SOS: skauda gerklę!

Šaltas, žvarbus oras – įprasta lietuviško rudens kasdienybė. Bėda, kad dažnai besikaitaliojantys orai neprideda sveikatos – tik išeik į gatvę be šaliko, ir vakare pajusi gerklės perštėjimą ar net skausmą. Nors organizmas pats stengiasi nugalėti beprasidedančią ligą, vienam ją įveikti sunkoka.
 

Pirmasis ir dažniausias peršalimo simptomas – gerklės skausmas. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės Ausų, nosies ir gerklės klinikos gydytojos otorinolaringologės Irutės Randakevičienės, uždegimą ir jo sukeltą skausmą sukelia mikroorganizmai – virusai ir bakterijos.
Dar labiau gerklę skauda tada, kai uždegimas iš burnos, nosies išplinta po žiočių lankų gleivinę, užpakalinę nosiaryklės sienelę, tonziles. Kai uždegimas jas apima, smarkiai skauda ryjant. Jei uždegimo procesas apima ryklę ir balso stygas, ligonis prikimsta, gali net visai neprakalbėti.
Jei ryjant labai skauda, pakyla aukšta temperatūra, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti pūlinis tonzilių uždegimas, o jį reikia pradėti gydyti tuoj pat.

 

Kodėl skauda gerklę?


Gerklės skausmų priežasčių yra nemažai. „Dažniausiai gerklės skausmą sukelia virusai (adenovirusai, gripo ir paragripovirusai, rinovirusai) ir bakterijos (streptokokai, stafilokokai), rečiau grybeliai (candida ar aspergilius)“, – teigia gydytoja I.Randakevičienė.
Gerklės skausmą išprovokuoja permainingi, šalti orai, šalti gėrimai, buvimas patalpose, kuriose nuolat veikia kondicionieriai, organizmo imuninės sistemos silpnumas, ryklės gleivinės silpnumas ar padidėjęs jos jautrumas temperatūros skirtumui.
Gerklę gali skaudėti ir kai sergama gastroezofaginiu refliuksu (skrandžio rūgštys kyla stemple aukštyn ir nudegina ryklės gleivinę), kancerofobija (nerimas susirgti vėžinėmis ligomis), bronchine astma ir gausiai vartojama inhaliuojamų vaistų. Gerklę dar gali skaudėti dėl dantų ligų, protezų, apatinio žandikaulio sąnario uždegimo.
 

Kaip atskirti peršalimo ir kitų ligų sukeltą gerklės skausmą?


Jei gerklės skausmas yra virusinės kilmės, tai pirmiausia atsiranda sloga, o tik vėliau ryklės skausmas, kartais būna nedidelė temperatūra arba jos gali ir visai nebūti. Gerklės skausmas tokiu atveju geriant skysčius ar valgant aprimsta. Be to, pasunkėja kvėpavimas pro nosį, varva iš nosies, gali būti silpna.
Jeigu gerklę skauda dėl bakterinės kilmės ryklės uždegimo, t.y. ūminio tonzilito arba tonzilių uždegimo, tai pakyla aukšta temperatūra, jaučiamas itin stiprus skausmas ryjant, būna skausmingi kaklo limfmazgiai.
 

Gastroezofaginio refliukso sukelto

gerklės skausmo metu jaučiamas bukas, nuolatinis skausmas, perštėjimas, gerklėje nuolat jaučiamas tarsi įstrigęs kąsnis, pakimsta balsas.
 

Kaip gydyti virusų, bakterijų sukeltą skausmą?


Pirmiausia skaudamą gerklę būtina drėkinti ir dezinfekuoti. Patartina ją maždaug kas 2 valandas skalauti nekaršta ramunėlių, medetkų, šalavijų arbata, kitais dezinfekuojamaisiais skysčiais, kurių paskiria gydytojas. Galima čiulpti įvairias tabletes, žirnelius, ledinukus, turinčius dezinfekuojamųjų medžiagų. Kad jos kuo ilgiau veiktų žiočių lanką, tonzilių ir ryklės gleivinę, 30 min. po čiulpimo nereikėtų valgyti ir gerti. Kambarį, kuriame būna ligonis, reikia nuolat drėkinti – naudoti elektrinį oro drėkintuvą arba ant radiatorių kabinti drėgnas paklodes.
Tačiau prie visų čia išvardintų priemonių yra dar vienas puikus gydymo būdas – inhaliacijos.
Tai gydymas šiltais ar net karštais garais, kuriuose esančios gydomosios medžiagos greitai patenka į kvėpavimo takų gleivinę ir mažina uždegimo reakcijas.
Inhaliacijos padeda greičiau pašalinti iš kvėpavimo takų drėgmę ir gleives, jos tinka kosint, susirgus sloga, sinusitu, gerklų uždegimu, tracheitu, bronchitu. Inhaliacijas patariama pradėti vos pajutus peršalimo simptomus – jų metu tiesiogiai veikiamos virusų susikaupimo vietos – nosies ertmė, gerklės gleivinė.
 

Eterinių aliejų galia


Gerklės ligoms gydyti tinka priemonės su eteriniais aliejais. Pavyzdžiui, tepalu, kurio sudėtyje yra eukalipto ir pušų spyglių aliejaus trinami padai, krūtinės ląsta. Daugelio tepalų sudėtyje esantis kamparas, spygliuočių aliejus suskystina ir palengvina bronchų sekreto atsiskyrimą, paspartina jo pašalinimą pro virpamąjį epitelį, malšina kvėpavimo takų dirginimą, slopina infekciją. Toks vaistas paprastai tinka ir suaugusiajam, ir vaikui.
To patį balzamą galima vartoti inhaliacijoms – išspaudus šiek tiek tepalo į verdantį vandenį, pakvėpuoti jo garais. Tačiau būkite atsargūs – inhaliacijos tirpalų, kurie turi eterinių aliejų, nerekomenduojamos sergantiesiems astma, lėtiniu bronchitu, taip pat ikimokyklinio amžiaus vaikams. Kiekvieno vaisto etiketėje nurodyta jo sudėtis, be to, apie tai turėtų paaiškinti gydytojas arba vaistininkas.
Jei negalite kvėpuoti eterinių aliejų prisotintu oru, paruoškite vaistažolių – beržo pumpurų, liepų žiedų, čiobrelių, šalpusnio, raudonėlio, levandos, ramunėlių ar pipirmėtės nuovirą. Tinka kvėpuoti druskos ar sodos prisotintais garais.
Tiesa, inhaliacijos nerekomenduojamos, kai temperatūra yra aukštesnė nei 37,5ºC ar jei esate alergiški žiedadulkėms ar kitoms medžiagoms, esančioms eteriniuose aliejuose.
 

Jei pakilo aukšta temperatūra


„Dažnai, pradėjus skaudėti gerklei, pakyla ir temperatūra. Tada sulėtėja ligos sukėlėjo dauginimasis ir sumažėja jo poveikis organizmui. Todėl negalima iš karto numušti temperatūros, nes nereikia trukdyti organizmui kovoti su ligos sukėlėjais“, – aiškina gydytoja I.Randakevičienė. Jei temperatūra pakilo iki 38 laipsnių, padės prakaituoti skatinančios arbatos – liepžiedžių, aviečių, čiobrelių.
Temperatūra sumažėja išgėrus vaistų. Jų vartoti reikia, kai temperatūra pakyla daugiau kaip iki 38,5 laipsnio. Kol vaistai pradės veikti, galima ligonio galūnes patrinti švelniu, vėsiu vandeniu suvilgytu rankšluosčiu arba ant blauzdų uždėti šaltus kompresus – tai padeda greičiau mažinti temperatūrą. Atminkite, kad vaistai nuo temperatūros ligos ne gydo, o tik sumažina nemalonius jutimus.
Ir dar – vienu metu nedera vartoti panašiai veikiančių vaistų, juolab jei jų sudėtyje yra paracetamolio (galima jo perdozuoti). Klysta ir tie, kurie, vos sunegalavę, vartoja antibiotikus – peršalimo ligas dažnai sukelia virusai, o jų antibiotikai neveikia.
Jeigu, išgėrus vieną ar dvi tabletes, tuoj pat nepalengvėja, dar nereiškia, kad vaistas neefektyvus ir būtina griebtis kito. Poveikį lemia daugelis dalykų – vaisto pasisavinimo laikas, dozė, prieš valgant ar pavalgius jis buvo išgertas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai