Sieros kamštį patikėkime profesionalams

Turbūt dažnam žmogui, neišgirdusiam klausimo, tenka išgirsti frazę: „Išsiplauk ausis“. Kartais tikrai būna, kad neišgirstame, nes nesukoncentravome pakankamai dėmesio į pašnekovą, o kartais iš tikrųjų suprastėjusios klausos priežastimi gali tapti ausyje susiformavęs sieros kamštis. Kas tai yra ir ką daryti?
 

Sieros kamštis – liga ar būsena?
Su žmogaus higiena sieros kamštis nieko bendra neturi, nes sieros ausyje turi būti. Jei jos nebūtų, atsirastų pleiskanojimas, sausėjimas, egzema. Tik išorinėje ausyje esanti sieros liauka gamina apsauginių uždegimą slopinančių savybių turinčią sierą. Tačiau susiformavęs kamštis jau yra liguista būklė.
Dažniausiai pasigaminusi siera išdžiūsta ir išbyra. Daliai žmonių tokių problemų, kaip sieros kamštis, niekada nėra kilę, o kitiems sieros kamščius iš ausų tenka plauti net keletą kartų per metus. Nuo ko tai priklauso? Ogi nuo daugelio priežasčių: žmogaus endokrininės sistemos, aplinkos veiksnių – pvz., jeigu drėgna, siera negali išdžiūti, todėl sunkiau pasišalina pati. Taip pat yra manoma, kad sieros kamštis dažniau susiformuoja toje ausyje, ant kurios pusės miegama – oda sušyla, gerėja kraujotaka ir aktyvėja sieros liauka. Pasitaiko atvejų, kai į ausį patenka vandens, o nuo jo kamštis išburksta ir užkemša landą. Jai užsikimšus, ji nepraleidžia oro ir garso, todėl klausa pablogėja. Tačiau, kamštį pašalinus, viskas normalizuojasi.
Kaip šalinti sieros kamštį?
Geriausia, kad sieros kamščius iš ausų jums išplautų gydytojas. Jei neturite galimybės pas jį apsilankyti, galite pabandyti išvalyti patys. Tik turėkite galvoje, kad visi į ausį lašinami tirpalai turi būti kūno temperatūros.
Anksčiau sieros kamščiai buvo šalinami įvairiais liaudies medicinos būdais. Pavyzdžiui, pripildyti guminę pūslę šiltu vandeniu, įvynioti ją į drobinį rankšluostį ir per naktį palaikyti prie užsikimšusios ausies. Šiluma turėtų suminkštinti kamščius, ir jie turėtų iškristi. Liaudies medicina dar siūlo sumaišyti svogūnų sultis su degtine santykiu 4:1 ir lašinti į ausis po du lašus du kartus per dieną. Sieros kamštis suminkštės ir po kelių dienų ausį lengvai išvalysite.
Vatos suktukai ar lazdelės su vatos galiukais nėra veiksminga priemonė sieros kamščiui pašalinti –galite pažeisti ausies būgnelį. Gydytojai pataria ausies vidų valyti tiek, kiek pasiekiame su piršto galiuku, o ne kišant ausų krapštukus.
Tačiau, verčiau, ypač, jei sieros kamštis sukietėjęs, įsilašinti Otinum 20% ausies lašiukų. Jų galima ir netgi patartina panaudoti prieš sukietėjusių sieros kamščių šalinimo iš išorinės ausies landos procedūrą. Rekomenduojama vartoti mažiausią būtiną medikamento kiekį, tai yra suaugusiems žmonėms reikia lašinti į ausį dažniausiai 3–4 kartus per dieną po 3–4 lašus. Juos reikia lašinti gulinčiam pacientui į tą ausį, kuri pasukta į viršų. Įlašinus preparato, žmogus privalo kelias minutes nejudėdamas pagulėti. Taip pat šis vaistas vartojamas išorinės ausies landos, būgnelio ar vidurinės ausies ūminiam gleivinės uždegimui gydyti, tai pat jau komplikuotoms ausies infekcijoms gydyti. Šis vaistas taip pat turi analgetinį poveikį, tai reiškia, kad sumažins jūsų ausies skausmą.
Nuėjus į gydytojo kabinetą, kamštis išplaunamas kūno temperatūros vandeniu specialiu (Žane) švirkštu gydytojo kabinete. Moderniame gydytojo otorinolaringologo kabinete įmontuota įranga, kuri pati pašildo vandenį, padidina spaudimą. Gydytojui reikia tik įkišti antgalį į landą, paspausti rankenėlę ir išplauti sieros kamštį. Jei kamštis kietas, gydytojas jį gali ištraukti užkabinęs specialiu kabliuku. Atsižvelgiant į kamščio konsistenciją, dydį ir landos formą, jį galima išsiurbti siurbliu.
Pasirodyti gydytojui reikia visais atvejais, nes dažnai ausies užgulimas ar kamštis slepia rimtą ligą – vidinės ausies nervo pažeidimą. Po sieros kamščio pašalinimo būtina atlikti klausos tyrimą ar patikrinti klausą bent šnabždesiu.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai