Mobilieji telefonai: ar jie turi įtakos mūsų sveikatai?

Šiandien Lietuvoje mobilusis telefonas tapo būtinu daiktu, kai reikia tvarkyti verslo ar asmeninius reikalus. Visuomenėje vis dažniau pasigirsta įvairių nuomonių apie mobiliojo telefono įtaką sveikatai. Teigiama, kad dažnas kalbėjimas telefonu gali sukelti rimtas širdies, net vėžio ligas. Kaip yra iš tikrųjų? Ką reikia žinoti naudojantis mobiliuoju telefonu? Diskusijoje šiais klausimais dalyvauja KMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos prof. Virgilijus Uloza, UAB „Siemens“ informacijos ir ryšio produktų skyriaus vadovė Rūta Daugilytė ir UAB „Omnitel“ Kauno regiono vadovas Paulius Ratė.
 

Ar yra atlikta kokių nors tyrimų, rodančių, kaip iš mobiliojo telefono sklindantis magnetinis laukas veikia žmogų?


Paulius Ratė: 1996 m. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pradėjo įgyvendinti 100 mln. dolerių kainuojantį Elektromagnetinių laukų projektą. Jo tikslas - išsiaiškinti, ar turi kokios nors įtakos mobiliųjų telefonu skleidžiamos bangos galvos, kaklo bei smegenų vėžinių ligų išsivystymui. Penkerius metus Australijoje, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Izraelyje, Švedijoje ir Danijoje buvo atliekami stebėjimai, kaupiama informacija, kaip elektromagnetiniai laukai veikia žmogaus organizmą. Buvo stebimi sergantieji vėžiu, kurie pustrečių metų naudojasi mobiliuoju telefonu, siekiant nustatyti, ar yra ryšys tarp ligos ir elektrinio lauko. Tyrimas jau baigiamas, tačiau jokių konkrečių įrodymų, kad mobilieji telefonai lemtų vėžinių ligų vystymąsi, nėra.
 

Gerbiamasis profesoriau, kokia mobiliųjų telefonų įtaka klausai?


Prof. Virgilijus Uloza: mobilieji telefonai pokalbio metu priglaudžiami prie ausies kaušelio, todėl neigiamas poveikis vidinės ausies funkcijai bei klausai lyg ir turėtų būti stipriausias. Šių metų rugsėjo mėnesį Graikijoje, Rodo saloje, vykusiame V Europos Otolaringologų kongrese buvo nagrinėjama ši problema. Europos komisijos inicijuotas tarptautinis “Guard” projektas (jame dalyvavo 7 Europos šalys, tarp jų ir Lietuva, kuriai atstovavo KMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika) trejus metus tyrė mobiliųjų telefonų elektromagnetinių laukų (EML) poveikį klausai. Mokslininkai tyrė žmogaus klausą prieš klausantis teksto mobiliuoju telefonu ir po to. Eksperimente dalyvavo sveiki 18-30 metų amžiaus savanoriai, kuriems nebuvo klausos sutrikimų. Jie klausėsi 10 min. trukmės tekstą, prisidėję mobilųjį telefoną prie ausies. Vienu atveju tekstas per specialų mikrofoną buvo perduodamas įjungus mobilųjį telefoną, t.y. sklindant elektromagnetiniam laukui, o kitu atveju - tik imituojant, kad telefonas įjungtas, t.y. nesant EML spinduliavimo. Tyrimo išvada: abiem atvejais klausos pokyčių nebuvo.


Kito eksperimento metu lyginta trumpai kalbančiųjų (iki 5 min. per dieną) ir ilgai kalbančiųjų (ilgiau nei 30 min. per dieną) mobiliaisiais telefonais klausa. Skirtumų tarp šių tiriamųjų grupių taip pat nebuvo.
 

Kokie telefonai skleidžia mažiau elektromagnetinių bangų?


Rūta Daugilytė: techniškai tvarkingas telefonas skleidžia elektromagnetines bangas, atitinkančias leistiną normą, ir žmogaus sveikatai neigiamos įtakos neturi. Tačiau, jeigu yra pažeista antena, elektromagnetinis spinduliavimas gali gerokai viršyti normą.
Didesnį elektromagnetinį spinduliavimą gali nulemti ir neoriginalūs telefono dangteliai. Jie gali būti neekranuoti.
 

Kaip tinkamai naudotis mobiliuoju telefonu? Kur patartina jį laikyti?


R. Daugilytė: mobilųjį telefoną reikėtų saugoti nuo smūgių, drėgmės, stengiantis nepažeisti telefono plokštės. Svarbu laiku ir iki galo įkrauti akumuliatorių. Neretai klausiama, kodėl naująjį telefoną reikia kelis kartus iki galo įkrauti. Mobilaus telefono akumuliatorius turi atmintį ir pirmųjų krovimų metu įsimena maksimalų įkrovos lygį. Vidutiniškai telefonas iki galo įkraunamas per 2 valandas.
Mobilųjį telefoną geriausia laikyti specialiame telefono dėkle, kuris tvirtinamas prie diržo ar kabinamas ant kaklo. Neįrodyta, kad mobilaus telefono laikymas arčiau kūno neigiamai veiktų sveikatą, todėl nereikėtų baimintis laikyti telefoną arčiau širdies ar kaklo arterijos. Moterims patogiau jį laikyti specialioje kišenėje rankinėje.
 

Kiek laiko galima kalbėti telefonu, nejaučiant diskomforto?


P. Ratė: Nors visuomenės apklausa parodė, kad nemažai Lietuvos gyventojų baiminasi dėl mobiliųjų telefonų įtakos jų sveikatai, pernai atliktų Higienos instituto ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslininkų tyrimų duomenimis, sveikatos būklė nepriklauso nuo to, kaip intensyviai žmogus naudojasi mobiliuoju telefonu.
Mūsų šalyje mobiliuoju telefonu kalbama gana trumpai. Apie 40 proc. žmonių telefonu naudojasi vos 10 minučių per parą. Tik kiek daugiau nei 8 proc. atsakė, jog mobiliuoju telefonu kalba daugiau kaip valandą per parą. Beje, nustatyta, kad vyrai kalba ilgiau nei moterys.
Nedidelį nuovargį jaučia tie, kurie kalba ilgiau nei 10 minčių be pertraukos. Tačiau tai labiau susiję su psichologiniu aspektu - intensyvesniu darbo krūviu, stresu darbe ar namuose.
prof. V. Uloza: Jūsų klausime ir slypi teisingas atsakymas: kalbėti galima tiek, kad nepajustume diskomforto. O tai labai individualu. Vienam malonu kalbėti 5 min., kitam - 15 min., o trečio nevargina ir valandą trunkantis pokalbis. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių - kokia tema kalbama, su kuo kalbama ir t.t. Čia „pirmuoju smuiku “groja” jausmai. Aišku, visada patariame kalbėti trumpiau, iki 10-ties minučių. Jaučiant, kad jau kaista ausis, pokalbį geriau baigti.
 

Kokie telefonų aparatai yra geresni, saugesni ir kodėl?


R. Daugilytė: Pasirenkant telefono aparatą, paprastai atsižvelgiama į dizaino, technologijų ir kainos santykį. Šiuo metu Lietuvoje prekiaujama 65-osios kartos “Siemens” telefonais. Be abejo, kaip minėjau, techniškai tvarkingi telefonai yra patys saugiausi.
Tą patį galima pasakyti ir apie mobiliųjų telefonų priedus. Naudojant neoriginalią ausinę, galima pakenkti klausai. Naudojant neoriginalų akumuliatorių ar kroviklį, galima sudeginti bateriją, o kartais ir patį telefoną.
Norint to išvengti, geriau pirkti originalius mobiliųjų telefonų priedus, įpakuotus originalioje pakuotėje su gamintojo ženklu. Saugiausia juos įsigyti mobilaus ryšio operatorių parduotuvėse ar jų įgaliotųjų atstovų salonuose.
 

Ar ilgas ir dažnas kalbėjimas mobiliuoju telefonu veikia žmogaus nervų sistemą, širdį, psichikos būseną?


Prof. V.Uloza: ar mus veikia ilgas sėdėjimas prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano? Žinoma, veikia. Lygiai taip pat ir mobilusis telefonas. Tai naujos technologijos instrumentas, nuo kurio taip pat sveika pabėgti į gamtos prieglobstį kaip ir nuo bet kurio kito technikos amžiaus kūrinio.
O kad mobiliųjų telefonų elektromagnetinis laukas turėtų neigiamą poveikį nervų sistemai, galvos kraujotakai, širdžiai, klausos nervo neurinomos išsivystymui, moksliškai pagrįstų įrodymų matyti neteko. Tik reikia protingai juo naudotis.
 

Ką dar reiktų žinoti apie kalbėjimą GSM mobiliuoju?


Prof. V.Uloza: Saugiau suskambus telefonui tuoj pat neatsiliepti, o leisti jam du kartus suskambėti. Mat stipriausias EML spinduliavimas yra būtent telefono pypsėjimo pradžioje, po to jis silpsta. Lygiai taip pat elgtis skambinant patiems: surinkus numerį, neskubėti dėti telefoną prie ausies. Jei pokalbis užtrunka ilgiau, patartina mobilųjį telefoną pernešti nuo vienos ausies prie kitos, nekalbėti ilgai prispaudus prie tos pačios ausies.
 

Kas naujo „Siemens“ mobiliųjų telefonų pasaulyje?


R. Daugilytė: Jau nieko nenustebinsime nei Java, nei GPRS, nei UMTS technologija, nei telefonu su integruota megapikseline kamera, nei dešimtimis ar šimtais tūkstančių spalvų telefono ekranuose.
Mėgstantiems technines naujoves skirtas naujasis telefonas CX 65, verslui - S65, o ieškantiems naujų telefono pritaikymo galimybių - M65.
“Siemens” kompanija gali pasigirti kurianti mobiliuosius telefonus, kurie galės pranešti vartotojui apie... nemalonius kvapus. Telefonuose bus įmontuota mažytė mikroschema, kuri fiksuos įvairius kvapus. Vokietijos pietuose, Miunchene, dirbantys tyrėjai naująjį aparatą kuria naudodamiesi pažangia jutiklių technologija.
 

Ar galima teigti, kad nuogąstavimai dėl neigiamo mobiliųjų telefonų poveikio mūsų sveikatai nepagrįsti?


P.Ratė: Mobiliaisiais GSM telefonais įvairiose pasaulio šalyse žmonės naudojasi jau daugiau kaip dešimtmetį. Beveik tiek pat laiko atliekami ir įvairūs tarptautiniai medicininiai tyrimai, tačiau jokių patikimų duomenų, įrodančių jų kenksmingumą sveikatai, nė vienoje šalyje nebuvo nustatyta.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

hmuCicVzQfEozL
2012-02-24 10:24
tas kieno parasas Tamsta pazi?r?kit prasom tipntautariu zodziu ir kompiuterinio slengo zodynuose zodziu trolis ir trolinti apibr?zimus ir spreskit, katras is tiesu yra trolis
Justas
2010-10-04 09:32
Man pavyko gerai užsidirbti būnant namuose, pabandykite ir Jūs!!!
Viename iš skelbimų aš perskaičiau apie šį darbą ir nusprendžiau pabandyti. Skelbimas sudomino galimybe per kelias savaites užsidirbti pakankamai pinigų, įdedant tik dvylika litų. Iš pradžių nepatikėjau, bet vistiek perskaičiau. Taigi, skelbimas siūlė

persiųsti po 2 litus į kiekvieno sąraše esančio asmens banko sąskaitą, paskui išbraukti pirmą sąskaitos numerį ir įrašyti savo sąskaitos numerį į paskutinę šeštą eilutę, ir patalpinti šį straipsnį kaip įmanoma daugiau forumų ir skelbimų (200 forumų, skelbimų, elektroninių laiškų - tai užtikrinantis skaičius).

Supratau, kad apgaulės čia nėra. Be to, pervedęs šešiems žmonėms po 2 litus, pats nieko neprarasiu, galų gale pradžiuginsiu kitą. Ir ryžausi pabandyti. Ir man pavyko!!!!!!
Po kelių dienų man į sąskaitą pradėjo kauptis taip reikalingi pinigai… Dar sykį sau pripažinau, kad tai veikia. Per porą savaičių susikaupė apie 2000 litų, po trijų savaičių prisidėjo dar apie 2000 litų. Dabar jau turiu uždirbęs 4000 litų, po pusantro menesio turėtų būti apie 16000 litų. Ir ši suma po truputį toliau didės. O prasidėjo tik nuo 12lt.

Noriu su Jumis pasidalinti informacija, kaip tai veikia, nes tai naudinga mums abiem. Aš Jums pažadu, jeigu Jūs tiksliai seksite mano instrukcijas ir neturėsite vilčių gudrauti, jus pradėsite gauti daug daugiau pinigų, negu tikitės, per daug nesistengdami.

Siūlau perskaityti šią informaciją porą kartų ir išsaugoti savo kompiuteryje, sekti instrukciją ir pinigai ateis. Juk tai paprasta!!! Patys suprantate, kad tai absoliučiai legalu, tai tik bankinė pinigų pavedimo operacija, ir Jūsų indėlis yra tik 12 litų ir pora valandų internete. Jūs niekuo nerizikuojate ir nieko neprarandate, tiesiog pasitikite kitais žmonėmis, ir taip pradžiugindami kitus, patys uždirbate. Tai tikrai veikia!!! Atkreipkite dėmesį: tiksliai sekdami šią paprastą instrukciją, Jūs uždirbsite daug - per kelis mėnesius 60000 litų ir dar daugiau bus Jūsų. Visa tai sekmingai veikia dėl dalyvių sąžiningumo.

Tėra trys paprastos taisyklės:

1. Jei dar neturite, Jums reikia atsidaryti sąskaitą bet kuriame Lietuvos banke.
2. Pirmiausia Į žemiau esančią 6 banko sąskaitą perveskite 2 litus. Po to perveskite po 2 litus ir į sekančias banko sąskaitas. Visa tai ivykdę, Jūs padarote paslaugą, gražų gestą, ir taip pat prašote teisėtos paslaugos, už kurią mokate.

1. LT227300010096663555
2. LT767300010072191423
3. LT667300010103612716
4. LT307300010113834351
5. LT257300010102209379
6. LT154010042300576369

O dabar išbraukite iš sąrašo nr. 1 sąskaitos numerį, perneškite visas sąskaitas vienu eilės numeriu į viršų, o į atlaisvintą nr. 6 eilutę įrašykite savo banko sąskaitos numerį.

3. šį mano laišką keiskite kaip norite, bet išlaikykite pagrindinę idėją, išplatinkite šitą straipsnį kaip įmanoma daugiau (aš jums siūlau bent dviejuose šimtuose, kad užsitikrintumėte didelį uždarbį, kuris Jums taip reikalingas) straipsnių ,forumų ir naujienų juostų, skelbimuose arba asmeniniais laiškais - kuo daugiau informacijos pasklis apie šį straipnį, tuo didesnes bus Jūsų pajamos! Jos tiesiogiai priklauso nuo Jūsų ir tai turbūt yra džiugiausia dalis. Tiesiog Jums nereikia prakaituoti, vargti, keikti blogo gyvenimo - pasidalindami dosnumu, jūs sulaukiate šimteriopo dosnumo.

Šis internetinis verslas sėkmingai gyvuoja ir klesti del dalyvių sąžiningumo ir rimtumo. Todel viską atlikite kruopščiai ir nepagailėkite 12 litų, nes Jums tai atsipirks su kaupu. Žmonės tik tada bus sotūs, kai pamaitins vienas kitą.
Nėra ko prarasti - tik 12 litų, ir kelios valandos nesunkaus darbo internete!!!
Užsiimkite tuo dabar, tiesiog nėra ko atidėti rytdienai. Tai paprasta ir pelninga. Juk yra dėl ko, taip?

O štai kaip Jūs uždirbate:

Mokyklinė aritmetika: sakykim iš 200 laiškų ar straipsnių aš gausiu 5 atsakymus (menkas rezultatas), tai reiškia aš uždirbsiu 10 litų būdamas šeštoje sąrašo pozicijoje.
Dabar šitie 5 žmones išplatina dar po 200 pranešimų su Jūsų sąskaitos numeriu jau 5 pozicijoje. Pastariesiems taip pat atsako tik po 5 žmonės - tai jau 500 litų į sąskaitą. Toliau šie 25 žmonės dar 200 kartų talpina šį pasiymą su Jūsų sąskaitos numeriu nr. 4 pozicijoje ir atsako vėl tik 5 žmonės - Jūsų pajamos jau 2500 lt. Toliau šitie 125 žmonės, patalpina po 200 pranešimų, į kuriuos taip pat atsako tik 5 žmnonės. Jums tai duoda 12500 litų pajamų (Jūs 3 pozicijoje).

Toliau dar įdomiau: šitie 625 žmonės 200 kartų skirtinguose skelbimuose patalpina Jūsų sąskaitos numerį nr. 2 pozicijoje, atsako vėlgi po 5 žmones - tai 62500 litų. Paskaičiuokite, kiek daug galite uždirbti.Juk įspūdingas skaicius!!. Šiame versle svarbiausia būti sąžiningam, kitaip nieko nesigaus. Ar Jūs galite įsivaizduoti, kiek žmonių kasdien visame pasaulyje prisijungia prie interneto ir skaito šitą straipsnį, kaip ir Jūs?! Kiekvieną dieną internete pasirodo nuo 200 iki 500 naujų vartotojų, ir toliau jų skaičius nuolat auga!!! Iš tiesų tai didelė galimybė daug užsidirbti, nesugaištant daug laiko ir daug neišleidžiant. Bet kokiu atveju verta. Gyvenimas per trumpas, kad tokį sansa praleistumete.Man pasiseke,pasisiseks- ir Jums!

P.S. Dabar as galiu daryti ka tik noriu ,nes mano pajamos didesnes uz islaidas !!!

aha
2010-03-29 10:01
to Misa:

Misa, ir mano tevui panasiai kaip tau su mobiliuoju...jis negali sneket normaliai su juo, nebent isijungia garsiakalbi, ir stengiasi sneket kuo maziau, nes galva skaudet pradeda...
jurgita
2008-05-23 09:15
nebukite tokie naivus aisku kad kenkia mob telefonai ypac jei yra blogas risys, elektromagnetinis laukas dar labiau padideja
Misa
2007-10-06 21:50
Asmeniskai as negaliu visiskai nauodit ir buti salia sekanciu telefonu MOTOROLA #1 vieta! Pradeda skaudeti sanariai, inkstai,galva ,palieku irzlus.
paskui eina Siemens,Samsung. kitu nebandziau tureti. niekad nebuvo man jokio diskomoforto nuo NOKIA telefono, taciau kaip tik pries savaite isigijau nauja modeli Nokia6120 - nuo kurio as jauciu toki pat diskomforta - skauda,maudzia sanarius. jau kuo toliau dedu nuo saves ir kuo maziau norisi sneketi. paskelbiau visur kad parduodu nes nenoriu tureti toki elektromagnetinilauka kuris mane erzina ir kankina. nezinau ar man anomalija ar ne - bet as tiesiogiai jauciu telefonu neigiamus spindulius...

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai