Švedija: tėveliai su vežimėliais

Lietuvoje dalis tėčių pasiryžo imti tėvystės atostogas ir rūpintis mažyliu visą laiką, kol mamytė pluša darbe. Nežinau, koks tai turėtų būti jausmas. Manau, ganėtinai prieštaringas – pasididžiavimas vyru ir kūdikio ilgesys, ramybė, kad abu tėveliai lygiaverčiai rūpinasi mažyliu ir galbūt lengvas kartėlis, kad gal ne jūs pamatysite pirmąjį kūdikio žingsnį. O kokia tėvystė yra Švedijoje? Jūsų dėmesiui – pastebėjimai iš mano asmeninės patirties.
 
Abi mano dukrytės gimė Lietuvoje, taigi patirtis, kurią aprašysiu, yra „skolinta“, paremta šiuo metu besilaukiančių arba neseniai vaikučių sulaukusių kolegų pasakojimais, pastebėjimais ir tiesiog tuo, ką matau kasdien. Didžioji dalis mano kolegų augina tris arba keturis vaikus. Tai Švedijoje visiškai natūralus ir savaime suprantamas dalykas. Gausios šeimos šioje šalyje nėra siejamos su žemesniu socialiniu ar materialiniu statusu. Beje, pirmojo vaiko Švedijoje neretai susilaukia kiek vyrėlesnės poros, bent 30 sulaukusios, o didžiuosiuose miestuose – ir 40 metų amžiaus link bežengiančios. Gana dažnai visi vaikai gimsta nedideliu amžiaus skirtumu (pagranduko principas nėra itin mėgstamas).
 

Tėčio vaidmuo gausėjant šeimai


Gausėjant šeimai, tėčio vaidmuo nėra vien biologinis. Pirma, ką pastebėjau atvykusi į Švediją, – su vežimėliais vaikštančius tėčius. Tėtis su vežimėliu gali būti ir vienas, bet gana dažnai gatvėse galima pamatyti juos besibūriuojančius po du tris ar net didesnėmis grupelėmis. Visi jie džiaugiasi vadinamomis „pappaledighet“ (tėvystės atostogomis). Jie ir smėlio dėžėse kartu su vaikais smėlį kapsto, ir sauskelnes bambliui mikliai pakeičia – tikri supervyrai, atsidustų ne viena lietuvė.
 

Kokios trukmės yra tėvystės atostogos?


Tėvystės atostogos Švedijoje yra 480 dienų, t.y. vaikas gali būti auginamas namuose apytikriai iki 18 mėnesių amžiaus. Tėtis ir mama tėvystės atostogas gali pasidalinti taip, kaip jiems yra patogiau. Žinoma, tėvystės atostogomis tėveliai negali pasinaudoti tuo pačiu metu. Nors tėvai gali pasidalinti dieną, pavyzdžiui, ryto valandomis tėvystės atostogas ima mama, o popietėmis – tėtis. Visai patogu. Mokslininkai, tiriantis tėvystės atostogas (kalba eina būtent apie tėvus, bet ne apie mamas) pažymi, kad pastaruoju metu vis daugiau tėčių pasinaudoja galimybe išnaudoti šias atostogas taip, kaip siūlo valstybė, pvz., 240 dienų. Mokslininkai pastebi, kad jaunesni nei 35-erių metų vyrai paprastai pasiima vos 1 mėnesio tėvystės atostogas, o „40+“ kategorijai priklausantieji paprastai ima ilgiau. Manoma, kad didžiausią įtaką tam turi socialinė padėtis. Tokio amžiaus vyrai darbo rinkoje jau užima atitinkamas pozicijas, yra pakilę karjeros laiptais, taigi nedvejodami gali skirti laiką savo atžaloms.
 

Kai vaikas darželinukas


Kalbėdama apie šį tarpsnį, jau galiu remtis ir savo patirtimi. Grupės darželiuose yra ganėtinai didelės (apie dvidešimt vaikučių), su jais nuolat būna 4–5 auklėtojai. Darželių grupės yra mišrios, taigi vaikai nuo pat mažųjų dienų mokosi vieni iš kitų ir rūpintis mažesniais. O jaunesnio amžiaus vaikai, kopijuodami didesnius, sparčiau įgyja naujų įgūdžių. Beje, susidaro įspūdis, kad vaikams darželyje stengiamasi sukurti namus primenančią aplinką, pradedant baldais ir baigiant taisyklėmis bei veikla. Vaikai daug laiko būna lauke, net ir lyjant lietui. Taigi braidžiojimas ir šokinėjimas balose, vandens sėmimas kastuvėliais ir pan. – įprasta tokio amžiaus vaikų veikla darželyje. Pietų miego metu vaikai dalinami į „miegančius“ ir „nemiegančius“. Vaikams nėra privalu gulėti lovoje ir laukti, kol praeis numatytas laikas. Nemiegantys vaikai sėdi ir klausosi jiems skaitomos pasakos. Prieš vedant vaiką į darželį, sudaromas planas, kuriuo metu vaikas bus atvedamas ir paimamas iš darželio. Jeigu šeimoje yra kūdikis ir tėvai pasiėmę tėvystės atostogas, arba vienas iš tėvų yra nedirbantis, vaikas turi galimybę lankyti ugdymo įstaiga iki 15 valandų per savaitę.
 

Ruošiamės į mokyklą


Parengiamąją klasę lankantys vaikai Švedijoje jau eina į mokyklą. Tikslas labai paprastas – vaikas susipažįsta su aplinka, kurioje mokysis toliau, sužino mokykloje galiojančias taisykles, susipažįsta su ten besimokančiais vyresniais vaikais. Parengiamojoje klasėje iš vaikų nėra reikalaujama daug. Nėra taisyklių, nurodančių, ką vaikas turi mokėti, pradėdamas lankyti mokyklą. Svarbiausia – socialinis pasirengimas. Vaikai mokomi išklausyti vieni kitus, turėti ir išreikšti savo nuomonę. Kartu mokomi ir dirbti savarankiškai. Prievartos ir žodžio „privalai“ paruošiamojoje klasėje tikrai nėra. Vaikai daro tik tai, kas jiems yra įdomu. Jeigu patinka skaičiuoti – skaičiuoja, jeigu patinka kokia kita veikla, vaikas gali užsiimti ja. Žinoma, vaikai supažindinami su pagrindinėmis mokyklos taisyklėmis, turi pamokas, išmoksta sėdėti kasdien prie to paties suolo, toje pačioje vietoje. Pagrindinis principas – leisti vaikams suprasti, kad mokykloje yra smagu.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai