos išsivystymą!
Itin reikšmingas poveikis gydant EGb 761 pastebėtas vyrams: Alzheimerio liga išsivystė 14 iš 480 vyrų (2,9 proc.) EGb 761 grupėje ir 32 iš 460 vyrų (7,0 proc.) placebo grupėje.
 

Kokios perspektyvos? Kas dar tiriama?


Toliau atliekama GuideAge tyrimų analizė, kurios tikslas – nustatyti, kokiam pacientų skaičiui per 5 metus subjektyvūs nusiskundimai pablogėjusia atmintimi perėjo į kognityvinių funkcijų sutrikimą ir demenciją.
 

Svarbu

:
• Pasaulio sveikatos organizacija EGb 761 klasifikuoja kaip vaistą nuo demencijos.
• Patvirtinta, kad, esant LKS, EGb 761 gali lėtinti pažintinių funkcijų blogėjimo progresavimą ir demencijos pasireiškimą (GuideAge tyrimas).
• Būtina tęsti tolimesnius tyrimus EGb 761 ilgalaikio gydymo veiksmingumui patvirtinti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai