Spręsti konfliktus ir saugoti meilę

Mylėdami žmonės kuria gražius romantiškus planus, tačiau, nepaisant tarpusavio ryšio gilumo, trukmės ir stiprumo, didesni ar mažesni konfliktai yra neišvengiami. Vieni teigia, kad konfliktai kenkia tarpusavio santykiams, kiti tvirtina, jog susikirtimai padeda gerinti tarpusavio supratimą. Išties konfliktai turi ir teigiamų, ir neigiamų aspektų.
 

Konfliktus gali sukelti daug įvairiausių priežasčių. Tai ir tarpusavio bendravimo įgūdžių stoka, ir nepasitikėjimas vienas kitu, fizinis smurtas, ankstesnė bendravimo patirtis.
Tik nedaugelis žmonių gali pareikšti, jog jų meilės netemdo joks debesėlis. Didelis skyrybų procentas daugelyje pasaulio šalių tai tik patvirtina. Tačiau netrūksta ir porų, kurioms pavyksta išsaugoti puikius tarpusavio ryšius daugybę metų. Žemiau pateikiami 9 tam tikros elgsenos, galinčios sukelti konfliktus ir paskatinti smurtinį elgesį, komentarai.

 

1. Smurtą patyrusios moterys linkusios saugoti smurtinius santykius


Nemažai moterų patiria fizinį, žodinį ar psichologinį smurtą vos ne kasdien.
Ką gi reiškia būti moterimi? Nuo pat gimimo mergaitės mokomos atitikti tam tikrus moters standartus. Jos dažnai girdi, kad „taip elgtis mergaitei nedera“ arba „tave privalo gerbti“. Daugelyje kultūrų laikomasi nuostatos, kad moteris yra „silpnoji lytis“ ir vyrai privalo ja pasirūpinti.
Vyrai gi nuo gimimo auklėjami būti vyrais, t.y. būti dominuojančiais ir viską kontroliuojančiais: „aš čia šeimininkas“.
Taigi jau ankstyvaisiais gyvenimo metais moterys verčiamos manyti, jog jos turi prisitaikyti, o vyrai yra diktatoriai. Toks auklėjimas suformuoja moteriai nuolankaus elgesio stereotipus ir verčia bet kokia kaina saugoti šeimą, tarpusavio santykius. Prieš palikdamos savo netikusius partnerius, tokios moterys pirmiausia savo pasiaukojimu mėgina išlaikyti ryšį. Taigi, susiformavus tokiam nevisaverčiam požiūriui į save, ir nauji santykiai su vyrais klostysis panašiai. Taip ydingas ratas suksis vis iš naujo.
 

2. Tikimybė patirti smurtą didesnė moterims, turėjusioms daugiau seksualinių partnerių


Nustatyta, kad kuo daugiau moteris turi seksualinių partnerių, tuo labiau didėja rizika susidurti su smurtauti linkusiu vyru. Didėjant intymių partnerių skaičiui, moterims silpnėja kontrolės jausmas, kurį praradusios, jos tampa pažeidžiamesnės ir lengviau pasiduoda smurtui. (Mokslininkai pastebėjo, kad 5 proc. paskutinių tyrimų metų studenčių per 6 mėn. laikotarpį turėjo daugiau nei 7 seksualinius partnerius. Tarp jų užfiksuotas ir didžiausias smurto atvejų skaičius).
Panašu, kad bet kuris asmuo, linkęs turėti daug partnerių, praktiškai stumia save į situacijas, kai kurios nors rūšies prievarta jų atžvilgiu tampa nebeišvengiama.


 

3. Stiprus nesaugumo jausmas nulemia stiprią priklausomybę


Priklausomybė tarpusavio santykiuose suprantama kaip pasikliovimas kitu asmeniu, kuris patenkina jos/jo poreikius. Nesaugumas reiškia, kad žmogus turi abejonių ir nėra tikras užsimezgusiais santykiais. Nesaugumo jausmas gali atsirasti dėl įvairiausių veiksnių. Pvz., gali atrodyti, kad mylimas asmuo labiau domisi kita; kad per mažai skiria laiko ar dėmesio. Kad ir kokios nesaugumo priežastys, atrodo, kad jis visuomet didina priklausomybę nuo esamų santykių. Taip atsitinka dėl baimės prarasti šeimą ir taip stiprina poreikį bet kokia kaina išsaugoti partnerį.
 

4. Romantiškuose ryšiuose moterims labiau nei vyrams reikalingas glaudumas


Dauguma porų siekia artimų, glaudžių tarpusavio santykių, nes tik taip santykiai vystosi, stiprėja. Tačiau moterims tai daug svarbiau nei vyrams. Kaip jau minėta, nuo pat gimimo vyrai ir moterys mokomi skirtingai suprasti savo lyties vaidmenį gyvenime. Moterys tarsi turėtų būti santykių puoselėtojos, o vyrai – laisvi medžiotojai, kuriems artumas ne visuomet reikalingas. Tai patvirtina specialistų atliktos apklausos.
Nors tai nėra griežta taisyklė, pvz., vienas vyras, skundęsis tarpusavio santykių raida, pasakojo: „Neatrodo, kad ji pageidautų, jog tapčiau dalimi jos gyvenimo. Todėl norom nenorom tiesiog instinktyviai atstumiu ir ją. Pastebėjau, kad mėginu pagerinti savo savijautą, ieškodamas visokių jos trūkumų“. Šiuo atveju vyras suprato, kad artumo jų santykiams nepakanka ir kad jis yra svarbesnis, nei manė jo moteris. Tačiau, nepaisant šio vyro nuomonės, dauguma tyrimų rodo, kad moterims glaudūs tarpusavio santykiai svarbesni nei vyrams.
 

5. Abejojantys savo antros pusės jausmais dažniau užmezga romantiškus santykius


Bet kokie ilgalaikiai ir sėkmingi tarpusavio santykiai turi būti grindžiami abipusiu pasitikėjimu. Jei jūs nepasitikite savo kita puse ar atvirkščiai, toks ryšys neturi stipraus pagrindo, būtino santykių ilgalaikiškumui ir stiprumui. Nepasitikėjimas stato emocinį barjerą tarp abiejų. O šis savo ruožtu neleidžia rutulioti kitų meilės aspektų. Dėmesys nukrypsta nuo svarbių meilei klausimų, o susikoncentruoja į vieną – nuolatinį nepasitikėjimą.
 

6. Asmenys, turintys mažesnę savivertę, pavydesni


Pavydas yra vienas stipriausių ir pavojingiausių jausmų, ypač sprendžiant konfliktus. Pavydas gali sukelti nepasitikėjimą, depresiją, pyktį, o visa tai labai žaloja meilę. Jei vieno iš partnerių savigarba, savivertė menka, jis jaučiasi nevisaverčiu tam tikrose gyvenimo situacijose. Nevisavertiškumo jausmas verčia jį manyti, jog tai, ko jis nepajėgia suteikti, partneris gali gauti iš ko nors kito ar kur kitur. Todėl, kai antroji pusė susidomi kuo nors (pvz., kita potencialia partnere, darbu ar naujais draugais), atsiranda nemalonus pojūtis, kad jis ieško kažko, ko negali gauti šeimoje. Toks jausmas gali sukelti tiek vidinį, tiek tarpusavio konfliktą.
 

7. Vyrai, kurie kontroliuoja savo partneres, labiau linkę į smurtą


Yra nemaža porų, kuriose vienas iš partnerių jaučia poreikį viską kontroliuoti. Paprastai jie to siekia ribodami partnerių socialinius santykius, tikrindami jų veiklą, mažindami jų sprendimų priėmimo galią. Vyrai pagal prigimtį jaučia poreikį viską kontroliuoti. Meilėje tai ypač pastebima. Tačiau dalis jų peržengia sveiko proto ribas ir kartais toks partnerės „prižiūrėjimas“ gali pereiti į smurtą. Jei kontroliuojantis vyras pajunta, jog kontrolę praranda, jis gali daug kartų imtis ekstremalių priemonių, kad susigražintų kontrolę. Sumuštų ir iškamuotų moterų apklausa parodė, kad daugumos jų vyrai smarkiai ribojo jų veiklą ir viską kontroliavo prieš griebdamiesi fizinio smurto. O smurtavę vyrai atsakė, kad prieš panaudodami fizinį smurtą prieš savo žmonas jie mėgino visokiais būdais riboti žmonų laisvę, sprendimų priėmimo galias ir draugų ratą. Kai kuriais atvejais jie net teigė, kad jautė pareigą jas kontroliuoti.
 

8. Poros, suvokiančios vienas kito jausmus konflikto metu, išsaugo ryšius


Norint, kad konfliktas išsispręstų konstruktyviai, visuomet svarbu susivokti vienam kito jausmus. Teigiama, kad du pagrindiniai tarpusavio sutarimo komponentai yra kito išklausymas ir kritiškas savų minčių bei jausmų vertinimas. Išklausymas gali būti apibūdintas kaip sąmoningas siekis išgirsti visą informaciją, kurią stengiasi pateikti kita pusė. Jei vienas iš partnerių niekada nesiklauso kito, tampa neįmanoma suprasti, ką jaučia ir galvoja kitas, nebent jis moka skaityti mintis. Be poreikio išklausyti tarpusavio supratimas neįmanomas.
Savų minčių ir jausmų kontroliavimas ne mažiau svarbus. Niekada asmuo nesupras kito, jei visą laiką galvos tik apie save.
 

9. Vyrai labiau linkę vengti rimtų pokalbių


Laikoma, kad vyrai visuomet stengiasi išvengti konfliktų ir dėl to linkę vengti rimtų pokalbių apie meilę. Dažniausiai, kai tarp įsimylėjėlių kyla konfliktas, tai yra ženklas, kad tarpusavio santykiuose yra problema. O dauguma vyrų mano esą pajėgūs sėkmingai išspręsti įvairias gyvenimo problemas. Tačiau konflikto metu ar rimtai kalbantis kyla klausimų, kurių vyras išspręsti nepajėgia. Tokiu atveju jis tiesiog siekia išvengti rimto pokalbio.
 

Meilė ir konfliktai


Kaip minėta, kartais teigiamai konfliktus spręsti padeda gilus tarpusavio jausmų ir minčių suvokimas. Kartais tai gali skaudžiai sužeisti, kaip tais atvejais, kai stipriai kontroliuojantis vyras griebiasi fizinio smurto. Tačiau, nepaisant gero ir blogo, jie neišvengiami. Šiuose devyniuose punktuose trumpai apžvelgta tik nedidelė dalis įvairiausių galimų konfliktinių situacijų tarp mylinčių žmonių. Galima su tuo sutikti, galima ne, tačiau, kol egzistuos meilė, tol kils ir konfliktai. Bet, juos tiriant ir siūlant įvairius sprendimo būdus, galima sukurti metodus, kurie leis teigiamai spręsti įvairiausias konfliktines situacijas ir išsaugoti meilę.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

asus
2010-10-21 18:06
geras straipsnis

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai