Į ausų ligas negalima numoti ranka

Klausa – viena iš svarbiausių funkcijų, padedančių mums pažinti pasaulį. Bet, net ir suvokdami jos svarbą, dažnai neskiriame tiek dėmesio klausos sutrikimams, kiek vertėtų. Apie ausų ligas, jų gydymą ir tinkamos priežiūros svarbą kalbamės su VUL Santariškių klinikos ausų-nosies-gerklės gydytoju doc. Eugenijumi LESINSKU.
 

Kas sukelia ausų ligas?


Ausų ligų yra be galo daug, todėl aptarsime tik dažniausiai pasitaikančias.
Pagrindinės ausų skausmą sukeliančios ligos yra įvairūs uždegimai.
Klausos pažeidimą dažniausiai sukelia sieros kamštis, kuris atsiranda, kai į ausį patenka vandens, nuo kurio kamštis išburksta ir užkemša landą. Siera atlieka tam tikrą apsauginę funkciją, tačiau, užsikimšus landai, ji nepraleidžia oro ir garso. Todėl klausa pablogėja. Tačiau, pašalinus kamštį, viskas normalizuojasi.
Ausies skausmą gali sukelti ne tik ausies, bet ir kitos ligos (pavyzdžiui, dantų patologija).
Kiauro ausies būgnelio priežastys gali būti vaikystėje persirgti ir negydyti ar komplikuoti ausų uždegimai. Taip pat traumos, iš kurių dažniausia yra antausis, kai, pataikius į ausį, dėl oro slėgio plyšta ausies būgnelis. Neatsargiai ausies krapštuku valant ausį irgi galima jai pakenkti.
 

 

Kada reikia kreiptis į medikus?


Viena iš dažniausių ausų ligų yra ūminis ausies uždegimas. Ši liga pirmiausia pasireiškia ausies skausmu. Tai iš karto žmogui sukelia didelį nerimą, todėl jis dažniausiai kreipiasi į gydytoją.
Bet ne mažiau pavojingos yra ir kitos ausų ligos, pavyzdžiui, prikurtimas, į kurį žmonės taip smarkiai nereaguoja, manydami, kad tai gali praeiti.
Tačiau nesvarbu, kokie simptomai, patariama kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti ligos priežastį. Žmonės dažnai per mažai dėmesio skiria ausų ligoms ir sunerimsta tik tada, kai tai sukelia didelių nepatogumų.
 

Kokie pagrindiniai ausų ligų gydymo principai?


Ausų ligos gydomos ir vaistais, ir atliekant operacijas.
Uždegimai visada gydomi antibiotikais, jie geriami, lašinami arba leidžiami, tai priklauso nuo uždegimo tipo. Taip pat vartojama nuskausminamųjų, kurie ir mažina temperatūrą, ir šiek tiek gydo patį uždegimą. Dėl glaudaus ryšio tarp ausų ir nosies organų svarbi ausų ligų gydymo dalis yra ir nosies lašai nuo slogos.
Prikurtimo atveju plaunamas sieros kamštis.
Esant klausos nervo pažeidimams, taikomas intensyvus neurologinis gydymas – skiriama kraujagysles plečiančių vaistų, specialių vitaminų ir kt.
Esant kai kurioms ausų ligoms (tokioms, kaip ausies būgnelio perforacijos, klausos sutrikimas) galima ir operuoti. Didelė dalis operacijų vadinamos klausą gerinančiomis, nes, jas atliekant, įmanoma pašalinti sutrikimą, užkirsti kelią komplikacijoms ir pagerinti klausą.
 

Kaip gali komplikuotis negydoma ausų liga?


Ne visos ligos gali sukelti komplikacijas, tačiau kai kurios ausų ligų komplikacijos yra labai grėsmingos, nes ausies kaimynystėje yra daug svarbių organų. Visai šalia yra galvos smegenys, todėl būtent dėl ausų ligos pačiose smegenyse gali susiformuoti pūlinys arba atsirasti komplikacija – meningitas.
Ausies pažeidimo komplikacija gali būti ir veido nervo pažeidimas. Taigi, negydant ausies pažeidimo, gali sutrikti ir veido raumens, kuris reguliuoja žmogaus mimiką, veikla.
 

Ką reikėtų daryti, pajutus ausies skausmą?


Jei pradėjo skaudėti ausį, patartina naudoti visiems žinomas priemones. Žalos tikrai nepadarys šiltas kompresas – pusiau skiestu spiritu suvilgytas vatos tamponėlis ir kompresas dedamas už ausies, apgaubiant ausies kriauklelę ir paliekant atvirą landą. Galima dėti kelis tokius sluoksnius ir, apvyniojus polietileno plėvele, palaikyti valandą vakare prieš miegą. Kartais žmonės bando gydytis į ausis dėdami įvairių augalų, žolių mišinių, tačiau, jei jie ne visai tinkami, gali ir pakenkti ausiai.
Skausmui nepraėjus, reikia kreiptis į gydytoją.
 

Kaip turėtume prižiūrėti ausis?


Valyti ar plauti ausis reikia, bet jokiu būdu negalima gremžti, stipriai spausti valant ausų krapštukais, negalima traumuoti ausies landos. Dėl stipraus valymo ausies odelė pažeidžiama, ir atsiranda palankesnės sąlygos ten patekti infekcijai ir prasidėti uždegimui.
Yra specialių ausų priežiūros priemonių, kuriomis patys žmonės gali prasiplauti ausis. Tai įvairūs purškalai, apsaugantys nuo sieros kamščių. Tačiau ši procedūra neturėtų būti toks įprotis, kaip, tarkim, dantų valymas, nes ji nėra būtina.
Ausis reikia saugoti – stengtis neperšalti, vengti tiesioginio vėjo, skersvėjų, šaltu metų laiku dėvėti kepurę, gydyti slogą, nes ji taip pat gali komplikuotis ausies uždegimu. Esant padidėjusiam ausies jautrumui, lankantieji kasdien baseiną galėtų įsigyti ausų kištukus, kurie sumažina ausies dirginimą šaltu vandeniu ir neleidžia jam patekti į ausį.
Žmonės, sergantys lėtiniais ausų uždegimais, kurių kiauri ausų būgneliai, privalo labai saugoti ausis nuo vandens. Toks žmogus, plaudamas galvą ar maudydamasis vandens telkiniuose, turi užsikimšti ausis vata, suvilgyta riebaluose, arba naudoti specialius kamštukus, išliejamus pagal ausies formą iš silikono.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai