Angliakasių pneumokoniozė

Apibrėžimas. Angliakasių pneumokoniozė – tai profesinė plaučių liga, sukelta anglies dulkių inhaliacijos ir kaupimosi plaučiuose, plaučių audinio reakcijos į jas.

Patologiniai ir morfologiniai pokyčiai. Pirmasis patologinis morfologinis pokytis, aptinkamas mikroskopuojant plaučių audinį, yra 1–2 mm dydžio dėmė (macula) – alveoliniai makrofagai, fagocitavę anglies dulkes. Vėliau susidaro mazgelių ir reumatoidinių mazgų, kurie gali sukalkėti. Dažniausiai pažeidžiamos viršutinės plaučių dalys. Kartu išsivysto plaučių fibrozė ir emfizema.
Angliakasių pneumokoniozės formos yra kelios:  paprastoji angliakasių pneumokoniozė (be ryškesnių klinikinių ir spirometrinių pokyčių), pneumofibrozinė forma, Kaplano (Caplan) sindromas (mazgų konglomeratų susidarymas, galimas jų irimas).
Rentgeninių plaučių pokyčių (židinių) atsiranda po 15–20 sąveikos metų, greičiau – jei įkvepiamose dulkėse yra didesnė kaip 15 proc. kvarco priemaiša.
Prognozė. Dažniausiai angliakasių pneumokoniozės eiga yra lengvesnė negu kitų pneumokoniozių. Tik nedaugelio ligonių jos eiga yra sunki. Tačiau svarbu prisiminti, kad liga pamažu progresuoja ir nebesąveikaujant su anglies dulkėmis.

 

Klinikinė pulmonologija, ketvirtasis papildytas leidimas / parengta vadovaujant Edvardui Danilai

Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2015 m. – 989 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai