Kojų skausmas priverčiantis sustoti.

Dauguma žmonių kenčia kojų skausmą bei tirpimą ir mano, kad jį sukelia normalus senėjimas. Tačiau dėl tokių neteisingų įsitikinimų pavėluotai kreipiantis į gydytoją tik sunkiau pašalinti nemalonią ligą. Apie šios ligos gydymą bei profilaktiką kalbamės su Kauno medicinos universiteto Kardiochirurgijos klinikos profesoriumi Rimantu Puteliu.
 

Kai pablogėja kojų arterijų veikla
Kojų arterijų veikla pablogėja tada, kai arterijos, kuriomis teka kraujas į kojas ir rankas, susiaurėja, o vėliau užsikemša. Arterijas dažniausiai užkemša plokštelės, susidariusios iš sukietėjusio cholesterolio, kraujo kūnelių, yrančių audinių ir kitų ląstelių ”atliekų”. Bėgant laikui arterijų sienelėse dėl įvairių smulkių pažeidimų susidaro šiurkščių lopinėlių, prie kurių šie dariniai prisitvirtina. Galiausiai plokštelė taip susiaurina kraujagyslės spindį, jog sutrinka kraujotaka. Ši būklė vadinama ateroskleroze. Nors gali būti pažeidžiamos ir rankų arterijos, tačiau tai būna rečiau.
Daug žmonių gyvena kęsdami šios ligos simptomus - skausmą, tirpimą, silpnumą.
Ligos priežastys
Dažniausia sutrikusios kojų arterijų kraujotakos priežastis - aterosklerozė. Kitos galimos priežastys: Burgerio liga (kojų arterijų uždegimas), Reino liga (arterijų spazmai), giliųjų venų trombozė, varikozinės venos, diabetas.
Didesnė rizika susirgti šia liga yra: vyresniems nei 50 metų vyrams; rūkantiems žmonėms, kurių aukštas kraujospūdis ir yra didelis cholesterolio kiekis kraujyje, sergantiems širdies ligomis.
Kokie simptomai rodo, kad sutriko kojų arterijų veikla?
Simptomai priklauso nuo to, kurioje vietoje arterijos blokuojamos. Arterijos iš plaučių atneša deguonies prisodrintą kraują ir atiduoda jį audiniams bei organams. Kai susiaurėja arterijos ir sutrinka arterinė kraujotaka, raumenys negauna užtektinai deguonies ir maisto medžiagų tuomet, kai jiems to labiausiai reikia - fizinės veiklos metu. Būtent dėl to kyla šios ligos skiriamasis simptomas - stabdančioji gėla. Tai spazminio pobūdžio kojų skausmas, atsirandantis bet kokios fizinės veiklos (net ir einant) metu ir praeinantis pailsėjus kelias minutes (tada žmogus vėl gali eiti toliau). Skauda tas vietas, kurios nepakankamai aprūpinamos krauju (blauzdas, sėdmenis).


Vėlesnėse ligos stadijose pasireiškia vis daugiau simptomų. Pažeistą vietą gali skaudėti, kai šalta, ar vartojant kraujagysles sutraukiančių vaistų. Kiti dažniausi šios ligos simptomai - kojų ir pėdų šalimas, tirpimas, dygčiojimas, odos pabalimas jas pakėlus, “žvynuota”, plona, beplaukė oda. Kartais kojas ima skaudėti ir naktį, todėl būtina keltis ir pasimankštinti ar išgerti vaistų. Kojose gali atsirasti opų ar prasidėti gangrena.
Ligos nustatymas
Kadangi minėtus simptomus gali sukelti ir kitos ligos, būtina apsilankyti pas specialistą, kad būtų nustatytos tikrosios priežastys. Diagnozuodamas blogą kojų arterinę kraujotaką, gydytojas pirmiausia remiasi ligonio apibūdintais simptomais, skiria įvairius laboratorinius tyrimus. Apžiūros metu jis gali suskaičiuoti pulsą skirtingose kūno vietose, pamatuoti kraujospūdį, ne tik abiejų rankų, bet abiejų kojų. Gali būti paskirtas ultragarsinis (tikslus ir nepavojingas) tyrimas.
Jei norite sužinoti, ar rizikuojate susirgti kojų arterijų ligomis, išbandykite testą
· Ar sergate ateroskleroze - jūs persirgote infarktu, insultu, jums nustatytas aukštas kraujospūdis?
· Ar sergate cukriniu diabetu?
· Ar šeimoje kas nors sirgo cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis?
· Ar vaikščiodamas jaučiate kojų spazmus ir skausmą ir ar šie simptomai išnyksta pailsėjus?
· Ar naktį skauda kojas ir pirštus?
· Ar kojose yra sunkiai gyjančių opų?
· Ar rūkote?
· Ar kada nors rūkėte?
· Ar turite daugiau nei 10 kilogramų antsvorio?
· Ar daugiau nei tris kartus per dieną valgote riebų ir perdirbtą maistą?
· Ar mažai judate?
Kuo daugiau atsakymų “taip”, tuo svarbiau pasitarti su gydytoju.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai