Ekologija. Prašome konkrečiau

Kalbėti apie ekologiją dabar labai madinga. Kiekvienas žurnalas ar laikraštis, televizijos ar radijo laida turi bent kartą panagrinėti šią temą. Dabar, atėjus ekonomiškai sunkiems laikams, kalbos kiek pritilo, tačiau tai nereiškia, kad ekologiją užmiršo visi. „Sveikam žmogui“ šioje srityje įdomiausia, be abejo, sveikata, saugi gyvenimo aplinka, bei tai, kaip kiekvienas iš mūsų be skambių žodžių galėtume paprastai gyventi kiek ekologiškiau, o tai reiškia – geriau. Suprasti, kas yra ekologiškas gyvenimo būdas, mums padeda nepriklausoma atsakingo verslo ekspertė tarptautinės darnaus vystymosi specialistų asociacijos narė Indrė KLEINAITĖ.
 

Ar įmanoma?


Ekologiškas gyvenimo būdas šitaip vadintis gali tada, kai žmogus aplinkai nedaro jokio neigiamo poveikio. Akivaizdu, kad, nekenkdamas aplinkai, jis nekenkia ir sau. Tačiau, kaip sako I. Kleinaitė, dabartiniame mūsų pasaulyje gyventi absoliučiai ekologiškai neįmanoma. Daug realistiškiau yra gyventi taip, kad natūralių išteklių atsinaujinimo ribos nebūtų peržengtos. Deja, žmonėms kol kas to padaryti ne tik, nepavyksta, bet netgi ir labai nesiseka.
Pasak pašnekovės, jei visi pasaulio žmonės gyventų kaip vidutinis amerikietis, prireiktų 5 planetų kaip mūsų, kad toks gyvenimo būdas galėtų tęstis. Europiečiai kiek kuklesni – mums užtektų „vos“ 3 planetų.
Vis dėlto, į paniką pulti nereikėtų, nes žmonės gali imtis priemonių ir situaciją šiek tiek pakeisti į gerąją pusę. Kiekvienas pradėdamas individualiai, nuo savęs.


Jei norite sužinoti, kiek stipriai savo veikla kenkiate aplinkai (o tuo pačiu ir sau), galite apsiskaičiuoti savo „ekologinį pėdsaką“ (http://www.myfootprint.org). Jis padeda suprasti, kokių, nors ir mažų, žingsnių reikia imtis.
Kodėl tai reikėtų daryti, jei ir taip patogu, o aplinka nelabai rūpi? I. Kleinaitė sako, kad ekologiškas gyvenimo būdas yra ne tik sveikesnis, bet ir įdomesnis. Dauguma bijo arba tiesiog tingi dėti pastangas pasikeitimams, tačiau mažiems žingsniams jų daug nereikia. Pašnekovė sako, kad reikia pradėti domėtis, o visa kita ateis natūraliai.
Pagrindinės sritys, kuriose keistis gali kiekvienas žmogus, yra: maistas, energija, atliekos, drabužiai, vanduo, transportas, būstas.
Šį kartą kiek arčiau pažvelkime į maistą, namus bei drabužius bei kosmetiką.
 

Skanu ir sveika


Rūpinantis ir ekologija, ir sveikata, labai svarbu tinkama mityba. Renkantis produktus reikėtų pirkti tik tuos, kurie yra ekologiškai, t.y. natūraliai išauginti bei pagaminti. Tokie dažniausiai yra tik mūsų gyvenamo regiono, o, jei importuoti, – reikia pasidomėti jų auginimo bei auginimo ekologinėmis ir socialinėmis. Ekologiška produkcija yra griežtai reglamentuojama ir kontroliuojama, produktai pažyminėti sertifikatais. Ekologiškų produktų sudėtyje nėra sintetinių maisto priedų (dažiklių, saldiklių, konservantų), jie neužteršti cheminėmis medžiagomis (nitratais, hormonais, etc.), yra išauginti rūpinantis aplinka, nenaudojant cheminių trąšų ir sintetinių pesticidų, tausojant neatsinaujinančius energijos šaltinius, nealinant dirvos.
Ekologinių sertifikuotų ūkių Lietuvoje 2007 metais buvo beveik 3000. Jų sąrašą ir artimiausią namams ūkį galite rasti svetainėje www.ekoagros.lt
 

Grožis ir higiena


Saugant sveikatą svarbi ne tik mityba, bet ir higiena, tinkamos kūno ir veido priežiūros priemonės. Renkantis kosmetiką derėtų nepirkti gaminių su sintetinėmis kvapiosiomis ir dažančiomis, antibakterinėmis medžiagomis. Svarbu, kad priemonės nebūtų išbandytos su gyvūnais, gamybai nebūtų naudojami gyvulinės kilmės ingredientai.
Natūralios medžiagos, žolių ir augalų ekstraktai – visa tai ekologiška ir patikima.
 

Skaitykite sudėtį ir venkite produktų su šiomis medžiagomis:


* Methyl, Propyl
* Butyl ir Ethyl Paraben
* Diethanolamine (DEA), Triethanolamine (TEA)
* Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea
* Sodium Lauryl / Laureth Sulfate
* Petrolatum
* Propylene Glycol
* PVP/VA Copolymer
* Steralkonium Chloride
* Synthetic Colors
* Synthetic Fragrances
 

Namai namučiai


Pakeisti mitybos įpročius yra viena, o pakeisti buitį – visai kas kita, kadangi, norint tai padaryti radikaliai, iš pradžių gali prireikti nemažų investicijų.
Ekologiški baldai, grindų dangos yra pagaminti iš džiuto, vilnos, medvilnės, rotango. Baldai, pažymėti Miškų priežiūros tarnybos ženklu „FSC“ (ang. Forest Stewardship Council), yra pagaminti iš medienos, gaunamos iš pagal griežtus prižiūrimų miškų standartus, be to, yra užtikrinama, kad nebus iškirsta per daug medžių. Taigi taip prisidedate prie gamtos saugojimo.
Ekologiškiausi bei naudingiausi elektriniai ir elektroniniai namų apyvokos daiktai, be abejo, yra tie, kurie suvartoja mažiausiai energijos, vandens, skleidžia mažiau triukšmo, turi mažiau sveikatai ir aplinkai pavojingų medžiagų.
Atkreipkite dėmesį į juos žyminčius ženklus:
* Energy saving
* Energy star
* Energy
* Der blaue engel
* FSC
* EFC
 

Nepamirškite ir valymo priemonių bei skaitykite etiketes


Nepirkite produktų, kurių gamybai naudojamos itin kenksmingos sveikatai medžiagos: terpentinas, eteriai ir esteriai; chloro junginiai; lakieji organiniai junginiai; nitrobenzenas; formaldehidas; alkilfenoletoksilatai, amonio druskos; kvapai, triklozanas; fenoliai; natrio hipochloritas; kalio hidroksidas; perchloretilenas; natrio hidrosulfatas.
 

Saugios ir nekenksmingos priemonės yra pažymėtos ženklais:

 Gėlė
* Gulbė
* Mėlynasis angelas
* Vandens lelija

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai