Sinusitas. Kaip jį išgydyti?

SINUSAI, ARBA ANČIAI, – TAI TUŠČIOS ERTMĖS, IŠSIDĖSČIUSIOS KAULUOSE APLINK NOSĮ. VEIDE YRA DU KAKTINIAI SINUSAI (ESANTYS KAKTIKAULYJE VIRŠ ANTAKIŲ), VIRŠUTINIO ŽANDIKAULIO ANČIAI (SKRUOSTIKAULIUOSE), AKYTKAULIO SINUSAI (IŠSIDĖSTĘ ABIPUS NOSIES) IR PLEIŠTINIS SINUSAS (JIS YRA UŽ AKYTKAULIO SINUSŲ).
 

Sinusitas - tai sinusus išklojančios gleivinės uždegimas, kurį gali sukelti alergija, virusinė, bakterinė ar grybelinė infekcija. Jis gali apimti vieną antį ar išplisti po visus ančius. Uždegimas gali būti ūminis ar lėtinis. Ūminį ančių uždegimą dažniausiai sukelia įvairios bakterijos, bet jis gali būti virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcijos komplikacija. Lėtinį sinusitą (ypač skruostikaulio sinusų) neretai sukelia dantų infekcijos.
Peršalus pabrinkusi nosies gleivinė uždaro įeigas į ančius, todėl oras iš sinusų rezorbuojasi į kraują ir sinuse susidaro vakuumas, sąlygojantis neigiamo slėgio susidarymą, dėl kurio skystis iš gleivinės kraujagyslių pradeda skverbtis į veido daubą. Sinusus užpildo skystis, ir susidaro palanki terpė daugintis bakterijoms, su kuriomis kovoja baltosios kraujo ląstelės – leukocitai: vystosi uždegimas.
Tiek lėtinio, tiek ūminio sinusito metu uždegimo požymiai panašūs: bendras negalavimas, sunku kvėpuoti pro nosį, kyla skausmas sinusų srityje. Taip pat įvairiems sinusitams būdingi ir specifiniai požymiai, pvz., viršutinio žandikaulio sinusitui būdingas skausmas žemiau akiduobės, galintis imituoti dantų skausmą, plisti į galvą. Akytkaulio ančio uždegimas gali pasireikšti tarpuakio, galvos skausmu, plintančiu kaktos link. Kaktikaulio sinusitui būdingi kaktos srities skausmai. Pleištinio ančio uždegimas gali sąlygoti galvos skausmą, kurio tikslią vietą nusakyti sunku. Karščiavimas ir šaltkrėtis rodo infekcijos paūmėjimą arba išplitimą.
Nosies gleivinė būna paraudusi ir paburkusi, iš nosies gali pasirodyti geltonų išskyrų. Sinusitas diagnozuojamas apžiūrėjus LOR gydytojui, atlikus sinusų rentgenogramą, kurios metu galima aptikti ir stomatologines ligas (danties pūlingus procesus). Kai kada naudojama kompiuterinė tomografija.
Sinusitu neretai serga asmenys, kurių pažeista imuninė sistema: tai sergantieji cukriniu diabetu, gydomi chemoterapija ar spinduliais nuo onkologinių ar kraujo ligų (leukemijų ar limfomų, mielominės ligos), sergantys AIDS (jiems sinusitas gali tapti net mirties priežastimi). Šiais atvejais dažniausi šios ligos sukėlėjai yra įvairūs grybeliai. Sergant kraujo bei vėžinėmis ligomis ar AIDS, ančių uždegimo sukėlėjai yra Aspergilus ir Candida grupės grybeliai. Aspergiliozės metu nosies gleivinėje vystosi polipai. Šiuos sinusitus teisingai diagnozuoti galima tik atlikus nosies gleivinės biopsiją ir ištyrus paimtą medžiagą mikroskopiškai. Gydoma pagrindinė liga bei skiriamos preparatų nuo grybelio (pavyzdžiui, amfotericino B) intraveninės injekcijos. Aspergiliozės atveju gali net prireikti chirurgų pagalbos.
 

 

Kaip įveikti paprastą sinusitą, jei nėra kitų negalavimų?


DIETA:
• venkime pieno produktų, ypač pieno, nes jis padidina gleivių gamybą, o kartu ir slėgį sinusuose;
• nevartokime alkoholio – jis taip pat sąlygoja gleivių hiperprodukciją bei jas sutirština. O alus gali sustiprinti galvos skausmus. Mėgėjams išgerti ypač sunkios būna pagirios;
• venkite aštrių prieskonių, nes jie blogina žarnyno peristaltiką, o tai turi įtakos nosies užgulimui.
APLINKA:
• venkite prirūkytų patalpų, nes dūmai dirgina gleivinę, sustiprėja skausmas bei nosies užgulimas;
• venkite įvairių dulkių, kurios veikia taip kaip ir dūmai.
Medikamentinės priemonės
Jomis stengiamasi pašalinti susikaupusį ančių ertmėse sekretą ir kovojama su infekcija.
• garų inhaliacijos – į verdantį vandenį įdėkite mentolo ar eukalipto lapų kristalų ir įkvėpkite šiuos garus. Šilti garai suskystina gleives ir jos geriau nuteka;
• dekongestantai – vaistai, sutraukiantys nosies gleivinės kraujagysles (dėl to sumažėja sekrecija);
• preparatai, skirti bakterijoms sunaikinti;
• purškiami į nosį gliukokortikoidai. Šie preparatai mažina uždegimą, mažėja sekrecija;
• netradicinės medicinos priemonės: homeopatiniai preparatai ir akupunktūra, kuri ypač efektyvi lėtinio sinusito metu, nes sumažina nemalonius simptomus;
• chirurginės priemonės naudojamos tada, kai neefektyvios aukščiau minėtosios.
Visos medikamentinės priemonės yra skiriamos gydytojo ir vartojamos laikantis jo nurodymų.
Jei jus vargina minėti simptomai, nedelskite, kad liga neįsisiautėtų, ir kreipkitės į savo gydytoją, kuris visada pasiruošęs jums padėti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai