Kaip kovoti su nemiga?

Medicinos pasaulyje nerimą sukėlė 2000 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pateikti duomenys apie nemigų ir kitų miego sutrikimų išplitimą tarp gyventojų bei su tuo susijusią ekonominę, fizinę ir psichologinę žalą. Pasirodo, kad tik 5 proc. gyventojų kreipiasi į medikus dėl miego sutrikimų. Kiti nežino, koks turi būti normalus miegas ir budrumo laipsnis dieną bei į ką kreiptis pagalbos.
 

Ar nemiga - rimta?


Kaip žinome, vienas iš sutrikusio miego simptomų yra nemiga: žmonės negali užmigti, daug kartų nubunda ir dažniausiai jaučiasi nepailsėję ryte. Atsiranda nuovargio jausmas, sunku sukaupti dėmesį, būna mieguistumas, bet kartu ir nesugebama užmigti dienos metu.


Tyrimai skirtingose šalyse rodo, kad miegas sutrikęs apie 40 proc. gyventojų. Apie 15 proc. gyventojų kenčia nuo lėtinės nemigos, o dvigubai daugiau - nuo praeinančios nemigos. Nemiga vadinama lėtine, jei neužmiegama ilgiau nei 30 min., miegama trumpiau nei 6 val., ir šie simptomai pasireiškia mažiausiai 3 kartus per savaitę bei trunka ilgiau nei 3 savaites. Daugeliui asmenų nemiga kartojasi, susidūrus su kiekviena stresine situacija, tada atsiranda lėtinės nemigos pavojus.


Nemiga kelia depresijos riziką, potraukį vartoti alkoholį, sunkina visų vidaus ligų, taip pat ir širdies bei kraujagyslių ligų eigą. Apie 50 proc. nelaimingų atsitikimų darbe ir apie 45 proc. autoavarijų įvyksta dėl padidėjusio mieguistumo dieną. Dažnai mieguistumas atsiranda dėl blogo nakties miego, kartais - dėl kitų ligų ir neretai - dėl netinkamo raminamųjų vaistų vartojimo. Mieguistumo nesukelia tik naujos kartos migdomasis vaistas zolpidemas (Stilnox), kuris nepavojingas esant ir miego apnėjai (kai miego metu nutrūksta kvėpavimas), nes neslopina kvėpavimo centro.


Kad zolpidemas (Stilnox) - labai saugus vaistas, neslopina kitą dieną po pavartojimo, patvirtina ir tas faktas, kad iš naujos kartos migdomųjų jo vienintelio leidžiama vartoti JAV lakūnams. Stilnox nesukelia pripratimo, taip pat nesąveikauja su alkoholiu.


 

Ką daryti sunerimusiam dėl nemigos?


Sunerimę dėl galimos nemigos žmonės turėtų atsakyti į kelis klausimus: ar pasikeitė jų užmigimo laikas, gal pradėjo užmigti anksčiau, bet dar norisi ilgiau pavakaroti, o gal priešingai - vakare gulasi vėlai, o ryte ilgai miegotų, bet reikia keltis? Gal užmigti trukdo galvoje įtemptai besisukančios mintys apie nebaigtus darbus? Jei taip, miego sutrikimus gali “išgydyti” miego higienos taisyklės.


Pagrindinis dalykas, geriausiai atskleidžiantis, ar reikia nerimauti dėl miego sutrikimų, - ar žmogus jaučiasi ryte pailsėjęs. Jei taip, tada jam neverta kvaršinti galvos dėl atsitiktinio prabudimo.


Viena iš lėtinio miego sutrikimo priežasčių yra nerimo sutrikimai - vieną vakarą neužmigęs 20 min., kitą vakarą - 30 min., naktį kelis kartus prabudęs, dažnas puola į neviltį - pradeda jaudintis, kodėl neužmiega, kaip rytoj pajėgs dirbti. Taip aktyvinama nerimo sistema, ir kitą vakarą nerimas jau iš tiesų pablogina miegą.
 

Pagrindiniai miego trukdžiai


• Atsitiktiniai faktoriai (netinkama temperatūra, šviesa, adaptacija naujoje vietoje, skausmas, sloga, stresas darbe, barnis šeimoje ir pan.) - jų sukelta nemiga praeina savaime, jei žmogui nekyla dėl to streso, dėl kurio laikini sutrikimai galėtų tapti lėtine nemiga.
• 30-50 proc. miego sutrikimų sukelia psichikos ligos: depresija, nerimas, potrauminis stresas ir t.t. Miego sutrikimai kartais signalizuoja, kad po metų gali užklupti depresija.
• Vidaus ligų sukelti skausmai - šiuo atveju pirmiausia reikia gydyti ligą, tik po to rūpintis nemiga.
• Per daug aktyvi budrumo sistema - ji tokia gali būti dėl netinkamos darbo ir poilsio kaitos. Jei žmogus dirba protinį darbą vėlai vakare, jį baigia mažiau nei dvi valandos iki miego, smegenys dar ilgai gali “nenurimti” ir trukdyti užsnūsti.
• Vartojami vaistai - privalu peržiūrėti jų vartojimo laiką.
• Alkoholis iš pradžių padeda užmigti, bet po 3-5 val. miegas pablogėja, žmogus nubunda ir antroje nakties pusėje negali užmigti.
• Jei sutrikęs virškinimas, trūksta kasos fermentų, tada vėlai pavalgius tai trukdys užmigti. Kita vertus, kai rūgštingumas padidėjęs, užkandis prieš miegą kaip tik “apramina” skrandį.
 

Kas garantuotų gerą miegą?


Nėra visiems tinkamų griežtų receptų, garantuojančių gerą miegą. Yra tik tam tikros bendros taisyklės, pavyzdžiui, geriausiai eiti miegoti tam tikru laiku (valanda ar pusvalandis į vieną ar kitą pusę). Kambaryje turi būti tinkama temperatūra - nei per šilta, nei per šalta. Kiek laiko būtina miegoti, deja, nėra žinoma. Vienas, pamiegojęs penkias valandas, jaučiasi puikiai, kitam reikia devynių. Svarbiausia - įsiklausyti į savo organizmą, rasti tinkamiausią gulimo ir kėlimosi laiką, tinkamiausią kambario temperatūrą, laiką sportuoti ir pan. Nemiegantis asmuo turi ir pats aktyviai dalyvauti savo gydymo procese.


Esant atsitiktinei nemigai, svarbu žinoti, kad organizmas kitą naktį pats atgaus jėgas. Tačiau jei laukia svarbus rytojaus darbas, verta vienkartinai pavartoti zolpidemo (Stilnox). Dažnai tai, kad vaistas laikomas šalia lovos, padeda užmigti, nes atsiranda saugumo jausmas. Be to, pusę ar 1 tabletę Stilnox galima pavartoti nubudus nakties metu ir nebeužmiegant. Vaistas trumpai būna organizme, todėl ryte nebejaučiama mieguistumo net išgėrus jo 2-rą-3-čią val. nakties.


Stilnox nekeičia natūralios miego struktūros, todėl ir jo sukeliamas miegas - fiziologinis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ragavęs to brudo
2015-03-31 18:58
Pasekmes labai skaudžios , tai visų pirma nemiga, visų antra panikos priepuoliai, ir kaip vaikinavimas nežmoniškas nenoras gyvent, tad mielieji kas turite tokių bedu tai ne jūsu kalte o šitų vaistų, meskite ir po kelių menesių nu tikrai neankščiau viskas pradės taisytis, kalbu iš patirties.
sandra
2014-11-09 23:27
As taip pat esu praradus vilti kad galesiu kaip zmogus normalus miegoti ,be vaistu nei vienos nakties neismieguir jau taip beveik tris metus...zinau yra miego klinikos kur istiria smegenis ir paziuri kas ir kaip...bet nezinau ar tai isties efektinga ir ar kazka pades...jau net geda eit ir prasyt pas daktarus vaistu..visada isklausau moralu kad nesveikia ir taip toliau..vakaro visada bijau laukt kaip kokio siaubo..labai noreciau iveikt sia liga bet nerandu jau jokiu priemoniu vaistu kalnai prigerta,greit prie ju priprantu ir jie nebeveikia,tenka kitokius gert,ir taio uzburtas ratas....
As
2014-09-26 21:07
nemiegu beveik metus,ikritau i juoda depresija,pamirsau ka reiskia poilsio jausmas.Bandziau visus isvardintus vaistus, nepadejo arba padejo laikinai.Nebeturiu prasmes gyventi,egzistuoji ir tiek.Pagalbos tiesiog NERA.
Jonas
2014-01-04 20:20
Man užmigti padeda apyniu arbata gerti vakare puse stiklines
O dar galima viena valgoma šaukšta apynių užplikytį, kad gerai pritrauktu supiltį į vonę ir pagulėtį pusė valandos šiltoje apynių prisotintoje vonioje tai miegosite ilgai ir sapnuosite praities vazdus
Ingrida
2013-10-27 19:08
man buna kad ateina naktis ir man neina uzmiegt todie nežinuoj ka man daryti man reike patarimų
roze
2013-03-03 09:12
kai tik mano organizme pritruksta magnio,tada kamuojuos negaledama uzmigti iki paryciu.paskutiniu kaiku kazkaip vis mangnio trukumas.panaudojus disporali(magni) miegas susitvarko.
mBmOkGPuKbaKSspz
2012-06-17 00:58
i love minsk! i love these huge prospects and green parks, and, most imrantoptly, the people. the people whom i personally met back in 2002 when i had my gig there seemed so very friendly and good-natured, easy to talk to and also not lacking on the emotional side that made me instantly think i’d love to come back! and i will come back. it’s only militia and military that look a bit spooky wearing their oldskool uniform watching with a kind of threat, as i was crossing the streets of minsk, and me having this slightly uneasy feeling of not exactly belonging to that kind of community control freak system. wish the people of belarus would finally get rid of the dictatorship, without having to be involved into any bloody events whatsoever.peace!-selffi
Nesimiega
2010-01-12 17:23
Tau tik atrodo, kad užmigsi. Nifiga neužmigsi
rune
2009-06-26 09:29
sveiki, jei nemiegi vieną, kitą, trečią naktį, tai ketvirtą būtinai užmigsit ir be vaistų. Ir jokių miegų dieną:)
Dana
2009-06-04 10:42
Be vaistu jau nemiegu 10 metu. Esu gerusi ivairiausiu vaistu, bet nakti pamiegu 2-3 val, o kai kada net sekundes neuzmiegu. Einu ir pas privacius gydytojus ir i poliklinika. Vienas gydytojas net pasake: ko cia atejai, as vistiek taves neisgydysiu, sako tau neuroze. Kitas sako,kad depresija. Isbandziau visokiu vaistu ir isleidau tukstancius lt. Nemiga kamuoja nuo 17 metu. Gal kas ka patartumet.
vartojantis stilnox
2009-04-22 19:17
Iš stilnox informacinio lapelio (šalutinis poveikis): atminties netekimas (kartu galimas neadekvatus elgesys), matomo vaizdo dvigubinimasis <...> haliucinacijos, baimingas susijaudinimas, košmariški sapnai.
Pačiam pasireiškė haliucinacijos, tad patariu šį preparatą gerti tik jei būtina.
mega
2009-03-21 17:53
na, aš taip pat esu iš tų, kuriems tenka daug mokytis, o dar šalia ir dirbti, tai kai pusę nakties atlieki darbus, ar rašai studijoms ką nors, tai ryte atsikelti devintą, ar dešimtą tampa itin sunku, o juk reikia.. Pasiskaičiau straipsnių visokiausių, patarimų ir nuomonių forumuose ir irgi nusporendžiau Tonussan išbandyti - mat juk reikia kažkaip save atgauti ir normlaų darbingumo ritmą.. Taigi av, nuo kovo pradžios jau geriu kasryt šį maisto papildą, ir tikrai galiu drąsiai jam pliusą dėti - pajaučiau, kad net ir po sunkios nakties dirbant ar mokantis, ryte tampa lengviau atsikelti, o dar ir tikrai, streso apsauga gana gerai gerai veikia - žodžiu, ir energijos,ir žvalumo gavau su kaupu, nei tikėjausi. Pliusas tonussan!
Saulė
2009-02-24 14:53
jo,nuovargis ir mieguistumas prastas draugas. man bent buvo tokia situacija,kad negalėdavau užmigti iki 5 - 6 ryto, o paskui atsikelti ir keliauti i paskaitas budavo ziauriai sunku. o nekalbu apie tai, kad po paskaitu adr i darba reikia keliauti.
galiausiai neistverus nusipirkau tonussan. nezinau,kaip kitiems, kurie vartojo kazka panasaus, bet man tai tiko ir patiko.
augalinis, gelbeja nuo streso, malsina nuovargi, mieguistuma rytais arba po sociu pietu. asmeniskai as pastebejau, kad imunine sistema atsistate, nes siiap sloga mane puldavo kiekviena ziema, o sia ziemaji buvo daug lengviau &rdquo;iskenciama&rdquo;.
milda
2009-01-28 11:53
miela ponia, gal galetumet patarti kaip gydyti sutrikusi miega, uzmiegu is vakaro greitai, bet po 2 val atsibundu ir taip per visa nakti, geriau ir xnaxs, lorofen , bet tai b=nieko nepadejo
pupule
2009-01-04 11:50
pasimylek kaip[ reikiant, tikrai pades
uoga
2008-10-31 20:46
zolpidem pabandyk
lima
2008-08-14 10:48
Somnolis geriau.
Gėriau 3 savaites, pripratimo neišsivystė. O ir anotacijoje rašo, kad neišsivysto.
asd
2008-03-20 07:56
Labai jau cia giria p.Liesiene Stilnox. Reiketu pastebeti, kad jis vistik turi stiprių pasaliniu poveikiu.
li
2007-09-03 18:04
pamirsote pamineti,kad gali sukelti lunatizma, pripratimo pavojus,mieguistumas.
zaliaake
2007-02-26 12:12
Daug metų vargstu dėl nemigos. Daug vartojau gydytojų skirtų cheminių preparatų, bijau, kad man greitai jie nebepadės. Išgyvenu įtampą darbe ir namuose dėl &rdquo;streikuojančios&rdquo; vyro sveikatos(jam dažnai trinka širdies ritmas). Esu tiek jautri, kad vien nuo minčių, esant blogai situacijai, pakyla kraujo spaudimas. Aš bijau jį matuoti.Puse metų gydausi depresiją,miegu blogai ir su vaistais. Ar galima tokį reikalą sureguliuoti?
Kristina
2007-01-11 19:36
Laba diena,perskaiciau Jūsų str.apie nemiga,bet tada negaliu sutalpinti saves į šiuos rėmus.
Nemiga sergu,o gal nesergu...tiesiog nemiegu jau daugiau nei pora metų,pamiegu į parą po 4val.daugiausia.
Dienos metu miegas neima,bet jauciuosi jau išsekus,nesakau,kad neturiu nuotaikos,bet viduje jau mane tas vargina.
Mano šeimos daktare išrašė Slinox,bet tas vaistas man padėjo tik keleta paru,o paskui gėriau jų po 2-3tab. neveikė.Išbandžius įvairius vaistus,amitriptilinas,klonezapamas,Slinox,bronezapamas ir t.t.
Gal galite pasakyti ka dar turėčiau padaryti,kad pailsėčiau?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

  • Kaip pasiklosi, taip išsimiegosi?

    Plačiau
  • Miego laboratorija

    Plačiau
  • Vėlyvojo miego sindromas (studentų liga)

    Plačiau
  • Nemigų gydymas

    Plačiau
  • Miego sutrikimų klasifikacija

    Plačiau
  • Nemigų priežastys

    Plačiau
  • Kodėl neužmiegame?!

    Plačiau
  • Nemiga vargina apie 30-40% gyventojų

    Plačiau
  • Pagyvenusių žmonių miego pakitimai ir nemigos

    Plačiau
  • Vaikų miego sutrikimai

    Plačiau
  • Kas turi įtakos miego kokybei

    Plačiau
  • Kai kamuoja nemiga

    Plačiau
  • Saldus miegas

    Plačiau
  • Miego higienos taisyklės

    Plačiau
  • Mitai apie miegą

    Plačiau
  • Miego trukmė

    Plačiau
  • Padėkite paaugliui geriau išsimiegoti

    Plačiau
  • Miego fazių klasifikacija

    Plačiau
  • Gero miego žingsniai

    Plačiau
  • Miegas - dalykas rimtas

    Plačiau
  • Mitas ar tikrovė. Nakvišos nežadinti!

    Plačiau
  • Blogas miegas: psichiatrinės ligos priežastis ar simptomas?

    Plačiau
  • Pasirūpinkime savo miegu

    Plačiau
  • Lunatizmas – juokinga, baisu, o gal – visai paprasta?

    Plačiau
  • Alerginių ligų priežastis - netinkama patalynė

    Plačiau

Mūsų draugai