Sunkiai sergančių žmonių viltis – biotechnologijos

Ne paslaptis, kad dauguma šiuolaikinių cheminių vaistų ne tik padeda, bet ir kenkia. Ilgus dešimtmečius mokslininkai bandė sukurti tobulesnius vaistus, galinčius pakeisti neretai šalutinius poveikius sukeliančius cheminius preparatus. Išeitis buvo rasta „pasamdžius“ mikroskopines bakterijas. Baltymais, pagamintais pasitelkus biotechnologijas, gydomos pačios rečiausios dar ne taip seniai laikytos nepagydomomis ligos ir net vėžys.
 

Biotechnologijų amžius


Mokslininkai vienbalsiai sutaria, kad praeina cheminės farmacijos laikai, kai žmonės buvo gydomi cheminių reakcijų metu pasigaminusiais vaistais. Ateina naujasis – biotechnologinių vaistų aukso amžius. Šiuo metu atliekami klinikiniai tyrimai su 1000 taip pagamintų vaistų. Daugiau nei 300 jų yra vėlyvų tyrimų stadijų. Medikų teigimu, šie vaistai ne tik tobulesni, bet ir turi daug platesnį vartojimo spektrą. Taip bus galima sukurti vaistus, įveikiančius net pačias baisiausias ligas: įvairių rūšių vėžį, AIDS, Alzheimerio bei kitas milijonus gyvybių nusinešančias ligas.
Visa tai – plika akimi nematomų bakterijų sunkaus darbo vaisiai. Šiuolaikinių biotechnologijų įmonių reaktoriuose dieną naktį be perstojo pluša bakterijos, gaminančios vaistus, kurie išgelbės milijonus gyvybių. Pirmasis tokiu būdu gautas biofarmacinis preparatas – žmogaus insulinas. Biotechnologijų dėka pagamintas insulinas niekuo nesiskiria nuo natūralaus. Gaminant vaistus jau naudojamos ne tik bakterijos, bet ir gyvūnai (karvės, kurių piene yra insulino, „patobulinti“ žiurkėnai ir kt.).


 

Biogenerinis vaistas – kas tai?


Biotechnologija – tai mokslo ir gamybos sritis, kuri genetiškai patobulintus (modifikuotus) gyvūnus arba mikroorganizmus naudoja tam tikriems produktams (interferonui, augimo hormonams, insulinui) kurti. Kad būtų sukurtas vienas vaistas, reikia ne tik milžiniškų investicijų, bet ir daugelio metų sunkaus darbo. Sukūrusi vaistą, farmacijos kompanija gauna patentą, ir tik ji tam tikrą laiką (dažniausiai dvidešimt metų) turi teisę jį gaminti. Pasibaigus patento galiojimo laikui, ir kitos farmacijos kompanijos įgyja teisę gaminti šį vaistą. Tokie vaistai, nukopijuoti nuo originalaus, yra vadinami biogeneriniais.
 

Originalų vaistą pakeisti biogeneriniu gali tik gydytojas


Biogeneriniai vaistai, nors ir panašūs į originalius, tačiau nėra identiški. Tai labai priklauso nuo gamybos technologijos – kiekviena kompanija tą patį vaistą gamina skirtingai. Net nepastebimi biologinio vaisto struktūros pokyčiai gali nulemti visai kitokį veikimą.
Kadangi biotechnologiniai vaistai ateityje sudarys vis didesnę vartojamų vaistų dalį, labai svarbu, kad ir gydytojai, ir pacientai žinotų pagrindinius skirtumus tarp originalių biotechnologinių vaistų ir biogenerinių.
Vaisto pakeitimas generiniu skiriant biotechnologinius vaistus nėra toks paprastas kaip skiriant cheminius vaistus. Biogeneriniai ir originalūs biotechnologiniai vaistai nėra identiškos medžiagos, todėl originalus vaistas biogeneriniu gali būti pakeičiamas tik su gydytojo žinia.
Išvengti vieno vaisto pakeitimo kitu be gydytojo žinios padėtų tai, jei visi biotechnologiniai preparatai (tarp jų ir biogeneriniai) turėtų turėti skirtingus pavadinimus. Tai palengvintų ir su kiekvienu produktu susijusių šalutinių poveikių fiksavimą.
 

Kompanija „Amgen” – pasaulinė biotechnologijų lyderė


„Amgen“ kompanijos vardas yra gerai žinomas daugiau nei 35 pasaulio šalyse. 1980 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose įkurtoje biotechnologijų įmonėje dirba beveik 20 tūkst. darbuotojų. Jos sukurtais pažangiais vaistais gydoma daugiau nei 12 milijonų viso pasaulio ligonių. Įmonės produkcija užima beveik ketvirtadalį pasaulinės biotechnologinių vaistų rinkos. Kompanija jau yra sukūrusi ir gamina 9 pavadinimų vaistus. Didelė kompanijos pelno dalis investuojama į naujų vaistų kūrimą. „Amgen“ kompanijos prioritetas – moksliniai atradimai. 2006 m. į tyrimus investuota 3 mlrd JAV dolerių. Tais metais „Amgen“ apyvarta siekė 14 mlrd. JAV dolerių.
Kompanijos sukurtais vaistais gydomos sunkios onkologinės, hematologinės, nefrologinės, reumatinės, neurologinės ir metabolinės ligos. Tai sritys, kuriose senesni cheminiai vaistai ne visada galėdavo padėti. Kai kurie kompanijos vaistai šiuo metu yra kompensuojami valstybės.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai