Dar patogesni gliukomačiai

Specialistai pripažįsta, kad viena svarbiausių kovos su cukriniu diabetu (CD) grandžių – reguliarus gliukozės kiekio kraujyje matavimas. Būtent jis atskleidžia, kokia yra tikroji paciento ligos būklė ir kaip reikėtų koreguoti gydymo planą. Glikemijos kontrolės ir taisyklingai atliktų gliukozės kiekio kraujyje matavimų svarbą komentuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Endokrinologijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja gydytoja endokrinologė dr. Rita Šulcaitė.
 

Nors šiuo metu Lietuvoje yra platus vaistų nuo diabeto asortimentas, gydyti sergančiuosius nėra paprasta, nes ne vien vaistai lemia diabeto valdymą. Norint pasiekti gerų gydymo rezultatų, reikia suderinti daugelį veiksnių: mitybos režimą, nuolatinį fizinį aktyvumą, ligonių mokymą, savikontrolę ir vaistų vartojimą.
Labiausiai baugina, kad nevaldomas CD gresia širdies ir kraujagyslių komplikacijomis, inkstų nepakankamumu, nervų sistemos pažeidimais, galūnių amputavimu ir apakimu. Visos šios komplikacijos atsiranda, kai gliukozės (cukraus) kiekis kraujyje nuolat viršija normą. Taip pat reikia nepamiršti, kad CD valdyme ne mažiau svarbūs išlieka lipidų koncentracijos stebėjimas ir koregavimas, kraujospūdžio kontrolė.
 

Būtina savikontrolė


Pagrindinis CD valdymo momentas – gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas, o dažniausia pacientų klaida, kad jie gliukozės kiekį kraujyje pasimatuoja tik iš ryto, t.y. „tuščiu skrandžiu“. Siekdami geros CD kontrolės, turėtume žinoti gliukozės kiekį kraujyje praėjus 2 val. po valgio. Be to, turi būti įvertinta ir ilgalaikė kontrolė, t.y. atliktas glikuoto hemoglobino (HbA1c) tyrimas. Tačiau šio tyrimo negana, nes jo rezultatai parodo, ar dažnai gliukozės kiekis kraujyje būna per didelis, bet neatspindi glikemijos svyravimų paros metu. O tai žinoti labai svarbu, nes įrodyta, kad kraujagyslinės komplikacijos dažniausiai vystosi todėl, kad labai dažnai per didelis cukraus kiekis kraujyje būna po valgio arba yra ypač dideli jo svyravimai nuo hipoglikemijos iki hiperglikemijos.
Nemažai pacientų glikemijos tinkamai nematuoja, nes taupo gliukozės testų juosteles. Tad, ypač besigydantiems geriamaisiais vaistais nuo diabeto rekomenduojama atlikti intensyvius tikslinius glikemijos matavimus – 7 kartus per parą 3 paras iš eilės. Tai vadinama struktūrizuota glikemijos savikontrole, ir per dieną žmogus turėtų pasimatuoti gliukozės kiekį kraujyje 2 val. prieš pusryčius, pietus ir vakarienę, 2 val. po šių pagrindinių valgymų ir dar vieną kartą prieš miegą. Pacientas iš viso per tris dienas sunaudotų 21 diagnostinę juostelę (o sutaupytas 29 juosteles galėtų panaudoti papildomiems matavimams, kai blogai jausis ir pan.). Tokia intensyvi glikemijos kontrolė būtų aiškesnė ir pačiam sergančiajam, o ir gydytojui leistų geriau įvertinti ligos gydymą ar jį koreguoti.


 

Kokį pasirinkti?


Kiekvienam sergančiajam CD svarbu ne tik savarankiškai ir reguliariai atlikti glikemijos tyrimą namuose. Svarbu, kad tyrimui namuose naudojamas prietaisas būtų kaip galima tikslesnis. Juk remiantis tyrimo rezultatu, pats sergantysis priims tolimesnius sprendimus dėl insulino dozės, nuspręs, ar gali sportuoti, kaip koreguoti dienos mitybą ir kt. Be to, vizito pas gydytoją metu, šie savikontrolės duomenys leis kuo tiksliau koreguoti gydymą.
Tikslumas – išskirtinė gliukomačio Accu-Chek Performa savybė. Kiekvieną matavimą prietaisas atlieka per 150 savipatrikrų. Jis patikrina daugybę dalykų ir leidžia atlikti matavimą tik tada, kai nėra kliūčių tiksliam rezultatui pateikti.
Naują aparatą įsigiję sergantieji turėtų gerai išmokti tinkamai jį naudoti. Tyrimo rezultatus labai svarbu užrašyti į sąsiuvinį arba dienyną, dar geriau – panaudoti specialius rodmenų registravimo lapus, tokius kaip Accu-Chek 3600 View, galinčius rodmenis vaizduoti grafiškai. Jie labai naudingi kartu su gydytoju aptariant gydymą.
Alvydas Kurkuzinskas: „Man diabetas buvo diagnozuotas, kai dėl kasos uždegimo papuoliau į ligoninę. Tada cukraus kiekis kraujyje buvo net 32 mmol/l. Tai buvo prieš 4 metus. Per tą laiką teko naudotis 4 įvairiais gliukomačiais. Vieni gliukomačiai paprasčiau naudojami, palyginti su kitais. Man patogiausias yra Accu-Chek Performa, kurį itin paprasta valdyti. Jo paprastas kodavimas: tereikia įdėti juostelių mikroschemą. Šį aparatą turiu nuo pavasario ir, nors senajame dar liko diagnostinių juostelių, juo naudotis jau nebenoriu. Accu-Chek Performa pakanka mažo kraujo lašo, pati juostelė kraują labai greitai įsiurbia. Juostelės plačios, didelės, todėl patogios mano vyriškose rankose. Bet labiausiai džiugina, kad šio prietaiso rodmenys visuomet sutampa su laboratorijos tyrimų rezultatais. Kadangi leidžiuosi insuliną – prietaiso tikslumas man ypač svarbus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai