Kad meilė būtų saugi...

Seksas - svarbi normalaus gyvenimo dalis. Juo išreiškiame aistrą, susižavėjimą, dalijamės džiugiomis emocijomis, mažiname įtampą. Kad ir kokie jūsų santykiai, svarbiausia išmokti gyventi sveiką saugų lytinį gyvenimą. Kaip apsisaugoti nuo lytiniu būdu plintančios infekcijos? Kaip gydytis, kad išvengtume ligos atsinaujinimo? Apie tai pasakoja VŠI Kauno Šilainių poliklinikos moterų konsultacijos vedėja gyd. Janina Didžiulienė ir Švedijos Upsalos universiteto klinikinės bakteriologijos instituto hab. m. dr. Marius Domeika.
 

Lytiškai plintanti liga (LPL) yra perduodama vieno asmens kitam lytinių santykių metu. LPL gali pažeisti lyties takų ir šlapimo sistemas, pavyzdžiui, šlapimo kanalą. Užsikrėsti gali kiekvienas lytiškai aktyvus žmogus. Jei partneris užsikrėtęs, jūs taip pat galite užsikrėsti. Pasak gydytojos Janinos Didžiulienės, paprastai visų lytiškai plintančių ligų (chlamidiozės, kandidozės, herpes, trichomonozės, gonorėjos, sifilio ir kt.) simptomai yra panašūs. Tai nemalonus jausmas ir pilvo apačios skausmas, pagausėjusios išskyros (iš makšties ar varpos), pakitęs jų kvapas, stiprus niežulys, dirginimas apie makštį, varpą, tiesiąją žarną, žaizdelės ar pūslelės prie makšties, varpos ar tiesiosios žarnos skausmas arba deginantis jausmas šlapinimosi metu, taip pat padažnėjęs šlapinimasis, skausmas lytinių santykių metu. Užsikrėtus lyties takų pūslelinės (herpes) virusu, praėjus 3-6 dienoms odoje pastebimi bėrimai, vandeningos pūslelės, kurios trūksta ir palieka žaizdeles. Užsikrėtus lyties takų karpomis (kondiloma) pastebimos plokščios įvairaus dydžio baltos, rožinės karpos lytinių takų zonoje ar prie išangės, kartais jos auga grupelėmis ir būna gana didelės. Klastingesnė liga yra chlamidiozė. Jos požymiai menkesni, todėl dauguma moterų ir vyrų, užsikrėtusių šia liga, gali nieko nejausti. Pavojinga tai, kad ilgai negydoma chlamidinė infekcija gali sukelti moterims mažojo dubens uždegimą. Dažniausiai negimdinio nėštumo, nevaisingumo priežastis yra chlamidinė infekcija. Vyrams chlamidijos gali sukelti priedėlių ir prostatos uždegimą, kuris pasireiškia skausmais, vienos mašnelės pusės patinimu, gali pakilti kūno temperatūra.
Vyrams paprastai trichomonozė nėra sunki, tačiau sergant gonorėja klinika ryškesnė.
Žmonės, užsikrėtę ŽIV, gali puikiausiai jaustis daugelį metų ir nežinoti, kad yra užsikrėtę.
Kaip apsisaugoti?
• Venkite atsitiktinių lytinių santykių.
• Naudokite kokybiškas kontracepcijos priemones. Dalinai nuo LPL apsaugo kempinėlės su spermicidais, gimdos kaklelio gaubtuvėliai, tačiau patikimiausia priemonė yra lateksiniai prezervatyvai (apsaugo 80 proc.).
• Dažnai nekeiskite lytinio partnerio. Turint daugiau nei 3 lytinius partnerius, didėja rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu.


• Nerekomenduojami lytiniai santykiai mėnesinių metu. Tai nehigieniška, be to, didesnė tikimybė užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis.
• Tinkamai apsiplaukite išorinius lytinius organus - nuo gaktos tiesiosios žarnos link.
• Pasirinkite tinkamus alergijos nesukeliančius higieninius paketus, nes sudirginta odos imlesnė lytinei infekcijai.

 

Jei šalia - atsitiktinis partneris ar partnerė...


Jei atsitiktinis parneris nenori mylėtis su prezervatyvu, naudokite kremą ar žvakutę, kuri apsaugos nuo pastojimo ir dalinai nuo LPL. Idealus variantas - tai žvakutė (plėvelė ar kremas) ir kokybiškas prezervatyvas. Jei moteris ar vyras nori didesnio saugumo garantijos, būtina laikytis pagrindinės taisyklės: nesutikite mylėtis be prezervatyvo! Jei partnerio varpos galvutė paraudusi, matosi pūlingų žalsvų išskyrų, žaizdelių, opelių ar bėrimų, jokių būdu neturėkite santykių su tokiu partneriu, nes didelė tikimybė, kad jis jau serga LPL.
 

Kaip gydomos LPL?


Labiausiai paplitusi lytiniu keliu plintanti liga yra chlamidinė infekcija. Ja serga 30-60 proc. vyrų ir 50 proc. moterų. Tačiau chlamidiozės sukėlėją nustatyti sunku, reikia atlikti specialų tyrimą. Chlamidiozė gali būti gydoma panaudojant vienkartinę antibiotikų dozę arba taikant 10-14 dienų (iš eilės) gydymo kursą. Antibiotikais taip pat gydoma gonorėja, sifilis. Šios ligos yra visiškai pagydomos, jei pacientas kreipiasi ankstyvojoje ligos stadijoje ir griežtai laikosi gydytojo nurodymų. Trichomonozė gydoma metronidazoliu, ornidazoliu, tinidazoliu. Besikartojančioms trichomonozėms gydyti skiriamos Solcotrichovac Lyophilisate injekcijos į raumenis. Tolesnį gydymą skiria specialistas pagal medicinines indikacijas ir individualų poreikį.
Kiek sudėtingesnis yra herpes, kondilomos viruso gydymas brangiais antivirusiniais preparatais. Kondilomoms gydyti yra skiriami specialūs preparatai, vartojami vietiškai ir sisteminiam gydymui (geriamieji ar leidžiamieji). Gydymo trukmė - 14-28 dienos. Po gydymo karpų gali atsirasti vėl, tuomet reikalingas pakartotinis gydymo kursas. Jei kondilomos labai išplitusios, gerų rezultatų pasiekiama jas deginant, veikiant lazeriu ar atliekant operaciją.
Ar gali lytiškai plintanti liga atsinaujinti po gydymo?
Taip, gali. Jei pacientas bus nevisavertiškai gydomas (nepakankama gydymo trukmė ar netinkamas preparatas arba jo dozė), negydytas ar nesigydęs lytinis partneris, lytiniai santykiai gydymosi metu su sergančiu lytiniu parneriu, liga bus ne iki galo išgydyta, todėl gali atsinaujinti.
Kuo dažniau keičiate partnerius ir santykiaujate be apsauginių priemonių, tuo labiau rizikuojate užsikrėsti patys ir užkrėsti kitus. Lytiškai plintančios infekcijos yra ypatingos tuo, kad visai negydomos ar netinkamai gydomos gali sukelti ilgalaikių ir net nepranykstančių sveikatos pakitimų. Todėl labai svarbu, kad visos LPL būtų gydytojų diagnozuojamos ir kuo greičiau gydomos.
Sergant LPL svarbu žinoti:
• Jei įtariate, kad esate užsikrėtę LPL, kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.
• Gydymo kursą privalu atlikti drauge su partneriu.
• Gydymo metu būtinai susilaikykite nuo lytinių santykių.
• Po vienos ar kitos ligos gydymo kurso būtina atlikti tyrimus ar pasveikimo testą.
• Būtina klausytis ir nuosekliai vykdyti visas gydytojo rekomendacijas.
• Besilaukianti kūdikio moteris būtinai turi pasisakyti gydytojui, kad yra nėščia, tuomet bus parinktas adekvatus ir mažiausiai rizikingas motinai ir vaisiui gydymas.
• Ankstyva LPL diagnostika ir tinkamas abiejų lytinių partnerių gydymas LPL padės išvengti nepageidaujamų ligos pasekmių.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

julija
2012-03-22 10:15
Prezervatyvai - saugi apsisaugojimo priemonė. Tačiau turite būti tikri dėl jų galiojimo laiko ir kokybės.
Siūlau rinktis: http://www.intymu.com/prezervatyvas-condom.html
Dažnai taikomos nuolaidos, o ir neteks raudonuoti perkant parduotuvėje.

Nukopijuokite šią nuorodą: http://www.intymu.com/prezervatyvas-condom.html
Tiesa
2012-02-19 00:10
Ar imanoma sirgti kokia liga neturejus lytiniu santikiu ?
XxX
2011-05-18 22:54
Man jau mazdaug 3 metus is maksties bega baltos isskyros,bet as nesikreipiau pas gydytojus.daug apie tai skaiciau ir manau kad as sergu Chlimidioze,gal kas zinot ka daryt?gal galima issigydyt namuose be gydytojo pagalbos?gal galit man parasyt i el.pasta?
princese
2009-09-30 21:28
kur galima kreiptis jau susirgus?
nesuprantu
2009-06-10 11:50
nuo chalimidiozes gydausi jau beveik dvejus metus. Gydyta ivairiais antibiotikais, bet IgG vis rodo, jog uzdegimas yra, 13,5 rodo net po dvigubos doksiciklino ”porcijos”. Tyrima dariau po menesio suvartojus vaistus. Tikrinausi net del ZIV, atsakymas neigiamas...lytiniai partneriai per gyvenima (man 30) buvo du, gydimosi metu ju is viso neturejau...argi taip ilgai si bakterija gali buti ”neuzmusama”??
noriu
2008-07-27 16:38
kaip reikia saugotis darant pirma karta
sergu
2007-10-14 23:58
mano varpai kazkas yra aplink galvute iskylo baltos puslytes kelios vienoje puseje daugiau kitoje pavienes kas tai?
idomu
2006-10-09 10:46
idomu, tai taip ir nesupratau - gimdos kaklelio vezio galima susirgti turintdaugiau nei 3 lyt partnerius. Cia per visa gyvenima turima omeny?!!!
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai