Ko reikia, kad vaikui sektųsi mokykloje?

Vėl rugsėjis... Vaikai pasipylė į mokyklas. Ar tinkamai įrengta vaiko darbo vieta namuose? Ar žinome, kokia turėtų būti mokyklinukų mityba, dienos režimas? Ar viskuo pasirūpinta, kad jie būtų sveiki ir jaustųsi patogiai? Apie tai pasakoja Kauno visuomenės sveikatos centro vaikų higienos specialistė Romutė Smolskienė ir Kauno Centro poliklinikos vaikų ligų gydytoja Gražina Lileikienė.
 

Drabužiai


Labai svarbu, kaip apsirengusius išleisite sūnų ar dukrą į mokyklą. Nerekomenduojama dėvėti apatinių rūbų iš sintetinio pluošto. Verčiau renkite vaikus drabužiais iš natūralios medvilnės, lino ar vilnos. Rūbai turi būti ne per ankšti, lengvi ir patogūs. Svarbu, kad vaikas įprastų fizinio lavinimo pamokai turėti atskirą sportinę aprangą ir batelius. Po pamokos būtina persirengti sudrėkusius marškinėlius, nusiprausti, tai apsaugos nuo peršalimo ligų.
 

Avalynė


Mokyklinė avalynė (geriau odinė ar iš odos pakaitalo) turi būti patogi, pralaidi orui; padas - minkštas, lankstus. Priekinė bato dalis - platesnė, nespaudžianti pirštų, o pakulnė ne aukštesnė nei 2-4 cm. Mergaitėms nerekomenduojami bateliai aukštais kulniukais, nes kojoms tenkantis didelis krūvis deformuoja pirštus, todėl plokštėja pėda, sutrinka kraujo apytaka. Nereikėtų eiti į mokyklą lakine avalyne ar sportiniais bateliais. Ypač berniukams reikėtų paaiškinti, kad visą dieną mokykloje avėti sportiniais bateliais nesveika ir nehigieniška - kojos prakaituoja, susidariusi drėgmė ir šiluma vargina pėdas ir t.t.
 

Kuprinė


Rinkitės kuo ryškesnę ir lengvesnę kuprinę: pradinukų turėtų sverti iki 700 g, o vyresniųjų - iki 1 kg. Kuprinių medžiaga turi būti tvirta, atspari šalčiui, o diržai ne siauresni kaip 35-40 mm. Svarbu, kad diržo ilgis būtų patogiai reguliuojamas. Nuo pirmos klasės būtina nešioti kuprinę. Ar žinote, kodėl? Mat nešant daug knygų bei sąsiuvinių portfelyje ar krepšyje, pagrindinis krūvis tenka vienai pusei, dėl to gali sutrikti laikysena. O nešiojant kuprinę krūvis per pečių lanką pasiskirsto tolygiai, todėl išlaikoma simetriška kūno padėtis. Paaiškinkite vaikui, kad negalima nešioti kuprinės ant vieno peties. Be to, tėveliams retkarčiais reikėtų pasidomėti, ką jų vaikai nešiojasi kuprinėse...
Ryški įspėjamoji kuprinės spalva bei šviesą atspindinčios medžiagos arba atšvaitai užtikrins jūsų vaiko saugumą gatvėje.


 

Darbo vieta mokykloje


Higienos normos projekte apšvietimui siūlomos tik liuminescencinės lempos (klasės turi būti apšviestos ne mažiau kaip 300 lx). Silpnesnės regos ar blogesnės klausos mokiniai sodinami priekyje į jų ūgiui pritaikytus suolus. Atstumas nuo lentos iki pirmųjų suolų turėtų būti 2,6-3 m. Jei mokykliniai baldai neatitinka ūgio ir amžiaus, mokiniai yra priversti sėdėti netaisyklingai, susikūprinę, kaklo ir nugaros raumenys greičiau pavargsta.
Sėdėti reikia: “giliai”, t.y. šlaunys turi liesti kėdės sėdimąją dalį. Kėdės atlošas turi tvirtai remti nugarą juosmens srityje ir žemiau menčių. Tarp liemens ir stalo krašto turi likti 3-4 cm tarpas. Kojos per klubo ir kelio sąnarius sulenktos tiesiu kampu - visa pėda turi remtis į grindis. Stalo aukštis turi būti toks, kad, sulenkus ranką per alkūnę stačiu kampu, dilbis ir priekinis stalo viršaus kraštas apytikriai būtų tame pačiame lygyje, tuomet tarp akių ir knygos bus išlaikomas optimalus 35 cm atstumas.
 

Darbo vieta namuose


Namuose rekomenduojama vaikui turėti atskirą kambarį, o jei šeimoje auga keli vaikai, atskirą kampelį, kuriame būtų stalas, kėdė, lova, pakabinama lentyna ar pastatoma spintelė knygoms. Stalą pastatykite taip, kad natūrali šviesa kristų iš kairės pusės arba iš priekio. Kad užtektų natūralaus apšvietimo pro langus, stiklai turi būti švarūs. Svarbu, kad stalas ir kėdė atitiktų vaiko ūgį: padėjus ant kėdės pagalvėlę, sumažės stalo aukštis, o pastačius po kojomis suolelį, nekabės vaiko kojos. Vaikas sėdės taisyklingai, kai stalo viršus sieks jo krūtinkaulio galą, o kėdė bus sulig blauzda.
 

Pamokų ruošimas


Mokiniams, grįžus iš mokyklos, naudinga 1-1,5 val. pamiegoti. Pamokas reikėtų ruošti išvėdintame kambaryje, skaitant ar rašant būtina remtis į kėdės atkaltę. Sekite, kad vaikas nesiremtų į stalo kraštą, nesikūprintų, neskaitytų ar nerašytų gulėdamas ant sofos ar esant blogam apšvietimui. Nuo antrosios rugsėjo pusės iki balandžio pabaigos vaikui ruošiant pamokas ryte ar antroje dienos pusėje, reikia įjungti dirbtinį apšvietimą. Stalinė lempa su gaubtu statoma vaikui iš kairės pusės. Elektros lemputė turi būti 40-60 W galingumo. Geriausias laikas pamokėlėms ruošti - nuo 16 iki 18 val. po pietų, o besimokantiems po pietų - 9.30-11 val.
 

Mityba ir vitaminai...


Vaikai turi valgyti ne mažiau kaip 3-4 kartus per dieną. Ryte būtina papusryčiauti. Pusryčiams tinka įvairios kruopų košės, kiaušinių patiekalai, sūris. Jei vaikas iš mokyklos grįžta tik apie 14-15 valandą, reikėtų, kad jis užkąstų ir mokykloje. Tai galėtų būti lengvos salotos, šiltas užkandis, sriuba, sultys. Labai svarbu, kad vaikas neįprastų mėgautis greitu ir menkaverčiu maistu, tokiu kaip čeburekai, picos, bulvių traškučiai. Pagal gydytojų rekomendacijas, augančiam organizmui reikia daugiau nei 40 įvairių maisto medžiagų. Svarbu pakankamai gauti geležies: berniukams ji reikalinga raumenų vystymuisi, bręstančioms mergaitėms - nukraujavimo menstruacijų metu kompensacijai. Puikūs produktai, turintys daug geležies, yra kepenys, mėsa. Pakankamas kalcio kiekis maisto racione ypač svarbus 12-15 metų amžiuje. Pagrindinis kalcio šaltinis yra pienas ir jo produktai. Beje, kalcis yra geriau pasisavinamas, kai organizme yra pakankamai vitamino D. Tad vėlyvą rudenį reikėtų vartoti polivitaminų, kurių sudėtyje yra profilaktinė vitamino D dozė, taip pat žuvų taukų.
Svarbu, kad vaikas valgytų kuo įvairesnį maistą ir išlaikytų optimalų suvartojamų maisto sudedamųjų dalių santykį.
Vitaminų papildai neatstos visavertės subalansuotos mitybos, tačiau, deja, daugelis vaikų maitinasi ne taip kaip derėtų. O jei mityba nėra visavertė, reikėtų pavartoti polivitaminų su mikroelementais. Šie vitaminai gerina vaiko imuninę sistemą. Jų reikėtų gerti 3 savaites. Jei vaikas yra alergiškas, geriau duoti vitamino C ar A, bet prieš tai būtina pasitarti su gydytoju.
Ne mažiau svarbūs ir mikroelementai, aktyvinantys vitaminų poveikį, kurių su maistu ne visada gauname pakankamai.
Vitaminų poreikis padidėja persirgus infekcinėmis ligomis, po traumų ar operacijų. Vitaminų reikia intensyviai dirbant, mokantis, sportuojant.
 

Televizorius ir kompiuteris...


Pradinukams negalima žiūrėti televizijos laidų ilgiau nei 1 val., o vyresniųjų klasių mokiniams - ilgiau kaip 2 val. per dieną. Atstumas turėtų būti: ne arčiau kaip 2 m. ir ne toliau kaip 5,5 m. nuo televizijos ekrano.
Vaikui pirkite tik kokybišką kompiuterį (ne senesnį kaip 5-8 metų), kuris garantuoja, kad elektromagnetinė spinduliuotė neviršys leidžiamų normų. Geriau, kad kompiuteris stovėtų ne miegamajame. Dirbant namuose su kompiuteriu būtina jį išjungti ne vėliau kaip valandą prieš miegą ir gerai išvėdinti patalpą.
 

Miegas


Labai svarbu įpratinti savo vaikus eiti miegoti ir keltis kasdieną tuo pačiu laiku. Valandą prieš miegą skirkite maloniam pabendravimui. Optimali temperatūra miegamajame turėtų būti +16-18° C.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Greta
2011-03-22 15:19
Labai geras straipsniukas, ačiū :)
bernas
2008-07-22 15:14
cia durni nes reike skaityti geriau butu anekdotai
Rimalda
2006-09-10 15:06
Manau, kad tėvus aplanko stresas, kai reikia vaikus išleisti į mokyklą. Tokie straipsneliai padės susikoncentruoti, planuoti ir sudaryti sąlygas savo vaikui.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai