Lietuvos vandenys maudynėms tinkami, tačiau atsarga gėdos nedaro

Vasarą, kai tik oras palepina, visi mėgsta bent trumpam nuvykti prie upės, ežero, o jei yra laiko, – ir jūros. Maudynes gaivinančiame vandenyje mėgsta ir maži, ir dideli, tačiau vyresnieji rūpinasi ne tik tuo, kaip pasilinksminti, bet ir tuo, kad vanduo būtų švarus. Užterštas ežerėlis ar kitas vandens telkinys yra ne tik nemalonus maudytis, bet ir pavojingas sveikatai. Tad ar Lietuvos vandenys švarūs bei saugūs maudytis mums ir mūsų vaikams? Apie tai kalbamės su Gražvyde Norkiene, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro aplinkos sveikatos skyriaus specialiste.
 

Kokia vandens telkinių kokybė Lietuvoje šiais metais? Kokia dalis visų maudytis skirtų vandenų atitinka švaros reikalavimus?


Šias metais maudyklų vandens kokybė atitinka reikalavimus. Prieš sezoną gauta informacija apie 87 poilsiaviečių vandens kokybę ir tik Švenčionių rajone Žeimenos upėje ties Pabrade prieš maudymosi sezono pradžią – gegužės 23 d. buvo nustatytas 1,6 karto didesnė negu leidžiama higienos normoje mikrobiologinė tarša, bet atlikus tyrimus pakartotinai ir planinius birželio mėnesio tyrimus vandens kokybė taršos nerodė. Tokia pati situacija buvo ir Panevėžio rajone Juodžio ežere bei Pakruojo rajone Žeimelio tvenkinyje, kur minėtos normos buvo viršytos, tačiau tyrimus pakartojus birželio mėnesį, vanduo jau atitiko reikalavimus. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, vandens kokybė yra geresnė, nes pernai prieš sezoną ir birželio pirmoje pusėje mikrobiologinė tarša buvo nustatyta 6 maudyklose.
Kaip dažnai ir kurie vandens telkiniai yra tikrinami?
Maudyklų vandens kokybė stebima Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintose maudyklose, o savivaldybės, siekdamos užtikrinti poilsiautojų sveikatą, tiria vandenį ir poilsiautojų pamėgtose rekreacinėse zonose. Pagal gautus vandens kokybės tyrimų duomenis šiemet birželio pradžioje tai yra 112 poilsiaviečių. Minėtuoju įsakymu patvirtintose maudyklose vandens kokybė turi būti tiriama reguliariai kas dvi savaites.
Kas daugiausia teršia vandens telkinius?
Didelė dalis teršalų į rekreacinius vandenis patenka iš pasklidosios taršos šaltinių. Šie vandenys gali būti paveikti gyventojų, kurių gyvenamieji namai neprijungti prie valymo įrenginių, paviršinių vandenų, galvijų, naminių gyvulių, gamybos procesų, ūkininkavimo, taip pat laukinių gyvūnų taršos.
Paviršinio vandens nuotėkio, buitinių nuotekų, žemės ūkio produktų gamybos, tręšiamų ganyklų nuotėkio, gyvulininkystės fermų paveiktame vandenyje, praturtintame maistinėmis medžiagomis, dėl sparčiai besidauginančių vandens augalų, ypač mikrodumblių, gali prasidėti „žydėjimo“ (eutrofikacijos) procesai.
Kaip žmonės, atvykę į viešąją maudymosi vietą, galėtų patys nustatyti, ar vanduo yra tinkamas maudytis?
Prieš vykdami maudytis žmonės turėtų žinoti, kurios maudyklos yra stebimos ir tiriamos. Informaciją apie vandens kokybę žmonės gali rasti mūsų Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro internetinėje svetainėje.
Savivaldybių specialistai taip pat turėtų informaciją apie vandens būklę skelbti ir atnaujinti stende paplūdimyje. Deja, kiek teko lankytis paplūdimiuose, bent prie gėlo vandens, tokios informacijos nepavyko rasti. Paplūdimyje taip pat turėtų būti ženklas, nurodantis vandens kokybę, t.y. puiki, gera, patenkinama ar prasta.
Užterštas vanduo – pavojus sveikatai
Nors daug vandens telkinių yra tiriami, vis dėlto dar daugiau jų lieka nepatikrinta, o tai kartu tampa didele grėsme besimaudančiųjų sveikatai. Žinoma, galbūt išsimaudę miškelyje užtiktame ežerėlyje ir nesusirgsite, tačiau toks pavojus kyla. Pavojingi yra ir pramoniniuose regionuose, netoli ūkių, gyvenviečių esantys vandens telkiniai, kurie yra nuolatos teršiami, ir gamtoje esantys vandenys, kuriuose dažnai apsilanko laukiniai gyvūnai.
Kaip informuoja Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Rudžinskaitė, jei vieni vandenyse gyvenantys mikroorganizmai yra nekenksmingi žmogui, tai kiti, pakliuvę į organizmą, gali sukelti begales įvairiausių ligų. Anot jos, besimaudant gurkštelėjus tokio vandens galima susirgti bakterijų ir virusų (šigeliozė, žarnyno lazdelės sukelta infekcija, rotavirusinė infekcija ir kt.), žarnyno pirmuonių (kriptosporidijų, liamblijų, amebų ir kt.) bei kirminų (spalinių, askaridžių, plaukagalvių, toksokarų ir kt.) sukeltomis užkrečiamosiomis žarnyno ligomis. Visų šių ligų sukėlėjai gyvena ir dauginasi žarnose, tad į vandenį pakliūna su išmatomis.
Kai kurių gyvūnų, pvz., žuvėdrų, žąsų, ančių, bebrų parazitai, su išmatomis pakliūnantys į vandenį, žmonėms gali sukelti odos uždegimą, o naminių augintinių – kačių, šunų – parazitais užterštas vanduo ir paplūdimio smėlis gali susargdinti toksokaroze, echinokokoze, leptospiroze.
Teršia ir žmogus
Maudyklų vandens kokybei turi įtakos ne tik mikroorganizmai ar gyvūnai, bet ir paplūdimių aplinka. Pagrindinė paviršinio vandens telkinių užterštumo priežastis – į šiuos telkinius patenkanti tarša su nepakankamai išvalytomis ar nevalytomis miestų, miestelių, pramonės įmonių ir kaimų nuotėkomis, taip pat išsklaidyta tarša iš gretimų teritorijų. Deja, dažnai ir patys žmonės tiesiogiai teršia vandenį: paplūdimiuose plauna automobilius, maudo gyvūnus, maudosi nesilaikydami asmens higienos taisyklių, sirgdami žarnyno užkrečiamosiomis ligomis.
Saugokimės!
Visiems kyla klausimas, kaip apsisaugoti nuo visų šių nemalonių ligų. Patikimiausias būdas – nesimaudyti žmonių ir gyvūnų išmatomis užterštuose vandens telkiniuose. Geriausia, žinoma, vadovautis oficialia informacija apie vandens telkinių būklę, tačiau jei išsamios informacijos apie nustatytų maudyklų vandens kokybę nėra, rekomenduojama būti budriems ir prieš maudymąsi patiems įvertinti, ar ši pramoga nepakenks sveikatai.
5 patarimai prieš vykstant į paplūdimį
1. Apsirūpinkite geriamuoju vandeniu, priemonėmis rankų ir asmens higienai palaikyti.
2. Atviruose vandens telkiniuose neplaukite daržovių, vaisių, uogų.
3. Prieš valgydami rankas plaukite švariu vandeniu, o ne atviro vandens telkinio vandeniu.
4. Maudantis stenkitės negurkštelėti atviro telkinio vandens.
5. Nesimaudykite su kontaktiniais lęšiais – užterštas vanduo gali užkrėsti akis, o maudantis su lęšiais infekcinės ligos dažnai komplikuojasi sunkiais ragenos uždegimais, jų gydymas ilgai trunka.
Pagal http://kaunas.vvspt.lt/ ir http://www.smlpc.lt/

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai