Seksas ir kontracepcija: kaip kalbėti su vaiku?

Rugsėjo 26-oji – pasaulinė kontracepcijos diena. Ši data tokiai temai paskirta siekiant sumažinti didelį neplanuotų nėštumų skaičių. Statistikos duomenimis, visame pasaulyje iš maždaug 210 milijonų nėštumų per metus apie 38 proc. yra neplanuoti, ir 22 proc. jų baigiasi abortu.
 

Skaičiai tikrai nedžiuginantys, tačiau reikėtų sustoti ir pagalvoti: kodėl taip yra ir ką galima padaryti, kad situacija pasikeistų? Kaip ir visų didelių ir globalių dalykų atveju – pirmiausia pradėti keisti save ir savo aplinką, šiuo atveju – kuo daugiau šviesti jaunimą. O šį vaidmenį turi prisiimti jaunų žmonių tėvai.
 

Kodėl reikia informuoti vaiką?


Švietimas kontracepcijos klausimais reikalingas įvairaus amžiaus žmonėms, o ypač jaunimui, kurio seksualinis elgesys būna labai rizikingas.
Sakykime, paauglių mergaičių mirštamumas nuo nėštumo ir su gimdymu susijusių komplikacijų skaičius yra dukart didesnis nei vyresnio amžiaus moterų. Joms taip pat dažniau įvyksta priešlaikinis gimdymas, jų kūdikiai dažnai gimsta mažesnio svorio, silpnesnės sveikatos.
Be to, dažniausiai jauna motina būna priversta mesti mokslus, rizikuoti ateitimi. Įvairios problemos gresia ir jų vaikams – jie dažniau susiduria su lėtesne raida, elgesio sutrikimais ir blogu mokymusi.
Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, kasmet mūsų šalyje gimdo apie 1900 motinų, jaunesnių nei 20-ies metų amžiaus. Maždaug trečdalis tokio amžiaus merginų nėštumą nutraukia – per metus Lietuvoje atliekama apie 900 abortų jaunesnėms nei 20-ies m. amžiaus moterims.


 

Kaip kalbėti su vaiku?


Prieš kalbėdami su vaiku tokia delikačia tema pagalvokite, kokį jis jus norėtų matyti ir ko iš jūsų tikisi pokalbio metu.
Atlikus paauglių apklausą, išvados parodė, kad vaikams labiausiai reikia supratingumo, meilės, sąžiningumo, betarpiško bendravimo, pagarbos, pasitikėjimo savimi bei žinoma – tolerancijos. Be viso to, pokalbio metu būkite sąžiningi bei atviri – tai padės sugriauti nejaukumo barjerus.
Taip pat, tiek jums, tiek ir vaikui bus lengviau bei naudingiau, jei prieš pokalbį bent šiek tiek pasiruošite – surinksite kuo daugiau svarbios bei patikimos informacijos. Taip išvengsite situacijų, kai, išgirdę klausimą, tegalėsite atsakyti „nežinau“ arba dar blogiau – bandysite išsisukti iš situacijos. O to daryti jokiu būdu nereikia.
 

Ko dažniausiai bijo tėvai?


Ne paslaptis, kad pokalbio apie seksą ir kontracepciją neretai labiau bijo ne tiek vaikai, kiek jų tėvai. Labiausiai gąsdina arba trikdo tokios mintys kaip, kad ką daryti, jei vaikas nenorės apie tai kalbėti arba dėsis žinąs daugiau, nei yra iš tiesų. Taip pat nejaukios situacijos, kai pasirodys, kad tėvai žino nepakankamai, bei netgi tai, kad per daug drovėsis tiek vieni, tiek kiti.
Jeigu vaikas nenori kalbėti, jokiu būdu jo nespauskite, nes taip galite netgi kiek atšaldyti savo santykius. Be to, pasunkins būsimą pokalbį, net jei vaikas norės kalbėtis.
Jeigu žinote, kad jūsų vaikas turi lytinių santykių, bet manote, kad jis per mažai žino apie kontracepciją, paraginkite jį kreiptis patarimo į asmenį ar specialistą, kuriuo jis labiausiai pasitiki. Tai gali būti šeimos gydytojas, artimas draugas, giminaitis ar mokytojas.
Tuo atveju, jei vaikas teigia viską jau ir taip žinąs, pasistenkite jo žinių spragas iš pradžių užpildyti ne pokalbiu, bet tiesiog pateikdami naudingą informaciją – pvz., jo kambaryje palikite kontracepcijos gidą. Taip jis sužinos daugiau, o vėliau galbūt ir kreipsis į jus.
Kaip jau minėta, kad išvengtumėte klausimų, į kuriuos nežinote atsakymo, prieš kalbėdamiesi pasidomėkite patys, tačiau vis dėlto, gavę tokį klausimą, visada žinokite, kur tą informaciją rasti ir kaip pateikti vaikui.
Na, o jeigu jūs vis dar drovitės arba nepasitikite savimi, apie tokius jausmus pasikalbėkite bei pasitarkite su partneriu ar draugu. Galite netgi pabandyti surepetuoti diskusiją. Bei, be abejo, – nepradėkite krimstis dėl to, jei jaučiatės nejaukiai prieš savo vaiką, – tai visiškai normalu, jūs taip pat nesate psichologai ir nežinote, kaip elgtis kai kuriomis, o ypač tokiomis delikačiomis, aplinkybėmis.
 

Vertinga informacija internete


Kur ieškoti informacijos? Tėvams labai pravarti paskaityti interneto svetainę www.your-life.lt. Joje yra pateikiama patarimų, kaip apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų ir kaip praktikuoti saugesnį seksą. Čia taip pat rasite informacijos apie skubiosios kontracepcijos priemones. Pagrindinėje šios interneto svetainės dalyje rasite daug naudingos informacijos apie esamus kontracepcijos metodus. Tai padės jums susipažinti su šių metodų privalumais ir trūkumais bei duoti savo vaikui faktais pagrįstą, nešališką patarimą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai