Atimkite iš vaikų mobiliuosius telefonus

Be ko šiais laikais neįsivaizduotumėte savo gyvenimo? Juk mobilusis telefonas šiame sąraše užimtų tikrai ne paskutinę vietą, tiesa? O, jei tokį sąrašą paprašytumėte sudaryti savo vaiko? „Kas čia tokio? – galite paklausti. – Juk mobilųjį vaikui nupirkau tam, kad galėčiau su juo susisiekti, be to, pokalbiai nėra itin brangūs...“ Tačiau gydytojai su jumis nesutiktų. Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos gydytojos Astos RAZMIENĖS, visi mobiliųjų telefonų poveikį nagrinėjantys mokslininkai vieningai teigia, akd vaikai mobiliuosius telefonus turėtų naudoti tik ypatingais atvejais – kai reikia kviestis pagalbos.
 

Naudotis kuo trumpiau ir tik būtinais atvejais


Sveikatos sutrikimai dėl mobiliųjų telefonų nėra pakankamai ištyrinėti. Pasaulio mokslinėje literatūroje daug straipsnių apie radijo bei mikrobangų sukeliamus biologinius poveikius. Mobiliesiems telefonams čia neskiriama specialaus dėmesio. Nepaisant to, dauguma medikų mobiliųjų telefonų naudojimą sieja su smegenų vėžiu. „Kalbant telefonu, aparatas laikomas prie pat galvos (išskyrus tuos atvejus, kai naudojamasi laisvų rankų įranga), o juk būtent tokia spinduliuotės šaltinio – mobiliojo telefono – padėtis „padeda“ lokalizuoti aparato skleidžiamą spinduliavimą tiesiai į galvą“, – teigia Vilniaus visuomenės sveikatos centro Sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja gydytoja Asta Razmienė. Pasaulyje taip pat tiriami su mobiliojo ryšio aparato naudojimu gali būti susiję fiziologiniai ir termoreguliaciniai pokyčiai bei akies lęšiuko drumstėjimas.
Prancūzai atliko tyrimus su dirbtinėmis suaugusio žmogaus ir vaiko galvomis. Mokslininkai nustatė, kad tuomet, kai abi galvos veikiamos tokia pačia elektromagnetinių bangų spinduliuote, vaiko galvoje elektromagnetinė energija yra daug intensyvesnė nei suaugusiojo. Teigiama, kad šis didesnis poveikis vaikui atsiranda dėl to, jog jo galva mažesnė. Be to, jauno žmogaus organizme yra daugiau vandens, todėl per jį elektromagnetinė energija sklinda kur kas lengviau ir toliau.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro gydytoja A. Razmienė vardina Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisijos patarimus, kaip naudotis mobiliaisiais telefonais.
· Naudoti mobiliuosius telefonus, kurių galia ne didesnė kaip 2W;
· Atsižvelgiant į telefono galią, laikytis šių minimalių atstumų tarp telefono ir galvos:
kai telefono galia 1–2W – 1 cm
kai telefono galia 4W – 3 cm
kai telefono galia 8W – 5 cm
kai telefono galia 20W – 8 cm
· Naudotis mobiliuoju telefonu kuo trumpiau ir tik būtinais atvejais.


· Mobiliuoju telefonu nesinaudoti žmonėms, kuriems implantuotas širdies ritmo elektros stimuliatorius, klausos aparatas ir pan.
· Mobiliaisiais telefonais nesinaudoti vaikams bei nėščioms moterims, nes, kuo jaunesnis organizmas, tuo jis jautresnis elektromagnetinei spinduliuotei.
 

Geriau atsiliepti nei skambinti pačiam


Gydytojų teigimu, geriau pakelti mobiliojo telefono ragelį nei rinkti reikiamą numerį pačiam. Ir taip yra ne tik dėl to, kad susitaupo nemažai pinigų. Pasirodo, atsiliepiant į skambutį, mūsų smegenys nėra veikiamos spinduliavimo. „Mobiliojo telefono spinduliavimas vartotoją veikia vos surinkus numerį, ir tęsiasi iki pokalbio pabaigos“, – teigia Vilniaus visuomenės sveikatos centro Sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja gydytoja Asta Razmienė. „Kai mobilusis telefonas atlieka imtuvo funkcijas (atsakant ir kalbant pašnekovui) spinduliavimas praktiškai nefiksuojamas. Telefonas taip pat nespinduliuoja išjungtas ir krovimo metu“. Todėl, norėdami apsaugoti vaiką nuo neigiamų mobiliojo telefono skleidžiamų spindulių, galite tiesiog užblokuodami skambinimo funkciją – ir pinigų sutaupysite, ir vaiką labiau apsaugosite.
 

Telefoninė telepatija egzistuoja?


Prieš metus vienas Didžiosios Britanijos mokslininkas paskelbė, esą jis aptiko neįprastosios „telefoninės telepatijos“ (kai žmogus atspėja, kas jam skambina, nė nežvilgtelėjęs į mobilųjį aparatą) egzistavimo įrodymų. Rupertas Šeldreikas (Rupert Sheldrake), atlikęs įvairių eksperimentų, teigia aptikęs argumentų, patvirtinančių ne tik „telefoninę“, bet ir „elektroninių laiškų telepatiją“. Kaipgi buvo gauti įrodymai? Grupė savanorių buvo paprašyta ant lapelių surašyti savo giminaičių ir draugų telefonus. Po to mokslininkai susiskambindavo su atsitiktiniu eksperimento dalyvio artimuoju iš sąrašo, ir paprašydavo perskambinti. Eksperimento dalyvio buvo prašoma atspėti, kas jam skambina. Stebėtina tai, kad eksperimentas parodė, jog maždaug 45 proc. savanorių sugebėjo teisingai pasakyti skambinančiojo vardą. Panaši technologija naudota ir siekiant įrodyti „elektroninių laiškų telepatiją“. Tiesa, reikėtų paminėti, kad šis R. Šeldreiko atradimas nepadarė didelio mokslinio perversmo, mat eksperimente dalyvavo vos devyni žmonės.
 

Kalbėjimas mobiliuoju vairuojant prilyginamas alkoholio vartojimui


Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad kalbėtis mobiliuoju telefonu prie automobilio vairo kelyje daug pavojingiau nei vairuoti išgėrus. Paaiškėjo, kad vairuojantis ir tuo pačiu metu mobiliuoju telefonu kalbantis žmogus keturis kartus labiau rizikuoja padaryti ar papulti į avariją, o jo reakcija net trečdaliu mažesnė nei neblaivaus vairuotojo. Projekto autorius britas Polas Pardis (Paul Purdy) pareiškė, kad šių tyrimų tikslas buvo siekis įtikinti vairuotojus išsijungti mobiliuosius telefonus prieš sėdant už automobilio vairo. Šiame eksperimente taip pat dalyvavo mokslininkai iš Berkšyro, Sidnėjaus ir Jutos universitetų. Trijų universitetų mokslininkai teigia nustatę, kad vizualinių, garsinių ir fizinių dirgiklių visuma, susijusi su kalbėjimu mobiliuoju telefonu, gali sutrukdyti vairuotojui greitai sureaguoti į pasikeitusias vairavimo sąlygas.
 

Jaunimas – pagrindinė mobiliųjų telefonų rinkos baterija


Išsivysčiusių šalių jaunimas 10–15 procentų savo gaunamų pinigų išleidžia mobiliesiems telefonams, jų priedams ir priežiūrai. Anksčiau šie pinigai buvo skiriami komiksams, drabužiams ir vaizdo žaidimams. Tiesa, toks išsivysčiusių šalių jaunuolių išlaidumas niekis, palyginti su jų bendraamžiais Azijoje. Kai kurių ekspertų teigimu, būtent Azijos regione mobiliųjų telefonų rinka žengia į naują, vadinamąją „jaunųjų revoliucijos“ erą. Azijos jaunuoliai prieš trejus metus mobiliesiems telefonams išleido maždaug 15,2 milijardų dolerių (~38 mlrd. litų). Jaunuoliai aktyviai naudojosi visomis su mobiliaisiais telefonais susijusiomis mokamomis pramogomis: siuntė melodijas, žaidimus, logotipus ir t. t. Kaip prognozuoja kai kurie ekspertai, 2010–aisiais metais mobiliųjų paslaugų poreikis šiame regione išaugs dar maždaug 15,3 procentais, o gal ir daugiau.
Jei būtų skelbiamas labiausiai naudojamų mobiliojo telefono funkcijų konkursas, pirmą vietą be konkurencijos laimėtų trumpųjų SMS žinučių siuntimas. Po šio bendravimo būdo, kainuojančio nemažus pinigus, antras pagal populiarumą jaunimo užsiėmimas – mobiliojo telefono melodijų bei tonų, MP3 failų ir JAVA žaidimų parsisiuntimas. Atitinkamai išanalizavę šiuos duomenis, regioniniai operatoriai padarė savo išvadas. Visos šios paslaugos tapo gerokai įvairesnės, stilingesnės ir, svarbiausia, prieinamesnės kainos prasme. Taip mobiliojo ryšio rinka atsisakė savo pirminės paskirties – kaip susisiekimo priemonės verslo žmonėms, nes didžiąją savo pajamų dalį gauna iš pramogų.
 

Kinai ore mobiliaisiais kalbėsis brangiau


Praėjusių metų pabaigoje Kinijos valdžios atstovai nusprendė artimiausiu metu keturis kartus padidinti pinigines baudas už naudojimąsi mobiliuoju telefonu skrydžių lėktuvu metu. Jei tai pavyktų, mėgstantys pakalbėti telefonu lėktuve, kai tai yra draudžiama, turės pakloti apie 2 tūkstančius ienų (per 600 litų). Anksčiau už šį nusižengimą šios šalies oro linijų keleiviui tekdavo atsisveikinti su 500 ienų (maždaug pusantro šimto litų). Šį savo sprendimą Civilinės Kinijos aviacijos valdymo instituto specialistai grindė tuo, kad ore naudojami mobilieji telefonai mažina skrydžio saugumą. Į išsamesnius paaiškinimus, kiek ši problema yra rimta, kokią žalą ir kaip iš tiesų daro mobilieji telefonai, mokslininkai veltis neketino. Prieš dvejus metus oro vežėjų paslaugomis Kinijoje naudojosi maždaug 138 milijonai žmonių, tai yra beveik 100 proc. daugiau nei 2000-aisiais. Prognozuojama, kad 2010-aisiais oro keleivių Kinijoje padaugės du kartus.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Platinumlead
2008-02-18 17:46
kzkaip nuo tos pastraipos apie pokalbi telefonu kaip isgerus visas straipsnis yra ne i tema
logaile
2008-02-06 18:23
as tikiu kad mano meile dar gyva,as zinau gyvena ji mano sirdyje Va taip, o straipsnis visai neblogas

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai