Nosies plovimas, kaip ir dantų valymas, yra būtinas

Sloga – tai vienas iš peršalimo sindromo požymių, o žiemą tikimybė peršalti didėja. Be abejo, visada geriau nesusirgti, tačiau ką daryti, jeigu išvengti peršalimo ar virusų nepavyko ir imame jausti nosies kutenimą, užgulimą ir kitus itin nemalonius slogos požymius. Kaip gydyti slogą be vaistų? Kokie pratimai, procedūros rekomenduojamos ir kaip taisyklingai jas atlikti? Galbūt nosies plovimas padės išvengti slogos ar gripo? Konsultuoja Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės klinikų gydytoja Irutė Randakevičienė.
 

Sloga (rinitas) – nosies ertmės gleivinės uždegimas, kuriam būdingi vienas ar keli požymiai: nosies užburkimas, išskyros iš nosies, čiaudulys ir nosies niežulys. Slogą gali sukelti peršalimas, taip pat įvairūs virusai, kurie, patekę į nosies gleivinę, sukelia vietines uždegimo reakcijas: nosies gleivinės kraujagyslės prisipildo kraujo, dėl to gleivinė paburksta, pasunkėja kvėpavimas ir atsiranda išskyrų iš nosies.
Persirgus sloga, įgyjamas sukėlėjo rūšiai specifinis imunitetas, tačiau tai neapsaugo nuo pakartotinių susirgimų, nes neįmanoma įgyti imuniteto visoms viruso rūšims – jų yra labai daug. O didesnė tikimybė susirgti žmonėms, kurių organizmo atsparumas susilpnėjęs. Tokiu atveju, kai imunitetas nusilpęs ir virusas nesunaikinamas, jis pakliūna į nosies gleivinės ląsteles, kur jam sudarytos labai palankios sąlygos daugintis. Dėl to ir susergame sloga.
Dažniausiai sloga susergama ūmiai, t.y. nosies uždegimas yra ūminis (ūminis rinitas).

 

Slogos stadijos


Skiriamos trys ūminės slogos stadijos. Pirmoji – sausoji stadija – gali trukti ir keletą valandų, ir 1 ar 2 paras. Tai pati slogos pradžia, kai atsiranda peršėjimo, nosies džiūvimo jausmas, žmogus ima čiaudėti, išryškėja nosies užgulimas, gali pakilti temperatūra, atsirasti šaltkrėtis. Antroji stadija – tai išskyrų stadija, kuri trunka 1–2 paras. Šios stadijos metu išskyros tampa gausios, vandeningos, smarkiai dirgina nosies gleivinę ir odą.
Nosies užgulimas tampa dar stipresnis, nosies sparnelių oda parausta, gali prasidėti akies junginės uždegimas, ausų užgulimas. Trečioji stadija prasideda 4–5 ligos dieną ir gali tęstis apie savaitę. Tai gleivingų ir pūlingų išskyrų (išskyros gali būti pilkšvos, gelsvos ar žalsvos) stadija. Visų stadijų metu, be simptomams malšinti skirto gydymo, rekomenduojama gerti kuo daugiau šiltų skysčių, vitamino C, atlikti karštas kojų pėdų voneles.
Esant gerai ligos eigai, t.y. sveikstant, išskyrų kiekis kasdien mažėja, jos tampa skaidrios, nyksta bendri negalavimo simptomai, gerėja kvėpavimas pro nosį.
 

Nosies higiena būtina


Nosies gleivinėje esantys plaukeliai sulaiko įkvepiamame ore esančias dulkes, o kraujagyslės sušildo orą. Taigi mūsų nosis atsakinga už tai, kad į plaučius patektų švarus ir šiltas oras. Tačiau, kvėpuojant smarkiai dulkėtu ar mikrobais užterštu oru, nosies gleivinė nespėja kovoti su šiais organizmo teršėjais. Todėl būtina nosį išplauti. Ši procedūra kiekvienam žmogui turėtų tapti kasdiene nosies higienos priemone. Juk visi valome dantis. Kodėl nesirūpiname nosies higiena? Specialistai sako, kad, kasdien plaudami nosį, galime išvengti ne tik slogos, bet ir gripo, kitų infekcijų sukeltų ligų, nes iš oro patekę virusai negalės daugintis nosies ertmėje: jie tiesiog bus išplaunami, t.y. pašalinami.
 

Kaip taisyklingai plauti


Nosį plauti labai nesunku namų sąlygomis. Patogiausiai tai daryti vonioje. Šią procedūrą jogai naudoja daugelį metų, vadina Neti ir turi specialų nosiai plauti skirtą indą. Tačiau galima panaudoti ir namie esantį arbatinuką, svarbu pasirinkti nedidelį, kad jo snapelis tilptų į nosies šnervę.
Procedūros metu žmogus turi stovėti pasilenkęs. Savitaka bėgantis skystis pilamas į vieną šnervę, o išbėgti turi iš kitos. Kvėpuoti reikia pro burną. Suprantama, kad procedūrą reikia kartoti ir pro kitą šnervę.
Svarbu žinoti: jeigu žmogui paskirti lašai į nosį ar kitos priemonės slogai gydyti, jas reikia vartoti po nosies plovimo procedūros. Tuomet jų poveikis bus efektyvesnis, nes nosies gleivinė bus švaresnė ir medikamentai veiks tiesiai ją.


Taip pat verta priminti, beje, ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, kad labai svarbu išmokti tinkamai išpūsti nosį, t.y. pirma vieną šnervę, po to – kitą. Geriausiai naudoti vienkartines nosinaites, nes medžiaginėse gali kauptis ir daugintis bakterijos, kurios, vėl patekusios į nosį, gali sukelti nemalonių komplikacijų.
Nosies plovimas iš tiesų naudingas, nes po šių procedūrų pagerėja oro filtravimas, palengvėja kvėpavimas. Šį poveikį galima paaiškinti tuo, kad nosies plovimas padeda išsaugoti gleivinės drėgnumą, stimuliuoja nosies gleivinėje esančias jautrias nervines galūnes.
 

Tinkamiausias skystis


Nosies plovimams galima naudoti ir paprastą vandenį iš čiaupo, tik jis turėtų būti kūno temperatūros. Galima naudoti ir jūros vandenį, jam pasigaminti vaistinėje reikėtų nusipirkti jūros druskos. Tirpalui paruošti pusei litro šilto vandens reikia vieno arbatinio šaukštelio jūros druskos. Druskos tirpalas geras tuo, kad mažina patinimą, be to, jūros druskoje yra jodo, kuris naikina žalingas bakterijas, virusus. Neradę vaistinėje jūros druskos, atitinkamą druskingą tirpalą galima pasigaminti ir patiems: į stiklinę šilto vandens tereikia įberti pusę arbatinio šaukštelio druskos, tiek pat sodos ir įlašinti lašelį jodo.
Nosiai skalauti labai tinka ir įvairūs žolelių antpilai. Pvz., ramunėlių, šalavijo, jonažolės, eukalipto, medetkos. Tuomet gausime dar ir papildomą nosies skalavimo poveikį: be to, kad infekcija ir gleivės iš nosies ertmės bus pašalinamos mechaniškai, minėti augalai sudirgintą gleivinę veiks raminamai ir slopins uždegimą.
 

Ar gali plovimo skystis patekti į ausį?


Anot medikės, tai gana dažnas klausimas. Jeigu nosį plauname taisyklingas, joks skystis į ausį patekti negali. Todėl itin svarbu šią procedūrą atlikti tinkamai, o svarbiausia plaunant nosį – laikyti galvą palenktą, kvėpuoti pro burną.
 

Kaip dažnai galima atlikti šią procedūrą?


Profilaktiškai pakaktų vienos nosies plovimo procedūros per dieną. Jeigu smarkiai sloguojama, sergama sinusitu, pasitarus su gydytoju, nosies plovimus galima atlikti 3–4 kartus per dieną.
 

Kam procedūra nerekomenduojama?


Nosies plovimo procedūras galima atlikti ir slogos profilaktikai, ir jau susirgus. Tačiau yra būklių, kai nosį plauti nerekomenduojama. Pavyzdžiui, kai visiškai užgultos, nepraeinamos nosies landos, kai nosies ertmėje yra auglių, polipų, kai adenoidai yra 3–4 stadijos, taip pat kai iš nosies kraujuoja.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai